hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 41.Ya sin Suresi

Seçenekler Stil
Alt 8. June 2014, 04:56 AM   #11
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

AYIN menazili Yûnus 5’te de geçiyor:

Günes isiktir, ay aydinlik. Bunu O düzenledi. Ve aya evreler ölçüp edindirdi-ve kadderehu menâzile... Ki "yillarin sayisi"ni ve hesabi bilesiniz

Bize "yillarin sayisi"ni bildiren
günes midir ya da ayin evreleri mi;
ayette söylenen hangisi?

Cevap için bu ayeti Isrâ 12 ile birlikte okumamiz gerekiyor:

Geceyi ve gündüzü iki ayet yaptik ve ayet olarak geceyi ortadan kaldirarak gündüzün gösteren olmasini sagladik ki "yillarin saysi"ni ve hesabi bilesiniz ve Rabbinizin sunduklarini arayasiniz

Buna göre
3 soru:

1.Allah için geçerli olan semsî yil midir, kamerî yil mi?

2.Bize "yillarin sayisi"ni gökteki ay nasil bildirir?

3.Hesabi ayin evreleri nasil bildirir? Örnegin Bakara 196’da sözü edilen (3+7=) 10 günlük "siyam"in vakti ayin basi midir, ortasi mi, sonu mu?
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. June 2014, 07:24 AM   #12
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Hasan Bey.

(Karışmayayım........, karışmayayım........, karışmayayım.......... diyorum ama dayanamıyorum. Şimdi kim bilir Hasan bey burnumdan nasıl getirecek bakalım. Hayırlısı)

1- Allah'ın yıl ile işi mi var ki, ve de Allah'ın işi beni çok ilgilendiriyor da işlerine burnumu sokacağım da işlerinde kameri yılı mı, şemsi yılı mı kullanıyor/Allah için geçerli şemsi yıl mı, kameri yıl mı diye araştıracağım.
Haaa........; dersiniz ki "Bak kardeşim, Allah şu ayet ile kameri değil de şemsi yılı kullanın diyor"; anlarım.

Allah için geçerli olan ne demek ki?
Hepsini Allah yaratmadı mı ki? Ya da bu yönde de aklımızı kullanma melekesini, düşünme yetisini verip de düzenlememizi O sağlamadı mı ki?

2- Yıllarınızı gökteki aya göre düzenlerseniz, gökteki ay Çinlilere değil, size yılların hesabını bildirir. Nasıl ki Çinliler bilmem kaç tane kameri veya şemsi yılı üst üste koyup da hayvan adlarıyla kendi yıllarını düzenliyorlar ise işte öyle bildirir. Yılların size göre sayısını ise sizin yılınız ile diğer yıl çeşitleriyle matematik hesapla bulabilirsiniz. Aynı New-York'taki Fahrenheit olarak verilen hava sıcaklığını burada derece cinsine çevirerek bilebiliyor isek, işte öyle.

3- Bononun vade kısmına "on sekizinci hilalde" derseniz, nasıl böylece vadeyi tanımlayıp, bildiriyorsanız, öyle yaparsınız, olur biter.
Bu (bana göre hesap kitap işi olmayan) (3+7=)10 günlük ki siz "siyam" demişsiniz, mealler "oruç", aç kalma cezası da bana aykırı. Sebebini evvelce anlatmıştım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (19. April 2016 Saat 10:27 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. June 2014, 08:05 AM   #13
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Karışmayayım........, karışmayayım........, karışmayayım.......... diyorum ama dayanamıyorum.

Karisin, karisin. Benden yana rahat olun. Hasan Akçay alinir filan diye kendinizi tutmayin. Itirazinizi ciddi bulursam kâle alirim, ciddi bulmazsam yok sayiveririm olur biter.

Örnegin su itirazinizda ciddiyet yok: Allah'ın yıl ile işi mi var ki...

Bu kerelik cevap vereyim.
Bundan böyle
bu tür ciddiyetsiz itirazlarinizi cevapsiz biraktigimda
siz alinmayin.

Allah'in yil ile isi var. Var ki yil baglaminda uyarilar yapiyor.
Örnegin Mâide 2 ve 95'te av yasagini hatirlatiyor.

Bakin avlanma yasagi "kamerî yil"da yok çünkü kamerî yilda vakit kavrami yok, yil yildan 11 gün erken geldigi için vakit sabit degil. Sabit olmayan vakit lafi güzaftir. Bakin av hayvanlari mevsim denen sabit bi vakitte yavrularlar. O mevsimde rahat birakilmalari gerekiyor. Ama kamerî yilda mevsim kavrami yok.

Galip bey, kamerî yila göre siz hangi mevsimde dogdunuz?

Allah 12:47'de, elçisi Yûsuf araciligi ile, 7 bitek ve 7 kurak "yil"dan söz edip 7 kurak yil için önlem alinmasi gerektigini hatirlatiyor. Sözünü ettigi 7 kurak yil kamerî midir, semsî mi? Farketmez mi? Allah bosuna mi konusuyor?

Kuranen bunlar gibi kiyamet kadar neden var
Allah için geçerli olan yilin kamerî mi ya da semsî mi oldugunu
bilmemizi gerektiren.

Konu Hasan Akçay tarafından (8. June 2014 Saat 09:00 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 9. June 2014, 09:37 AM   #14
Hasan Akçay
Uzman Üye

Bize "yillarin sayisi"ni gökteki ay nasil bildirir?

Tevbe 36’da
"iddet es-suhûr (عدة الشهور)"dan
söz ediliyor.

IDDET, süre demek (bkz Talâk 1),
SUHÛR, gökteki ay anlamindaki "sehr"in çogulu.
IDDET ES-SUHÛR: aylarin süresi

Göteki ay "yillarin sayisi"ni o iddetler yoluyla bildirir.

Arka arkaya gelen iddetlere baktigimizda
o ana ait yillarin sayisini görürüz.

Örnegin 7 yil sürecek bi kuraklik uyarisi aldik diyelim.

Kuraklik
önümüzdeki yaz dönencesinden (yilin en uzun gündüzünden) sonraki
ilk dolunayda baslayacak.

O dolunayi gördügümüzde
YIL 1’e girmis olacagiz;
bunu biliyoruz.

Bir sonraki yilin
yaz dönencesinden sonraki dolunayi gördügümüzde
YIL 2’ye girmis olacagiz,

sonra YIL 3’e,
sonra YIL 4’e…

Bu sekilde saya saya
8’inci yaz dönencesinden sonraki ilk dolunayi gördügümüzde
bilecegiz ki 7 yil tamam olmus, kuraklik dönemi sona ermistir.

Dolunaylarin asagidaki dökümünde
bu görülüyor.

-------------------------------------------19oc 2011-18su-19ma-18ni-17ma-15ha

15te 2011-13ag-12ey-12ek-10ka-10ar-09oc 2012-07su-08ma-06ni-06ma-04ha*
03te 2012-02ag-31ag-30ey-29ek-28ka-28ar-27oc 2013-25su-27ma-25ni-25ma
23ha 2013-22te-21ag-19ey-18ek-17ka-17ar-16oc 2014-14su-16ma-15ni-14ma-13ha
12te 2014-10ag-09ey-08ek-06ka-06ar-05oc 2015-03su-05ma-04ni-04ma-02ha
02te 2015-31te-29ag-28ey-27ek-25ka-25ar-24oc 2016-22su-23ma-22ni-21ma-20ha
19te 2016-18ag-16ey-16ek-14ka-14ar-12oc 2017-11su-12ma-11ni-10ma-09ha
09te 2017-07ag-06ey-05ek-04ka-03ar-02oc2018-31oc-02ma-31ma-30ni-29ma

28ha 2018-...

Bu esnada
asla yapmamamiz gereken
bi sey var:

Kamerî yilcilarin yaptigini yapmayacagiz yani eger bir iddette 13 dolunay varsa onun 13’üncü dolunayini bir sonraki iddete devretmeyecegiz, devredip te 9:37’de Allah’in lanetledigi NESÎ (نسئ) küfrünü islemeyecegiz.

Iddetler YIL degildir;
hokkabaz sapkasindan tavsan çikarir gibi
iddet sapkasindan YIL çikarmayacagiz.

* http://www.timeanddate.com/calendar/...ear=2011&n=0):

Konu Hasan Akçay tarafından (10. June 2014 Saat 02:25 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
beyazasi (9. June 2014)
Alt 11. June 2014, 05:42 AM   #15
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Bir arkadaş bir diğerine şöyle yazmış:
"-Ya anlatmak istediğimi anlamadın, ya da anladın, cevabın yoktur.
Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok. Aynı şeyler yazılıyorsa boşuna zaman kaybıdır."

Bir diğeri de bize karşı:
"Bundan böyle
bu tür ciddiyetsiz itirazlarinizi cevapsiz biraktigimda
siz alinmayin."
diye sanki bizim suratımız eşşek derisiyle kaplı bir palyaço suratıymış gibi, hakaret içeren alaycı bir ifade kullanılıyorsa, siz zannederken, bizi alıngan yapar.

Olağanüstü zamanlarda, kollektif bir yaşam tarzında kollektif olarak alınması gerekli tedbirilerin de emsal verildiği cümleleri bıkmadan usanmadan ve de taaa ilk okulda bize öğretilen ve taaa Roma İmparatoru Augustus'tan beri kullanılmasına rağmen, sanki ilk defa anlatılıyor gibi "şermsî/güneş yılı" diye defalarca önümüze getirilmesi de "kabak tadı".

Dese ya "kameri yılın mahzurları şunlardır:"..........." ve şu "..........." aksaklıklara sebep oluyor: bu nedenle de "şemsî/güneş yılı" kullanılması Kur'an'da isteniyor. Bu nedenle de 21 Haziran yıl başı olarak gösteriliyor. Ay yılını kullanıp da güneş yılına göre de hesap şu ".........." şekilde yapılmalı.
Yok olmaz. Augustus'un akıl yoluyla yaptığı şemsî yıl ve hasaplamasını bir beyefendi "milyon" yıl sonra ilkmiş gibi önümüze getirecek, ve kuvvetlendirmek için "Allah için geçerli" ifadesiyle "kutsallık" dağıtacak!
Sonra da bizim yazdıklarımız ciddiyetsiz mı olacak?.....
Öyle mi......?

Biz boşuna "karışmayayım...., karışmayayım...." demedik: ama eşşeklik işte!.....

Yok, beyefendi yok.

Siz gene pişirmeye devam. "kendin pişir kendin ye".

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (11. June 2014 Saat 11:12 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. June 2014, 12:56 PM   #16
Hasan Akçay
Uzman Üye

Allah'ın yıl ile işi mi var ki...

Bakin bu itirazinizin ciddiyetsiz olduguna dair kanitlar getirdim. Lütfen çürütün onlari. Örnegin o kanitlardan biri: kamerî yil sanaldir, dolayisiyla geçersizdir çünkü zaman kavramina sahip degildir. Öyle bir yil yok aslinda. Sordum:

Galip Bey, kamerî yila göre siz hangi mevsimde dogdunuz?

Arkadasim, sizin iletileriniz "Allah öyle diyor ama benim dedigimi kastediyor" misillu iddialar oldugu için ben onlari Kuran'i yeniden yazmak olarak görüyor ve okumuyorum.

Lütfen siz de benim iletilerimi okumayin. Birakin ben kendim pisirip kendim yiyeyim.

Konu Hasan Akçay tarafından (11. June 2014 Saat 12:59 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 12. June 2014, 02:10 AM   #17
Hasan Akçay
Uzman Üye

Yasin 39'a dönersek...

Yay seklindeki eski bir hurma dali anlamina gelen
urcûnil kadîm yorumunda iki yanlis göze çarpiyor:

1.Şertan, butayn, süreyya... ayin yerküreyi dolanirken izledigi yörüngesinde aldigi sekillerdir denmesi. Oysa bunlar BURÇ ta denen yildiz kümeleridir. Bunlarin ay ile ilgisi yok.

2.Yasin 39'da yay seklindeki eski bir hurma dalina benzetilen sey ayin yörüngesidir denmesi.

http://freetiiupixplnts.cwahi.net/Tr...rees_Page3.htm
Buradaki hurma agaçlarina bakar misiniz. Özellikle Palm Tree-8'e. Orda daha net görülüyor.

Agaçtaki en son ve dolayisiyla en taze dallar egilmemis durumda, dümdüz. Ama eski dallar egilip yay seklini almis. Urcûnil kadîm iste bu. Ayin son hilal hali.

Ve ayette "ayin menazili"nden söz edilirken inmek anlamindaki NZL fiili kullanildigina göre sözü edilen, "son hilal"dir çünkü ay dolunaydan son hilale iner, ki aç parantez ( gibidir.

Bi de kapa paranteze benzeyen ) hilal var. O, ayin basinda görünüyor.

Yasin 39'u Bakara 189 ile
birlikte okuyalim:

Sana hilalleri soruyorlar (ehille). De ki "Insanlar ve hac için vakitlerdir onlar -hiye mevâkît...."

Demek ki haccin vakti belirlenirken
ayin hilal hali esas alinacak.

Ama ayin basindaki degil çünkü o
küçüle küçüle inmiyor,
büyüye büyüye yükseliyor.

Arti, hac vaktinin belirlenmesinde "dolunay"in da esas alinmasi gerekiyor çünkü inen hilal "dolunay"dan iner.

O halde Kuranen haccin vakti
dolunay ile hilal arasidir.

Su anda ise haccin vakti Zilhicce 10-20.
Kuran'a uygun mu bu, Kuran'a aykiri mi?

Konu Hasan Akçay tarafından (12. June 2014 Saat 06:27 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 12. June 2014, 04:05 PM   #18
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm,

Bakara 197 de; "ElHaccü eşhürun ma'lumat/Hacc, bilinen aylardır” buyrularak; haccın ne zaman, hangi aylarda yapılması lazım geldiğinin belirlenmesini ve bunun İslam alemine duyurulmasını, Müslümanların da bilinen ve bildirilen bu aylarda, tertip tertip askere gider gibi hacca gitmesini istemektedir. Ayette kullanılan “eşhür” sözcüğü çoğul olduğundan haccdaki bir dönem (tertip; eğitim süreci), en az üç ay olmalıdır. Ayetteki “eşhürün malumat” ifadesi nekre bir ifadedir. İslam öncesi kabul tasvip görseydi bu ifade nekre gelmeyip marife gelirdi. Bu demektir ki, Müslümanlar bir “Hacc organize komitesi veya Hacc emiri” oluşturacaklar, bu kurum Hacc dönemlerini belirleyerek ilan edip herkese bildirecek, herkes de ilan edilen dönemlerde gidip Komite’ye veya Emir’e teslim olacaktır. Orada kesinlikle başıboş, plansız, programsız dolanılmayacak, komite tarafından belirlenen, planlanan eğitim ve öğretim programı uygulanacaktır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 12. June 2014, 11:22 PM   #19
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Sevgili Halil Ağabey,
Bundan yaklaşık 1 sene önce sizin hac konusunda söylediklerinizle paralel bir yazı yazmıştım.

http://www.hanifler.com/showpost.php...4&postcount=72

O zaman cevap veren olmamıştı ama sanırım dediğinizle uyuşuyor.
Yanlışım varsa düzeltiniz.

Saygılarımla.
dost1 (12. June 2014)
Alt 13. June 2014, 01:30 AM   #20
Hasan Akçay
Uzman Üye

Aleykuım selam, Halil kardesimiz.

Sayin Hakki Yilmaz'in Bakara 197 üzerine yaptigi yorumu alintilamissiniz. Allah razi olsun ama konunun forumdaki Bakara sûresi bölümünde müzakere edilmesi daha uygun olmaz mi?

Sizden rica etsek su sorulari Bakara sûresi bölümünde cevaplar misiniz:

1.Nas ve Felak sûrelerinin aslinda vahy olmadigi dahi tefsirlerde ciddi ciddi öne sürülüp dururken ve bir katip Bakara 247'de بسطة seklinde (س ile) yazilmis olan kelimeyi A'râf 69'da ص ile yazabilmis iken... Bakara 197'deki "اشهر"un önüne her nedense الا koymadi ve marife olmasini saglamadi diye komplo teorileri üretmek ne derece dogrudur?

2.Haccin ne oldugunu Allah belirtmis. Örnegin Neml 27'de belirttigi üzere PANAYIRDIR ve Hac sûresinde belirttigi üzere IBADETTIR. Arti, haccin vaktini de belirtmis. Örnegin Kureys 2'de belirttigi üzere ilkbahar ve kisin DISINDAKİ mevsimlerdedir. Tefsirlerdeki beserî sözler yerine ayetlerdeki ilahî sözlere bakilmasi gerekmiyor mu?

3.Hacdan kasit bir "egitim ve ögetim programi"dir diye bosuna iddia ediliyor olamaz; elbette ayetlere dayaniyordur. Hangi ayetlere?

4.Hac Arapça gibi yalnizca bir dili degil dünyanin her dilini konusan insanlar içindir; eger bir egitim ve ögretim programi ise hangi dil kullanilacak o egitim ve ögretim etkinliginde?

5.Bir egitim ve ögretim programi olan haccin nerede yapilacagini dile getiren ayetler hangileridir?

Konu Hasan Akçay tarafından (14. June 2014 Saat 12:48 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (13. June 2014)

Bookmarks

Etiketler
giriş, sin, sûresi’ne