hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklere İman

Seçenekler Stil
Alt 21. December 2009, 06:50 AM   #11
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

aşık 74 Kardeş Bakınız Korkut kardeş isabetli bir ayetten söz etmiş. kuranda cinleri ateşten yarattık diye bir tek ayet yok can kelimesini cin diye tercüme etmişler. Orjinal metne baktığınız zaman şeytan ve cinin ateşten yaratıldığını değil topraktan yaratıldığını söylemek daha isabetli olurlar. çünkü şeytan ve cin insanın yaşamış olduğu hayat tarzına göre verilmiş isimlerdir. onlar topraktan yaratılmışlardır. kuranda iblisin ateşten yaratıldığını 7/12- (Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
cinlerin dumansız ateşten yaratıldığını söyleyen ayet yok. o cin değil candır.15/27- Ve Cann'ı da daha önce 'nüfuz eden kavurucu' ateşten yaratmıştık.55/15- Cann'ı (cinni) da 'yalın-dumansız bir ateşten' yarattı. Bakınız Kuran diğerleri de insan olduğu halde onları aynı ayet içerisinde ele almış örnek olarak vereceğim iki ayeti karşılaştırın.51/56- Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım.2/96- Andolsun, onları hayata karşı (diğer) insanlardan ve şirk koşanlardan (bile) daha ihtiraslı bulursun. (Onlardan) Her biri, bin yıl yaşatılsın ister; oysa bunca yaşaması onu azaptan kurtarmaz. Allah, onların yapmakta olduklarını görendir. demek ki cinler şirk koşanlar ve yahudiler de insan olduğu halde yaşam biçimlerinin veya dinlerinin farklı oluşu nedeniyle başka isimlerde anılmış selam ve sevgilerimi sunarım.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. January 2010, 08:28 AM   #12
TERAZİ
Yeni Üye

TERAZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
5 Mesajina 7 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
TERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud of

Ali bey,

önemli olan yaradıldıkları malzeme ve de meta değildir bence.

YARADIŞ GAYELERİ üzerinde durmamız ve bizim dünya ve ahiretteki gidişatımıza olan ya da olabilecek etkilerini iyi bilmemiz, onlardan korunmamız uzak kalmamız anlamında çok daha değerli bilgilerdir.

şunu idrak ediyorum ki;

DÜNYA DENEN PLATFORM İÇİNDE SINAV için mevcudiyetimiz sürmekte.

Bizim ile birlikte mevcut cümle mahlukatın da aynı imtahana tabi olarak, dünya üzerindeki varlıklarıonı belirli bir zamana kadar sürdürdüklerini biliyoruz ya da bilmemiz gerekmektedir.

Bunun için cin taifesi ya da rain in ateş toprak çamur ya da hava,

hangi meteryalden var edildiği değil;

varlıklarının sürecinde ne ile görevlendirildikleri

==================================

çok daha göz önünde bulundurulması gereken kavramlardır bence...

BURSA'DAN SELAMLAR...
TERAZİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. January 2010, 08:32 AM   #13
TERAZİ
Yeni Üye

TERAZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
5 Mesajina 7 Tesekkür Aldi
TERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud ofTERAZİ has much to be proud of

Çok şık bir dua kalmış aklımda paylaşmak istedim...

BEN ÖYLE BİR ALLAH'I ANIYORUM Kİ;

onun ismi, ve de ilmi olmaksızın,

yine onun yaratmış olduğu,
ins cin şeytan ve de herhangi bir varlıktan,

BANA NE FAYDA VE DE NE ZARAR GELEMEZ.
TERAZİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TERAZİ Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
aşık74 (21. January 2010), Barış (7. April 2010)
Alt 21. January 2010, 09:18 AM   #14
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

aşık 74 kardeş, h 15/27,55/15 ayetlerde geçen cinler değil candır Ayetin orjinaline bakarsanız cannı diye geçer. yanlış dinin kalıntıları bile ayetleri tercüme ederken etkisinde kalınmış. selam ve sevgilerimi sunuyorum
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (7. April 2010)
Alt 21. January 2010, 09:26 AM   #15
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Teşekkürler ali abi.

Arkadaşlar bu durumda doğru çevrilmiş meal sorunlarımız var gibi geliyor bana !
O meal yanlış ! Bu meal yanlış ! Kimin meal ini okuyacağız peki biz

selamlar sevgiler....
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. January 2010, 09:26 AM   #16
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

terazi kardeş uyarılarınıza teşekür. ama kuranın ne dmek istediği anlaşımazsa kuran okumanın bir anlamı var mı? kuran sana dağdan kendinii aşağı atma diyorsa sen bunu at diye anlarsan senin helakına neden olmaz mı kuranı doğru anlamamak. Onun için kuranda geçen kelime ve ayetlerin ne demek istdiği anlaşılmazsa onunla ilgili konular ve kıssalarda anlaşılmaz. işte Adam insanların cinlerin yanlış anşlaşılmasından yararlanıp nuskada malzeme olarak kullanıyorlar. eğer cin kelimesi doğru anlaşılmoş olsaydı. böyle yanlışlıklar ortaya çıkarmıydı? selam ve sevgilerimi sunuyorum.
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (7. April 2010)
Alt 4. April 2010, 06:10 PM   #17
sabaha_dogru
Katılımcı Üye

sabaha_dogru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 67
12 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
sabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud ofsabaha_dogru has much to be proud of

Melekler vardır ama Kur'an'da melek ismi var mı????????
sevgilerle

Konu sabaha_dogru tarafından (4. April 2010 Saat 06:15 PM ) değiştirilmiştir.
sabaha_dogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. April 2010, 07:03 AM   #18
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Âdem: İnsanın günah işlemeden ki hali.
Melek: İnsanın fiziki yapısı da dâhil olmak üzere insanın dışındaki bütün yaratıkların hepsi insana secde etmekle görevli varlığın adı
İblis: İyiye veya kötüye gitme eğiliminde olan insanın kötüyü teklif eden bir fısıltı, insanda yaratılışta var olan, bir melektir.
Şeytan: İnsanın iblis tarafından kötülüğü teklif etmesinin ardından teklifi kabul eden insanın adıdır.
Takva: İnsan yanlış yaptığı zaman, o yanlış davranışın yanlış olduğuna dair fısıltı veren sestir.
Akıl: İnsan hangi yola giderse o yolda insanı başarılı kılmak için insanın hizmetinde olan bir melektir.
Cin: Yabancı insanın adıdır.
Gönderen Ali Rıza Borazan
Önceki sayfadaki Ali Rıza kardeşimizin yazısının sonunu alıntıladım. Okuyalı zaman geçmiş,bir kez daha okudum bugün. Allah razı olsun. özellikle sondaki şu kısa açıklama cümleleri çok güzel.

Selam ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hakkında, herşey, melekler