hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 20. May 2013, 10:01 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Dememisler ki, cocuklarin gelecegini düsünelim bir kac kurus bir tarafa birakalim."

Verilen misalden çıkartılan bu sonuç "islam ekonomik ve sosyal siyaseti"ne taban tabana zıttır.

Ne demek istedigini anlamadim Galip agabeyim, cocuklarin gelecegi icin birikim yapsalarmiydi yoksa yapmasalarmiydi? Nedir taban taban zit olan?

Ellerinde olani devamli baskalariyla paylasmasalarmiydi?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2013, 11:05 PM   #12
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

"Söyle bir düsünün, sabah kalkip ise koyulmak icin yola cikan bir adamcagizin basina bir trafik kazasi geliyor.

Evde 2 kücük cocuk ve ücüncüye hamile bir hatun.

Islamin buyruklarina uygun yasayan bu aile hic bir sey biriktirmemis ve her zaman ellerinde olani paylasmislar ihtiyaci olanlarla.

Dememisler ki, cocuklarin gelecegini düsünelim bir kac kurus bir tarafa birakalim.

Ne oldu simdi, ailenin gecimini saglayan kisi yok oldu. Hatun geriye kalan yavrularini nasil gecindirecek? Evin kirasi, elektirigi, suyu, günlük gecimleri ve cocuklarin okul masraflari.

Bakin yoksulluk nasil basliyor. Gelecek seneleri birakin bir yana o ailenin icinde bulunduklari günler icinde hemen yardima ihtiyaclari var.

Sizce bu hatun ve cocuklari nasil devam edebilirler yasamlarina, hangi imkanlara sahipler?

Aile ya günbegün sönecek, yada bir iki hayir sahibi akrabalar, tanidiklar yoluyla ayakta tutulacak.

Bu aile Somali'nin kücük bir örnegidir.
"

Bu paragraf ne anlatıyor?
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2013, 11:30 PM   #13
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Damlaya damlaya göl olur
Ak akçe kara gün içindir
Sakla samanı, gelir zamanı
Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur
Tencere dibin kara, ....
...
...
...
Alt 20. May 2013, 11:32 PM   #14
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
"Söyle bir düsünün, sabah kalkip ise koyulmak icin yola cikan bir adamcagizin basina bir trafik kazasi geliyor.

Evde 2 kücük cocuk ve ücüncüye hamile bir hatun.

Islamin buyruklarina uygun yasayan bu aile hic bir sey biriktirmemis ve her zaman ellerinde olani paylasmislar ihtiyaci olanlarla.

Dememisler ki, cocuklarin gelecegini düsünelim bir kac kurus bir tarafa birakalim.

Ne oldu simdi, ailenin gecimini saglayan kisi yok oldu. Hatun geriye kalan yavrularini nasil gecindirecek? Evin kirasi, elektirigi, suyu, günlük gecimleri ve cocuklarin okul masraflari.

Bakin yoksulluk nasil basliyor. Gelecek seneleri birakin bir yana o ailenin icinde bulunduklari günler icinde hemen yardima ihtiyaclari var.

Sizce bu hatun ve cocuklari nasil devam edebilirler yasamlarina, hangi imkanlara sahipler?

Aile ya günbegün sönecek, yada bir iki hayir sahibi akrabalar, tanidiklar yoluyla ayakta tutulacak.

Bu aile Somali'nin kücük bir örnegidir.
"

Bu paragraf ne anlatıyor?
Somali halki güzel günesli bie gün uyaniyor, bir bakiyorki ülkeleleri istilaya/araba kazasi misali/ ugramis.

Insanlari esir edilmis ellerinde olani olmayani gasp edilmis. Sonuna kadar sömürülmüs.

Kendi hallerinde yasayan bu insanciklar circiplak birakilmis sonunda. Nasil ve nereden baslayacaklar kendilerini yeniden nasil imar edecekler? Gecimlerini nasil saglayacaklar? Bakimsizliktan dogan hastaliklarin ardi arkasi kesilmez iken, bakimlari icin gerekli olan malzemeler ellerinde mevcut degilse ne olacak sonlari.

Hani o Kevin denen fotografci var ya, iste hepimiz o fotografcinin birer kopyasiyiz. Bakiyoruz, resmi kafamiza kaziyoruz, ama gerekeni yapmiyoruz.

Öyle ya, Allah isteseydi kendi doyururdu o aclari! Demek istememis, cevir kafani baska yöne!

Bir eve bir hirsiz girip ne var ne yok alir götürürse, o ev halki günlük gecimlerinin yanisira nasil tekrardan o evi kurabilir? Tabi rizki veren Allah, paylasmayan da insandir.

Aile bir misaldir, hele de bu bir devlet olursa yeniden yapimi ne kadar zor olacaktir.

Biz burada satirlarla paylasimlar yapiyoruz, kuru laf karin doyurmaz.

Kur'an ayetlerini okuyup kopyalayip yapistirmak, Islamda neyin dogru olup olmadigini bilgi yoluyla tartismak ile dünya düzeni kurulmaz.

Onlar baskalarina ögüt veriyorlar da kendileri neden uygulamiyorlar!
Alt 21. May 2013, 12:05 AM   #15
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Merdem.

"Saatli Maarif Takvimi" yaprağı gibisin. Çok şey yazıyorsun; konu ile ilgili hiç bir şey anlatmıyorsun.
Bak Bartsimpson üçer kelimelik üç cümle ile senin anlattığından, ne anladığını söylemiş:
"Damlaya damlaya göl olur
Ak akçe kara gün içindir
Sakla samanı, gelir zamanı"

Ben de aynen Bartsimpson gibi anladım ve bu anlatışın "İslâm'ın ekonomik ve sosyal politiğine" aykırı olduğunu söyledim.

Konu galipyetkin tarafından (21. May 2013 Saat 01:15 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. May 2013, 12:11 AM   #16
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Merdem.

"Saatli Maarif Takvimi" yaprağı gibisin. Çok şey yazıyorsun; konu ile ilgili hiç bir şey anlatmıyorsun.
Bak Bartsimpson üçer çümlelik üç cümle ile senin anlattığından, ne anladığını söylemiş:
"Damlaya damlaya göl olur
Ak akçe kara gün içindir
Sakla samanı, gelir zamanı"

Ben de aynen Bartsimpson gibi anladım ve bu anlatışın "İslâm'ın ekonomik ve sosyal politiğine" aykırı olduğunu söyledim.
Zaten ne anladigini ilk anda söylemis olsan anami aglatmazdin her zaman Galip agabeyim

Ben de bundan sonra Bart evladimin sözlerine agirlik verecegim

Not: Hem ihtiyactan fazlasini infak edin deniliyor hem de damlaya damlaya.....
Yine papatyalari yolmak kaliyor bana... vereyim mi biriktireyim mi...vereyim mi biriktireyim mi....

Cüppeliye soracam en sonunda
Alt 21. May 2013, 12:59 AM   #17
galipyetkin
Uzman Üye

Sevgili Merdem.

Herşey apaçık önünde duruyor, bakıyorsun, okuyorsun, ama birleştiremiyorsun. Kur'an sana infak et diyorsa, infak edeceksin. Ama Kur'an bunun yanında birşey daha söylüyor: "Salât-ı ikâme et" diyor.

Basit anlatımla "salât" karşındakine yardım etmek, yani karşılıklı yardımlaşmak.
"ikâme" de, salâtı yaşadığın ekonomik ve sosyal hayatın tam ortasına yerleştir ve yerleştirdiğin şeye tabi ol demektir.

Dolayısı ile ekonomik ve sosyal yaşantınızı karşılıklı yardımlaşmaya dayandırın ve kollektivist bir düzen içinde devam ettirin; böyle bir yaşantıyı tercih edin diyor.

Tarihten sayfalar değil de ilmi bir bakışla okuduğun zaman Nuh Peygamber'in ''Beyt''nden Muhammed Peygamber'in ''Medine''sine kadar anlatılanların kollektivist bir ekonomik ve sosyal yaşamı her yönüyle işaret ettiğini anlayabilirsin. "Salât-ı ikâme, zekât-ı ita'' ifadesini bir de bu bakış açısıyla değerlendir bakalım, bu yaşantıyı yaşayanların "Somali" olacaklarını düşünebilecek misin?

Konu galipyetkin tarafından (28. May 2013 Saat 08:36 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. May 2013, 01:37 AM   #18
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Sevgili Merdem.

Herşey apaçık önünde duruyor, bakıyorsun, okuyorsun, ama birleştiremiyorsun. Kur'an sana infak et diyorsa, infak edeceksin. Ama Kur'an bunun yanında birşey daha söylüyor: "Salât-ı ikâme et" diyor.

Basit anlatımla "salât" karşındakine yardım etmek, yani karşılıklı yardımlaşmak.
"ikâme" de yaşadığın ekonomik ve sosyal hayatın tam ortasına yerleştir ve yerleştirdiğin şeye tabi ol demektir.

Dolayısı ile ekonomik ve sosyal yaşantınızı karşılıklı yardımlaşmaya dayandırın ve kollektivist bir düzen içinde devam ettirin; böyle bir yaşantıyı tercih edin diyor.

Tarihten sayfalar değil de ilmi bir bakışla okuduğun zaman Nuh Peygamber'in ''Beyt''nden Muhammed Peygamber'in ''Medine''sine kadar anlatılanların kollektivist bir ekonomik ve sosyal yaşamı her yönüyle işaret ettiğini anlayabilirsin. "Salât-ı ikâme, zekât-ı ita'' ifadesini bir de bu bakış açısıyla değerlendir bakalım, bu yaşantıyı yaşayanların "Somali" olacaklarını düşünebilecek misin?

Güzel söylüyorsun da Galip Agabeyim, iste okumak ve görmek yeterli gelmiyor, gercek hayata aktarilmadiktan sonra hic bir önemi yok bu görüslerin.

Anlatacak, misal verecek o kadar cok seyler var, ama birakalim.

Ayni yeryüzünde yasadigimiz halde bir cok kimseler baska bir uydudan gelmisler gibi birbirlerinin hallerinden anlamiyorlar. Bu anlayisin dille alakasi yok, kalplerde olusur bu anlayis. Bu anlayistan mahrumuz, o yüzden devam etmeyecegim konuya.

Selam ve dua ile.
Alt 21. May 2013, 02:16 AM   #19
galipyetkin
Uzman Üye

Bu söylediklerim ne şiir, ne de aşk romanı; ne demek kalplerde oluşur bu anlayış.
Ben sana takır takır, maddeye, maddiyata dayalı yaşantıdan bahsediyorum, hayatın kendisinden, yemekten içmektan, barınmaktan vs.... bahsediyorum. sen gönüllerden bahsediyorsun. Ne ilgisi var romantizmle. Ben sana savaştan bahsediyorum, en temel hakkın olan eşit ve insanca yaşama hakkını elinde tutmandan, bunları elinden almak isteyenlere kerşı uygulanacak Nuh'tan son peygambere kadar savaş taktiklerini, stratejilerini araştır diyorum, sen nerelerdesin.
Alt 21. May 2013, 07:43 AM   #20
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Bu söylediklerim ne şiir, ne de aşk romanı; ne demek kalplerde oluşur bu anlayış.
Ben sana takır takır, maddeye, maddiyata dayalı yaşantıdan bahsediyorum, hayatın kendisinden, yemekten içmektan, barınmaktan vs.... bahsediyorum. sen gönüllerden bahsediyorsun. Ne ilgisi var romantizmle. Ben sana savaştan bahsediyorum, en temel hakkın olan eşit ve insanca yaşama hakkını elinde tutmandan, bunları elinden almak isteyenlere kerşı uygulanacak Nuh'tan son peygambere kadar savaş taktiklerini, stratejilerini araştır diyorum, sen nerelerdesin.
Aramizdaki fark da bu ya zaten, ben de her sey kalpte basliyor, sevgi, merhamet, isyan vs. ondan sonra aklim giriyor isin icine. Bu yüzeden anlasamayiz biz Galip agabeyim

Benim instinkim/ic güdümüm ne kadar kuvvetli diye burada seninle celismeye girecek degilim. Aklimdan evvel benim "vücudun koruma sistemi" dedikleri sey ön plandadir.

Bu yüzden degilmidir ki, daha henüz kücücük cocuk iken, benim annem yokmu, kimdir, nerededir diye sorular sormamisimdir. Ki hakli oldugum ortaya cikmistir neden sormadigim diye.

Ayni sekilde gecirdigim tehlikeli bir trafik kazasinda bu koruma sistemi sayesinde travmalar yasamaktan kurtulmusumdur.

Dinde de ayni sey, önce kalpte uyaniyor hisler, Allah sevgisi, korkusu, hürmet vs. ondan sonra akil cikiyor ortaya inceliyor, kabul yada itiraz ediyor.

Ben duyularin insaniyim.

Bookmarks

Etiketler
açlık, afrika, konusu, somalide