hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > Hanifler Forum'a Hoşgeldiniz > Öneri - istek

Seçenekler Stil
Alt 7. February 2013, 02:03 PM   #1
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of
Standart Gençlik ve teknoloji

Selam Arkadaşlar,

Size bir önerim olacak, malumunuz teknoloji çağında yaşıyoruz ve gençlik twitter, facebook, tumblr, google+ gibi sosyal ağları alabildiğine sömürüyor.

İlgi ve dikkat aralıkları 144 karakter ile sınırlı.

Bunu neden kalın ve altı çizili yazdığıma gelince, yanlış anlaşılmasın ama forumlardaki bazı konular ve sohbetler alabildiğine uzun ve yorucu.

Diyeceksiniz ki "okuma o zaman" ama konu ben değilim, yazımın başında da belirttiğim gibi gençliğe ve öğrenmek isteyenlere bir formül bulsak ta bazı şeyleri anlatabilsek dikkatlerini çekebilsek... diyorum...

Biz artık belli yaşlara gelmiş ağabeyler ablalar anneler babalar dedeler nineler... vakit var veya yok okuyoruz okumuyoruz...

Farklı misyonlar üstlenmemiz gerekmez mi?

Bu internet mecrasında gençliği başkalarına yem mi yapalım???

Öneriler???
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (17. February 2013), hiiic (10. February 2013), merdem (7. February 2013), sevginur (8. February 2013)
Alt 7. February 2013, 02:56 PM   #2
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

"E=bartsimpson;15681]Selam Arkadaşlar,

Size bir önerim olacak, malumunuz teknoloji çağında yaşıyoruz ve gençlik twitter, facebook, tumblr, google+ gibi sosyal ağları alabildiğine sömürüyor.

İlgi ve dikkat aralıkları 144 karakter ile sınırlı.

Bunu neden kalın ve altı çizili yazdığıma gelince, yanlış anlaşılmasın ama forumlardaki bazı konular ve sohbetler alabildiğine uzun ve yorucu.

Diyeceksiniz ki "okuma o zaman" ama konu ben değilim, yazımın başında da belirttiğim gibi gençliğe ve öğrenmek isteyenlere bir formül bulsak ta bazı şeyleri anlatabilsek dikkatlerini çekebilsek... diyorum...

Biz artık belli yaşlara gelmiş ağabeyler ablalar anneler babalar dedeler nineler... vakit var veya yok okuyoruz okumuyoruz...

Farklı misyonlar üstlenmemiz gerekmez mi?

Bu internet mecrasında gençliği başkalarına yem mi yapalım???

Öneriler???[/quote]

Cok güzel bir temaya girmissin Bart kardesim. Bilgi arama yolunda olan genclerimize kisa ve anlamli dini bilgiler sunabiliriz, Ayetlerle kesin ispatlanmis konular bilhassa cok faydali olur. Ama dedigim gibi, sayet genclerimiz hakiki dini bilgilerle ilgeniyorlarsa.

Ben büyük oglumdan misal vereyim, tabii o da ben gibi hurafeler icinde büyüdügü icin, ogluma Kur'an böyle böyle ondan bundan bahsediyor diye konu actigimda kaval gibi bakiyor. Zorla güzellik olmaz misali üstünede pek gitmiyorum, yavas yavas anlatiyorum. Yoksa tam alt üst olacak inanci. Yani icimize öyle bir sokulmuski hurafeler at atabilirsen.

Site yöneticilerimiz ekstra bir alt forum acabilirler genclere hitaben. Güzel bir düsünce dogrusu.

Bu gün Dost1 kardesimizin yazisindan bir iki linki yokladim, cok güzel makaleler var. Böyle likleri bir araya toplayabiliriz. Bir cok makalleler zevkle okunabiliniyor insani bunaltmiyor.

Allah'im, yepyeni bir nesil dogacak hurafelerin celmelerinden uzak. InsaAllah görürüz o günleri.

Selam ve dua ile.
"
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
40tr40 (17. February 2013), Bilgi (9. February 2013), dost1 (7. February 2013), hiiic (10. February 2013), sevginur (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 12:06 AM   #3
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

bart kardeşim
Kırk a merdiven dayadım.Düşünüyorum da teknolojinin daha az olduğu dönemlerde başka şeylere daha çok vakit ayırabiliyorduk.Her şeyin kendine göre bir tadı vardı..Şimdi ki zaman çok farklı biz haftada bir gün ''uçan kaz'' başlasın diye pazar gününü iple çekerdik.İki tahtayı birleştirir tabanca yapar kovboyculuk oynardık.Yada rulmanlardan gıcır gıcır ses çıkaran arabalar.Şanslı olanlarımızın atarisi olurdu.Cedric, simpsons yada south park yoktu.Voltran seyrederek büyüdük.

Şimdi toplum tam bir tüketim çılgınlığı içerisinde.Akıllı telefonlar,tabletler,oyun konsolları ve tabiki internet.Çocukların ve gençlerin her şeyi var ama mutlu değiller.Hiç bir şeyi beğenmiyorlar, çabuk bıkıyorlar.Marka tutkusu, cool görünme çabaları her şeyin önüne geçmiş.Toplumsal olaylardan bihaberler.Apolitize olmuşlar. Dünya yansa bir bağ otları yanmaz.Çok kırılganlar her an duygusal patlama yaşama sınırındalar.Uyuşturucu,sigara,hap vb gibi kötü alışkanlıkları saymıyorum bile

Aslında bu sorunlar iceberg in görünen tarafı.Toplumda büyük bir manevi çöküş var.Bu çöküş doğal olarak ilk başta çocuklarımızı ve gençlerimizi etkiliyor.Çocuk lise sona gelmiş Cumhuriyet hangi yıl kurulmuş onu bile bilmiyor.Yada gusül abdestinin nasıl alınacağını.

yani diyeceğim canım kardeşim sonuna kadar haklısın.Ama işin ne yapabiliriz kısmı benim içinde büyük bir soru işareti.

Toplumsal bir dirilişe ihtiyacımız var gibi geliyor.Tepeden tırnağa ülkede ki her hanede.Bunun için illa büyük musibetler yaşamamız gerekmiyordur herhalde.Umarım gençliğimizi kaybetmemek, bu travmadan kurtarabilmek için bir yol buluruz.Her ne kadar bu temenni de bulunsamda tünelin ucunda maalesef ışık görünmüyor.

Konu raven tarafından (8. February 2013 Saat 04:39 AM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
raven Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Bilgi (9. February 2013), dost1 (9. February 2013), hiiic (10. February 2013), merdem (8. February 2013), sevginur (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 06:20 AM   #4
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

teknigin ilerlemesi, her bir yenilige sahip olmak ve buna ragmen memnun olmamak demekki genclerimiz baska birseyler ariyorlar farkinda olmadan, iclerinde bir eksiklik var Raven Kardesim.

Sayet bu eksiklik Allah bilinci ile doldurulacak olursa dünyalari tamamen degisecek, az ile huzurlu olmayi ögrenecekler. Bizler anne baba olarak belki kücükken cocuklarimiza imkanlarimizin yetismedigi yerlerde herseyin elde edilemiyecegini ögrettik, fakat bu ögretim zamanla yok oldu. Maddi durumu müsait olan da olmayanda birbirleriyle yarislara cikti.

Zararin neresinden dönülürse fayda vardir. Yavas yavas da olsa azimli olmaliyiz, Peygamberimizin tevlig vazifesini sabirla üstlenmeliyiz. En güzel bir sekilde, tatli davranislarla, en kolay izah yollariyla genclerimizi aydinliga ulastirmaliyiz.

Mal ve mülkün, saltanatin yegane sahibi Allah'i bir öcü gibi degil, affetmesi bol olan, insanlari severek yaratan, bizleri hep koruyan gözeten sonsuz Rahmet sahibi olarak tanitalim.

En önemlisi mal biriktirmek, marka alis-verislerinde yarrisci olmamalarini, devamli olarak ; bu dünyadan göc edildiginde neyin önemi oldugunu, Allah katinda gecerli olanlari tekrar ve tekrar izah etmeliyiz.

Egoistligin kötülügünü ve zararlarini izah etmeliyiz.Tüm insanligi sevmelerini saglamaliyiz.

Aklini kullanan genclerimiz elbette kavrayacaklar anlatilanlari. Filimlerden, sarkilardan, oyunlardan aldiklari zevki ayni sekilde Ayetlerde bulacaklar. Benliklerini taniyacaklar. Dünyada var olmanin nedenini kavrayacaklar.

Ben torunumdan basliyorum vazifemi yerine getirmeye. Annesi Alman, anne ve babasi ayrildilar. Haftanin bir kac günü babasinin yaninda kaliyor. Bismillahirrahmanirrahim ile basladi, gerisi elbette gelecek. Daha yasi cok kücük, ama egitilmeye uygun oldugundan ben bir isik görüyorum onun icin. Genclerimizi egitmemiz zor olabilir, ama en kücüklerinde sansimiz oldukca fazla.

Selam ve dua ile.
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Bilgi (9. February 2013), dost1 (9. February 2013), hiiic (10. February 2013), raven (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 10:51 PM   #5
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bart kardeşim
Kırk a merdiven dayadım.Düşünüyorum da teknolojinin daha az olduğu dönemlerde başka şeylere daha çok vakit ayırabiliyorduk.Her şeyin kendine göre bir tadı vardı..Şimdi ki zaman çok farklı biz haftada bir gün ''uçan kaz'' başlasın diye pazar gününü iple çekerdik.İki tahtayı birleştirir tabanca yapar kovboyculuk oynardık.Yada rulmanlardan gıcır gıcır ses çıkaran arabalar.Şanslı olanlarımızın atarisi olurdu.Cedric, simpsons yada south park yoktu.Voltran seyrederek büyüdük.

Şimdi toplum tam bir tüketim çılgınlığı içerisinde.Akıllı telefonlar,tabletler,oyun konsolları ve tabiki internet.Çocukların ve gençlerin her şeyi var ama mutlu değiller.Hiç bir şeyi beğenmiyorlar, çabuk bıkıyorlar.Marka tutkusu, cool görünme çabaları her şeyin önüne geçmiş.Toplumsal olaylardan bihaberler.Apolitize olmuşlar. Dünya yansa bir bağ otları yanmaz.Çok kırılganlar her an duygusal patlama yaşama sınırındalar.Uyuşturucu,sigara,hap vb gibi kötü alışkanlıkları saymıyorum bile

Aslında bu sorunlar iceberg in görünen tarafı.Toplumda büyük bir manevi çöküş var.Bu çöküş doğal olarak ilk başta çocuklarımızı ve gençlerimizi etkiliyor.Çocuk lise sona gelmiş Cumhuriyet hangi yıl kurulmuş onu bile bilmiyor.Yada gusül abdestinin nasıl alınacağını.

yani diyeceğim canım kardeşim sonuna kadar haklısın.Ama işin ne yapabiliriz kısmı benim içinde büyük bir soru işareti.

Toplumsal bir dirilişe ihtiyacımız var gibi geliyor.Tepeden tırnağa ülkede ki her hanede.Bunun için illa büyük musibetler yaşamamız gerekmiyordur herhalde.Umarım gençliğimizi kaybetmemek, bu travmadan kurtarabilmek için bir yol buluruz.Her ne kadar bu temenni de bulunsamda tünelin ucunda maalesef ışık görünmüyor.
Bende senin gibi düşünüyordum ama sevgili Galip'in bana bir nasihati oldu sorduğum soruya o zamandan beri ne yapacağımı çok iyi biliyorum.

http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2846 (son yazısı)

yaşar nuri'nin bir lafı çok hoşuma gitmiştir. "bu dünyada halen bebek doğumları oluyor ve yeni yaşamlar hayata merhaba diyorsa Allah bizden hala umudunu kesmemiş demektir."

Konu bartsimpson tarafından (8. February 2013 Saat 10:56 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Escherich (17. May 2015), hiiic (10. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:07 PM   #6
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Bart kardeşim,
Galip Bey in yazısını daha öncede okumuştum.Ama toplum da ki sıkıntıların tek bir cephede açılacak savaşla kazanılacağını düşünmüyorum.Galip Bey in yazısında önemli tespitler var ama bir çocuk evinin dışına çıktığı zaman her türlü salvoya maruz kalabilir.Televizyon,internet,kelebek etkisi yada arkadaş etkisi
Virüs programı lazım tam korumalı
hiiic (10. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:12 PM   #7
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bart kardeşim,
Galip Bey in yazısını daha öncede okumuştum.Ama toplum da ki sıkıntıların tek bir cephede açılacak savaşla kazanılacağını düşünmüyorum.Galip Bey in yazısında önemli tespitler var ama bir çocuk evinin dışına çıktığı zaman her türlü salvoya maruz kalabilir.Televizyon,internet,kelebek etkisi yada arkadaş etkisi
Virüs programı lazım tam korumalı
Eeee ehliyet alırken bile sınavdan geçiyoruz ama ana baba olmak bedava...
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
40tr40 (17. February 2013), dost1 (9. February 2013), hiiic (10. February 2013), merdem (8. February 2013), raven (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:30 PM   #8
merdem
Uzman Üye

bedava araba kazanmakta var bazen, ama masraflarini da beraberinde karsilayanlar olursa
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
40tr40 (17. February 2013), hiiic (10. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:56 PM   #9
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

evrim yada devrim

raven in sorusunun cevabı olabilir.
hiiic (10. February 2013)

Bookmarks

Etiketler
gençlik, teknoloji