hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DEVLET VE İDARE > Biat/İtaat sözü vermek

Seçenekler Stil
Alt 28. August 2012, 01:15 PM   #11
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam aorskaya;

Çok "sığ" bir yazı olmuş bu. Diğerlerinin arasında sığrıtmış.
Sevgili Zinedov kardeşim;

Eğer gerçekten size öyle geldiyse şöyle yorumlayın lütfen;

Konu çok önemli ve onun suçu yok. Konuyu anlatmakta yeterli performansı gösterememişim. Yeteri kadar anlatmayı becerememişim.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2012, 01:22 PM   #12
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Bugün hırsızlık ile ilgili olarak yazdıklarım:
Alıntı:
uygulaniyor olmasi kendine islam alemi adi verenlerin insanlikdisiliklaridir. Kurandaki ifadeler ise aciktir. Kuran butununu iyi bilen birisi oradaki elin tebbet suresindeki ellerin kurumasi ifadesi gibi mecazi oldugunu bilir (hic arapca bilmese bile). Yani butunsel bakmak cok onemlidir. Hirsizligin cezasinin mecazi olmayan sekilde ifadesi ise yusuf suresinde yusuf kissasinda kardesinin hirsizlikla ithamina yonelik olarak yer alir.

dilbilgisel açıdan el kesme cezasını çıkarmak imkansız. Peygamber Arapça bilmiyor muydu sizce?

http://www.facebook.com/notes/ali-la...50951376149682
Sevgili kardeşim,

Yusuf a.s. kıssasındaki hırsızlık olayının ve Yusuf a.s.ın konumunun, bizim hırsızlık konumuzdan farklı molduğunu unutmayın lütfen...

Eğer, aynısını düşünüyorsanız, kardeşin; nasıl alıkonulduğunu, ne kadar alıkonulduğunu ve sonra nasıl serbest bırakıldığını da düşünerek kurandaki el kesme cezası yerine uygulanıp, uygulanamayacağını bir daha gözden geçirmenizi rica ediyorum.

Bunları özel olarak dikkate aldığınızda, hırsızın elinin kesilme cezası yerine uygulanamayacağını, böyle düşünmekle hata yapmış olduğunuzu göreceğinizi düşünüyorum.

saygılarımla...
aorskaya
Alt 28. August 2012, 01:35 PM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Zina ile ilgili:
Alıntı:
Allah insanlarin gayrimesru iliskileri ile dunyada ilgilenmez, toplum ile ilgilenir. Gayrimesru iliskinin cezalandirilmasini emretmez, 4 kisinin acikca ve net olarak gorebilecegi sekilde uluorta cinsel iliski kuranlarin toplumu yozlastirdiklari icin toplum tarafindan kinanarak cezalandirilmalarini soyler. Bu kinama ve toplum onunde teshir, bu isin uluorta yapilmasinin onune gecip caydiricilik niteligi olan bir cezadir. Kapali kapilar ardinda gizli olan, toplumsal zarar vermeyen gayrimesru iliskilerin sorumlulugu yalnizca taraflari baglar. Ben boyle anliyorum. Ve tekrar soyluyorum, degnek diye cevrilen celde kelimesini arastiriniz.
...........
Kuran'daki ceza hükmünde de bir toplumsal kınama sözkonusudur.
Sevgili zinedov,
Kuran; ilişki sonrası olabilecek çocukların, sahiplenilmesi, soyunun belirliliği, onların beslenme, korunma ve topluma kazandırılması için eğitimleri dahil sorumluluklarının alınması için zinanın kapalı kapılar ardında olanı da dahil hepsini yasaklar. Toplumun gözü önünde yapılmayanlara göz yummaz.

Gayrimeşru ilişkilerin sonuçlarıda takdir edersinki sadece tarafları bağlamaz. Bu ilişki sonrası olabilecek 3. tarafıda ilgilendirir.

Bunlar üzerinde düşünürseniz, bunların doğruluğunu anlayacağınızı sanıyorum.

Kuranda, zina cezasına gelince, başka yoruma ihtiyaç bırakmayacak şekilde 100 vuruş vardır. 100 vuruş zaten toplumun şahitliğinde olacağı için ayrıca bir kınama icat etmek gereği de yoktur.

Ayrıca, sopa yerine toplumsal kınama nasıl olacaktır. Örneğin bizim toplumda; adım başı homoseksüle, travestilere, fahişelere alışmış kimselere, bunları kınama ilanı yaparsak her halde kahkahalara sebep oluruz değilmi?

Bu olmasa bile, zinayı normal gören kimselerin gerçekten kınandığında utanıp, zinayı bırakacaklarını garanti edebilecek varmıdır?

Kurandakinden başka çözüm, sadece spekülasyon olacaktır.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)
Alt 28. August 2012, 01:40 PM   #14
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
zina konusunda ise, evet toplum içerisinde yapılan cezalıktır. Ancak gizli yapılan da zina kategorisinde ise o da günahtır ve şahidi, delili varsa cealıktırç 4 delil yeterli olur. Yusuf peygamber ile efendisinin zinası gizli olacaktı ama yine de Allah katında çirkin bir iş olarak değerlendirildi. zina: sıkışmak manasında. Evlilik dışı olan ve sonunda kendine ve çevreye zarar verecek fiildir. bebek olduğunda gizlenemeyecek ve gerçekten büyük sorunlara sebep olacaktır. Bebek olmazsa kişilerin sadakatsızlığı ile sonuçlanacaktır v.s. örnekleri çoğaltmak mümkün.
Birbirlerinin örtüsü olan ve ilişkilerinden dolayı kınanmayacak olan EŞLER haricinde herkesin cinsel münasebeti zinadır. ALlah neslin bu şekilde türemesi için, canlılığın devamı için ona dayanılmaz bir haz vermiştir. Ancak 2 damla hormon ile birkaç beyin sinyalinin ötesini düşünen ve libidolarına hakim olanlar göreceklerdir ki; bu konuda aşırılığa kaçmak (küfürlü argo kelimelerde bile kullanmak) pislikten başka birşey değildir. Gerçekten çirkin bir iştir.
Ama bahsettiğin konuyu şöyle yorumluyorum, toplumsal birlik ve sevgiye en çok zarar veren zina ağır cezayı almalıdır. Bu da aşikar yapılanlarıdır. Toplum yapısını bugün televizyonlardan çok da güzel bozuyorlar. Belki yayınlar zina katogerisine girmiyor ama dikkat edin; zina yaptırmasa da yaklaştırıyor. Zaten bize de emrolunan şey o işe yaklaşmamamızdır.
Zina konusunda bu kadar güzel yaklaşımlarda bulunan biri olarak, zina cezasını nasıl anlayamıyorsun, neden kabul edemiyorsun bunu anlamak güç oluyor.

Sopayı çağdaşmı bulmuyorsun, batılılar karşısında komik duruma düşeceğinimi sanıyorsun?

selamlar
aorskaya
Alt 29. August 2012, 04:10 AM   #15
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili zinedov,
Kuran; ilişki sonrası olabilecek çocukların, sahiplenilmesi, soyunun belirliliği, onların beslenme, korunma ve topluma kazandırılması için eğitimleri dahil sorumluluklarının alınması için zinanın kapalı kapılar ardında olanı da dahil hepsini yasaklar. Toplumun gözü önünde yapılmayanlara göz yummaz.

Gayrimeşru ilişkilerin sonuçlarıda takdir edersinki sadece tarafları bağlamaz. Bu ilişki sonrası olabilecek 3. tarafıda ilgilendirir.

Kuranda, "zina cezası"na gelince, başka yoruma ihtiyaç bırakmayacak şekilde 100 vuruş vardır. 100 vuruş zaten toplumun şahitliğinde olacağı için ayrıca bir kınama icat etmek gereği de yoktur.

Ayrıca, sopa yerine toplumsal kınama nasıl olacaktır. Örneğin bizim toplumda; adım başı homoseksüle, travestilere, fahişelere alışmış kimselere, bunları kınama ilanı yaparsak her halde kahkahalara sebep oluruz değilmi?

Bu olmasa bile, zinayı normal gören kimselerin gerçekten kınandığında utanıp, zinayı bırakacaklarını garanti edebilecek varmıdır?

saygılarımla...
aorskaya
Söylediğimi anlamamışsınız. Ben kapalı kapılar ardında zina günah değil demedim. Allah ZATEN zinanın büyük bir günah olduğunu söylemiş ki söylememiş olsa dahi zina FITRATA uygun olmadığı için -eğer toplum "iyice" yozlaşmamışsa- dinsiz kitapsız bir yerde bile hoş karşılanmaz. Sizin de söylediğiniz gibi bir çok toplumsal sorun yanında bir çok bireysel, psikolojik vb. soruna da yol açar.

Kitapta bahsedilen "zina CEZASI" İSE 4 şahit ifadesinden anlaşılacağı gibi HALKA AÇIK türden zina ile ilgilidir. Eğer siz kendinizi KİŞİLERİN GİZLİCE/BİREYSEL YAPTIĞI zinanın takibinde sorumlu hissederseniz, milletin uçkurunun peşine düşerseniz ahiret gününe, Allahın adaletine falan inanmıyorsunuz demektir.

Birisine ve topluma zarar vermediği müddetçe herkes istediğini yapmakta ÖZGÜRDÜR. Allah bireysel zinanın cezasını da ister bu dünyada ister ahirette zaten verecektir. Ayette bahsedilen ceza ise toplumun korunmasına yöneliktir yani HALKA AÇIK dediğimiz ALENİ türden bir zinaya yöneliktir. Zinaya şahit olmak demek dedikodu veya söylenti veya ZAN falan değildir, 4 kişinin CİNSEL birleşmeyi BİZZAT görmesi lazım bu da ancak sokak ortasında veya herkesin içinde yapılırsa mümkün olabilir. Düşünün, "3 kişi NET OLARAK görse dahi" CEZA İNFAZ EDİLEMEZ, aksine bunu iddia edenlere(İFTİRA EDEN VEYA AÇIĞA ÇIKARANLARA) CEZA UYGULANIR

Ayetleri yorumlarken detaylara dikkat etmek gerekir bir de ahirete iman vb. tam olması gerekir. Çünkü bireylerin GÜNAHLARInın takibini yapmaktan, içki içmemesinden, zina yapmamasından sorumlu olan siz değilsiniz kendileri. YETKİLİ BİRİMLERİN GÖREVİ yalnızca bu kişilerin bireysel yanlışlarının topluma veya başkasına verdiği zararlarla ilgilenmektir. Örneğin kimseye içki içme diyemezsiniz, içkiyi yasaklayamazsınız. Ama içki nedeni ile insanların başkalarına verebileceği asayiş veya trafikle ilgili zarara karşı yasalar çıkarabilir, yanlızca bunlara YANİ BİREYSEL YAPILAN YANLIŞIN TOPLUMA YANSIMALARINA yaptırım uygulayabilirsiniz.

Barış ve esenlik(İSLAM) ortamı bir şeyleri yasaklayarak değil, toplumu oluşturan bireyleri her açıdan bilinçlendirerek oluşturulabilir. Toplumu koruyan ve geliştiren şey yasaklar değil bilinçtir.

Konu Zinedov tarafından (29. August 2012 Saat 06:09 AM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)
Alt 29. August 2012, 10:32 AM   #16
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Söylediğimi anlamamışsınız. Ben kapalı kapılar ardında zina günah değil demedim. Allah ZATEN zinanın büyük bir günah olduğunu söylemiş ki söylememiş olsa dahi zina FITRATA uygun olmadığı için -eğer toplum "iyice" yozlaşmamışsa- dinsiz kitapsız bir yerde bile hoş karşılanmaz. Sizin de söylediğiniz gibi bir çok toplumsal sorun yanında bir çok bireysel, psikolojik vb. soruna da yol açar.
Sevgili zinedov kardeşim,

Zina için “günah değildir” dediğinizi iddia da etmedim, düşünmedim de… Ama, bakın kendi yazınızda bir alıntıya nasıl sahip çıkmışsınız. (Ben, bunun hatalı yazıldığını düşünerek, sadece açıklama yaptım, size yöneltme yapmadım.)

Alıntı:
Allah insanlarin gayrimesru iliskileri ile dunyada ilgilenmez, toplum ile ilgilenir. Gayrimesru iliskinin cezalandirilmasini emretmez, 4 kisinin acikca ve net olarak gorebilecegi sekilde uluorta cinsel iliski kuranlarin toplumu yozlastirdiklari icin toplum tarafindan kinanarak cezalandirilmalarini soyler. Bu kinama ve toplum onunde teshir, bu isin uluorta yapilmasinin onune gecip caydiricilik niteligi olan bir cezadir. Kapali kapilar ardinda gizli olan, toplumsal zarar vermeyen gayrimesru iliskilerin sorumlulugu yalnizca taraflari baglar. Ben boyle anliyorum. Ve tekrar soyluyorum, degnek diye cevrilen celde kelimesini arastiriniz.
Şimdi yazıyı maddeler halinde yazarsak daha net anlaşılacaktır.

1- Allah insanlarin gayrimesru iliskileri ile dunyada ilgilenmez, toplum ile ilgilenir
2- Gayrimesru iliskinin cezalandirilmasini emretmez,
3- 4 kisinin acikca ve net olarak gorebilecegi sekilde uluorta cinsel iliski kuranlarin toplumu yozlastirdiklari icin toplum tarafindan kinanarak cezalandirilmalarini söyler
4- Bu kinama ve toplum onunde teshir, bu isin uluorta yapilmasinin onune gecip caydiricilik niteligi olan bir cezadir.
5- Kapali kapilar ardinda gizli olan, toplumsal zarar vermeyen gayrimesru iliskilerin sorumlulugu yalnizca taraflari baglar.

YORUMLARIM:

1- Rabbimiz, insanı başıboş bırakmaz, “zinaya yaklaşmayın” diyen rabbimizin kişi, yada topluluk ayırmadan gayrimeşru ilişkileri yasakladığını anlamamız gerekir. (Bunun; aile müessesi, neslin sıhhati, korunması ve devamı gibi sebeplerini daha önce kısaca yazmıştım)

2- “zinaya yaklaşmayın” diyen rabbimiz, zinanın yapılması halinde de cezasını 100 sopa olarak (acımadan ve toplumun gözü önünde) belirlemiştir.

Sevgili kardeşim, bakınız yazınızın bu kısmında, “günah değildir” dememişseniz de, cezalandırılmayacağını, çünkü g.meşru ilişki ile ilgilenilmediğini söyleme hatasına düşmüşüsünüz.

Şimdi de size bunu düşündürten sebep olduğunu sandığım diğer kısma geçelim.

3- 4 kisinin acikca ve net olarak gorebilecegi sekilde uluorta cinsel iliski kuranlarin toplumu yozlastirdiklari icin toplum tarafindan kinanarak cezalandirilmalarini söyler

Siz, kanaatimce 4 kişinin şahitliğini yanlış yorumlamanızdan dolayı, zinanın toplum önünde olanının cezalandırılacağını, ama gizli olanıyla ilgilenilmeyeceğini, ceza verilmeyeceğini anlamışsınız.
Halbuki; 4 şahitin, aynı anda olayı görenlerden olmasına gerek yokki! Herhangi bir zamanda bir tane şahit, başka zaman başka şahit, yine başka zaman da başka şahit olan olabilir. Böylece; zina iddiası ile ilgili olarak, iddia eden kimse bu şahitleri de bulmak zorunda kalır.

Aslında dikkat edilirse, 4 şahitin toplanması çok zordur, nerdeyse imkansıza yakındır. İşte bu nedenle, herkes zırt pırt zina isnad edemeyecek, insanların hayatını karartamayacaktır. Ama, 4 şahitin olduğu durumda ise zina kesin olarak belirleneceğinden, hem sopa hem de toplum önünde uygulaması anlaşılabilir olmaktadır.

Şimdi yeri gelmişken şahitlik konusunda ortaya çıkan ve ateist ve deist imansızlarının devamlı kaşıdığı konulardan biri olan problemden ve çözümünden de kısaca bahsedeyim:

a- Peki zina için 2 yada 3 şahit olsa bile 4.şahit bulunana kadar zina yapanların eylemleri cezasızmı kalabilecektir?
b- Bir kimse eşini zina ederken yakalarsa, onun ceza alması için 4 şahitmi bulmaya çalışacaktır?
c- Bu gün ilerleyen teknoloji ile şahide gerek bırakmayan kesin delil özelliği olan tespitler yapılabilmektedir, ama islama göre hala şahit aranacağı için istenenin aksine bu durumda çoğu zina cezasız kalmaktadır değilmi?

Diye eleştirel sorular olmaktadır.

İşte bu aşamada, zinanın sadece şahitlerle ortaya konabilecek bir suç olabileceğini sananlar yüzünden bu sorular ortaya sürülebilmektedir.

Halbuki, şahitliğin yanında , islamda suçlar için kanıt, delillere öncelik verildiğini bilmeyenler bunu yapabilmektedir. Konu çok dağılacağı için daha fazla detaya girmek istemiyorum.

Sanırım 4. Ve 5. Şıklara artık cevap vermeye gerek olmadan, ne şekilde olursa olsun “zinaya yaklaşılmaması emredilmekte” ve zina yapılırsa da ne şekilde yapıldığına bakılmaksızın acımadan, toplumun tanıklığında 100 vuruş olarak gerçekleştirilmesi gerekmekte olduğunu görüyoruz.

(bakınız; 1- yaşanması bile değil, yaklaşılmaması emri vardır, bunun üzerinde ayrıca düşünelim.
2- Aksi ayette belirtilmediğinden; toplum önünde verilecek ceza uygulamasından, zinanın da toplumun gözü önünde yapılanlarının cezalandırılmasını anlamak zorlamak olmaktadır)

Alıntı:
Kitapta bahsedilen "zina CEZASI" İSE 4 şahit ifadesinden anlaşılacağı gibi HALKA AÇIK türden zina ile ilgilidir. Eğer siz kendinizi KİŞİLERİN GİZLİCE/BİREYSEL YAPTIĞI zinanın takibinde sorumlu hissederseniz, milletin uçkurunun peşine düşerseniz ahiret gününe, Allahın adaletine falan inanmıyorsunuz demektir.
Sevgili kardeşim;
Zina eylemini bir kenara bırakalım; ne islami yönetimin insanların ne yaptıklarını takip etme (İran polisinin kadınları izlemesi yanlış örnektir) görevi vardır, ne de ben böyle bir iddia da bulunmadım.

Alıntı:
Birisine ve topluma zarar vermediği müddetçe herkes istediğini yapmakta ÖZGÜRDÜR. Allah bireysel zinanın cezasını da ister bu dünyada ister ahirette zaten verecektir. Ayette bahsedilen ceza ise toplumun korunmasına yöneliktir yani HALKA AÇIK dediğimiz ALENİ türden bir zinaya yöneliktir. Zinaya şahit olmak demek dedikodu veya söylenti veya ZAN falan değildir, 4 kişinin CİNSEL birleşmeyi BİZZAT görmesi lazım bu da ancak sokak ortasında veya herkesin içinde yapılırsa mümkün olabilir. Düşünün, "3 kişi NET OLARAK görse dahi" CEZA İNFAZ EDİLEMEZ, aksine bunu iddia edenlere(İFTİRA EDEN VEYA AÇIĞA ÇIKARANLARA) CEZA UYGULANIR
1- Zina edenler, sonuçlarının sorumluluklarına katlanmayabilirler ve bu nedenle hem zina ürünü olan 3. Kişiye hem de dolaylı olarak en az onlar sayesinde toplkuma mutlaka zarar vereceklerdir.

2- Zina bireysel işlense de bireysel bir suç değil, toplumsal bir suçtur. Bu nedenle, kuranda zina için net ceza belirlenmiştir.
Bireysel suçların cezası kısastır. Bu nedenle, bu suçları işlediğine kanaat getirilirse, yönetimce (hak sahibi veya velisi affetmedikçe) kısas uygulanır. Kısas, bireysel suçlara uygulanan ceza olduğu için af olgusu varken, toplumsal suçlarda ise ceza bellidir ve af yoktur.

Alıntı:
Ayetleri yorumlarken detaylara dikkat etmek gerekir bir de ahirete iman vb. tam olması gerekir. Çünkü bireylerin GÜNAHLARInın takibini yapmaktan, içki içmemesinden, zina yapmamasından sorumlu olan siz değilsiniz kendileri. YETKİLİ BİRİMLERİN GÖREVİ yalnızca bu kişilerin bireysel yanlışlarının topluma veya başkasına verdiği zararlarla ilgilenmektir. Örneğin kimseye içki içme diyemezsiniz, içkiyi yasaklayamazsınız. Ama içki nedeni ile insanların başkalarına verebileceği asayiş veya trafikle ilgili zarara karşı yasalar çıkarabilir, yanlızca bunlara YANİ BİREYSEL YAPILAN YANLIŞIN TOPLUMA YANSIMALARINA yaptırım uygulayabilirsiniz.

Barış ve esenlik(İSLAM) ortamı bir şeyleri yasaklayarak değil, toplumu oluşturan bireyleri her açıdan bilinçlendirerek oluşturulabilir. Toplumu koruyan ve geliştiren şey yasaklar değil bilinçtir.
Zaten böyle bir görev ve görevlendirme olmadığı iran polisi örneğine değinerek vermiştim. Zinada da, toplumu açıkça etkileyen bir yolla yapılmadığı zaman, bireylerin şikayetine bırakılmaktadır. Ama, kamuyu alenen rahatsız eden zinalar içinde, kamu taraf olarak müdahil olabilir, engelleyici tedbirler alabilir.

Saygılarımla…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (29. August 2012 Saat 10:34 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 29. August 2012, 10:42 AM   #17
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili zinedov,

Kuranda, zina cezasına gelince, başka yoruma ihtiyaç bırakmayacak şekilde 100 vuruş vardır. 100 vuruş zaten toplumun şahitliğinde olacağı için ayrıca bir kınama icat etmek gereği de yoktur.

saygılarımla...
aorskaya
Üstadım homoseksüle, travestilere, fahişelere alışmış kimseleri kınamayı boşverin...

Terörden onbinlerce vatan evladı ölüyor devletin ve hükümetin yaptığı tekşey "terörü kınıyoruz" mesajı... herhalde terörü kınayarak yokeden tek ülke olacağız.

100 değil bence 1000 sopayı bunların bellerine bellerine vurmak gerek ki bir daha doğrulup "kınayamasınlar"
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. August 2012, 01:06 PM   #18
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Üstadım homoseksüle, travestilere, fahişelere alışmış kimseleri kınamayı boşverin...

Terörden onbinlerce vatan evladı ölüyor devletin ve hükümetin yaptığı tekşey "terörü kınıyoruz" mesajı... herhalde terörü kınayarak yokeden tek ülke olacağız.

100 değil bence 1000 sopayı bunların bellerine bellerine vurmak gerek ki bir daha doğrulup "kınayamasınlar"
Sevgili kareşim bart,

Konu biraz dinden kayıp siyasi alana giriyormuş gibi görünse de her yaşam biçimi bir din olduğundan, yine bu sözlerinizi değerlendirmemiz dinin gereği olacaktır.

Adına ister laik demokratik cumhuriyet, isterse başka şey densin; insan icadı sistemlerin hiçbirisi insanların hepsini kucaklayacak adalaette sosyo-ekonomik olamazlar.

Mutlaka, kapitalizm, materyalizm veya başka izmlerin güdümüne girerler. İşte, ülkemizde de aslında kapitalizmin baskın unsurları yüzünden, insanlar arasındaki sosyal bağlar yok olmaya başladığından, terör gibi bir organizasyonu bile ciddi olarak yok etmek için biraraya gelinemez.

Çünkü; kapital, emperyal güçler, aslında bunun yok edilmesini istemezler... Çok büyük çıkarlar vardır bu konuda, terör biterse çıkarlarıda biterki, emperyal, kapital yapı buna göz yummaz.

Ayrıca;

Bu arada, kapitali kuvvetli olan kimselerin terörü çok da (kendilerini bizzat tehdit etme aşamasına gelmedikçe) dert etmediklerini görürsün. Örneğin, 33 askerin katledildiği bir baskın gecesinde veya ertesinde İstanbulun meşhur eğlence mekanlarında çok büyük eğlence partileri olduğunu garipsediğimi hatırlıyorum.

Bir tarafta, barlarda pavyonlarda eğlenmekten yorgun düşen kesim ile diğer tarafta pazarların bitmesinden sonra atılan sebze ve meyve toplayanların, utandığı için karanlıklarda, çöplerden ekmek toplayan kimselerin arasındaki dengeyi bu sistemler kurabilirmi? Kuramazlar ve bu nedenle de ortak değerler yerine ayrışmalar da keskinleşerek parçalanmalar geç te olsa kaçınılmaz olur.

İşte, mümkün olsa da gerçekten kuran hükümlerinden oluşan ilahi sisteme göre yaşama ortamı yaratılabilse! Ancak; gerek kuranı terk eden rivayetler (atalar) dini yaşayanların ve gerekse kuranı gerçekliğinden uzak anlamaya çalışan modernistlerin yüzünden, bu mümkün görünmemektedir. Ama, imkansız da değilse de o sistemi görenlerden olamayacak kimseler olarak, demokrasinin yine kıymetini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kısaca idealine sahip olma imkanımız yoksa, kötüler içinden en az kötüyü seçmek gerekir...

saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (29. August 2012 Saat 01:09 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (31. August 2012)
Alt 29. August 2012, 03:17 PM   #19
Zinedov
Katılımcı Üye

Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili Zinedov kardeşim;

Eğer gerçekten size öyle geldiyse şöyle yorumlayın lütfen;

Konu çok önemli ve onun suçu yok. Konuyu anlatmakta yeterli performansı gösterememişim. Yeteri kadar anlatmayı becerememişim.

saygılarımla...
aorskaya

Selam aorskaya;

Ben konuya sığ demedim. Konu gayet güzel bir konu fakat sizin konuya bakış açınızın sığ olduğunu söyledim. Hakaret gibi gelmemesi için de yalnızca bu konuya bakış açınızın sığ olduğunu, diğer yazılarınızın/bakış açılarınızın gayet geniş olduğunu, söylediğimin yalnızca bu konu ile ilgili olduğunu ifade etmeye çalıştım.

Bakış açınızdaki sığlıkları vaktim oldukça ifade etmeye çalışacağım. Herkesin cahil olduğu bazı konular vardır. Toplumdan ve hukuktan hiç anlamıyorken okuduğunuz bir cümlelik metinden cezai hüküm çıkarmaya çalışmanızın sonucu bu bakış açısı.
Alt 29. August 2012, 03:20 PM   #20
Zinedov
Katılımcı Üye

Alıntı:
a- Peki zina için 2 yada 3 şahit olsa bile 4.şahit bulunana kadar zina yapanların eylemleri cezasızmı kalabilecektir?
b- Bir kimse eşini zina ederken yakalarsa, onun ceza alması için 4 şahitmi bulmaya çalışacaktır?
c- Bu gün ilerleyen teknoloji ile şahide gerek bırakmayan kesin delil özelliği olan tespitler yapılabilmektedir, ama islama göre hala şahit aranacağı için istenenin aksine bu durumda çoğu zina cezasız kalmaktadır değilmi?

Diye eleştirel sorular olmaktadır.
Yukarıda anlattığımı yine anlamamışsınız, ben yazdıklarımın arkasındayım siz her ne kadar yanlış anlasanız da. Bir daha dikkat edin de ad hominem yapıp meseleyi uzatırken yanlış anlamadığınıza emin olduğunuz bir tarafı konu edin. Yazdıklarımda bir problem, eksiklik veya çelişki yok. Yazdıklarıma/metne değil anlattığıma odaklanın ki boş lakırdı yapmak zorunda kalmayın yukarıdaki gibi. Amacınız tartışmada üstün gelmek değil HAKkı elde etmek olsun.

Üslubumu biraz değiştirmeyi deneyeceğim. Çünkü bu konuda BİLGİ DAHİL hiç bir dayanağınız olmamasına rağmen ısrar ediyorsunuz. Eğer bir devlet kursanız ve yönetiminde yetkili olsanız diğer İSLAM(!) adı verilen müşrik devletlerinden hiç bir farkı kalmaz çünkü kendi hükümlerinizi Kuran'a onaylatma peşindesiniz. Elinizde -güya- belge olduğu için hükümlerinize itiraz olmadan onaylanacağını, itirazları çürütebileceğinizi sanıyorsunuz. Fakat belge sizin hükmünüzün belgesi değildir, hukuki açıdan BİR ÇOK DURUM İÇİN hiç bir şey ifade etmez. Dolayısıyla ya bu işin uzmanları yani hukukçular ile çalışmalısınız ya da kendi hükümlerinizi uydurarak yahudileşmişlerin durumuna düşersiniz. (Kuran'da yahudi ve yahudileşmiş kavramları farklıdır.. Hadu yazanlar Yahudileşmişleri ifade eder) Konuyu ehline bırakmak diye bir şey duydunuz mu?

Zina ile zina cezası kavramlarını AYIRMANIZ gerekmekte. "Zinaya yaklaşmayın" sözü BİREYSEL bir emirdir Mümin olanı bağlar. "Zina cezası" ise toplumu bağlayan bir duruma yöneliktir.

Zina cezasının TEK olmasının sebebi cezanın YALNIZCA tek bir duruma yönelik olmasındandır.

Zinanın bir sürü çeşidi olabilir:
- Evli olanlar,
- bekar olanlar,
- bir taraf evli olanlar,
- uluorta sokakta yapanlar,
- gizli yapanlar,
- 1 kez yapanlar,
- defalarca yapanlar,
.......

bunların hepsinin cezalandırılmasını düşünürken adalet timsali kesilirken cezalarının aynı olmasını düşünmeniz bakış açınızın nasıl olduğunu gösteriyor zaten.

Ayrıca tecavüz zina kapsamında değildir, onun hükmü Kuran'ın başka bir yerindedir.

Zina cezası için gereken 4 şahit ifadesi oldukça açıktır. Cezalandırılan zina değil, zinanın tarafları kimler olursa olsun evliye bekara kaç defa yaptığına bakılmaz SADECE HALKA AÇIK GÖRÜLEBİLİR ŞEKİLDE yapıp yapmadıklarına bakılır. Yani cezalandırılan zina değil budur. Gizli yapılan zinanın cezası Allaha bırakılır için için biliyor hatta tek başınıza görmüş olsanız dahi. Bunları anlayabilmek için verilen hükümle amaçlananı görmeniz gerek.

Yani sizin eşinizin ahlakının bekçiliğini devlet yapmaz. Eşinizin sizi aldatmasının cezası sizin onu boşamanız ve hukuki olarak haklarınızı talep etmeniz ile alacağı bazı yaptırımlar olabilir. Bunlar TCK'da zaten mevcuttur. Yanlış yapanlar yaptıkları yanlışın sonuçlarını Allah'tan zaten alırlar. 100 sopa gerekmez. Bu konuyu öfke ve nefret ile yani şahsi duyguları ile hareket eden biri gibi değil de ahirete iman eden biri gibi düşünmeye çalışın.

Konu Zinedov tarafından (29. August 2012 Saat 03:58 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
korkar, müslüman, neden, nedir, şeriat, şeriattan