hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DUA > Dua > Dua

Seçenekler Stil
Alt 6. June 2011, 04:02 PM   #11
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Aleyküm selam Azizim.

Asıl soruya cevap gelmemis. Bu kelimeyi bu manada kullananların durumu nedir? Yanlıs yoldalarmı, kusur mu işliyorlar? Yani biz soyledik ister uy ister uyma seklinde yargı koymak dogru mudur?

Amin kelimesinin anlamını emir sıgası icerisinde degerlendirirsek o zaman sunu nasıl acıklarsınız. Buyrun size kurandan birkac dua. Bastan asagı emir.

Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Demem oki! Bir kuran okurunun gozunden kacmayacak bir durumdur bu. Biz dualırimizda hep "ver, yap, et, al, gonder vb." gibi emir kipleri kullanırız. Hatta kuranın ogrettigi dualarda bu sekildedir.

Mesela bana giriste Selamun aleyküm dedin. Bu kelimenin kokenine indigimizde karsımıza baska bir gercek cıkıyor. Yahudilerin kullandıgı bir kelime bu. Aslı Sholom Elohim. Yani Tanrıların barısı uzerine olsun / Tanrılar seninle olsun. İbranice bir kelime. Yahudiler o anlamda kullanmıs, araplar bu anlamda bizde guncel anlamıyla kullanıyoruz. Peki simdi ne yapmalı.? 5000 sene onceki anlamına takılıp kardesim bunun filolojisi budur kullanmayın dine nifak bidat sokmayın, yahudilesmeyin mi diyelim. Yoksa; o tarihte manası ve icerigi bu olabilir ancak biz bu kelimeyi suan baska manada kullanıyoruz mu diyelim.? Guzel olan hersey nesiller boyu devam eder, hersey degişimden nasibini alır. Mesela Yahveninde isimleri vardır. Belki 99 tane degil amma yahvenin isimlerine baktıgınızda onlarında esmaul husnadaki karsılıklarını ibranice bulabilirsiniz. Ve hepsi Rabbimizin sanını yucelltmektedir. Sırf tevratta var diye anlamı gayet guzel olan ve bizdeki esmaul husnaya tekabul eden bu isimleride mi gormezden gelmeliyiz. İlle kullandıgımız dil arapca mı olmak zorunda? Nasıl yakarırsak yakarsak dileklerimiz ona ulasmaz mı?

De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler O'nundur.

Benim amacım amin kelimesi uzerinde oryantal yapmak degil yanlıs anlamayın. Benim amacım bu, rijit, toplumdan farklı olma, sadece kendini dogru gorme yaklasım ve algılarıyla ne kadar dogruyu yapıyoruz dusuncesi uzerinde tahlil yapmaktır.

Muhabbetle..
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Konu Derin Düşünce tarafından (6. June 2011 Saat 04:19 PM ) değiştirilmiştir.
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Derin Düşünce Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
nerdogan (8. June 2011)
Alt 6. June 2011, 05:21 PM   #12
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Hadi birisinin duasına kulak misafiri olduğumuzda katılıyorum anlamında amin denmesini anlayabiliyorum ama Allah ile başbaşa iken Allah zaten içimizden geçenleri bilmiyormuş gibi dualarımızın sonuna ekleme ihtiyacı hissetmenin mantığını çözebilmiş değilim. Amin (Enter) komutu vermeyince duamız "ya Allaha ulaşmazsa" endişesi mi var acaba içimizde? Bunu içimize kim soktu? Bu yüzden bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum. Kimseye bir lafım yok, kendimle konuşuyorum. Mesela zamanında imanım bu seviyede değilken o şekilde sanıyordum.

Konu Anonymous tarafından (6. June 2011 Saat 05:24 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (3. April 2013), Miralay (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)
Alt 6. June 2011, 08:47 PM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Mâide 24
"Ey Musa! Onlar orada bulundukları müddetçe biz oraya asla girmeyiz; şu halde, sen ve Rabbin gidin savaşın; biz burada oturacağız" dediler.

Yâsîn 47
Allah'ın size rızık olarak verdiklerinden hayra sarfediniz, denildiğinde, kafirler müminlere dediler ki: Allah'ın dilediği takdirde doyuracağı kimseleri biz mi doyuracağız? Siz gerçekten apaçık bir sapıklık içindesiniz.

Bu ayetleri neden mi yazdım? Ne alakası mı var? AMİN ile bu ayetlerin ne alakası var? Bu ayetler AMİN i mi yasaklıyor? Şimdi okumaya devam edelim sonra tekrar bu ayetleri dönüp okuyalım bakalım bu ayetler AMİN i men ediyormuymuş...

----------------------------------------------------------------------------

Bidat, yada dine sonradan eklenen ilavelerin ne kadar büyük problem olduğunu anlayamıyoruz demekki. Hristiyanları ve yahudileri dinden çıkaran şey, onların Hak Kitabı bırakarak sonradan ekledikleri, şeytanların süleyman hakkında uydura geldikleri, rahiplerin ve hahamların isa hakkındaki sonradan uydurmaları v.s. dir. Çoğu pis olanın azı da pistir. Bunu şirin göstermeye gerek yok.

Aşağıda gerçek bir olay anlatacağım, basiret gözüyle bakmaya çalışalım.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Birisi çok zor bir duruma düşmüştü, sıkıntısı boyunu aşmış, gittikçe de kötüleşiyor, utanıyor ve yardım da isteyemiyordu. Sadece kendi sıkıntısı değil, çocuklarınında sıkıntıları üzerine eklenince dillik halden çıktı. Hamdolsun bu olayı salih amel için fırsat gören bir kaç kişi el uzattık, merhem olduk, derdini sıkıntısını temizledik.

Bir gün dedi ki; "ben sele kapılmışımtım, su boğazıma kadar gelmişti, bir ucu kırık bir dal parçasına da tutunmuş boğulmamaya çalışıyordum. Yoldan eş dost akrabalar geçti, hepsi geçerken halimi sordu, halimi gördü, sonrada hepsi "ALLAH YARDIMCIN OLSUN" diyerek arkasını döndü gitti, kimsede ver elini demedi" dedi.
--------------------------------------------------------------------------

Şimdi söz ne kadar masum "Allah yardımcın olsun".... neresi yanlış ki bunun? ne kadar masum ne kadar islami ne kadar akaide uygun. Onlarca alimce onaylanmış bir söz. Sıkıntısı olana "Allah yardımcın olsun" de, sonra dön arkanı git. Git verilen dünya nimetleriyle şımarmaya, sadece kendini düşünmeye,,, sıkıntısı olanın sıkıntısını mı yükleneceksin birde.
Ama daha kötüsünü de diyenler var; Allah dilese onları doyurur du diyenler var. Kuranda geçer. NEYSE...

Şimdi gelelim Aminli olanlara;

-Allahım memleketimizi koru
AMMMMİİİİİN (sonrasında rahat rahat yatabiliriz)

-Allahım ahlakımızı düzelt
AMİİİİİİN (bizim bişi yapmamıza gerek yok Allah düzeltcek)

-Allahım açları doyur, yetimlere yardım et, yolda kalmışları yoluna sevked
AMİİİİİİİİNNNN (artık ihtiyaç sahibi görünce yüzüstü bırakabilriz, Allah yardım edecek)

-Allahım çaresizlere çare, işsizlere iş ver
AMİİİİİİİİİİİİN (Allah çare bulana kadar oturup bekleyelim, sabrıda yanlış öğretmişlerdi)

-Allahım yanlışlarımızı düzelt
AMİİİİİİİN (hatamızı aramaya gerek yok artık yaşasıııııın amin dedik)

-Allahım komşumuza iyi davran
-Allahım ana babamıza güzel söz söylet
-Allahım yetimi itip kaktırma, yemeğine özendir
-Allahım düşmanı harap et onlara karşı şiddetle savaş
-Allahım zekatı verdir
-Allahım hırısızlardan, katillerden, suçlulardan koru (cevşen takanlar da var)

Kocaman bir AMİİİİİİİİİİN..... sonrasında gidip azıcık dünya zevkine dalabilriz, görevimizi yaptık, hemde namaz sonrasında amiiiin dedik ya olacak artık. Olacak. Allah yapacak artık, AMİİİN.

------------------------------------------------------------------
Allahın yapmamızı emretiiği şeyleri, camilerde Allaha sen yap diye tekrarlayıp şevkle amin çekmenin nesi mi kötü?

Halbuki ne şirin bir kelime...

Şimdi yukarıdaki ayetleri tekrar okuyabiliriz,
Sağlamasını yapmak için ettiğiniz duaları inceleyiniz.
AMİN...

SON olarak;
Alıntı:
Benim amacım amin kelimesi uzerinde oryantal yapmak degil yanlıs anlamayın. Benim amacım bu, rijit, toplumdan farklı olma, sadece kendini dogru gorme yaklasım ve algılarıyla ne kadar dogruyu yapıyoruz dusuncesi uzerinde tahlil yapmaktır.
sözlerinize katılmıyorum. yalanlıyorum, ve açıklama yapma gereği de duymuyorum.
Keza benim hayatımda yıktığım doğru bildiklerimin sayısı belli değil, yeterki daha doğruyu görmiyeyim.
Saygılar.

Konu hiiic tarafından (6. June 2011 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (7. June 2011), Araştıran (29. March 2013), Miralay (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)
Alt 6. June 2011, 09:21 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Derin Düşünce Kardeşim!

Rabbim sizleri isminizle müsemma eylesin. İnşaAllah.

Paylaşımda bulunduğunuz ilk yazının özü “AMİN” kelimesinin Kur’an’dan olmayışı üzerine kurgulanmış bir yazı idi.

Aynı başlıkta paylaştığınız ikinci yazınız birinci yazıdaki belirtilenlere yönelik olarak oluşturduğunuz :

” Bir de su acıdan bakabilirmiyiz? Olsun yada kabul olsun anlamında soylenmesinin bize zararı nedir. Halkımız bunu bilmem 10 bin sene once ne icin kullandıgına takmıyor ki. Halkımız duanın sonunda amin dememnin, kabul et Allahım manasına geldigi sekliyle soyluyor. Yani kelimenin sozcuk anlamıyla yada tarihi ile ilgilinenen kimdir. Amin dense ne olur, ne kaybediriz. Kelime uyumundan dolayı bu kelimeyi Amon'a baglamakta cok ilginc olmus.

Yani amin dense ne degişir arkadas?”

şeklindeki görüşünüz idi.

Paylaşımda bulunduğunuz bu iki yazı için bizim verdiğimiz cevap:

Olayın Kur’an’dan bakılması ve paylaştığınız yazınızda ileri sürüldüğü gibi “amin” kelimesinin Kur’an’da olduğunun örneklerle vurgulanmasıydı. Sonuç olarak "Amin" kelimesi; okunan bir yazı ya da söylenen bir söylevin arkasından yazıyı okuyan ya da söylevde bulunan kişi tarafından "amin/inan kabul et" anlamında kullanılır. Okunan ya da söylevi dinleyen kişiler ise "amenna/inandık kabul ettik" diyerek okunan ya da dinlenenleri kabul ettiklerini belirtirler.” şeklinde idi.

Bu yazıya

“ Ya hu, kardeslerim iyi ve guzeli soyluyorsunuz itirazım yok. Hayrı tavsiye ediyorsunuz bu kelimenin filolojisini, tarihini, kökünü ve bu acıklamaları ilk kez duymuyorum ben. Yanlız ben baska bir seyi soyluyorum. Bugun Arabından tut Çinlisine kadar tüm islam alemninin bu kelimeyi ne niyetle kullandıgını hepiniz biliyorsunuz. Yani kullanılsa ne olur? 5000 sene önce baska bir manaya tekabul eden isimlendirme gunumuzde baska bir manaya tekabul edebilir. Sözcükler bizi kandırıp "şeyleri" yanlıs katagorilere sokmamamıza neden oluyor. Sorular sorarken ve cevapları alırken, cumlelerin dilbilgisel biçimleri tarafından aldatılıyoruz. İnsanlar suanda, Amin=Kabul buyur yarabbi anlamını yuklemislerdir. Ve bu evrensel olarak boyle anlasılmaktadır. Kullanılmasında da mahzur oldugunu dusunmuyorum. Ameller niyetlere goredir.”

Dediniz.

Biz de:

"Siz dilediğiniz kelimeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sordunuz söyledik. Kur'an'daki kullanımlarını gösterdik. Kur'an'daki kullanımlardan birisi "Amin" kelimesinin inan/kabul et anlamındaki emir sıgasıdır. Arapçası bu. Bu kelimeyi duyan birisi de inanıp kabul ediyorsa "amenna ve saddakna" der. Bize düşen, insanların ne düşündüklerinden ne algıladıklarından çok Allah'ın vahyinde olanı belirtmektir. Bunun böyle olduğuna inanıp inanmamak sizin dilemenize kalmış olandır."
Dedik.

Alıntı:
Derin Düşünce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleyküm selam Azizim.

Asıl soruya cevap gelmemis. Bu kelimeyi bu manada kullananların durumu nedir? Yanlıs yoldalarmı, kusur mu işliyorlar? Yani biz soyledik ister uy ister uyma seklinde yargı koymak dogru mudur? Muhabbetle..
Sanırım yeterince açık belirtemedik. Bu, bizim anlatmak istediğimizi yeterince açık belirtememekteki aczimizden kaynaklanıyor ki aynı sorunun muhatabı oluyoruz. Anlaşılması için açıklamalarımızı daha da açayım inşallah.

AMİN” kelimesi Arapça olup Kur’an’da geçmektedir.

AMİN” kelimesi Arapça olup “İNAN/KABUL ET “ anlamındadır.

AMİN” kelimesi Arapça olup “İNAN/KABUL ET “ anlamında olup İNANDIM/KABUL ETTİM YARABBİ” demek değildir.

AMİN” kelimesi Arapça olup okuyan ya da söylevde bulunan kişi tarafından “İNAN/KABUL ET” anlamında bir “DİLEK”tir.

Arapça olan “AMİN” kelimesini duyanlar Arapça olarak “AMENNA, SADDAKNA”/İNANDIK KABUL ETTİK VE DOĞRULADIK derler.

Bu bilgiler ışığında günümüzdeki uygulamaları değerlendirdiğimizde;
Toplu yakarışlarda, namazlarda imamın “AMİN” demesi doğrudur. Okuduklarını inan/kabul et diye dileğini sunmaktadır.

İmamı dinleyenler İmamın “amin/inan/güven/kabul et ” sözüne “amennainandım/güvendim/kabul ettim diyebilirler ki doğrusu budur.

İmamı dinleyenler imamın “amin/inan/güven/kabul et sözünü, çevredekiler de duysun anlamında “amin/inan/güven/kabul et “ derlerse doğrudur.

İmamı dinleyenler İmamın “amin/inan/güven/kabul et sözünü duaların arkasından söylerse “amin inan/güven/kabul et “ demeleri yanlıştır. Doğrusu Allah’ın Yunus 10 da “…ve ahıru da'vahüm enil Hamdu Lillahi Rabbil alemiyn “ diye belirtilene uymaları ve el hamdulillahi Rabbul Alemin” denilmesidir.

AMİN” kelimesi bilinçsiz bir şekilde takliden söyleniyorsa doğru olanı bunu tahkik edilerek sonucuna göre hareket edilmesidir.

Alıntı:
Amin kelimesinin anlamını emir sıgası icerisinde degerlendirirsek o zaman sunu nasıl acıklarsınız.
Kardeşim “oryantal” olarak nitelenmemek için Arapça gramere girmek istemiyorum. Ancak siz, Arapça ilmine irfanına güvendiğiniz birine “a-m-n “ kökünden türeyen “amin” kelimesinin babını ve “inan/kabul et” anlamında olup olmadığını sormayı ihmal etmeyiniz.

Alıntı:

Buyrun size kurandan birkac dua. Bastan asagı emir.

Demem oki! Bir kuran okurunun gozunden kacmayacak bir durumdur bu. Biz dualırimizda hep "ver, yap, et, al, gonder vb." gibi emir kipleri kullanırız. Hatta kuranın ogrettigi dualarda bu sekildedir.
Bu söylediklerinizin hepsine de amenna saddakna. inandım/güvendim /kabul ettim ve doğruladım. Ancak konumuz ile ilgisini anlayamadım.

Alıntı:

Mesela bana giriste Selamun aleyküm dedin. Bu kelimenin kokenine indigimizde karsımıza baska bir gercek cıkıyor. Yahudilerin kullandıgı bir kelime bu. Aslı Sholom Elohim. Yani Tanrıların barısı uzerine olsun / Tanrılar seninle olsun. İbranice bir kelime. Yahudiler o anlamda kullanmıs, araplar bu anlamda bizde guncel anlamıyla kullanıyoruz. Peki simdi ne yapmalı.? 5000 sene onceki anlamına takılıp kardesim bunun filolojisi budur kullanmayın dine nifak bidat sokmayın, yahudilesmeyin mi diyelim. Yoksa; o tarihte manası ve icerigi bu olabilir ancak biz bu kelimeyi suan baska manada kullanıyoruz mu diyelim.?
Değerli Kardeşim!

Size “Selamun Aleykum” dedim. Ancak “tanrılar seninle olsun” demedim. Kullandığım sözcüklerin ne anlama geldiğini biliyorum.

SELAM” sözcüğü Arapça bir sözcüktür “berâet/uzak tutma; korkudan, kuşkudan, beladan, huzursuzluktan, mutsuzluktan, kavgadan savaştan, ağrıdan, sızıdan, maddî ve manevî sıkıntılardan, zayıflıktan çürüklükten, tüm olumsuzluklardan uzak olma anlamındaki “SİLM “ kökünden türemiş bir sözcüktür. “Selamun Aleykum” diyerek SİZİN, " her tür korkudan, kuşkudan, beladan, huzursuzluktan, mutsuzluktan, kavgadan savaştan, ağrıdan, sızıdan, maddî ve manevî sıkıntılardan, zayıflıktan çürüklükten, kısaca tüm olumsuzluklardan uzak olmanızı" diliyorum.

Alıntı:

Guzel olan hersey nesiller boyu devam eder, hersey degişimden nasibini alır.
Şüphesiz, güzel her şey nesiller boyu devam eder. Rabbımız olan Yüce Allah bizlere hem “ihsanı/iyileştirmeyi güzelleştirmeyi” hem “marufu/ binlerce yıl içinde gerek deneysel bilgilerle ve gerekse ilahi bilgiler marifetiyle toplumlarda kabul görmüş, herkes tarafından makul ve makbul kabul edilen ilkeleri” emreder. Bize düşen "güzel olanın" güzel olup olmadığının Kur'an'dan sağlamasını yapmaktır. "Güzel olan" diye sunulan şey Kur'an'a ters olmamalıdır.

Alıntı:

Mesela Yahveninde isimleri vardır. Belki 99 tane degil amma yahvenin isimlerine baktıgınızda onlarında esmaul husnadaki karsılıklarını ibranice bulabilirsiniz. Ve hepsi Rabbimizin sanını yucelltmektedir. Sırf tevratta var diye anlamı gayet guzel olan ve bizdeki esmaul husnaya tekabul eden bu isimleride mi gormezden gelmeliyiz. İlle kullandıgımız dil arapca mı olmak zorunda?
Yazdıklarımın, bu yazdıklarınızla nasıl ilişkilendirildiğini çözmeye çalışıyorum. Her kelimenin her dilde karşılığı bulunabilir. Ancak bunun bizim konumuzla ilgisi nedir? Aksini belirten bir yazı mı yazdım da bana bu soruları yöneltiyorsunuz?

İnandığım Allah her türlü noksanlıklardan arınmıştır. Bu nedenle inandığım Allah’ın isimlerini sayı ile sınırlayamam. Yahvenin/Yahova’nın da sınırsız isimleri vardır. Olmadığını belirtmedim.
"Sırf “TEVRAT” da geçiyor diye esmaul husnaya/güzel isimlere tekabül eden isimleri görmezden gelemeyiz." diyorsunuz. Görmezden gelelim mi dedim?

“İlle kullandığımız dil “Arapça” olmak zorunda” cümlesini hiç kurmadım. Tabi ki olmak zorunda değil. İnsanın “konuştuğu düşündüğü dil” ne ise o “konuşup düşündüğü diliyle” demek istediklerini söyler ve yakarışını sürdürür.

Alıntı:
Nasıl yakarırsak yakarsak dileklerimiz ona ulasmaz mı?
Kardeşim! Ulaşmaz olur mu hiç. Allah her türlü noksanlıklardan arınmıştır. Allah rahmet eylesin Aşık Mahzuni Şerifin bir türküsü vardı “Hey Arapça okuyanlar, Allah Türkçe bilmiyor mu?” diye.

De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler O'nundur.

Amenna , saddakna. Aksini belirten olmadı.

Alıntı:

Benim amacım amin kelimesi uzerinde oryantal yapmak degil yanlıs anlamayın.
Değerli Kardeşim! Bizim amacımız da bu “oryantal” dediğinizden değil. Amacımız; yararlanmamıza sunduğunuz yazıda ileriye sürülen “AMİN” kelimesinin Kur’an’da olmadığı vb tezine karşılık vermek, bunun için de “AMİN” kelimesinin Kur’an’da kullanımını gözler önüne sermekti.

Alıntı:

Benim amacım bu, rijit, toplumdan farklı olma, sadece kendini dogru gorme yaklasım ve algılarıyla ne kadar dogruyu yapıyoruz dusuncesi uzerinde tahlil yapmaktır.
Bizim yaptığımız da belirttikleriniz ile ilgili tahlil yapmaktı ve bunu yaptık.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Anonymous (7. June 2011), bartsimpson (23. August 2012), Barış (6. June 2011), Miralay (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)
Alt 7. June 2011, 05:28 AM   #15
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Kusuruma bakmayın, demekki ben kendimi ifade edememişim. Sahsımca cok onemli gormedigim bu meseleyi sürdürmek taraftarı degilim.

Muhabbetle
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. June 2011, 09:01 AM   #16
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Ben konuyu bir ileriki yada önceki de olabilir alana taşımak istiyorum.Yani aminden önce yaptığımız dua kısmına.

Sorum şu ;Camiilerde yada toplu yerlerde binlerce,onbinlerce insan dua eder,mesela bizim ülkemizde ki camiilerde denir ki ,Terör belasından,Depremlerden,sel felaketlerinden ,yangından,Afetten,kazadan,beladan,zalimden,zulumd en...v.s aklıma şimdilik gelen bunlar.
Yüzbinler imam efendinin söylediklerini tekrar eder ve Amin der.Ancak bu duaların kabul olduğuna ben şahit olmadım.Terörse bizde alası var.sel ve afetse şehirlerde bile oluyor bırakın kırsalı.Hatta kabeyide sel basıyor. Peki ozaman duada mı etmeyeceğiz ? Yada duayı yanlış mı ettiriyor camii imamları ?Yada kurandaki dua ile bugün yukarıda ettiğimiz dua arasında farklılık mı olmalı ?
Arkadaşlar cevap yazarsanız sevinirim.selam ile.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Anonymous (7. June 2011), Barış (7. June 2011), hiiic (7. June 2011), Miralay (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)
Alt 7. June 2011, 12:46 PM   #17
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Gerçek Hanif Kardeşim!

Buraya bakar mısınız?

Buradaki yazıları okuduktan sonra sorunuz olursa tekrar yazışalım. İnşAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Anonymous (7. June 2011), Barış (7. June 2011), gerçek hanif (7. June 2011)
Alt 7. June 2011, 12:59 PM   #18
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Ben konuyu bir ileriki yada önceki de olabilir alana taşımak istiyorum.Yani aminden önce yaptığımız dua kısmına.

Sorum şu ;Camiilerde yada toplu yerlerde binlerce,onbinlerce insan dua eder,mesela bizim ülkemizde ki camiilerde denir ki ,Terör belasından,Depremlerden,sel felaketlerinden ,yangından,Afetten,kazadan,beladan,zalimden,zulumd en...v.s aklıma şimdilik gelen bunlar.
Yüzbinler imam efendinin söylediklerini tekrar eder ve Amin der.Ancak bu duaların kabul olduğuna ben şahit olmadım.Terörse bizde alası var.sel ve afetse şehirlerde bile oluyor bırakın kırsalı.Hatta kabeyide sel basıyor. Peki ozaman duada mı etmeyeceğiz ? Yada duayı yanlış mı ettiriyor camii imamları ?Yada kurandaki dua ile bugün yukarıda ettiğimiz dua arasında farklılık mı olmalı ?
Arkadaşlar cevap yazarsanız sevinirim.selam ile.

Ra’d 14
El açıp yalvarmaya layık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kafirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır.

Kısaca bu günkü AMİN ve dua kültürü, o altı çizili kimselerin kültürüdür, Allahın emrettiği değil!
!!!!!! İşte asıl sorulması irdelenmesi gerekende bu zaten !!!!....
Müslümanları iyiliğe yönelik etken (SALİH) amel etmekten uzaklaştırıp papağana çeviren ŞEYTANLAIN oyunlarının verdiği zararı göremiyoruz, olayı basite alıyoruz.

????????ALLAH camiye,eve, odaya, tekkeye v.s. kapanıp tespik çekip dudak kıpırdatmayı mı emrediyor??????????
Bu ameller güzel gösterilmeye çalışılıyor oysaki bırakın namaz,tespik çekmekle cennete gitmeyi, cehenneme bile yuvarlanılma riski var...

namaz kılmak, tespik çekmek, amin demek.... Bunlar cennete ulaştıran SALİH AMELLER değillerdir.
namaz kılıp camiden çıkan adama selam verince somurtuk somurtuk alıyor.... O eşşoğlusu bilmiyormu kıldığı namazın kitapda yeri yokken, selam verenin selamının daha iyi şekilde alınmasının FARZ olduğunu... kapıdaki din islam değillllllll...

Bu konu esas konu.
tartışınca bana "ne zararı var, ne kadar masumane" felan diyorlar.... hayır onlar işin ciddiyetini, arka planını göremiyorlar basiretsizlik yapıyorlar....

Bakara 177
İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar (SALATI İKAME EDER), zekat verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakiler ancak onlardır!

aynı meali birde Ahmet Tekinden okumanızı isterim... sadece içi boşaltılan bir kelimenin yerine arapçasını yazacağım...

Ahmet Tekin meali
Bakara 177
Gerçek hayır ve iyilik, hakiki müslümanlık, insanlık, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Fakat gerçek iyiler ve hakiki müslümanlar, kâmil insanlar, Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere imân edenler; sevdikleri malları ve servetleri, can ü gönülden, isteyerek, yakın akrabalara, yetimlere, dullara, öksüzlere, çevresi, çaresi olmayan yoksullara, yolda kalan muhtaç yolculara, yardım isteyenlere, medet umanlara, esirler ve kölelerin esaret boyunduruklarından kurtarılarak hürriyetlerine kavuşmasına harcayanlar; (SALATI İKAME EDER) , vicdanlarını, servetlerini, sosyal bünyelerini arındıran, berekete vesile olan zekâtı verenler, antlaşma yaptıkları zaman antlaşmalarına riayet edenler, sıkıntılara sabrederek mücadele edenler, hastalığa, açlığa, mallarına ve canlarına gelen zarara tahammül edenler, harbin şiddetli zamanında sabrederek savaşanlar ve kararlı davrananlardır. İşte onlar imanlarında samimi olanlardır. Onlar, işte onlar Allah’a sığınarak emirlerine yapışanlar, günahlardan arınıp, azaptan korunanlar, kulluk ve sorumluluk şuuruyla, haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkarak şahsiyetli davranan, dinî ve sosyal görevlerinin bilincinde olan mü’minlerdir. *

--------------------------------------------------------------------------------
son olarak şu ayeti de okumanızı istiyorum. Allah razı olsun.
Ahmet tekin mealleri...

Mâide 13
Kesin sözlerini, taahhütlerini bozmaları sebebiyle onları lânetledik, kafalarını kalınlaştırdık ve kalplerini katılaştırdık.
Kelimeleri, ifadeleri, aslî manalarından uzaklaştırarak tahrif ediyorlar, değiştiriyorlar, maksadının dışında tefsir ediyorlar, gayesine aykırı te’viller yapıyorlar. Kendilerine öğretilen, tebliğ edilen Tevrat’ın hükümlerinin önemli bir bölümünü de unuttular.
İçlerinden pek azı hariç, onları taahhütlerini bozarak, daima hâinlik ederlerken görürsün.
Yine de sen onları sorgusuz sualsiz affet. Azarlamadan, kınamadan hoşgörülü davran. Allah iyiliği, iyi niyetleri, dinin, ahlâkın ve kamu vicdanının emirlerini, devamlı davranışlarına, ilişkilerine, görevlerine, hayatlarına yansıtan, samimiyetle ibadet eden, aktif olarak iyiliğe, iyi uygulamaya, iyileştirmeye örnek olan, işlerinde mükemmellik, dürüstlük ve başarı için dikkat harcayan, hayırlı icraatlar, kalıcı hizmetler yapan müslüman idarecileri, müslümanları sever. *

Bakara 75
Şimdi onların, Yahudilerin size güveneceklerini, peygamberiniz Muhammed’in peygamberliğini tasdik edeceklerini ümit edebilir misiniz? Onlardan bir grup Allah’ın kelâmını işitiyor. Sonra da, akılları yattığı halde bile bile ekleyerek, çıkararak, değiştirerek, helâli haram, haramı helâl yaparak, ileri gelenlerinden cezaları kaldırarak ilâhî kelâmı tahrif ediyorlar.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (7. June 2011), Barış (7. June 2011), gerçek hanif (7. June 2011), nerdogan (8. June 2011)
Alt 7. June 2011, 01:18 PM   #19
gerçek hanif
Uzman Üye

gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Verdiğiniz cevaplar Dost1 ve hiiç insanın içini rahatlatır ve serinletir türden cevaplar.İçimde ki homurtular "inanma! " diye gülen şeytana güzel bir tokat.selam ile.
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (7. June 2011), Barış (7. June 2011), dost1 (8. June 2011)
Alt 7. June 2011, 01:32 PM   #20
gerçek hanif
Uzman Üye

Peki Hiiç ve dost1 kardeşlerim,

Neden İnsan korktuğunda ,aciz kaldığında dua etmek ihtiyacı duyar.İnsanın genlerinde dua etme ihtiyacı var mıdır ? Hiç dua etmeyenle eden arasında başarı bakımından ne fark vardır ?

Örnek :diyelim ateist bir öğrenci ile dindar bir öğrenci aynı sınıfta aynı sınava hazırlanmış olsunlar.Sınavda başarılı olmak için çalışan dindar öğrenci ek olarak dua etmiş olsun.Yani ben çalışacağım kadar çalıştım gerisi Allahım sana kaldı.Beni başarılı eyle dedi.Hatta abdestte aldı sınava girdi.Ateist öğrenci ise Allah'ı hiç aklına getirmeden dindar öğrenci ile yan yana sınava başladılar.
sınav esnasında dindar öğrencide heyecan,yada cevap anahtarında sıra atlama yani soru kaydırma oldu.
Netice : Hiç dua etmemiş ateist sınavı geçiyor,Dindar öğrenci soru kaydırdığından yada heyacan gibi sebebten başarısız oluyor.

Şimdi burada ne diyeceğiz ? Allah nasip etmedi bunda da bir hayır vardır desek olur mu ? Yani kazanmaması hayırlıymış diyebilirmiyiz ? Yada başka cevabınız var mı ?Hiiç kardeşim siz ne dersiniz ?
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (3. April 2013), Miralay (8. June 2011)

Bookmarks

Etiketler
amin, kelimesinin, kökeni