hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 20. May 2009, 11:54 AM   #1
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough
Standart Allah tek tir (peki nasıl tek tir)

Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adı ile

Tek kelimesi anlamı gereği açılırsa Eşi ve benzeri olmayan manasına gelir. Bu özellik sadece Allah'ta gözlene bilir. Çünki ondan başka herşeyin bir eşi benzeri mutlaka vardır. Peki bu nasıl olur.
Zariyat. suresinin 49. ayeti: Her şeyi de çift yarattık ki düşünüp ders alasınız.

Bakıyorum herşeyin içinde ben varmıyım tabiki varım. Allah'tan başka her şey. benim çiftim nerde dir diye kendime soruyorum ve aramaya başlıyorum. Benim sağ baş parmağımın benzeri sol baş parmağım. Sağ baş parmağımın izinin benzeri sol baş parmağım izi. Sağ elimin benzeri sol elim, sağ kolumun benzeri sol kolum, sağ ayağımın benzeri sol ayağım, sağ bacağımın benzeri de sol bacağım.
Tabi burada kullanılan kelimeye dikkat etmek gerekir kelime benzeri, aynısı değil özellikle dikkat edilmesi gereken husus budur.
Elde ettiğimiz sonuca göre benim sağ tarafım sol tarafıma benzer yaratılmış peki bir birlerine eş mi yaratılmışlar ona bakalım. Soruyorum şimdi size sizce benim sağ elim sol elimin eşimidir. Tabiki benim sağ tarafım sol tarafıma eş ve benzer olarak yaratılmıştır. peki herşeyin böyle olması gerekmekteydi madem öyle bir bakalım. Örneğin denizdeki balıklar onlarında sağ tarafları sol taraflarına eş ve benzer olarakmı yaratılmış? evap evet onlarda öyle peki şimdi bana denizde kaçtane balık var kim söyleye bilir. Eğer sayamazsanız uğraşmayın işte size sayamıyacağınız kadar çok delil ilen bir örnek.

Bütün bu anlatımlar bizi Allah'ın yaratmakta kullandığı ölçüyü bulmaya doğru götürecektir. aslında bakıldığın da Allah'tan başka her şey yanında aynadaki görüntüsü ile birlikte bulunduğunda tam ölçüsünde olmaktadır. zaten her şey yanında aynada ki görüntü sü ile vardır.

Hiç bir şeye ihtiyacı olmayan sadece Allah'tır. Tek olmakta ona mahsustur. bizler çift olarak yaratıldık. Kimse çiftini uzakta aramasın herkesin çifti yanı başında dır.

Konu Burak tarafından (21. May 2009 Saat 09:07 AM ) değiştirilmiştir.
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Burak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. December 2010)
Alt 31. December 2010, 01:09 AM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

evlere şenlik Burak,,, nerelerdesin biraz daha yaz nolur,,,

Allah ne kadar yüce,,, öyle yaratıklar yaratıyorki, ordan evinden doğru yorum yapıyor,, aman yarabbi subhansın. cansız topraktan dağılıp yorum yapan, duyguları olan bizleri yarattın nasıl yarattın valllahide şokum billahide şokum... dünyaya geleli yıllar oldu hala ilk doğduğum gün gibi şokum. sen subhansın rabbim,,

Allah yorumlarımıza renk ve doğruluk katsın inşalah,, amin
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. December 2010)

Bookmarks

Etiketler
allah, nasıl, peki, tek, tir