hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 23. September 2012, 08:50 AM   #171
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1- Gök cisimleri ile ilgilenen bilim dalı Fizik değil Astronomi'dir. Eğer dilin sürçtü de Astrofizik demek istedi isen o da gök cisimlerinin fiziksel özellikleriyle ilgilenmektedir.

2- Sen kuzey ülkelerine hiç gitmedin galiba Dünyanın eğimi sayesinde kutuplarda dönüşümlü olarak 6 ay güneşin hiç batmadığını bilmiyorsun herhalde. Sana kutuplara çok yakın bir yerden Norveç'in kuzey kesimlerinden çekilmiş bir görüntü. Resimde de açıkça belli oluyor güneşin hareketleri...
kardeşim fizik yunanca tabiat demektir tabiatın şeklini inceleyen bilim dalı olarak ortaya çıkmış ancak günümüzde kainatta ne varsa hepsini fizik inceler bazı bilim adamları tek bir konuyu incelediği için o konuyu bilimin bir dalı olarak kullanırlar örneğin senin söylediğin astrofizik veya jeofizik gibi ama aslında tıp dahi fiziğin bir konusudur çünkü insanda şekilsel bir varlık ve şu anda fiziğin en yoğun olarak incelediği atomlardan oluşmuştur bu yüzden ben hepsini inceliyor ve hepsine ortak olarak fizik diyorum

kardeşim birde mutlaka belgesel seyretmiş olman gerekirki kutup ayılarını çekmek için dünyanın en uç noktası olan buzullarda çekim yaparlar ve çoğunda göreceğin gibi aynı zamanda google da araştırırsan hiçbir zaman gecenin veya gündüzün yaşanmadığı birgün olmadığını en fazla gece veya gündüzün yılada sadece birkaç gün olmak üzere 20 saatin üzerine çıktığını görürsün
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. September 2012, 10:10 AM   #172
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Allah'ın Dini'nde, Âdeti'nde ve Sünnet'inde bir değişim yoktur. O halde değişik zamanlarda değişik kitaplarla değişmiyeni değişik ifadelerle göndermiş de niye meselâ Tevrat'ı, belirli zaman aralıklarıyla, ilk günkü arıklığıyla-arındırmış olarak aynı Tevrat'ı göndermemiş?

çünkü bütün toplumlar sadece ibadeti terk etmekle kalmadı eşcinsellik şirk ayetleri değiştirme peygambere zulüm gibi suçlarda işlediler allah her gönderdiği kitapta ibadet emirlerinin dışında toplumun yanlışlarını düzeltmeleri içinde emirler gönderdi

''Her şeye muktedir olan'', neden Nuh Peygamber'e yaşlanmadan, her dili konuşma yetisiyle sonsuz yaşam vermemiş de değişik zamanlarda değişik peygamberler göndermiş?

allah onu kuran'da şöyle açıklamış

“Eğer yeryüzünde mutmain olarak yürüyenler melekler olsaydı, elbette onlara semadan melek resûl indirirdik.”

Allah'ın Dini tek, Âdet ve Sünnet'inde değişiklik yok.Tamam da neden cennet ve cehennem, hem de derecelenmiş olarak var?

bu sorunun cevabı büyük küçük kim sorunuzla aynı çünkü allah katında büyüklük yani diğer anlamıyla üstünlük yalnızca takvadadır ve herkes takvasına göre cennetin derecelerinde mükafatlandırılacak veya cehennemin derecelerinde cezalandırılacak
Alt 23. September 2012, 10:30 AM   #173
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili raven,
klişe laflar nedir açıklayınız.ayetler mi?
Tanrı sözlerini herkes için göndermiştir.Ama insanlar nasipleri kadarını alır.Buradaki dostların hepsi Allah yolunda insanlar.Kur an üzerine birer müslüman olarak çalışma yapıyorlar.Anlamak için.Tanrıya daha iyi kul olabilmek için.Sanırım buna üfürükçüler,şeyhler,babalar,dedeler kadar hakları var.
Allah hepimizin ilmini artırsın ki daha çok nasiplenelim.

khaos sana okadar güzel bir mesaj yazdımki hala kimlerin safındasın

kardeşim klişe laflar pramid'in allah'ı soğana benzetmesi bazılarının peygamberi hiçe sayması namazı abdesti orucu ve ibadetleri kabul etmemesi

sana diyorumki allah'ı soğana benzeten pramid'in değilde ne yaparsan allah rızası için yap mükafatını mutlaka alırsın diyen benim safımda ol

benim ve ravenin mesajlarına bak değil haşa allah'a ayete dil uzatmak savunmaktan başka bir işimiz varmı

kalkıp allah'ın rızasını kazanmak için kıyam etmeye yani ayakta durmaya rüku etmeye yani ikiye bükülmeye secde etmeye imtina eden bu yüzden açıkça gönderilmiş ayetlerin manalarını değiştirmeye çalışan insanlara değilde ravenemi soruyorsun klişe laflar ayetlermi diye

seni onlardan biraz farklı anlıyorum allah rızası için onlara uyma onlar gerçekten ayetlerde kelime oyunu yapıyorlar bak verecek cevap bile bulamıyorlar

miralaya yazdığım şu yazıyı oku haksızsam söyle haklıysam beni dinle onlara uyma

şimdi daha önce bana şehre secde edrek yani sürünerek girmelerimi emrolundu diye sormuştunuz yine burada sizin nasıl anladığınız önemli ozaman bende sorarım secde etmek sürünmekmi tabiki hayır bu sadece kelime oyunu olur halbuki anlamak ve anlatmak istediğimizde kelime oyununa gerek kalmaz nasıl öğretmen içeriye daldığınızda çık dışarıya kapıya vurarak gir dediğinde kapıya sürekli değilde öğretmenin kabul edeceği kadar vurup öyle girmemiz gerektiğini anlıyorsak allah secde ederek girin dediği zaman elçisinin öğrettiği iki rekat şükür namazının yeterli olacağını anlamamız gerekir

onlar secdeyi sürünmek anlıyor ben böyle anlıyorum hala onların safındamısın

Konu nacikocak tarafından (23. September 2012 Saat 10:33 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 23. September 2012, 10:31 AM   #174
ates demir
Guest

Sevgili Bart
Birşeyin değişeceğine inansaydım devam ederdim. Ben ne yazarsam yazayım önyargı dağları geçit vermiyor.
Mutaharrin işte bu önyargı dağlarını temizleyene denir.
Burada birçok kişi konuşuyor gibi görünüyor. Ama biliyorum ki sayı birkaçı ancak geçer.
Ego; kırılması en zor kabuktur. Kişinin kendi çabasını gerektirir. Ben söyleyeceğimi söylerim, düşündürmek için. Gerisi size kalmış.
Sevgili Bart; o kadar çok kelime varki yanlış anlaşılan; saymakla bitmiyor. Sevgili Bart; sana son sözüm şudur ki; vicdanını dinleyesin ve ona uyasın. Ego na değil.
Mugarrebun olanlar neye yakınlar?
Sebh edenler neyi sebh ediyorlar?
Sabikun yani bilinenler kim? Neden biliniyorlar?
Savm/siyam, hacc, salat, atuz zekat, iman ne?
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (23. September 2012)
Alt 23. September 2012, 11:02 AM   #175
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
khaos sana okadar güzel bir mesaj yazdımki hala kimlerin safındasın

kardeşim klişe laflar pramid'in allah'ı soğana benzetmesi bazılarının peygamberi hiçe sayması namazı abdesti orucu ve ibadetleri kabul etmemesi

sana diyorumki allah'ı soğana benzeten pramid'in değilde ne yaparsan allah rızası için yap mükafatını mutlaka alırsın diyen benim safımda ol

benim ve ravenin mesajlarına bak değil haşa allah'a ayete dil uzatmak savunmaktan başka bir işimiz varmı

kalkıp allah'ın rızasını kazanmak için kıyam etmeye yani ayakta durmaya rüku etmeye yani ikiye bükülmeye secde etmeye imtina eden bu yüzden açıkça gönderilmiş ayetlerin manalarını değiştirmeye çalışan insanlara değilde ravenemi soruyorsun klişe laflar ayetlermi diye

seni onlardan biraz farklı anlıyorum allah rızası için onlara uyma onlar gerçekten ayetlerde kelime oyunu yapıyorlar bak verecek cevap bile bulamıyorlar

miralaya yazdığım şu yazıyı oku haksızsam söyle haklıysam beni dinle onlara uyma

şimdi daha önce bana şehre secde edrek yani sürünerek girmelerimi emrolundu diye sormuştunuz yine burada sizin nasıl anladığınız önemli ozaman bende sorarım secde etmek sürünmekmi tabiki hayır bu sadece kelime oyunu olur halbuki anlamak ve anlatmak istediğimizde kelime oyununa gerek kalmaz nasıl öğretmen içeriye daldığınızda çık dışarıya kapıya vurarak gir dediğinde kapıya sürekli değilde öğretmenin kabul edeceği kadar vurup öyle girmemiz gerektiğini anlıyorsak allah secde ederek girin dediği zaman elçisinin öğrettiği iki rekat şükür namazının yeterli olacağını anlamamız gerekir

onlar secdeyi sürünmek anlıyor ben böyle anlıyorum hala onların safındamısın
Sevgili Naci,
Leyladan geçme faslındayım
Mevlayı bulma yollarında
Majörler tükendi
Minörlere yolculuk....

Naci kardeşim ben kimsenin safında değilim.Nasıl iyi bir kul olurum onun peşindeyim.Önyargım yok ne sana ne başkasına.Burada yapılan çalışmalar kesin doğrudur da demiyorum.Vicdanım ve aklım var.Mukayese ve muhakeme yapıyorum.Sana da katıldığım noktalar var onlarada.Hem biz kim? onlar kim?

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. (Al-i İmran Suresi, 103)

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46)

Bazen insanların bir şeyi anlatırken biraz absürd örnekler verdiği olabiliyor.En çok ta ben.Belki biraz daha dikkat edilse iyi olur.

Nasıl ibadet edileceği konusuna gelince bırakın kim nasıl ibadet ederse etsin.Kuşkusuz herşeyin en doğrusunu Allah bilir.Namaz,secde,zikir,dua tüm bunları yaparken Allah a gerçekten ulaşabildiğinizi düşünüyorsanız içinizde duygular kopup gidiyorsa ne önemi var.Allah ı anın,yüceltin,övün,ondan başkasından yardım dilemeyin ister secde ister rukü isterseniz dua edin.yeter ki yapın ve herşeyin sonunda hesaba çekileceğimizi de bilin.

Allah hepimize hidayet versin
Alt 23. September 2012, 01:22 PM   #176
ates demir
Guest

Alıntı:
Sevgili Naci,
Mevlayı bulma yollarında
Majörler tükendi
Minörlere yolculuk....

Naci kardeşim ben kimsenin safında değilim.Nasıl iyi bir kul olurum onun peşindeyim.Önyargım yok ne sana ne başkasına.Burada yapılan çalışmalar kesin doğrudur da demiyorum.Vicdanım ve aklım var.Mukayese ve muhakeme yapıyorum.Sana da katıldığım noktalar var onlarada.Hem biz kim? onlar kim?

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. (Al-i İmran Suresi, 103)

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46)

Bazen insanların bir şeyi anlatırken biraz absürd örnekler verdiği olabiliyor.En çok ta ben.Belki biraz daha dikkat edilse iyi olur.

Nasıl ibadet edileceği konusuna gelince bırakın kim nasıl ibadet ederse etsin.Kuşkusuz herşeyin en doğrusunu Allah bilir.Namaz,secde,zikir,dua tüm bunları yaparken Allah a gerçekten ulaşabildiğinizi düşünüyorsanız içinizde duygular kopup gidiyorsa ne önemi var.Allah ı anın,yüceltin,övün,ondan başkasından yardım dilemeyin ister secde ister rukü isterseniz dua edin.yeter ki yapın ve herşeyin sonunda hesaba çekileceğimizi de bilin.

Allah hepimize hidayet versin
Hem biz kim? onlar kim?
Sevgiler
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
khaos (23. September 2012)
Alt 23. September 2012, 05:07 PM   #177
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hem biz kim? onlar kim?
Sevgiler
biz sorulara cevap verenler onlar cevap veremeyenler
biz ibadeti kabul edenler onlar reddedenler
biz sünneti hadisi kabul edenler onlar reddedenler
biz cennete ibadet ile girmeyi umanlar onlar yatarak girmeyi umanlar
biz ayetleri anlamları ile okuyanlar onlar kelime oyunu yapanlar

not yapmayan üstüne alınmasın yapanlar kendini bilir tek tek ortaya çıkarlar allah gizli olanı ortaya çıkarır
Alt 23. September 2012, 05:17 PM   #178
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın bartsimpson.

Demişsiniz ki: ''Büyüklerin tefekkürle üzerinde düşünmesi gerekiyor.''

O melekeye sahip olduğum için düşündüm ve şu soruları sorma gereği duydum.

Büyük kim? Küçük kim? Büyükler düşündü de küçükler ne yapacak? Tehlikeli bir düşünce ve ifade değil mi. Düşünen büyükleri teke indirir isek ne olur?

Allah'ın Dini'nde, Âdeti'nde ve Sünnet'inde bir değişim yoktur. O halde değişik zamanlarda değişik kitaplarla değişmiyeni değişik ifadelerle göndermiş de niye meselâ Tevrat'ı, belirli zaman aralıklarıyla, ilk günkü arıklığıyla-arındırmış olarak aynı Tevrat'ı göndermemiş?

''Her şeye muktedir olan'', neden Nuh Peygamber'e yaşlanmadan, her dili konuşma yetisiyle sonsuz yaşam vermemiş de değişik zamanlarda değişik peygamberler göndermiş?

Allah'ın Dini tek, Âdet ve Sünnet'inde değişiklik yok.Tamam da neden cennet ve cehennem, hem de derecelenmiş olarak var?

Başkalarının etkisinde kalmadan Siz bunları düşündünüz mü?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Bart ın yazılarını okudum belli oluyor donanımlı bir arkadaş.İnşallah onun her zaman değerli fikirlerinden istifade edeceğim.
Neden başkasının etkisinde kalsınki?Acaba bu cümleyi kurarkende siz onu etki altında bırakmak istemiş olmayasınız.
Alt 23. September 2012, 05:25 PM   #179
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili Naci,
Mevlayı bulma yollarında
Majörler tükendi
Minörlere yolculuk...
Khaos kardeş ruhunu terbiye ediyorsun galiba
khaos (4. October 2012)
Alt 23. September 2012, 05:29 PM   #180
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın bartsimpson.

Nerelerdesiniz? özlettiriyorsunuz.

Şu alıntı http://www.hanifler.com/showthread.php?t=1037&page=19 yazı için ne dersiniz?

Bir de, bir arkadaşım demişti ki: (şimdi birileri bilimsel cevap vermek yerine, dellenip üzerime üzerime gelecek) ''Bir os..... , şey, 'yellenme' ile yıkılıp darma-duman olan namaz Allah'ın olamaz.'' Buna ne dersiniz?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
linkteki bir yazınızı okudum orada birkaç soru sormuşsunuz anlayana sivrisinek saz türünden bir cevap

bu sizin sorunuz Günde beş vakit yıllarca binlerce insanın kıldığı namaz nasıl olur da peygamberden hemen sonra tartışma konusu olur

buda benim cevabım ümmetin peygamberin vefatından 200 sene sonra müşriklerin soruları üzerine itilafa düşmesi hz musanın tur dağına çıkmasından hemen sonra buzağıya tapan öküzlerin yaptığından daha normal insanlar 200 seneden daha kısa zamanda yoldan bile çıkabiliyorlar

senin sorduğun gibi sorular olmasa herkes öğrendiği gibi sadece ibadet etse kimse itilafta olmazdı yani sorduğun sorunun cevabı aslında yaptığın şeyde saklı
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
raven (23. September 2012)

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler