hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Kader

Seçenekler Stil
Alt 11. November 2012, 12:01 PM   #1
kıyamet
Yeni Üye

Tesekkür: 0
1 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
kıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud of
Standart Insanın varlık yapısı

İnsanın varlık yapısına ait üç temel değer…
Akıl - Nefs - Ruh
Bu üçlü tarafından elde edilen sonuçlar kalpte biriktirilir…
Kalp; boş bir kasedir ve bu kase insan tarafından doldurulur…

Kuran bilgisi ile donanımlı Akıl; göz, kulak vb. organlarla elde edilen bilgileri değerlendirerek karar veren mekanizmadır…

Nefs; Allah’ın merhamet ettiği durumlar hariç sürekli kötülüğü emreden bir yapıya sahiptir... Kötülüğü emretmekten vazgeçmemesine rağmen takvaya uyumlu olma özelliği de vardır…

Ruh; Allah ile insan arasındaki bağ-ip… Sürekli Allah’a yönelen bir yapıya sahiptir…

İnsana ait ilk parça olan Akıl ve ona öğretilen Kuran bilgisi
RAHMAN SURESİ
1.O Rahman,
2.Öğretti Kuran’ı,
3.Yarattı insanı,
4.Belletti ona duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi.

İnsana ait ikinci parça olan Nefs ve yapısı
YUSUF SURESİ
53. Nefsimi ak-pak gösteremem. Çünkü nefis rabbimin merhamet ettiği durumlar hariç, olanca gücüyle kötülüğü emreder.
ŞEMS SURESİ
7. Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.
8. Ardından da ona bozukluğunu ve takvasını ilham edene ki,

İnsanın varlık yapısında bulunan ve ona emanet olarak verilen Ruhun yapısı
İSRA SURESİ
85--Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: Ruh, rabbimin emrindendir.

-Ruhun bulunduğu yer ise boş bir kase olan kalptir…

İnsana ait yapının işleyişi
Göz ve kulak bilgi toplar, akıl bilgiyi depolar…
Şeytan depolanan bilgilere ait bir konu hakkında vesvese verir…
Akıl bilgiyi muhakeme ederken, nefs ve ruh akla müdahalede bulunur…
Aklın vereceği karar kalbe yerleşir…
Eğer akıl; nefsin isteği doğrultusunda karar vermiş ise kalpte paslanma oluşur…
Verilen karar ruhun isteği doğrultusunda ise kalp korunmuş ve dayanıklı kılınmış olur…

Nefsin istekleri doğrultusunda verilen kararlar belirli bir süre sonunda kalbin mühürlenmesine neden olur…
Mühürlü kalpte bulunan Ruh devre dışı kaldığı için akla müdahalede bulunamayacaktır…
Bu durumda akıl ve nefs başbaşa kalıp birlikte kararlar vereceklerdir ki bu ikili kötülükten başka bir şey üretemezler…

Ruhun istekleri doğrultusunda verilen kararlar belirli bir süre sonunda kalp gözünün açılmasının sağlayacaktır…
Akıl ve ruh birlikteliği nefse egemen olabilirler…Yani nefsin takva üzere hareket etmesini sağlayabilirler…
Nefs takva üzere hareket etse de hiçbir zaman kötü isteklerinden vazgeçmez ve devre dışı kalmaz…

Kalbe yerleştirilmeyen sadece akılda gezinen vesveselerden-düşüncelerden insanı sorumlu tutulmaz…

Kalbe yerleştirilmeyen ve ağızdan çıkan kötü sözlerden insanı sorumlu tutmaz…
BAKARA SURESİ
225-Allah sizi, dil sürçmesi sonucu lağv olarak yaptığınız yeminlerinizden sorumlu tutmaz; ama O sizi kalplerinizin kazandığından hesaba çeker.

Kalbe yerleştirilmeyen kötü eylemlerden insanı sorumlu tutmaz…
AHZAB SURESİ
5 -…Yanılarak işlediğiniz şeyde, üzerinize günah yoktur; fakat kalplerinizin kastetmiş oldukları müstesna.

İnsan; bilgi toplamak, iyi ve kötü olanı görmek için fiziki boyutta Allah'ın iradesi dâhilinde yaşatılır; bu bilgiler ışığında, Allah'ın sınırlarını belirlemiş olduğu düşünsel iradesini kullanarak kendisine ait sonucu belirler...

TEVRAT / SÜLEYMANIN MESELLERİ–Bab - 16
1- Yüreğin düşünceleri insanındır; fakat dilin cevabı Rabdendir.
9- Adamın yüreği kendi yolunu tasarlar; fakat onun adımını Rab kılavuzlar.

İnsan başka bir insana iyilik yapmayı düşünebilir-dileyebilir ve bu dileğini kalbine yerleştirebilir; fakat Allah dilemediği sürece söz ya da davranış olarak bu iyiliği gerçekleştiremez…

İnsan başka bir insana kötülük yapmayı düşünebilir-dileyebilir ve bu dileğini kalbine yerleştirebilir; fakat Allah dilemediği sürece söz ya da davranış olarak bu kötülüğü gerçekleştiremez…

Fakat insan fiziki olarak gerçekleştiremediği bu eylemden dolayı iyi ya da kötü bir sonuç elde eder…

ALİ İMRAN SURESİ
154--… De ki: Emir ve oluş tümüyle Allah’ındır. Öz benliklerinde, sana açıklamaz oldukları şeyler saklıyorlar. Diyorlar ki: “bu işten bizim lehimize bir şey olsaydı, şuracıkta öldürülmezdik.” Söyle onlara: Evlerinizde kalsaydınız da üzerine ölüm yazılmış olanlar, uzanacakları yeri muhakkak boylayacaklardı. Bu, Allah, göğüslerinizdekini denesin, kalplerinizdekini ortaya çıkarsın diyedir. Allah, göğüslerin özünü çok iyi bilir.

İnsan kendi kalbine yerleştirmiş olduğu düşüncelerden tümünü ya da dilediğini söz ve eylem olarak fiziki boyuta taşıyabilir mi?
Hayır

Allah; insanın kendi kalbine yerleştirmiş olduğu düşüncelerden dilediğini söz ya da eylem olarak fiziki boyuta taşır…

İnsan; kendi kalbine yerleştirmiş olduğu düşüncelerden fiziki boyuta söz ya da eylem olarak taşınmayanlardan sorumlu tutulabilir mi?
Evet...

Allah'ın fiziki boyuta taşımadığı kalbe yerleşen düşüncelerden insan sorumlu tutulur…

Konu kıyamet tarafından (11. November 2012 Saat 12:13 PM ) değiştirilmiştir.
kıyamet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kıyamet Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (18. November 2012), dost1 (11. November 2012)
Alt 17. November 2012, 05:20 PM   #2
kıyamet
Yeni Üye

kıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud ofkıyamet has much to be proud of

TEVRAT / TEKVİN - 1
2. Ve yer ıssız ve boştu ve enginin yüzü üzerinde karanlık vardı ve Allah’ın ruhu suların yüzü üzerinde hareket ediyordu…

KURAN / HUD SURESİ
7- O, odur ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmıştır. O’nun arşı da su üzerinde idi.

Tevrat'ta "Ruh" kendisini şu şekilde ifade etmekte...

TEVRAT / SÜLEYMAN’IN MESELLERİ – 8
22- Rab, yolunun başlangıcında, kadim işlerinden evvel beni teşkil etti.

23- Dünya var olmadan evvel, başlangıçta, ezelden ben dikildim.

24- Enginler yokken, suları bol pınarlar yokken ben doğmuştum.

25- O, dünyayı ve kırları ve dünya toprağının başlangıcını daha yapmadan,

26- Dağlar daha yerleştirilmeden; tepelerden önce ben doğmuştum.

27- Gökleri hazırladığı zaman ben orada idim; engini yüzü üzerine kubbeyi koyduğu zaman,

28- Yukarıdan asümanı kuvvetlendirdiği zaman, engini pınarlarına kuvvet verdiği zaman,

29- Sular O’nun emrinden öte geçmesinler diye; denize sınır koyduğu zaman, dünyanın temellerini pekiştirdiği zaman,

30- Yapıcı olarak O’nun yanında idim ve her gün O’nun sevinci idim. Her vakit O’nun önünde sevinirdim,

31- Meskûn olan dünyasında sevinirdim ve sevincim Âdemoğulları ile idi.

32- Ve şimdi ey oğullar, beni dinleyin; çünkü yollarımı tutanlar mutludur.

33- Öğretişi dinleyin ve hikmetli olun ve onu reddetmeyin.

34- Her gün kapılarımda uyanık duran, kapılarımın süvelerini bekleyin; beni dinleyen adama ne mutlu!

35- Çünkü beni bulan hayat bulur ve Rab tarafından rızaya nazil olur.

36- Fakat bana karşı günah eden kendi canına gadreder; bütün benden nefret edenler ölümü severler…

---36. ayette 'benden nefret edenler ölümü severler' ifadesindeki ölüm; kalp mühürlenmesi sonucunda kişinin, gözleri kör ve kulakları sağır hiçbirşey anlayamaz duruma gelmesi...

NEML SURESİ
80--Sen ölülere işittiremezsin. Eğer dönüp giderlerse, sağırlara da çağrıyı duyuramazsın.
81--Ve sen, düştükleri sapıklıktan körleri de çıkaramazsın. Teslim olmuş kişiler halinde ayetlerimize inananlardan başkasına sesini duyuramazsın.
Alt 17. November 2012, 09:06 PM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
kıyamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
TEVRAT / TEKVİN - 1
2. Ve yer ıssız ve boştu ve enginin yüzü üzerinde karanlık vardı ve Allah’ın ruhu suların yüzü üzerinde hareket ediyordu…

KURAN / HUD SURESİ
7- O, odur ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmıştır. O’nun arşı da su üzerinde idi.

Tevrat'ta "Ruh" kendisini şu şekilde ifade etmekte...

TEVRAT / SÜLEYMAN’IN MESELLERİ – 8
22- Rab, yolunun başlangıcında, kadim işlerinden evvel beni teşkil etti.

23- Dünya var olmadan evvel, başlangıçta, ezelden ben dikildim.

24- Enginler yokken, suları bol pınarlar yokken ben doğmuştum.

25- O, dünyayı ve kırları ve dünya toprağının başlangıcını daha yapmadan,

26- Dağlar daha yerleştirilmeden; tepelerden önce ben doğmuştum.

27- Gökleri hazırladığı zaman ben orada idim; engini yüzü üzerine kubbeyi koyduğu zaman,

28- Yukarıdan asümanı kuvvetlendirdiği zaman, engini pınarlarına kuvvet verdiği zaman,

29- Sular O’nun emrinden öte geçmesinler diye; denize sınır koyduğu zaman, dünyanın temellerini pekiştirdiği zaman,

30- Yapıcı olarak O’nun yanında idim ve her gün O’nun sevinci idim. Her vakit O’nun önünde sevinirdim,

31- Meskûn olan dünyasında sevinirdim ve sevincim Âdemoğulları ile idi.

32- Ve şimdi ey oğullar, beni dinleyin; çünkü yollarımı tutanlar mutludur.

33- Öğretişi dinleyin ve hikmetli olun ve onu reddetmeyin.

34- Her gün kapılarımda uyanık duran, kapılarımın süvelerini bekleyin; beni dinleyen adama ne mutlu!

35- Çünkü beni bulan hayat bulur ve Rab tarafından rızaya nazil olur.

36- Fakat bana karşı günah eden kendi canına gadreder; bütün benden nefret edenler ölümü severler…

---36. ayette 'benden nefret edenler ölümü severler' ifadesindeki ölüm; kalp mühürlenmesi sonucunda kişinin, gözleri kör ve kulakları sağır hiçbirşey anlayamaz duruma gelmesi...

NEML SURESİ
80--Sen ölülere işittiremezsin. Eğer dönüp giderlerse, sağırlara da çağrıyı duyuramazsın.
81--Ve sen, düştükleri sapıklıktan körleri de çıkaramazsın. Teslim olmuş kişiler halinde ayetlerimize inananlardan başkasına sesini duyuramazsın.
Kıyamet kardeşim,

1- Süleymanın meselleri başlığı altında;
"Ezelden beri var olduğunu, herşeyden önce kendinin yaratıldığını söyleyen" ruh kimdir?

2- Tevrat'tan bunları yazmandaki amaç nedir? Neyi anlatmak istiyorsan, sadece kurandan anlatamıyormusun, kurandan bulamıyormusun?

3-Meseller kısmındaki anlatımların kuranda yer almadığını ve bu alıntıyla kurana ters düştüğünü görebiliyormusun?

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (17. November 2012 Saat 09:09 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. November 2012, 11:45 PM   #4
kıyamet
Yeni Üye

Sn. aorskaya
Ben de sana soruyorum!

-Tevrat ve Kuran’ın birbirini tamamlayan bir bütün olduğunu göremiyor musun?

-Kuran ve Tevrat’ın Allah katında bulunan ana kitaptan (levhi mahfuz) bir parça olduğunu göremiyor musun?

-Kuran ayetleri, Tevrat’a inanman gerektiğini söylediği halde; Tevrat bozulmuştur diyerek Kuran’a ters düştüğünü göremiyor musun?
Alt 18. November 2012, 12:20 AM   #5
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sn. aorskaya
Ben de sana soruyorum!

-Tevrat ve Kuran’ın birbirini tamamlayan bir bütün olduğunu göremiyor musun?

-Kuran ve Tevrat’ın Allah katında bulunan ana kitaptan (levhi mahfuz) bir parça olduğunu göremiyor musun?

-Kuran ayetleri, Tevrat’a inanman gerektiğini söylediği halde; Tevrat bozulmuştur diyerek Kuran’a ters düştüğünü göremiyor musun?
Sevgili kıyamet,

Sorulara cevap vermek yerine, kendilerinin soru sormayı huy edinen kimselere alıştım.

Sizi de onların arasında görmekle bir kez daha bildiğim bir durumla karşılaştıysam da, yaptığınız bu davranışın, karşılıklı yazışma adabına uymadığını belirteyim. İnşallah bundan sonra, hemen sorularımı cevaplar ve bir daha önce sorulanları cevaplayıp, sonra sormaya geçmeye gayret edersiniz.

Siz, bu yazıdan sonra cevaplarsınız umuduyla iddialarınızı maddeler halinde cevaplamaya çalışıyorum:

1- Tevrat ve kuran birbirini tamamlamaz.

Aksi halde tevrat yokken kuran eksik olur değilmi? Halbuki, rabbimiz, dini tamamladığını, kuranda hiç bir şeyi eksik bırakmadığını söylemektedir.

Tevrat, kuranı tamamlar derseniz, rabbin bu sözüne inanmamış olduğunuzu görebilirmisiniz?

Tevrat, incil orijinalleri, dini dünya menfatine değişenler, satanlar tarafından bozulduğu için, yahudilik ve hristiyanlık ortaya çıkmıştır.

Eğer, tevrat ve incil orijinal haliyle kalmış olsaydı, onlara iman eden şu andakiler yahudi-hristiyan değil müslüman olurlardı ve kuranda yahudilik ve hristiyanlıktan bahsedilmezdi.

4 değişik incil ve baba-oğul-kutsal ruh üçlemesi ile hristiyanların; "mesih Allah'ın oğludur" dememeleri, yahudilerin de "üzeyir'in Allah'ın oğlu olduğu" iddiası olmamalıydı değilmi?

2- Tevrat, indiği şekliyle kalabilseydi, elbette aynı kitaptan olurdu ama değil. Ayrıca, tevratın kitap olarak incilden farkı olmadığı halde, neden sadece tevratı kuranı tamamlayan olarak kabul ettiğinizde ayrı bir paradoks olmaktadır.

3- Kuran, kitaplara iman edilmesini söyler. Ama, aynı kuran, kitapları bozanlardanda, dini ucuz menfaatlere değişen kimseler olduğunu da söyler.

Rabden, inen bir kitap eğer orijinaliğini koruyor idiyse, neden kuran indirilsinki?

ANcak, bu kitaplar korunmadığı için, değişikliğe uğratılabildi, birden fazla çeşitleri ortaya sürülebildi.

İşte bunlar yüzünden kuran indirildi ve korundu. Kuran, tevratla bütünleşen bir kitap değil, tevratı da kapsayan bir kitaptır. Bunu iyi anlamanızı, kavramanızı beklerim.

Zaten ehli kitaptan olanların kuranın inişine yetişenlerinin, kurana iman etmeleri beklenmiştir, iman etmeyenler ise müslüman olmaktan çıkmışlardır. Ancak, ehli kitapın içerisinde buna iman eden salih kimseler de yok değildir.

Bunları kısaca anlattım, bunlar üzerinde sağlıklı düşünmenizi bekliyorum...

selamlar,
aorskaya
Alt 18. November 2012, 08:40 AM   #6
kıyamet
Yeni Üye

Alıntı:
Sorulara cevap vermek yerine, kendilerinin soru sormayı huy edinen kimselere alıştım.

Sizi de onların arasında görmekle bir kez daha bildiğim bir durumla karşılaştıysam da, yaptığınız bu davranışın, karşılıklı yazışma adabına uymadığını belirteyim.
Sn. aorskaya
Kendi kendinize yazışma adabı uydurup da insanları buna uymaya zorlayamazsınız!
Soruya soruylada cevap verilir…

Alıntı:
Süleymanın meselleri başlığı altında;
"Ezelden beri var olduğunu, herşeyden önce kendinin yaratıldığını söyleyen" ruh kimdir?
Ruh’a ait bilgiler açık ve net; Kuran’daki “ruh”kimse Tevrat’ta anlatılan “ruh” da odur…

Alıntı:
1- Tevrat ve kuran birbirini tamamlamaz.
Tevrat ve Kuran birbirini tamamlar…

Evet; Tevrat yok ise Kuran eksik kalır…
Kuran’ın Tevrat’ı kapsaması; Tevrat’a ait her bilginin Kuran’ın içerisinde olduğu anlamına gelmez…

Evet, Kuran; Tevrat üzerinde bir otoritedir… Kuran, Tevrat’a ait bazı hükümleri neshetmiştir… Bu durum Kuran ve Tevrat’ın çeliştiği anlamına gelmez…

Evet; Rabbimiz dinini tamamlamıştır… Çünkü Tevrat İslam’a ait bir parça iken; Kuran indirildikten sonra İslam tamamlanmış ve Tevrat+Kuran=İslam olmuştur…

İncil kitap olarak indirilmemiştir… Sözlü ve görsel bir bilgi olarak indirilmiştir… Kuran’daki İncil adı altındaki yazımdan okuyabilirsiniz…

Allah katından indirilen ve Allah’ın korumasında olan iki kitap vardır; Tevrat ve Kuran…

Kuran’da Yahudi-lik ve Hıristiyan-lık ifadeleri geçmez…
Kuran’da Yahudi-ler ve Hıristiyan-lar ifadeleri kullanılır…
Bu ifadeler bir dini değil belirli bir ırkı-topluluğu temsil eder…

Hz. Musa da, Hz. İsa da, onlara inananlar da İslam’ı benimseyen Müslümanlar olarak adlandırılır…

Evet; kendisini Yahudi ve Hıristiyan olarak adlandıran topluluklar Kuran indirilmeden önce Tevrat’a ve kendilerine gelen peygamberlere inanarak İslam’ı yaşamışlardır…
Fakat
Kuran indirildikten sonra Tevrat ile birlikte Kuran’a ve Hz. Muhammet’e inanmadıkları sürece İslam üzere olamazlar…

Kuran’a iman edenlerin ise Tevrat’ı inkar ederek ya da bozulmuştur diyerek İslam üzere oldukları düşünülemez…

Buyurun şimdi siz aşağıdaki Tevrat’a ait hükümleri içeren Kuran ayetlerine cevap verin…

AHKAF SURESİ
29--Bir zaman, cinlerden bir topluluğu, Kuran’ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik. Onu dinlemeye hazır hale geldiklerinde: “susup dinleyin!” dediler. Dinleme bitirilince de uyarıcılar olarak kendi toplumlarına döndüler.
30--Dediler ki: “ey toplumumuz! Biz; Musa’dan sonra indirilen, onların elindekini tasdik eden, hakka ve dosdoğru yola ileten bir kitap dinledik.

1- Kuran’dan önce indirilen kitap hangisiymiş İncil mi Tevrat mı?

KASAS SURESİ
49--De ki: Eğer doğru sözlülerden iseniz, Allah katından, bu ikisinden daha aydınlık bir kitap getirin de, ben ona tabi olayım.
50 -Bunun üzerine sana cevap vermezlerse bil ki, onlar sadece iğreti arzularına uyuyorlar. Allah’tan bir kılavuzluk olmaksızın, kendi arzusuna uyandan daha sapık kim vardır? Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.
51 -Yemin olsun, biz onlar için sözü ardı ardına getirdik ki, düşünüp öğüt alabilsinler.
52 -Ondan önce kendilerine kitap verdiklerimiz, ona da iman ederler.

2-Allah katından indirilen kaç kitap varmış iki mi dört mü?

HUD SURESİ
17--Böyleleri şu kimse gibi olur mu: rabbinden bir beyyine üzerinedir, O’ndan bir tanık da kendisini izler.Tanıktan önce de bir kılavuz ve rahmet olarak Musa’nın kitabı var. Onlar ona inanırlar. Hiziplerden onu inkâr edenin varış yeri ateştir. Ondan asla kuşkuya düşme; o rabbinden bir haktır ama insanların çokları inanmıyorlar.

3-Tevrat'ı inkar etmenin ya da Tevrat'tan kuşku duymanın sonucunun ateş olması sizin için bir anlam ifade ediyor mu?

AHKAF SURESİ
11 -İnkâr edenler, insanlara şöyle derler: “eğer bu, hayırlı bir şey olsaydı, bunlar ona inanmakta bizi geçemezlerdi.” Bununla umduklarını bulamayınca şöyle diyecekler: “bu, eski bir uydurmadır.”

12- Bundan önce, bir önder ve bir rahmet olarak Musa’nın kitabı var. Ve bu onu tasdikleyen bir kitaptır. . Zulmedenleri uyarsın, muhsinlere müjde olsun diye Arap dilindedir.

4-Kuran’ın Tevrat’ı tasdik ediyor olması ne anlama gelir?

BAKARA SURESİ
248--Nebileri onlara şöyle söyledi: “onun mülk ve saltanatının belirtisi o sandığın size gelmesidir. Onun içinde rabbinizden bir huzur, Harun hanedanının, Musa hanedanının bıraktığından bir kalıntı vardır. Onu melekler taşır. Eğer iman sahipleri iseniz, bunda sizin için elbette bir ibret vardır.”

5-Tevrat’a ait sandığın melekler tarafından taşınması ne anlama gelir?

Diğer forumda cevap vermediğin Kuran ayetlerini tekrar yazıyorum...

ENAM SURESİ
91 -Allah’ı kadrine yaraşır şekilde tanıyamadılar. Çünkü “Allah insana hiçbir şey vah yetmemiştir!” dediler. De ki: Musa’nın insanlara bir ışık, bir kılavuz olarak getirdiği kitabı kim indirdi? Siz o kitabı birtakım parşömenler yapıp ortaya sürüyorsunuz, birçoğunu da saklıyorsunuz. Size, sizin de atalarınızın da bilmediği şeyler öğretildi. “Allah” de, sonra da bırak onları saplandıkları batakta oynayadursunlar.
92 -Bu da bizim, kentlerin anasını uyarman için indirdiğimiz bir kitap. Kutsal, kendinden öncekini doğrulayıcı. Ahirete inananlar, ona da inanırlar ve namazlarına devam ederler.

YUSUF SURESİ
111 -… Bu Kuran, uydurulacak bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve rehberdir.

MÜMİN SURESİ
53- Yemin olsun ki, Musa’ya o hak kılavuzu verdik ve İsrail oğullarını kitaba mirasçı kıldık.
54- Akıl ve gönül sahipleri için bir yol gösterici, bir hatırlatıcıdır o.

BAKAR SURESİ
4-Hem sana vahyedilene hem de senden önce vahyedilene inananlardır onlar.

BAKAR SURESİ
89 -Yanlarındakini doğrulamak üzere kendilerine Allah katından bir kitap geldiğinde, …
91 -Onlara “Allah’ın indirmiş olduğuna inanın!” dendiğinde şöyle konuşurlar: “biz, bize indirilene inanırız” ve ondan ötesini inkâr ederler. Oysaki o, kendilerinin yanındakini doğrulayıcı bir gerçektir...

NİSA SURESİ
60 -Şunları görmedin mi? Kendilerinin, sana indirilene de senden önce indirilene de inandıklarını sanırken, inkâr etmekle emrolundukları tağutu aralarında hakem yapmak istiyorlar. Zaten şeytan da onları geri dönülmez bir sapıklıkla sersem hale getirmek istiyor.

NİSA SURESİ
136- Ey iman edenler! Allah’a, O’nun resulüne, resulüne indirmiş olduğu kitaba, daha önce indirmiş olduğu kitaba inanın. Kim Allah’ı, O’nun meleklerini, kitaplarını, resullerini ve ahiret gününü inkâr ederse geri dönüşü olmayan bir sapıklığa gömülmüş olur.

NİSA SURESİ
162 -Ama onların ilimde derinleşmiş olanları ve müminler, sana indirilene de senden önce indirilene de inanırlar. Namazı kılıcıdırlar, zekâtı vericidirler, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İşte bunlara yakında büyük bir ödül vereceğiz.

MAİDE SURESİ
43- İçinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında iken, nasıl oluyor da senin hakemliğine başvuruyorlar?

MAİDE SURESİ
48-Sana da kitabı hak olarak indirdik. Kitaptan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak…

Ayetler üzerinden konuşmak istiyorsan konu üzerinde bilgi alışverişine devam edebiliriz...

Konu kıyamet tarafından (18. November 2012 Saat 08:43 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 18. November 2012, 12:13 PM   #7
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sn. aorskaya
Kendi kendinize yazışma adabı uydurup da insanları buna uymaya zorlayamazsınız!
Soruya soruylada cevap verilir…
Sevgili kıyamet,
Soruya soruyla cevap verilmesini, genelde tüm insanlar için özelde de kendiniz için düşünürseniz, aslında o anda soruya verilecek cevabın kafalarda oluşmadığından karşı soru davranışına geçildiğini görürsünüz.
İnsan sosyolojisi ile ilgili basit bir olguyla ilgili bu kısım daha fazla uzamasın ama altında yatan sebep budur!
Alıntı:
Tevrat ve Kuran birbirini tamamlar…

Evet; Tevrat yok ise Kuran eksik kalır…
Kuran’ın Tevrat’ı kapsaması; Tevrat’a ait her bilginin Kuran’ın içerisinde olduğu anlamına gelmez…

Evet, Kuran; Tevrat üzerinde bir otoritedir… Kuran, Tevrat’a ait bazı hükümleri neshetmiştir… Bu durum Kuran ve Tevrat’ın çeliştiği anlamına gelmez…

Evet; Rabbimiz dinini tamamlamıştır… Çünkü Tevrat İslam’a ait bir parça iken; Kuran indirildikten sonra İslam tamamlanmış ve Tevrat+Kuran=İslam olmuştur…
1- “Tevrat ve kuran birbirini tamamlar, Tevrat olmazsa kuran eksiktir” diye söyleyebilmen, ya kuranı tam bilmemenden, ya kurandaki en belirgin bu özelliği bilmene rağmen, kendince malüm bir takım özel sebepler yüzünden tevratı kabul ettirmeye çalışma düşüncenden, yada şirk bulaşmış şekliyle yani orijanilinden farklı olan tevratı da islama sokmaya çalıştığından olabilir.

2- Ama, hangisi olursa olsun, bu davranışın yanlıştır.

Kuranın aşağıdaki ayetinde rabbim ne demiş, bak bakalım;

Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir. ıBiz Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler. (En’Am 38)

Şimdi bu ayetten;

1- tevratın kuranı tamamlamadığını, o olmadan kuranın zaten tam olduğunu,

2-tevrata ait her bilginin (ondaki bazı hükümlerin nesh edilmiş olarak) aynen kuranda yer aldığını, yani kuranın tevratı kapsadığını , (not: bir şeyin başka bir şeyi kapsaması, ondakinin hepsine sahip olması demektir)

3- Tevrat üzerinde otorite değil, bizzat tevrata hakim olduğunu,

4- Rabbimizin dinini, önceki kitaplardaki bilgileride içerecek şekilde indirdiği son kitapla, başka kaynağa ihtiyaç bırakmadan, yani sadece kuranla ve bir daha da başka kitap göndermemek üzere tamamladığını

görebilirsin. (değilmi?)

Kısaca, İslam = Kuran
Başkasöze gerek yok…

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (18. November 2012 Saat 12:16 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 18. November 2012, 12:51 PM   #8
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
İncil kitap olarak indirilmemiştir… Sözlü ve görsel bir bilgi olarak indirilmiştir… Kuran’daki İncil adı altındaki yazımdan okuyabilirsiniz…

Allah katından indirilen ve Allah’ın korumasında olan iki kitap vardır; Tevrat ve Kuran…
1-İncilin kitap olarak indirilemediğini neye dayanarak söylüyorsun?

Yanlışta olsa; Tevratı kuran sonrası islama sokmaya çalışırken, aynı durumda indirilmiş olan İncil için neden farklı davranıyorsun?

İncilinde aynı Tevrat gibi olduğunu aşağıya aldığım birkaç ayet ten görebilirsin:

3:3 - O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat'ı ve İncil'i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan'ı da O indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler için çetin bir azap vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır.

3:48 - Allah ona kitab (okuma ve yazmay)ı, hikmeti ve Tevrat ile İncil'i öğretir.

3:65 - Ey Kitap ehli! İbrahim hakkında niçin tartışıyorsunuz? Oysa Tevrat da, İncil de ondan sonra indirilmiştir. Siz hiç düşünmüyor musunuz?

Tevrat ve İncil’in indirilmesinden bahsediliyor. Tevrat inen bir kitapsa; incilde (senin kitap değil, benliğe indirildiği, incilin kuranda indirildiği iddiaların asılsız olduğu) inen bir kitaptır.

5:47 - İncil ehli de Allah'ın ona indirdikleriyle hükmetsinler. Kim, Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse, işte onlar fâsıkların ta kendileridir.

İncil, İsa peygamberin benliğine yazılmış, kitap olarak indirilmemiş olsaydı, İsa’nın vefat ettirilmesinden sonraki İncil ehli; ellerinde kitap olmadan nasıl hükmedeceklerdi?

5:66 - Eğer onlar,Tevrat'ı, İncil'i ve kendilerine indirileni gereğince uygulasalardı, hem üstlerindeki, hem de ayaklarının altındaki (nimetlerden bol bol) yerlerdi. Onların arasında ılımlı bir grup da vardı. Böyle olmakla beraber onların çoğunun yaptıkları ne kadar kötüdür!

Bu ayette de sadece Tevrat, İncil değil başka kitaplarında (Zebur) indirildiğini görüyoruz. O halde, senin sadece tevratı, kuranın yanına alarak İslam diye göstermeye çalışman; son derece yanlış olmaktadır.

Eğer bunları bilmiyorsan, şimdi bu ayetlerden hatanı görebilir ve iddialarını düzeltirsin.

Aksi halde bilerek yapıyorsan, senin samimi olmadığını, Müslümanları Yahudileştirmeye çalıştığının anlaşıldığını kabul etmen gerekir.

5:68 - De ki: "Ey kitap ehli! Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni uygulamadıkça bir esas üzerinde değilsiniz. Şüphesiz ki, Rabbinden sana indirilenler, onların çoğunun azgınlığını ve inkârını artıracaktır. Şu halde kâfir olan bir toplum için üzülme!

Kndilerine kitap indirilenler, hiç bir ayrıma tabi tutulmaksızın, Tevrat, incil ve kuranı uygulamak zorundadırlar.

Peki sana göre şimdi;

a- Tevrata inandıklarını söyleyen yahudiler kuranı uygulayabiliyorlarmı? Uygulamadıklarını biliyoruz ama, aksini söyleyebilirsen; tevratın kuranla çeliştiği yerlerde, son kitap olarak kuranı tercih edebiliyorlarmı?

b- İncil!e inandıklarını söyleyen hristiyanlar, kuranı uygulayabiliyorlarmı?
Uygulamadıklarını biliyoruz ama, aksini söyleyebilirsen; tevratın kuranla çeliştiği yerlerde, son kitap olarak kuranı tercih edebiliyorlarmı?

2- Tevratın Allah katında korunduğunu, kuranmı söylüyor, yoksa tevratmı söylüyor? Bize gösterebilirmisin?

selamlar,
aorskaya
Alt 18. November 2012, 01:18 PM   #9
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Kuran’da Yahudi-lik ve Hıristiyan-lık ifadeleri geçmez…
Kuran’da Yahudi-ler ve Hıristiyan-lar ifadeleri kullanılır…
Bu ifadeler bir dini değil belirli bir ırkı-topluluğu temsil eder…
Polemik yapmaya gerek yoktur, kendilerine inen kitapların bozulmuş hallerine inanan ve kurana da inanmayanlardır.

Alıntı:
Hz. Musa da, Hz. İsa da, onlara inananlar da İslam’ı benimseyen Müslümanlar olarak adlandırılır…

Evet; kendisini Yahudi ve Hıristiyan olarak adlandıran topluluklar Kuran indirilmeden önce Tevrat’a ve kendilerine gelen peygamberlere inanarak İslam’ı yaşamışlardır…
Fakat
1- Kuran indirildikten sonra Tevrat ile birlikte Kuran’a ve Hz. Muhammet’e inanmadıkları sürece İslam üzere olamazlar…

2- Kuran’a iman edenlerin ise Tevrat’ı inkar ederek ya da bozulmuştur diyerek İslam üzere oldukları düşünülemez…
Aşağıdakiler hariç burada yazıklarına da katılıyorum.
1- Kuran indirildikten sonra Tevrat ile birlikte Kuran’a ve Hz. Muhammet’e inanmadıkları sürece İslam üzere olamazlar…

Sadece Tevrat ve kurana değil, Tevrat, İncil ve kurana iman edecekler vardır! Bunlarda ehli kitaplardır. Halbuki, kurandan sonraki Müslümanlar, diğer kitapların bozulmamış hallerine iman edebilirler. Ama, kurana ters düşen kısmlar için kuranı esas almak suretiyle…

2- Kuran’a iman edenlerin ise Tevrat’ı inkar ederek ya da bozulmuştur diyerek İslam üzere oldukları düşünülemez…

Tevrat, İncil bozulmadıysa kuran neden inmiştir? Kuran, sadece belli bölgeye ve zamanamı aittir, yoksa evrenselmidir? Kuran evrensel olduğuna göre, eğer diğer kitaplar bozulmamış olsaydı, onların bulunduğu yere uygulanamayacak şekilde yani o kitapların dışındaki bölgeler için indirilmeliydi. (değilmi?)

Selamlar,
aorskaya
Alt 18. November 2012, 10:13 PM   #10
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Buyrun Kiyamet Bey

Benim, asagidaki Ayet'ler aciklandiktan sonra ilave edecegim bir tek sözüm yok size.

Ey Kur’an ile uyarı görevinde bulunanlar!

Deyin ki: “Ey Kitap Ehli! Allah, yaptıklarınıza tanık iken, niçin Allah'ın âyetlerini örtüp duruyorsunuz?”
Deyin ki: “Ey Kitap Ehli! Siz tanık olduğunuz hâlde niçin Allah'ın yolunu eğri göstermeye yeltenerek inanan kimseleri Allah'ın yolundan çeviriyorsunuz? Allah yaptıklarınıza duyarsız değildir.”
(89/3, Âl-i İmrân/98-99)
-494-
Ey iman etmiş kimseler!
Kendilerine Kitap verilenlerden herhangi bir zümreye itaat ederseniz, imanınızdan sonra sizi, Allah'ın ilâhlığını, rabliğini örten kimseler olarak döndürürler.
Size Allah'ın âyetleri okunup dururken ve O'nun Elçisi de aranızda iken nasıl olur da Allah'ın ilâhlığını, rabliğini örter durursunuz? Kim de Allah'a sımsıkı bağlanırsa, kesinlikle o, dosdoğru kılavuzlanmıştır.
Ey iman etmiş kimseler!
Allah'ın koruması altına girmiş kişiler olmanız için nasıl koruma altına alınmanız gerekiyorsa kendinizi öyle Allah'ın koruması altına alın ve ancak müslimler olarak can verin.
Ve hep birlikte Allah'ın ipine sıkıca sarılın/Allah'ın ipi ile korunun, ayrılmayın ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, Allah, kalpleriniz arasında ülfet oluşturdu. Sonra da siz O'nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de oradan sizi O kurtarmıştı. İşte Allah, kılavuzlandığınız doğru yolu bulasınız diye alâmetlerini/ göstergelerini sizin için böyle ortaya koyar.
Ve içinizden hayra çağıran, herkesçe kabul gören iyi şeyleri emreden, vahiy ve ortak akıl ile kötülüğü-çirkinliği kabul edilen şeyleri engelleyen bir önderli toplum bulunsun. Ve işte onlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanan ve ayrılığa düşen kimseler gibi de olmayın. İşte bunlar, birtakım yüzlerin beyazlaştığı, birtakım yüzlerin siyahlaştığı günde büyük bir azap kendileri için olanlardır. Artık yüzleri kararan kimselere: “Siz inandıktan sonra yeniden Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini örten biri mi oldunuz? Öyleyse, Allah'ın ilâhlığını, rabliğini örtmenizden dolayı tadın cezayı!” Yüzleri ağaran kimseler de, biliniz ki, Allah'ın rahmeti içindedirler. Onlar orada sürekli kalanlardır.
Bunlar, Allah'ın âyetleridir. Biz, size gerçek olarak okuyoruz. Allah âlemlere hiçbir haksızlığı, yanlış yapmayı istemez.
Ve göklerde ve yeryüzünde olan şeyler Allah'ındır. Ve bütün işler yalnızca Allah'a döndürülür.
Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. Herkesçe iyi kabul edilen şeyleri emreder, vahiy ve ortak akıl ile kötülüğü, çirkinliği kabul edilen şeyleri engeller ve Allah'a inanırsınız. Kitap Ehli de inansaydı kendileri için elbette daha hayırlı olurdu. Onların bazıları mü’mindirler, pek çoğu da yoldan çıkmış kimsedirler.
Onlar size eziyetten başka bir zarar veremezler. Eğer sizinle savaşırlarsa, size arkalarını dönüp kaçarlar. Sonra onlar, yardım olunmazlar.
Onlar nerede bulunurlarsa bulunsunlar, üzerlerine alçaklık damgası vurulmuştur. Ve –Allah'ın sözleşmesine ve insanların sözleşmesine bağlı kalanlar hariç– onlar Allah'ın hışmına uğradılar ve üzerlerine de miskinlik vurulmuştur. Bu, onların Allah'ın âyetlerini örtbas etmiş olmaları ve haksız yere peygamberleri öldürmeleri sebebiyledir. Bu, isyan etmiş ve sınırı da aşmış olmaları nedeniyledir.

Hepsi bir değildirler. Kitap Ehli içinde doğruluk üzere bulunan bir önderli topluluk vardır ki onlar, gecenin saatlerinde boyun eğip teslimiyet göstererek Allah'ın âyetlerini okurlar. Allah'a ve âhiret gününe inanırlar, herkesçe iyi kabul edilen şeyleri emrederler, herkesçe kötülüğü kabul edilen şeylerden vazgeçirmeye çalışırlar, hayırlarda da birbirleriyle yarışırlar. Ve işte onlar iyi insanlardandırlar.
Ve onlar hayırdan ne işlerlerse asla örtülmeyecektir/ karşılıksız bırakılmayacaklardır. Ve Allah, Kendisinin koruması altına girmiş kişileri en iyi bilendir.

Allah'ın ilâhlığını, rabliğini örten şu kimselerin malları ve çocukları, Allah'ın katında, onlara asla bir fayda vermeyecektir. Ve işte onlar, ateş ashâbıdırlar. Onlar orada sürekli kalıcıdırlar.
Onların bu basit dünya hayatında harcadıklarının durumu, şirk koşmak sûretiyle kendilerine haksızlık eden bir toplumun ekinlerine isabet edip de onları değişime/yıkıma uğratan, içinde kavurucu soğuğu olan rüzgârın durumu gibidir. Ve Allah, onlara haksızlık etmedi. Fakat onlar, şirk koşmak sûretiyle kendilerine haksızlık ediyorlar.
Ey iman etmiş kimseler!
Kendi seviyenizde olmayanlardan sırdaş/sıkı arkadaş edinmeyin. Onlar size fenalık etmekten geri kalmazlar. Onlar, sıkıntıya düşmenizi istediler. Kesinlikle kinleri ağızlarından dışa vurmuştur. Göğüslerinde gizledikleri şeyler de daha büyüktür. Eğer siz, aklınızı kullanacaksanız, Biz, sizin için âyetleri/alâmetleri/göstergeleri kesinlikle açığa koymuşuzdur.

İşte siz öyle kimselersiniz ki onları seversiniz, oysa onlar sizi sevmezler, siz kitabın hepsine inanırsınız, onlarsa sizinle buluştukları zaman “İnandık” derler, başbaşa kaldıkları zaman da size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar.
Ey Kur’an ile uyarı görevinde bulunanlar!

Deyin ki: “Kininizle ölün/ geberin!” Şüphesiz ki Allah göğüslerin özünü/gönülleri en iyi bilendir.
Size bir iyilik dokunsa fenalarına gider ve eğer size bir kötülük isabet etse onunla sevinirler. Ve eğer sabreder ve Allah'ın koruması altına girerseniz, onların hileleri size hiçbir şekilde zarar vermez. Şüphesiz Allah onları kendi yaptıkları şeylerle kuşatmıştır.
(89/3, Âl-i İmrân/100-120)
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
insanın, varlık, yapısı