hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Hayır ve İyilik

Seçenekler Stil
Alt 15. February 2013, 10:34 AM   #51
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kurani sizin algiladiginiz gibi algilama zorunlulugum yok. Kurani bir sözlük olarak kullanip kelimelere anlam bindirecek kadar çok okumaliyiz. Bu yuzden Kurana dayanmayan akil yurutme iddiasi yalnizca sizin iddianiz ve zanninizdir. Kurandan ayrilma iddianiz da ayni sekilde. Zandan ibaret ve zan gercek namina bombos bir balon. Zan ile konusmayin. Bu mumin tavri degil. Gorusu elestirmek boyle olmaz. Buraya gelene kadar bu baslikta yazdiklarimin hepsi Kurana dayaniyor zaten. Ama bende de bir akil idrak ve vicdan var. Orn: hirsizin siz elini kesersiniz belki ama bence yanlistir. Ve bunu da Kuranla cok rahat ispatlarim gibi.
Aslinda biliyor musun insanlar birbirine aynadir. Ve bir insandaki kusur veya guzellik aslinda sizdedir. Buna egosal yönlendirme denir. Neyse selam ederim Allah bizleri vahiyden ayirmasin...
Size kur'anı yada başka metinleri benim gibi algılayın diyen olmadı! Ama, bu başlık altındaki konularda, kurandan ayetlerle delillendirerek, iman etmeyenlerin insanlara ne kadar iyilik yaparak vefat etselerde cenete gidemeyecekleri anlatımına karşılık siz; kur'andan hiç bir delil getiremeden, kişisel düşüncenizle insanlara çok iyilikle yaşayıp ölenlerin cennete gideceğini iddia ettiniz.

Bununlada kalmayıp, dini bir konuda, dinin kaynağından delil getiren anlatımlarımıza, dinin kaynağından delil getirmediğinizi kabul edemeyip, bizi anlayamamakla, akıl edememekle, vicdansızlıkla itham edebildiniz.

Ama, bunların önemi yoktur. Siz kendinize algılamayla ilgili olarak dahi şartlanma koymuşsanız bir şey anlatmaya çalışmak boşa uğraş olur.

Selamına karşılık ben de selam ederim. Ancak; duana karşılık, "Allah zaten kimseyi vahiyden ayırmaz. Vahiyden ayrılan insanların kendileridir." diye bir küçük uyarıda daha bulunarak, bu duayı, inşallah kur'andan ayrılmadan, kurani akılla yaşayarak ölenlerden olabilmeyi becermeye çalışanlardan olmayı ve rabbimizin bu konuda yardımlarını diliyorum" diye ediyorum.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ahriette, bazılarının, bilinip, hali, insan, iyi, müslüman, nasıl, olacak, olarak, olmayan