hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > İlim ve cehalet

Seçenekler Stil
Alt 5. November 2012, 11:12 AM   #21
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada arkadaşlar, şunu görüyorum, "ben müslümanım, şöyle inanırım, böyle ahkam keserim, bilim tersini söylesede benim imanım şaşmaz" gibi söylemlere girip pirim yapamazsınız. Kendi nefsinizi boşa kabartmayın... anlaşılan o ki birbirinizi gaza getiriyorsunuz
Dİn benim gözümde gerçeklerdir, ben gerçeklere inanırım, Allahın teşbih amacıyla benzetme yaptığı ayetlere fiziki manalar verip hurafenin temsilcileri olduğunuzu bilin...

keza bu kafadaki toplumların hali ortada...
Bu söylediğini yapacak cahillerden olmadığımız gibi, sen bunun tersine aklını ve kendini üstün gören çabaları aktaran yazılarına bir bak...

1- bilim tersini söylesede benim imanım şaşmaz" gibi söylemlere girip pirim yapamazsınız. DEMİŞSİN:

Buyur, kardeşim, bilim kuranın tersine bir şey söylediğinde sen bilime inan ve senin imanın şaşsın, sen de prim yap, övün...

Ama, hesap gününde kurandan sorulurken; "...ama, ama, bilim öyle demiyordu..." diyerek kurtulacağını sanıyorsan, o gün ne bilim ne de başka yardımcın olmayacağını da hatırla...

2- Dİn benim gözümde gerçeklerdir, ben gerçeklere inanırım, Allahın teşbih amacıyla benzetme yaptığı ayetlere fiziki manalar verip hurafenin temsilcileri olduğunuzu bilin...

a_ Hangi gerçeklere, bilimsel gerçekleremi?
b_ bu gün şu şöyledir diyen, fakat sonra aslında şöyleymiş diyebilen bilimin yanlışlarınadamı?
c_ Bir gün ıspanağı en üstün yeşil sebze ilan eden bilimin, başka zamanda biberin daha üstün olduğunu açıklayabilen bilimemi?

ha, şimdi bunları yazdım diye sen beni; "bilimi kötüleyen, gereksiz bulan biri" olarakta itham edip suçlayabilirsin. bu davranışlarına artık alıştığım için bunun önüne peşinen geçmek için sana şunu söyleyeyim.

Bilim, son derece gereklidir ve zaten bu nedenle vardır. Bilimin icatlarını, daha iyi bilgim yoksa reddetmek akılsızlık olur diyen birisiyim. Ancak, bunun yanısıra bilimin her zaman her şeyi bilmediğini, bildiklerinin de her zaman için geçerli doğrulukta olmadığını bilen biriyim aynı zamanda.

İşte bu nedenle, bir konuda kurandaki bilgi ve bilimin o andaki bilgisi çelişiyorsa ben, kurandakini kabul ediyorum.

Sen, Bilimdekini kabul etmeye devam edebilirsin, bu senin seçimin olur. Bu durumda sana sadece yanlış seçimde bulunduğunu kurandan açıklamaya çalışırım, başka bir şey yapamam, yapmam...

Bilim, kurandan sonra gelir, ancak onun izleyicisi, ondakileri keşfeden olabilir...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. November 2012, 11:18 AM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Buyur, kardeşim, bilim kuranın tersine bir şey söylediğinde sen bilime inan ve senin imanın şaşsın, sen de prim yap, övün...

Ama, hesap gününde kurandan sorulurken; "...ama, ama, bilim öyle demiyordu..." diyerek kurtulacağını sanıyorsan, o gün ne bilim ne de başka yardımcın olmayacağını da hatırla...
zaten bu basit dloganlarla insanları hak dinden çekip hurafe bataklığına soktunuz.
siz cevap verilmeye bile layık değilsiniz...

Allah ölçüyü yarattı sonra bizlere akıl verdi ki doğruyu bulalım... Bilimsel delili olmayan, hakkında kesin bilgin bulunmayan şeyin peşine düşme diye emreden Allah bana ahirette bilimi takip etmemden dolayı suç mu verecek zannediyorsun?

zannet ve bekle bakalım, elbet bende bekliyorum... Anlaşmazlığa düştüğümüz bu konuların hükmünü de elbet ahirette göreceksiniz...
eğer bu toplum hurafeye düştüyse, sizin bu anlayışınız yüzünden, kimin vebal yüklendiği hesaplanacak...

Alıntı:
a_ Hangi gerçeklere, bilimsel gerçekleremi?
b_ bu gün şu şöyledir diyen, fakat sonra aslında şöyleymiş diyebilen bilimin yanlışlarınadamı?
c_ Bir gün ıspanağı en üstün yeşil sebze ilan eden bilimin, başka zamanda biberin daha üstün olduğunu açıklayabilen bilimemi?
şu yazın bile ilimle bilimle hiçbir alakan olmadığının göstergesi. ben sana daha ne diyebilirim ki, komediye bak arkadaş oku oku gül.. 2 ünversite bitirdim, böyle komik bir cehalet görnedim..

Alıntı:
aorskaya dan alıntı (okuyun okuyun gülün) işte adamın bilim anlayışı, nasipsiz adam...

bu arada "mi" ayrı yazılır

Alıntı:
Bilim, kurandan sonra gelir, ancak onun izleyicisi, ondakileri keşfeden olabilir...

selamlar,
aorskaya
Bilim Allahın emri dedikçe siz hala "yok olamaz, kuran bilimden üstün" diyorsunuz...

Tıp Allahın emri diyoruz, bunlar hala "şifayı veren Allahtır Kurandan şaşmayız başka da anlamayız" havasındalar...

çok çelişki içindesiniz, ALlah yardım etsin...

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:06 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. November 2012, 11:22 AM   #23
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Rızkı kesmek ile rızkı daraltmak arasındaki farkı yine gözden kaçıran ve buna göre yanlışa düşen kardeşim:
Alıntı:
hahahaha

daha gerisini okumaya gerek yok. kavramları çarpıtıp duruyorsun.

1- Ben sana rızgı daraltan dedim mi? rızgı daraltan da kesen de ALlahtır.

2- Şunu söyleyebilir misin; rızgı kesen ALlah değildir? neyi savunuyorsun sen senin neyi savunduğun da belli değil

şu lafı yanlış göstermek için elinden geleni yapıyorsun ama ALlah seni işte böyle komik durumlara sokuyor. kötü çalkalıyorsun, senin gibileri çok gördük biz.
1- Ben sana rızgı daraltan dedim mi? rızgı daraltan da kesen de ALlahtır.

Ben, yazımda bunu iddia etmedimki zaten. Aksine bunu diyen sen değilsin benim... Senin nasıl bir anlama kapasiten var yahu? Okuduğun düz yazıları bile gerçekten anlayamıyormusun, yoksa bile bile bu şekildemi yazıyorsun?

Ama şunu bilki, burada yazılanları herkes görüyor. kendini kandırmaya çalışma...

2- Şunu söyleyebilir misin; rızgı kesen ALlah değildir? neyi savunuyorsun sen senin neyi savunduğun da belli değil

Bunu şöyle söyleyeyim:

Allah, elbette dilerse rızkı keser, buna kimse bir şey diyemez. Ama; rabbimiz en azılı imansızlıkta, zalimlikte bile rızkı kesmez, daraltır. Çünkü, kendisi rahman'dır.

İşte bu nedenle, rızkı kesmek (rızkı bitirmek, sonlandırmak) yerine rızkı daraltmak olduğunu söylüyorum. Bunu sen değil ben söylüyorum...

yazıları daha dikkatli okuyarak anlamaya çalış... Sırf inat uğruna cevap verme, daha da zora düşersin...

selamlar,
aorskaya
Alt 5. November 2012, 11:26 AM   #24
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
zaten bu basit dloganlarla insanları hak dinden çekip hurafe bataklığına soktunuz.
siz cevap verilmeye bile layık değilsiniz...

Bilimsel delili olmayan, hakkında kesin bilgin bulunmayan şeyin peşine düşme diye emreden Allah bana ahirette bilimi takip etmemden dolayı suç mu verecek zannediyorsun?
Bilimsel delili olmayan,şeyin peşine düşme diye emreden Allah

Kurandan bu sözünü destekleyen ayeti yazabilirmisin, biz de görelim.

bak, sana yazamazsan YALANCISIN falanda demiyorum. Çünkü, yalan yerine yanlış durumdasın, bu nedenle seni itham etmiyorum.

Buyur kardeşim, nerede bilimsel delil olmayanın peşine düşmeyin diyor rabbimiz?

selamlar,
aorskaya
Alt 5. November 2012, 11:32 AM   #25
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

İsrâ 36
Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.
Alt 5. November 2012, 12:22 PM   #26
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
" yoktan yaratmayı bilimsel olarak nasıl açıklarsın"
ol emri ile.

Kanıt mı?

Bak sana cevap yazıyorum.

Kuran, doneleri verir, matematikseldir ve ispatlanır. Olan bir değer üzerinden yorum yapılır. Olmayan şeylerin ardına düşülmez. Allah bile takdir edilir. Neyle mi Melekleri ile ölçümlenir. ikişer üçer dörder cenah ile.

Alıntı:
Sen ise bu yazında, bazı konuları örnekleyerek, bunların bilimsel açıklamalarını eleştirmekte, bilimle açıklanamayacağını anlatmaktasın. İşte tam da bu noktada, kurandaki anlatımları bilime destekletmeye çalışanlar, hiic kardeş düşüncesinde olabilirler.
Bay muhalefet. Lütfen yazıları ön yargılarından arındırarak oku.

Bilimsel olmak; akılcıl olmaktır. Ölçümleme yapmaktır. İzlemek, gözlemlemek, işitmektir.

Bir tartışma sonucunda 3 şey ortaya çıkar.

İki tarafdan birisi kazanır, karşı taraf tartıştığına kinlenir. Yada berbere kalırlar; yine değişen birşey olmaz. Ki bu yazışmalardan da bir şey çıkmıyor.

Hiç kardeşimi bilimsel olması nedeni onu destekliyorum. Sayın arskaya sen ise bazı eşik değerlerini aşamamış bir kardeşimizsin. O eşik değerini aşınca kurandan daha çok şey anlayacaksın. Ata kültünü, saf kurana yamamak ümidi ile.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. November 2012, 12:23 PM   #27
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

İsrâ 36
Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.
Bu ayette, "bilimsel delil" yazan bir yer varmıda peki, sen "bilimsel delili olmayan" şeyin peşine düşme diyebildin.

bak, aşağıda senin yazın üzerine yazdığım yazıda, nasıl söylediğin kırmızı ile işaretlenmiş.

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilimsel delili olmayan,şeyin peşine düşme diye emreden Allah

Kurandan bu sözünü destekleyen ayeti yazabilirmisin, biz de görelim.

bak, sana yazamazsan YALANCISIN falanda demiyorum. Çünkü, yalan yerine yanlış durumdasın, bu nedenle seni itham etmiyorum.

Buyur kardeşim, nerede bilimsel delil olmayanın peşine düşmeyin diyor rabbimiz?

selamlar,
aorskaya
şimdi, sana ("bilimsel delil" isteği içermeyen ayeti, sözüne delil olarak kullanman nedeniyle) "yalancı" demeyeceğim, sadece yanlışsın diyeceğim.

Hakkında bilgin olmayan şeyin peşine düşme lafından da; bilginin sadece bilim kollarından biri tarafından verileceğini de sanma.

Çünkü; kuranda verilen bilgiler, bilimi de yaratan rabbimizin verdiği bilgilerdir. Dolayısıyla, kuranda görüğün anlatımla, hakkında bilgi sahibi olmuş oluyorsun. Hatta, bilginin kaynağı kuran olduğu içinde hepsinden daha sağlam bilgiye sahip oluyorsun.

selamlar,
aorskaya
Alt 5. November 2012, 12:38 PM   #28
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
" yoktan yaratmayı bilimsel olarak nasıl açıklarsın"
Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

1- ol emri ile.

Kanıt mı?

Bak sana cevap yazıyorum.

Kuran, doneleri verir, matematikseldir ve ispatlanır. Olan bir değer üzerinden yorum yapılır. Olmayan şeylerin ardına düşülmez. Allah bile takdir edilir. Neyle mi Melekleri ile ölçümlenir. ikişer üçer dörder cenah ile.

2- Bay muhalefet. Lütfen yazıları ön yargılarından arındırarak oku.

3- Bilimsel olmak; akılcıl olmaktır. Ölçümleme yapmaktır. İzlemek, gözlemlemek, işitmektir.
1- ol emri ile.

Yoktan var etmeyi, bilimsel olarak açıklamakta "ol emri" ni kullanıyorsun ve destekleyen açıklamalarınla da bilimsel delillendirmeyi kanıtladığınımı söylemeye çalışıyorsun?

O halde soralım;

a- kurandaki "ol emri"ni hangi matematiksel yada başka bilim aracıyla ölçebiliyorsunuz?
b- Kuranda olan şeylerin hepsi yerine, sadece rabbimizin varlığını matematik yada herhangi bir bilimin ispatladığı kaynağını bize söyleyebilirmisin? Bunlar henüz bunu bulamamışlarsa, sen bilim dallarından istediğinle ispatlarmısın?
c-Allah'ı melekleri ile (ki onun insana ait özellikler olduğunu savunduğunuz yazılar vardı) hangi bilim aracılığıyla ölçümlendirebiliyorsunuz?

2- Bay muhalefet. Lütfen yazıları ön yargılarından arındırarak oku.

bak, hiç bir önyargım hala yok, sizin şahsen sataşmalarınıza rağmen yok...

3- Bilimsel olmak; akılcıl olmaktır. Ölçümleme yapmaktır. İzlemek, gözlemlemek, işitmektir.

Bilimsel olmakla ilgili diğer açıklamalarına bir şey demeyelimde, "İŞİTMEK" nasıl bilimsel olmaktadır.

Bilim adamı birinden, işittiğin bir şey bilimselmi olur?

Bilim de devreye girince, gerçekten ilginç şeyler ortaya çıkmaya başladı... Sizin bilim anlayışınız buysa, ben sizinle bilim üzerinden nasıl konuşabilirimki?

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (5. November 2012 Saat 01:01 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 5. November 2012, 12:43 PM   #29
hiiic
Uzman Üye

....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:02 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
Alt 5. November 2012, 12:47 PM   #30
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir tartışma sonucunda 3 şey ortaya çıkar.

İki tarafdan birisi kazanır, karşı taraf tartıştığına kinlenir. Yada berbere kalırlar; yine değişen birşey olmaz. Ki bu yazışmalardan da bir şey çıkmıyor.

1- Hiç kardeşimi bilimsel olması nedeni onu destekliyorum.

2- Sayın arskaya sen ise bazı eşik değerlerini aşamamış bir kardeşimizsin. O eşik değerini aşınca kurandan daha çok şey anlayacaksın. Ata kültünü, saf kurana yamamak ümidi ile.
Tartışma, tarafları ve sonuçları ile ilgili yazınıza katılıyorum. Onu, defalarca ikaz etmeme rağmen, yazılar yerine, şahsi nitelemelerinizle göstererek, burada bizzat tecrübe imkanıda verdiniz bana.

1- Hiç kardeşimi bilimsel olması nedeni onu destekliyorum.

Bilginin sadece bilimde olacağını sanan, ve kurandakini bilgi olarak kabul etmeyen ve peşine düşüp, onu savunmayan hiiic kardeşimiz, sana göre bilimsel ise başka bir şey demeyeceğim.

Çünkü, senin de bilimsellik anlayışını yukarıda yazdıklarından gördük.

2- Sayın arskaya sen ise bazı eşik değerlerini aşamamış bir kardeşimizsin.

canlarım benim, sizler buna inanmak isteyip kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, ben bunu bozmayayım.

Ama, sen bazı yazılarında rivayetlere sarılırken, benim hiç kullanmadığım, gerçekliği hakkında da hiç bir zaman tam ispatlanamayacağını iddia ettiğim rivayetler dini yaşadığımı iddia edecekseniz, buna inanmak istiyorsanız size kolay gelsin.

Rabbimiz, her şeyin şahidi olarak yeter değilmi?

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
bİlİm, çelişmeleri, halinde, hangisi, kuran, üstündür