hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TARİH > Yok olan Milletler > Allahın yok etmesi

Seçenekler Stil
Alt 22. September 2010, 08:09 AM   #1
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road
Standart Denizin Yarılması

Denizin Yarılması konusunda bir teori:

Alıntıdır: http://www.hurriyet.com.tr/planet/15837993.asp?gid=286

=================================================

Bilim insanları, bilgisayar ortamında yapılan simülasyonlarla, Tevrat’ta anlatılan ve Yahudilerin Hz. Musa önderliğinde firavunun ordusundan kaçmasını sağlayan mucizenin gerçek hayatta yaşanabileceğini belirtti.

ABD Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi (NCAR) ve Colorado Üniversitesi araştırmacıları, hazırladıkları simülasyonlarla Kızıldeniz'in ikiye ayrılmasının mümkün olduğunu savundu.

Bilim insanları, Tevrat’ta anlatılan mucizenin yaşandığı bölgenin haritaları, arkeolojik kayıtları ve bölgenin uydudan çekilen fotoğraflarını inceleyerek mucizenin yaşanmasına olanak verecek topografik özellikler aradı. Araştırmacılar, elde ettikleri bilgilerin ışığında Akdeniz’in güneyinde, yaklaşık üç bin yıl önce Nil Nehri’nden akan suların oluşturduğu Tanis Gölü’nün olduğu bölgede deneylere başladı.

Bilgisayar modelleri, saatte 100 kilometre hızla doğudan esen rüzgara maruz kalan bölgede yaklaşık 1.8 metre derinliğindeki suyu 12 saat boyunca inceledi. Similasyonda, rüzgar suyu hem göl oluşturduğu havzaya, hem de Nil Nehri’nden aktığı kola itti. Bu şekilde, saatler boyunca 4.5-5 kilometre uzunluğunda ve 1.8 kilometre genişliğinde düz, çamur bir alan ortaya çıktı. Rüzgarın sona ermesiyle, sular çamur alanı hemen kapattı.

NCAR yetkilisi Carl Dewis, simülasyonun Tevrat’ta anlatılana çok yakın bir sonuç verdiğini söyledi. Dewis, Plos ONE dergisinde yayımlanan çalışma hakkında, “Sıvı dinamiklerine bakarak, suyun biribirinden ayrılmasını anlayabiliriz. Rüzgar, suyu fizik kuralları içinde bir yöne itiyor. Su iki ayrı tarafa itilerek güvenli bir geçit oluşuyor. Ardından rüzgarın geçmesiyle geçit kapanıyor” dedi.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. September 2010, 05:40 AM   #2
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

HAZRETİ MUSANIN DENİZİ YARMA OLAYI NASIL OLDU
Hazreti Musa Peygamberin Firavunun karşısında mücadele verirken denizin kenarında sıkışıp kaldığında Hazreti Musa peygamberin askerleri eyvah yakalandık deyip şaşırdıklarında. Hazreti Musa Allah bizimledir Allah bize mutlaka bir çıkış yolu gösterecektir .dediğinde Allah’ın yardımı geliyor. ve ey Musa Asanı denize vur diyor. O da denize vurduğunda deniz ikiye ayrılıyor ve inananlar hazreti Musa ile beraber kuru bir yol açılarak geçince Arkasından takip eden Firavun ve Askerlerini deniz kavuşup boğuyor.. ve Firavun Boğulurken ben de Musa’nın Allah’ına inandım dediği anlatılıp duruyor..
Bu Konuda bazı müfessirler bu olayı gerçek anlamda algılamış bazıları met cezir olayı ile açıklamaya çalışmış. Fakat kuranın anlatım sanatı kavranamadığından, Ayetlerdeki anlatılmak istenen gerçek mana yakalanamamıştır.
Devamlı üzerine ısrarla basa basa vurgulamak ve kurandaki bazı ayetlerin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. Ki Kurandaki anlatılanları çelişkisiz bir şekilde anlamaya çalışalım.
1-Kuranda Çelişki Yoktur.4/82- Onlar hala Kur'an'ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkasının Katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilaflar) bulacaklardı.,18/1- Hamd, Kitab'ı kulu üzerine indiren ve onda hiçbir çarpıklık kılmayan Allah'a aittir
2-.Kainatta Çelişki Yoktur.. 67/3- O, biri diğeriyle 'tam bir uyum� (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk� (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?67/4- Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.

3-Allah’ın Evrene koyduğu yasalarla Din Olarak gönderdiği yasalar arasında çelişki olmaz işte Allah’ın insanlara sunduğu dinin adı budur.. 30/30- Öyleyse sen yüzünü Allah'ı birleyen (bir hanif) olarak dine, Allah'ın o fıtratına çevir; ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışı için hiçbir değiştirme yoktur. İşte dimdik ayakta duran din (budur). Ancak insanların çoğu bilmezler.

Bu Olayları kavramak için bazı ilim dallarının verilerini gözden geçirmek gerekmektedir. İlimler ve ilim ehli Kuranın anlaşılmasında önemli bir rol oynamaktadırlar. Son peygamber Olan Hazreti Muhammed’e S.A.V. Gönderilmiş olan vahiylerin Allah’tan olduğunu vurgulamak ve Kuşkularını gidermek için ,düşünen ve aklını kullananları zikir ehline sormaya yönlendirmektedir.10/94- Sana indirdiğimizden eğer kuşkudaysan, senden önce kitabı okuyanlara sor. Andolsun, Rabbinden sana gerçek gelmiştir, şu halde kuşkuya kapılanlardan olma.21/7- Biz senden önce de kendilerine vah yettiğimiz erkekler dışında elçi göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, o halde zikir ehline sorun.3/159- Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.
4- Dünya hayatında Allah İnsanlara davranış ve suç işlemelerinden dolayı özel bir ceza vermiyor. Ceza Ahret alemine erteleniyor. 35/45- Eğer Allah, kazandıkları dolayısıyla insanları (azap ile) yakalayıverecek olsaydı, (yerin) sırtı üzerinde hiçbir canlıyı bırakmazdı, ancak onları, adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. Sonunda ecelleri geldiği zaman, artık şüphesiz Allah Kendi kullarını görendir.18/58- Senin Rabbin rahmet sahibi (ve) bağışlayıcıdır. Eğer, kazandıklarından dolayı onları (azapla) yakalasaydı, şüphesiz onlara azabı (bir an önce) çabuklaştırırdı. Hayır, onlar için bir buluşma zamanı vardır, onun dışında asla başka bir sığınak bulamayacaklardır 10/.11- Eğer Allah, onların hayra ulaşmak için çarçabuk davrandıkları gibi, insanlara şerri de çabuklaştırsaydı, mutlaka ecellerine hüküm verilirdi. İşte Bize kavuşmayı ummayanları Biz böylece taşkınlıkları içinde şaşkınca dolaşır bir durumda bırakırız.16/11- Eğer Allah, onların hayra ulaşmak için çarçabuk davrandıkları gibi, insanlara şerri de çabuklaştırsaydı, mutlaka ecellerine hüküm verilirdi. İşte Bize kavuşmayı ummayanları Biz böylece taşkınlıkları içinde şaşkınca dolaşır bir durumda bırakırız.9/52- De ki: "Siz bizim için iki güzellikten (şehitlik veya zaferden) birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah'ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz bekleyedurun, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte bekleyenleriz.5-Yanlışlıklara Allah’ın Özel bir müdahalesi yoktur. Ancak insanların bir birlerine müdahale sonucu yeryüzünde düzeni sağlar.22/40- Onlar, yalnızca; "Rabbimiz Allah'tır" demelerinden dolayı, haksız yere yurtlarından sürgün edilip çıkarıldılar. Eğer Allah'ın, insanların kimini kimiyle defetmesi (yenilgiye uğratması) olmasaydı, manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah'ın isminin çokça anıldığı mescitler, muhakkak yıkılır giderdi. Allah Kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder. Şüphesiz Allah, güçlü olandır, Aziz olandır.9/52- De ki: "Siz bizim için iki güzellikten (şehitlik veya zaferden) birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah'ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz bekleyedurun, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte bekleyenleriz.
6- Peygamberlerde gönderilmiş olan vahiylerin dışında olağan üstü harikulade bir mucizeleri yoktur. Mucizeler Allah katındandır.
17/91- "Ya da sana ait hurmalıklardan ve üzümlerden bir bahçe olup aralarından şarıl şarıl akan ırmaklar fışkırtmalısın."
17/92- "Veya öne sürdüğün gibi, gökyüzünü üstümüze parça parça düşürmeli ya da Allah'ı ve melekleri karşımıza (şahid olarak) getirmelisin."
17/93- "Yahut altından bir evin olmalı veya gökyüzüne yükselmelisin. Üzerimize bizim okuyabileceğimiz bir kitap indirinceye kadar senin yükselişine de inanmayız." De ki: "Rabbimi yüceltirim; ben, elçi olan bir beşerden başkası mıyım?
17/94- Kendilerine hidayet geldiği zaman, insanları inanmaktan alıkoyan şey, onların: "Allah, elçi olarak bir beşeri mi gönderdi?" demelerinden başkası değildir.
17/95- De ki: "Eğer yeryüzünde (insan değil de) tatmin bulmuş yürüyen melekler olsaydı, Biz de onlara gökten elçi olarak elbette melek gönderirdik.” 29/50- Dediler ki: "Ona Rabbinden ayetler (birtakım mucizeler) indirilmeli değil miydi?" De ki: "Ayetler yalnızca Allah'ın Katındadır. Ben ise, ancak apaçık bir uyarıcıyım.
7- Allah söylediğine muhalefet etmez, Bazıları Allah’ın Evrene koymuş olduğu, Yasaları çiğneyerek bazen gerektiği zaman değişiklikler yaptığı inancındadırlar. Ve öyle ileri gidiyorlar ki Sen Allah’ı Koymuş Olduğu Kanunlara uymaya mecbur mu ediyorsun diyorlar. Hayır Allah Söylediğine muhalefet etmez. Bunlardan bazı örnekler verelim. Allah Dünya Hayatında ölenler tekrar dünyaya geri gelmez diyor.21/95- Yıkıma uğrattığımız bir ülkeye (tekrar dünya hayatı) imkansız (haram)dır; hiç şüphesiz onlar, (dünyaya) bir daha geri dönmeyecekler.
Bular Hazreti İsa Peygamberin Ölüleri Dirilttiğini Örnek Veriyorlar.5/110- Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) Benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. İsrail oğulları�na apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkara sapanlar, "Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi (de) İsrail oğulları�nı senden geri püskürtmüştüm."
Allah Her Nefis Ölümü Tadacaktır diyor.29/57- Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra Bize döndürüleceksiniz,3/185- Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir.
Bunlar Hazreti İsa Peygamberin Ölmediğini Göğe yükseltildiğini söylüyor ve inanıyorlar.4/158- Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. Allah Bir taraftan Ateşi yakmak için görevlendirirken , Hazreti İbrahim Peygambere gelince vadinden tövbe haşa dönüyor Yakmıyor,21/68- Dediler ki: "Eğer (bir şey) yapacaksanız, onu yakın ve ilahlarınıza yardımda bulunun."21/69- Biz de dedik ki: "Ey ateş, İbrahim'e karşı soğuk ve esenlik ol Allah Peygamberlere kendi peygamberliğini göstermek için olağan üstü harikulade mucizeler vermediği halde Hazreti Salih peygamberin dağdan deve doğurtturması inancı,7/73- Semud (toplumuna da) kardeşleri Salih'i (gönderdik. Salih "Ey kavmim, Allah'a kulluk edin, sizin O'ndan başka İlahınız yoktur. Size Rabbinizden apaçık bir belge (mucize) gelmiştir: Allah'ın bu dişi devesi size bir belgedir; onu salıverin de Allah'ın arzında otlasın, ona bir kötülükle dokunmayın, sonra sizi acı bir azap yakalar" dedi.
Hazreti Musa’nın Asasının Yılan ejderha Olması7/117- Biz de Musa'ya: "Asanı fırlatıver" diye vahyettik. (O da fırlatıverince) bir de baktılar ki, o bütün uydurduklarını derleyip-toparlayıp yutuyor.
,107, 27/1020/6,26/32,44,63, Hazreti Musa Peygamberin şimdiki Konumuzla İlgili Olan Asasını vurarak denizi ikiye ayırması.
Eğer Bu Ayette geçen hazreti Musa peygamberin asasıyla denize vurduğu zaman deniz ikiye ayrılıp iman edenlere kuru bir yol açılarak kurtulmuş olsalardı, yani ayette geçen ifade mecazi anlamda değil de gerçek anlamında olsaydı, Aktarmış olduğumuz onunla ilgili bir çok ayetleri siler süpürürdü. Bir taraftan Allah’ın insanları denemek için dünyaya getirdim diyen ve denenme anında insanların suç işleyenleri cezalandırması doğru olmazdı. Denenme bitinceye kadar imtihan’ın devam etmesi gerekirdi. Yine diğer bir yanlış Anlama. Allah cezayı dünya hayatında insanlar aracılığı ile verip dünyada düzeni sağlıyor.22/40-9/52 Eğer kuranın bu vermiş olduğu ayet örneklerindeki anlayış doğru olmamış olsaydı. Şimdi de yanlışlık yapan insanlar ve toplumlar, Helak olur giderlerdi. Ama bir toplumun veya kavmin cezasını Eğer güçleri yeter ve duyarlılıkları açık ise başka toplumlar veya kavimler yerine getirerek fesadı önlemektedir. Düşünüldüğü zaman her devlet kendi toplumları içerisindeki asayişi kendilerinin çıkarmış oldukları bir takım yasalarla sağlamaya çalışmaktadır. Öyle zulmedenler oluyor ki, öldürme yaralama gasp kesme asma fuhuş vs. bunların cezalarını her devlet kendilerinin koymuş oldukları yasalara göre vermektedirler. Düzenlerini böyle korumaktadırlar. Fakat öyle faili meçhul cinayetler var ki bunlar devlet tarafından yakalanamadığı zaman, mazlum olanın zalim tarafından yapmış olduğu zulüm eğer ahiret aleminde Allah’ın o zalime verecek olduğu ceza olmamış olsa o zaman zalimin zulmü yanına kar kalacaktı. Ama dünya üzerinde adalet ancak Allah adına iş gören ve Allah’a inanıp. Onun yolunda hayatını düzenleyenler tarafından ancak tesis edilebilir. Kafir olanlar iş başına geçtikleri zaman ekini ve nesli yok ederler. Ama iman eden ve salih amel işleyenler iş başına geçtikleri zaman da orayı mamur hale getirir ve adaleti tesis ederler.
Kuran Bunun Örneğini Hazreti Musa ile firavun arasında geçen olayları ,sembolik anlatımla. Her toplum ve kavimlerde olağan şeyleri bize haber vermektedir. Dünya üzerinde firavun ve Musa Bir tane değildir. Her an be an firavun ve Musa oluşmaktadır. Ve asırlardır bunlar olmuştur ve kıyamete kadar da bu olmaya devam edecektir. Bu Allah’ın bir sünnetidir. Firavun ve Hazreti Musa kıssasında ki temel özellikleri Kuran şöyle anlatmaktadır. Şimdi ben buraya kassas suresinde geçen hazreti Musa ve firavun arasında geçen olayı naklederek okuyucularla beraber düşünüp doğru bir anlayışı yakalamaya çalışmak istiyorum. Beklide konunun uzun anlatılması okuyucuları sıkabilir ama bunlar kavrandığı zaman kurandaki müphem olan çok şeylerin anlaşılacağı kanaatindeyim.28/3- Mü'min olan bir kavim için hak olmak üzere, Musa ve Firavun'un haberinden (bir bölümünü) sana okuyacağız.
28/4- Gerçek şu ki, Firavun yeryüzünde (Mısır'da) büyüklenmiş ve oranın halkını birtakım fırkalara ayırıp bölmüştü; onlardan bir bölümünü güçten düşürüyor, erkek çocuklarını boğazlayıp kadınlarını diri bırakıyordu. Çünkü o, bozgunculardandı.
28/5- Biz ise, yeryüzünde güçten düşürülenlere lütufta bulunmak, onları önderler yapmak ve mirasçılar kılmak istiyoruz.
28/6- Ve (istiyoruz ki) onları yeryüzünde 'iktidar sahipleri olarak yerleşik kılalım', Firavun'a, Haman'a ve askerlerine, onlardan sakındıkları şeyi gösterelim.
28/7- Musa'nın annesine: "Onu emzir, şayet onun için korkacak olursan, onu suya bırak, korkma ve üzülme; çünkü onu Biz sana tekrar geri vereceğiz ve onu gönderilen (elçilerden) kılacağız" diye vahyettik (bildirdik).
28/8- Nihayet Firavun'un ailesi, onu (ileride bilmeksizin) kendileri için bir düşman ve üzüntü konusu olsun diye sahipsiz görüp aldılar. Gerçekte Firavun, Haman ve askerleri bir yanılgı içindeydi.
28/9- Firavun'un karısı dedi ki: "Benim için de, senin için de bir göz bebeği; onu öldürmeyin; umulur ki bize yararı dokunur veya onu evlat ediniriz." Oysa onlar (başlarına geleceklerin) şuurunda değillerdi.
28/10- Musa'nın annesi ise, yüreği boşluk içinde sabahladı. Eğer mü'minlerden olması için kalbi üzerinde (sabrı ve dayanıklılığı) pekiştirmemiş olsaydık, neredeyse onu(n durumunu) açığa vuracaktı.
28/11- Ve onun kız kardeşine: "Onu izle," dedi. Böylece o da, kendileri farkında değilken onu uzaktan gözetledi.
28/12- Biz, daha önce ona süt analarını haram etmiştik. (Kız kardeşi "Ben, sizin adınıza onun bakımını üstlenecek ve ona öğüt verecek (veya eğitecek) bir aileyi size bildireyim mi?" dedi.
28/13- Böylelikle, gözünün aydın olması, üzülmemesi ve gerçekten Allah'ın va'dinin hak olduğunu bilmesi için, onu annesine geri vermiş olduk. Ancak onların çoğu bilmezler.
28/14- O, erginlik çağına ulaşıp olgunlaşınca, ona bir 'hüküm ve hikmet' ve ilim verdik. Biz iyilikte bulunanları işte böyle ödüllendiririz.
28/15- (Musa) Halkının haberi olmadığı bir zamanda şehre girdi, orda kavga etmekte olan iki adam buldu; bu kendi taraftarlarından, şu da düşmanlarından. Derken taraftarlarından olan, düşmanlarından olana karşı ondan yardım istedi. Bunun üzerine ona bir yumruk attı ve işini bitiriverdi. (Sonra da "Bu şeytanın işindendir; o, gerçekten açıkça saptırıcı bir düşmandır" dedi.
28/16- Dedi ki: "Rabbim, gerçekten, ben kendi nefsime zulmettim, artık beni bağışla." Böylece (Allah) onu bağışladı. Şüphesiz. O, bağışlayandır, esirgeyendir.
28/17- Dedi ki: "Rabbim, bana verdiğin nimetler adına, artık suçlu günahkarlara destekçi olmayacağım."
28/18- Böylece şehirde korku içinde (çevreyi) gözetleyerek sabahladı. Derken, bir de baktı ki, dün kendisinden yardım isteyen (kişi, bugün de) kendisine yardım için bağırıyor. Musa, ona dedi ki: "Sen açıkça bir azgınsın."
28/19- Sonunda ikisinin de düşmanı olan (adam)ı yakalamak isterken (adam ona) dedi ki: "Ey Musa dün birini öldürdüğün gibi, bugün de beni mi öldürmek istiyorsun? Sen yeryüzünde yalnızca bir zorba olmak istiyorsun, ıslah edicilerden olmak istemiyorsun."
28/20- Şehrin öbür yakasından bir adam koşarak gelip dedi ki: "Ey Musa, önde gelenler, seni öldürmek konusunda aralarında görüşmektedirler, artık sen çık git; gerçekten ben sana öğüt verenlerdenim."
28/21- Böylece oradan korku içinde (çevreyi) gözetleyerek çıkıp gitti: "Rabbim, zalimler topluluğundan beni kurtar" dedi.
28/22- Medyen'e doğru yöneldiğinde de: "Umarım Rabbim, beni doğru bir yola yöneltip iletir" dedi.
28/23- Medyen suyuna vardığı zaman, su almakta olan bir insan topluluğu buldu. Onların gerisinde de (hayvanları su başına götürmekten çekinen) iki kadın buldu. Dedi ki: "Bu durumunuz ne?" "Çobanlar sürülerini sulamadıkça, biz sürülerimizi sulayamayız; babamız, yaşı ilerlemiş bir ihtiyardır." dediler.
28/24- Hemencecik onların sürülerini suladı, sonra yine gölgeye çekilerek dedi ki: "Rabbim, doğrusu bana indirdiğin her hayra muhtacım."
28/25- Çok geçmeden, o iki (kadın)dan biri, (utana utana) yürüyerek ona geldi. "Babam, bizim için sürüleri sulamana karşılık sana mükafaat vermek üzere seni davet etmektedir." dedi. Bunun üzerine ona gelip de olup bitenleri anlatınca o: "Korkma" dedi. "Zalimler topluluğundan kurtulmuş oldun."
28/26- O (kadın)lardan biri dedi ki: "Ey babacığım, onu ücretli olarak tut; çünkü ücretle tuttuklarının en hayırlısı gerçekten o kuvvetli, güvenilir (biri)dir."
28/27- (Babaları) Dedi ki: "Doğrusu ben, sekiz yıl bana hizmet etmene karşılık olmak üzere, şu iki kızımdan birini sana nikahlamak istiyorum; şayet on (yıl)a tamamlayacak olursan, artık o da senden. Ben sana zorluk çıkarmak istemem; beni de inşaAllah salih olanlardan bulacaksın."
28/28- (Musa) Dedi ki: "Bu, benimle senin aranda olan (bir antlaşma)dır. Bu durumda iki süreden hangisini yerine getirirsem, artık bana karşı bir haksızlık söz konusu olamaz. Allah, söylediklerimize vekildir."
28/29- Böylelikle Musa, süreyi tamamlayıp ailesiyle birlikte yola koyulunca, Tur tarafında bir ateş gördü. Ailesine: "Siz durun, gerçekten bir ateş gördüm; umarım ondan ya bir haber, ya da ısınmanız için bir kor parçası getiririm" dedi.
28/30- Derken oraya geldiğinde, o kutlu yerdeki vadinin sağ yanında olan bir ağaçtan: "Ey Musa, Alemlerin Rabbi olan Allah Benim;" diye seslenildi.
28/31- "Asanı bırak." (Attıktan hemen sonra) onun şimdi bir yılan gibi hareket ettiğini görünce, arkasına dönüp bakmaksızın kaçmaya başladı. "Ey Musa, dön ve korkuya kapılma. Şüphesiz güvendesin."
28/32- "Elini koynuna sok, kusursuz olarak bembeyaz çıksın. Ve (her türlü) dehşetten yana kanatlarını kendine doğru çek. İşte bunlar, senin Rabbinden Firavun ve önde gelen adamlarına iki kesin-kanıt (mucize)dır. Gerçekten onlar, fasık bir topluluktur."
28/33- Dedi ki: "Rabbim, gerçekten onlardan bir kişi öldürdüm, beni öldürmelerinden korkuyorum."
28/34- "Ve kardeşim Harun; dil bakımından o benden daha düzgün konuşmaktadır, onu da benimle birlikte bir yardımcı olarak gönder, beni doğrulasın. Çünkü onların beni yalanlamalarından korkuyorum."
28/35- (Allah) Dedi ki: "Pazunu kardeşinle pekiştirip güçlendireceğiz; sizin ikinize de öyle bir 'güç ve yetki' vereceğiz ki, ayetlerimiz sayesinde size erişemeyecekler. Siz ve size uyanlar galip olanlarsınız."
28/36- Musa, onlara apaçık olan ayetlerimizle geldiği zaman: "Bu, düzüp uydurulmuş bir büyüden başkası değildir. Biz geçmiş atalarımızdan bunu işitmedik" dediler.
28/37- Musa dedi ki: "Rabbim, kimin Kendisi'nden bir hidayetle geldiğini ve bu (dünya) yurdun(un) sonucunun kime ait olacağını daha iyi bilir. Gerçekten, zulmedenler, felah bulmazlar."
28/38- Firavun dedi ki: "Ey önde gelenler, sizin için benden başka ilah olduğunu bilmiyorum. Ey Haman, çamurun üstünde bir ateş yak da, bana yüksekçe bir kule inşa et, belki Musa'nın ilahına çıkarım çünkü gerçekten ben onu yalancılardan (biri) sanıyorum."
28/39- O ve askerleri, yeryüzünde haksız yere büyüklendiler ve gerçekten Bize döndürülmeyeceklerini sandılar.
28/40- Bunun üzerine, onu ve askerlerini tutup suya attık. Böylelikle zulmedenlerin nasıl bir sona uğradıklarına bir bak.
28/41- Biz, onları ateşe çağıran önderler kıldık; kıyamet günü yardım görmezler.
28/42- Bu dünya hayatında onların arkasına lanet düşürdük; kıyamet gününde ise, onlar çirkinleştirilmiş olanlardır.
28/43- Andolsun, ilk nesilleri yıkıma uğrattıktan sonra, Musa'ya, insanlar için (gözleri hikmetle açıp aydınlatacak) basiretler, hidayet ve rahmet olmak üzere kitap verdik. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürler diye.
28/44- Musa'ya o işi (ilahi vahyi verip) gerçekleştirdiğimiz zaman, sen (Tur'un) batı yanında değildin ve (buna) şahid olanlardan da değildin.
28/45- Ancak Biz birçok nesiller inşa ettik de onların üzerinde (nice) ömür(ler) uzayıp geçti. Ve sen Medyen halkı içinde yaşayıp da ayetlerimizi onlardan okuyarak öğrenmiş değilsin. Ancak (bu bilgileri sana) gönderen Biziz”
Kuranda Hazreti musa ve firavun ile ilgili bir kıssayı buraya nakletmeye çalıştık. Musa ve firavun ile ilgili olaylar daha kuranın bir çok surelerine serpiştirilmiş olarak, anlatılmaktadır. Kuranda bahsedilen müteşabih ayetler Kıssada kastedilen manaları gizlenmektedir. Hangi konunun uzmanları olursa olsun kendi konuları ile uzmanlıklarında olayların neden ve niçinlerini en ayrıntılı bir şekilde bilerek o konu ile düzgün verileri ortaya çıkarıp karara varıyorlarsa. Söylenen tek kelime ile uzun zaman çalışmalarının neticesini izah etmektedir. Ama o ayrıntıları ancak o konunun uzmanları anlayabilir. Bir örnek vereyim.On on beş gün kadar Anakarada tam teşekkülü olan bir hastanede kaldım. Bir tane hasta günlerce yatıyor . sebebi yediğini dışarı çıkarıyor. Bir türlü vücudunda incelemedik yer koymadılar gene de bir netice bulamadılar. En sonunda boğazından hortum Attılar sorun boğazda imiş. Teşhis gırtlak kanseri. Kanser demek için belki bir ay uğraş verdiler. Son kelime kanser. Bu kelimeyi kim anlar. O konuda uzman olanlar ve uğraş verenler anlar. Aynen onun gibi Kuran olayları Anlatırken detayına girerek anlatmaz . Kainatın oluşumunu anlatır . Ol dedik oluverdi der. Kuran Hazreti isa peygamberin oluşunu anlatır. Ol dedik oluverdi der. İnsanların kötü yola gidişlerinden söz eder helak ettik der. Kuran dağlardan madenlerin çıkarılışını anlatır. Dağlar Hallaç Pamuğu Gibi atıldığından söz eder. Kuran suyun ayrıştırılarak arabalarda yakıt olarak kullanılmasını denizler tutuşturulduğunda ifadesini kullanır Kuran insan oğlunun eşyanın esrarını çözerek, kendi hayatlarının sona ermesini buluşlarını izah ederken yıldızlar döküldüğünde güneş köreltildiğinde ifadesini kullanır daha neler. İşte kuranda geçen olayları kavrayabilmek için onunla ilgili gerekli tahlil ve incelemeleri yapmak lazımdır.
Hazreti Musa peygamberin Hayat hikayesinden bir bölümünü ayetlerden nakletmeye çalıştık. Bununla ilgili İhsan eli Açık kardeşimizden kılasik anlayışları delerek yeni bir anlayışı size aktardıktan sonra tekrar anladıklarımı aktarmaya çalışayım.
İhsan Eli Açık Denizin yarılmasını açıklıyor
Dikkat ederseniz, bunca gürültü arasında, mecbur kalmadıkça doğrudan gerilimli gündeme ilişkin yazmamaya çalışıyorum. Yazarsam bile on yıl sonra da okunabilecek yazılar çıkarmaya çalışıyorum. Yazdığım yazılar daha çok M. İkbal’in tavsiyesi doğrultusunda “İslam’da dini düşüncenin yeniden inşasına” yönelik…
Ortalık kısmi sükunete de kavuşmuşken, kendi mecramda akmama ve epeydir beklettiğim bir konuyu ele almama müsaade ediniz…
Yazının başlığını okuyunca, bir çok kişi Hz. Musa zamanında Kızıldeniz’in yarılmasını hatırlamış ve “Bunu da inkar edecek” diye sanırım hayıflanmıştır…
Yo, inkar etmeyeceğim.
“Benzerinin bugün de olması lazım” tefsir ilkemiz gereği nasıl olduğunu göstereceğim, hem de fotoğraflarıyla…
Zaten ben bu tür Kur’an kıssalarını İsrailiyat etkisinden kurtarmaya, “Yaşayan Kur’an” espirisi çerçevesinde, tarih, hayat ve tabiat bağlamında yeniden ele almaya çalışmaktayım.
Çünkü Kur’an her ne şeyden bahsediyorsa, bilin ki, aktörleri değişmek suretiyle bugün de oluyordur. Aksi halde Kuran’ın evrenselliğinden bahsedilemez.
Bu tür Kur’an kıssalarını yaşandığı tarihte bir kez olmuş bitmiş bir mucize olarak görenler, asıl Kur’an’ı tarihsel olarak anlamaktalar. Kuran’ın evrensel mesajını olayın geçtiği o zaman ile sınırlandırmakta, o tarihe gömmekte ve o mekana hapsetmekteler. Zira Kuran’dan evrensel mesajlar çıkarılabilmemiz için ele aldığı konuların benzerlerinin bugün de oluyor/yaşıyor olması lazım.
Bu şu demektir; O çok bildiğimizi zannettiğiniz Kur’an’ı, yeniden okumamız gerekiyor!
Bunu en çok da insanları “Kuran’a” çağıranların yapması gerekiyor!
Bu anlamda mucizenin “olağandışı olan şey” değil; “olmakta olan şey” olduğunu, bunun için tarihe, hayata ve tabiata bakmamız gerektiğini yani kafamızı kaldırıp etrafa bakmamız veya Kuran’ın tabiri ile “yol kenarlarında” duran kanıt ve kalıntılara bakmamız gerektiğini söyleyip durmaktayım.
İşte size fotoğraflarıyla başka bir kanıt daha…
Güney Kore’nin Jindo adasına gidiyoruz…
Aşağıdaki haberi lütfen okuyun. Fotoğraflı olarak alıntıladım. Diğer fotoğrafları internette bir çok haber sitesi veya gazeteden fotoğraflarıyla beraber okuyabilirsiniz.

Haber şöyle:
“Güney Kore'de bulunan Jindo adası dünyanın en şaşırtıcı doğal olaylarından birisine tanıklık ediyor. Denizde yaşanan Med-Cezir sırasında deniz iki taraftan çekiliyor ve kara ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan kara 2.8 kilometre uzunluğunda ve 40 metre eninde. Görüntü aynen Hazreti Musa zamanında Kızıldeniz'in ortadan ikiye yarılmasını hatırlatıyor. Med - Cezir zamanlarında adada artık geleneksel olarak bir festival düzenleniyor. Güney Koreliler festivalde adeta adaya akın ediyor. Milyonlarca insan denizin çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan bu yoldan adaya yürümek için burada toplanıyor… Ancak Güney Koreliler bu olayın med cezir olduğuna inanmıyorlar. Efsaneye göre Jindo Adasında yaşayan köylüler sık sık kaplanların saldırılarına uğruyorlardı. Günün birinde kaplanlar bütün köy ü kuşatınca köyde yaşayanlar can havliyle adanın komşusu olan Modo adasına yüzdüler. Bu arada köyün en yaşlı kişisi olan bir kadın yüzme bilmediği için Modo Adasına gidemedi. Sahile kadar yürüyen bu kadın, adaya geçemeyeceğini anlayınca Tanrı’ya dua etti. Duası kabul olan bu kadın için o gün denizden bu yol açıldı. Yüzme bilmeyen yaşlı kadın bu yoldan yürüyerek karşı ad aya ulaştı ve kaplanlardan kurtuldu. O günden bu yana bu efsane için adada toplanan Koreliler, aynı yolu yürüyerek geçerek Tanrı’ya dua ediyorlar…”
Görüldüğü gibi Güney Koreliler de, tıpkı Yahudiler gibi Tanrı’nın gücünün ve mucizesinin “olmakta olanda/ doğal olanda” olduğunu kabule yanaşmıyorlar, çok ilginç!
Neden acaba?
Çünkü…
Doğal olunca herkese ait oluyor ve kendilerinin bir ayrıcalığı kalmıyor. Oysa Tanrı’nın hassaten örneğin Yahudilerin yanında olduğunu, onları kayırdığını, onlara sıkıştıklarında mucizeler gönderdiğini göstermeleri gerek! Kendilerinin diğer “sıradan” milletlerden ayrıcalıklı “Tanrı’nın seçimleş ırkı” olduklarını kör gözlere ancak böyle kabul ettirebilirler. Bunun için, bu olayın, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir “Tanrısal mucize” olması gerek! Diğer milletler selde, tufanda, tsunamide, depremde, yanardağ patlamalarında lavlar altında kalarak can pazarı yaşıyorken bunların Tanrı’nın özel muamelesi ile kurtarılıyor olması gerek! Yoksa üstünlüklerini nasıl ispat edecekler?
Yahudilerin Hz. Musa üzerinden, Hristıyanların Hz.İsa üzerinden ve hatta kimi Müslümanların Hz. Muhammed üzerinden ürettikleri “mit” anlaşılıyor olmalı…
Sırf, bunların nüfuz cüzdanını taşıyor olmakla kurtulmuşluk vehmine kapılma…
“Ateş bize birkaç günden fazla dokunmaz” avuntusuyla geri kalan herkesi cehenneme doldurma ihtirası…
Tanrı’ya sahip çıkma, Peygamberi tekeline alma, mucizeyi kendine hasretme ve bunlarla tarihte tutunma arzusu…
Yahudiler, Tanrı’ya sahip çıkma ve mucizeleri yalnızca kendi soylarına mahsus kılmakla kalmamışlar, peygamberliği de kendi tekellerine almışlar. Hind kast sisteminden devşirdikleri dini oligarşik yapı ile bütün peygamberlerin ancak ve sadece kendi soylarından çıkabileceğine inanmışlar. Adem’den itibaren dünya tarihini Tevrat’ta böyle yazmışlar.
Baştan sona kurgu…
(Benu-İsrail= İsrail’e (Yakup’a) nispet ederek bina etme, düzme, kurgulama, onun torunları olduğunu iddia etme cingözlüğü!!!)
Görüyorsunuz, “herkese ait olan” üzerinde tam bir simsarlık ve baronluk tesis edilmiş!
Halbuki ne diyor Kur’an;
“Cennet ne sizin kuruntularınızla, ne de önceki çağlarda kitap verilenlerin kuruntularıyla kazanılacak bir yer değildir. Kim bir kötülük yaparsa cezasını çeker ve Allah’tan başka da ne bir yâr, ne de bir yardımcı bulabilir” (Nisa; 4/123).
Yani: Cennet “Biz Müslümanlarız, bizim dinimiz son hak dindir. Müslüman olmadıkça, bizim dinimize geçmedikçe cennete girmek mümkün değildir. Her ne kadar günah işlesek de Allah bu son dine mensup olduğumuz için bizi affeder. Allah bizi yakmaz” diyerek sizin kuruntularınızla, “Biz Allah’ın seçilmiş halkıyız. Bütün peygamberler bizden çıkmış. Asıl hak din ve hak kitap bizimkisi. Cehennem bize sayılı gönlerden başka dokunmaz” diyen Yahudilerin kuruntularıyla, “İsa hepimiz için kendini feda etmiş. O’nun kilisesine girmedikçe, vaftiz olup temizlenmedikçe kimse cennete giremez” diyen Hristıyanların kuruntularıyla kazanılacak bir yer değildir!
Yani: “Allah’ın hakkını teslim eden” (Müslüman) derken Araplar, Türkler veya Farslar, “Allah’a kulak veren” (İsmail) derken Arap soyu, “Tanrı ile yürüyen” (İsrail) derken İbrani soyu, Allah’ın yardımcıları (Ensarullah) derken de Haçlılar, İngilizler, Almanlar, Fransızlar vs. kastediliyor değildir. Kurtulmuş soy, seçilmiş ırk veya lanetlenmiş kavim diye bir şey yoktur. Kim sahiden “Allah ile yürüyorsa”, hakkı teslim edenler de, Tanrı ile yürüyenler de, Allah’a yardım edenler de işte onlardır. Allah ile yürümek demek, Allah’ın varlığına, birliğine, bölünmez bütünlüğüne ve hesaba, kitaba canı gönülden iman edip iyilik, güzellik, doğruluk yolunda çalışmak, böylece Allah bilinciyle yaşanmış erdemli ve dürüst bir hayat sürmek demektir. Irk, kavim, millet ve tarihsel din telâkkileriyle, etiketlerle, nüfus cüzdanı kimlikleriyle avunup durmayı bırakın. İman, ahlâk, adalet, doğruluk, dürüstlük gibi değerleri yaşamaya, ete kemiğe büründürmeye bakın, evrensel kurtuluşun yolu budur!
Fazla dağıtmadan konuya dönelim…
Kızıldeniz’in yarılması olayını Meal-Tefsir’de şöyle açıklamışız;
“Deniz yarılmasının, bugün bu denizin Süveyş kanalı olarak bilinen kuzeybatı ucunda gerçekleştiği anlaşılıyor. Olayın yaşandığı çağlarda burası şimdiki kadar derin değildi ve bazı bakımlardan Kuzey Denizi’nin ana kıtayla Frisian adaları arasında kalan sığ bölümü gibiydi. Denizin geri çekilmesi (cezir) hallerinde bu gibi yerlerde sığ bölgeler çıplak kalmakta ve geçici olarak gerilebilir hale gelmekte, bu durumdayken deniz kapanması (met) ile sulara gömülmekteydi. Olayın böylesi bir anda yaşandığı anlaşılıyor. Nitekim olaylar yazılı metinlerde anlatıldığı gibi bir anda olup bitmiyor, günlerce sürebiliyordu. Keza Tevrat’ta olay “ Ve Rab bütün gece kuvvetli şark yeli ile denizi geri çevirdi ve denizi karaya çevirdi ve sular yarıldı”(Çıkış; 14/1–31) şeklinde anlatılır. Şu halde olayda Allah’ın ayeti (mucizesi) Musa’nın asası ile denizi yarıp karşıya geçmesi değil; met-cezir olayı ile yarılıp açılmış olan deniz ve ortasında görünen toprak yoldan Musa’nın asası ile orayı işaret ederek karşıya geçilmezsidir. Yani Musa ve taraftarları zaman zaman meydana gelen ve bilinen bir tabiat olayından (med-cezir) yararlanmışlardır. Firavun’un da içlerinde olduğu bir çoğu da orada boğulmuştur. Çünkü eğer hepsi boğulsaydı Firavunluk yıkılır, Musa da geri dönerdi. Oysa bu olaydan sonra Firavunluk daha yüzlerce yıl devam etti… Burada Kuran’ın “varlığın diliyle konuşan” üslubunu görüyoruz. Bu usluba göre ilahi fiiller doğa olaylarının dışından gelmez; doğal olanın bizzat kendisi odur zaten. Dahası bu tür olaylar halen olmaya devam etmektedir…” (bkz.Yaşayan Kur’an, Taha; 20/78 tefsiri).
Bu tefsiri yukarıdaki Güney Kore Jindo adasındaki olayla karşılaştırınız. Fotoğraflara iyice bakınız. Taha suresinde anlatılan olayların “yaşayan tefsirini” göreceksiniz.
Hz. Musa’nın yarılan denizden karşıya geçmesi de işte böyleydi!
Kur’an’ın verili tarih, yaşayan hayat ve canlı tabiat ile tefsiri dediğimiz şey işte budur!
Güney Korelilerin olayı mitleştirdikleri gibi Yahudiler de anlattığımız sebeplerle aynen öyle mitleştirdiler ve Tevrat’a o mitleşmiş haliyle aldılar. Bizim Müslümanlar da oradaki mitleşmiş halini iktibas edip duruyorlar. Yeryüzünde dolaşıp yaşayan hayata, canlı tabiata bakma ve araştırma zahmetine katlanmıyorlar. Böyle olunca da okudukları Kur’an bir “ölü metin” haline geliyor.
“Yaşayan Kur’an” ile ne demek istediğimi anlatabilmek için döktüğüm onca dilden sonra sanırım artık susma makamındayım.
Her an bir iş ve oluşta olan, dün olduğu gibi bugün de enfesteki ve afattaki “yaşayan ayetlerini” hiç durmadan gösteren Allah’a ham dolsun
Hazreti musa peygamberin Asasıyla denizin yarmasını böyle açıklamış. Bu açıklama benim kanaatime göre Kurandaki anlatım esperisine uygun düşmüyor. Orada bir doğal olayla Hazret Musa ve askerlerine çıkış yolu açıldığı ile açıklamaktadır.denizin gerçek anlamda öyle yada böyle yarılması anlamında oluyor. O zaman Kurandaki Şu ayeti koyacak bir yer bulunamaz22/40- Onlar, yalnızca; "Rabbimiz Allah'tır" demelerinden dolayı, haksız yere yurtlarından sürgün edilip çıkarıldılar. Eğer Allah'ın, insanların kimini kimiyle defetmesi (yenilgiye uğratması) olmasaydı, manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah'ın isminin çokça anıldığı mescitler, muhakkak yıkılır giderdi. Allah Kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder. Şüphesiz Allah, güçlü olandır, Aziz olandır.
Ayete baktığımız zaman yurtlarından sürülen rabbim Allah’tır diyen adamlar eğer doğa veya Allah’ın Dünya hayatında müdahalesi olmuş olsaydı onlara da bir doğa veya Allah onlara müdahale edecek bir şey bulurdu. Allah’ın müdahale ettirecek askerleri mi yok. Ama Burada denemeye tabi tutulan insanlar Ancak biri birlerini engellemeleri neticesinde ancak yapılan yanlışlar engellenip veya körüklenmektedir. İhsan kardeş mucizelerin her an oluştuğunu ve devam etmekte olduğunu üzerine basa basa vurgulamaktadır. Ona aynen katılıyorum.insan oğlunun var oluşuyla başlayan Habil ve kabil mücadelesi aynen devam edip durmaktadır.İnananlarla inanmayanlar veya menfaatini ön planda tutanlarla tutmayanlar. Devamlı biri birleriyle mücadelelerini devam ettirip durmuşlardır. Günümüz Meselesi olan İsrail ve Filistin olayında. Eğer Allah’ın Zulmedenlere yaptıklarına karşılık Allah’ın Özel bir Müdahalesi Dünya hayatında Olmuş Olsaydı. Şimdiye kadar İsrail ve onu destekleyenler yerle bir olmuştu. Ama Bunların yaptıkları zulümleri Takva sahibi veya vicdanının sesini dinleyen insanlar gerek silahla gerek psikolojik olarak protosta etmekle engellerse engelliyorlar yoksa insanların müdahalesi olmadan İsrail Filistine Fosfor bombalarını atarak yerle bir etmesi değil dünyayı aynı bombalarla yok etse Allah yine müdahalede Bulunmaz. O zaman Hazreti Musa Peygamberin kıssasını anlatırken Asası İle vurdu denize deniz ikiye ayrıldı iman edenler kurtuldu iman etmeyenler de suda boğuldu diye geçen ayeti, başka türlü bir anlamı olduğunu düşünmek gerekiyor. Buradaki anlatılan deniz büyük su kütlelerinin oluşturduğu deniz değil, Hayat denizi anlamındaki, denizin yarılması anlamında açıklanması gerektiğini düşünüyorum.
Asa Kelimesi Dayanılan destek anlamındadır. Kuranda Anladığım Kadarıyla temel olarak iki Anlamda kullanılmıştır. Birincisi Dayandığı Dünyalık Güçler anlamındaki malıyla servetiyle aşiretiyle var olan dünyalık her şeyi anlamındaki asadır örnek verelim.
20/18 "Sağ elindeki nedir ey Musa?"Dedi ki: "O, benim asamdır; ona dayanmakta, onunla davarlarım için ağaçlardan yaprak düşürmekteyim, onda benim için daha başka yararlar da var."
20/19- Dedi ki: "Onu at, ey Musa."
20/20- Böylece, onu attı; (bir de ne görsün) o hemen hızla koşan (kocaman) bir yılan (oluvermiş).
20/21- Dedi ki: "Onu al ve korkma, Biz onu ilk durumuna çevireceğiz."
20/22- "Elini koltuğuna sok, bir hastalık olmadan, başka bir mucize (ayet) olarak bembeyaz bir durumda çıksın."
20/23- "Öyle ki, sana büyük mucizelerimizden (birini) göstermiş olalım."
20/24- "Firavun'a git, çünkü o azmış bulunuyor."
20/25- Dedi ki: "Rabbim, benim göğsümü aç."
20/26- "Bana işimi kolaylaştır."
20/27- "Dilimden düğümü çöz;"
20/28- "Ki söyleyeceklerimi kavrasınlar."
20/29- "Ailemden bana bir yardımcı kıl,"
20/30- "Kardeşim Harun'u"
20/31- "Onunla arkamı kuvvetlendir."
20/32- "Onu işimde ortak kıl,"
20/33- "Böylece Seni çok tespih edelim."
20/34- "Ve Seni çok zikredelim."
20/35- "Şüphesiz Sen bizi görüyorsun
İşte Kuranın buradaki bahsettiği asa dünyalık kazandığı asadır. Mal ile kendini oyalamış birine sen mallarının hepsini Terk edeceksin desen ., onda bir an soğuk duş etkisi yapar. İşte o anı hızla koşan bir yılanla tasvir etmektedir.
Diğer bir asada " Allah’tan aldığı ve dayandığı vahiy asası anlamındadır. Buna da kurandan bir örnek verelim.
7/104- Musa dedi ki: "Ey Firavun, gerçekten, ben alemlerin Rabbinden (gönderilme) bir elçiyim."
7/105- "Benim üzerimdeki yükümlülük, Allah'a karşı ancak gerçeği söylemektir. Rabbinizden size apaçık bir belge ile geldim. Artık İsrail oğulları’nı benimle gönder."
7/106- (Firavun) Dedi ki: "Eğer gerçekten bir ayet getirmişsen ve doğru sözlülerden isen, bu durumda onu getir (bakalım)."
7/107- Böylelikle (Musa) asasını fırlatınca, anında apaçık bir ejderha oluverdi.
7/108- (Bir de) Elini sıyırdı, o da anında bakanlara bembeyaz (görünüverdi).
7/109- Firavun kavminin önde gelenleri dediler ki: "Bu gerçekten bilgin bir büyücüdür";
Ayetlerdeki anlatıma dikkat ettiyseniz Allah’tan apaçık belgelerle geldiğini söyleyince firavunun onu ispat et demesiyle Hazreti Musa’nın Allah’tan aldığı ayetleri ve kainattaki varlıkların Allah’ın tasarrufu altında olduğunu yerleri ve gökleri yaratan Allah olduğunu ibadet ve kulluğun Allah’a yapılması gerektiğini, insanları köleleştirmekle yeryüzünde haksızlık yaptığını topluma ve firavuna anlatınca Firavunun kandırmaca olarak insanlara anlattığını insanlara kulluk yapılması gereken kendisinin olduğunu anlatmanın yanlış olduğunu firavun görünce Asayı atıp ejderha oluşunu böyle mecazi bir anlatım sanatı kullanarak olayı özetlemiştir. İşte firavunun karşısındaki asayı atıp da ejderha oluşu vahiyler karşısında beşeri sistemlerin çöktüğünü iflas ettiğini, Hazreti Musa Peygamber çıkmasa daha Halkı köleleştirerek kendisine kul etmeye devam edeceğini anlatmaktadır. İsterseniz o konu ile ilgili olan ayetlere devam ettiğimiz zaman olay daha iyi anlaşılacak kanaatindeyim.
7/110- "Sizi topraklarınızdan sürüp-çıkarmak istiyor. Bu durumda ne buyuruyorsunuz?"
7/111- Dediler ki: "Onu ve kardeşini şimdilik bekletiver (vereceğin cezayı ertele), şehirlere de toplayıcılar yolla";
7/112- "Bütün bilgin büyücüleri sana getirsinler."
7/113- Sihirbazlar Firavun'a gelip dediler ki: "Eğer biz galip olursak, herhalde bize bir karşılık (armağan) var, değil mi?"
7/114- "Evet" dedi. "(O zaman) Siz en yakın(larım) kılınanlardan olacaksınız."
7/115- Dediler ki: "Ey Musa (ilkin) sen mi atmak istersin, yoksa biz mi atalım?"
7/116- (Musa "Siz atın" dedi. (Asalarını) atıverince, insanların gözlerini büyüleyiverdiler, onları dehşete düşürdüler ve (ortaya) büyük bir sihir getirmiş oldular.
7/117- Biz de Musa'ya: "Asanı fırlatıver" diye vahyettik. (O da fırlatıverince) bir de baktılar ki, o bütün uydurduklarını derleyip-toparlayıp yutuyor.
7/118- Böylece hak yerini buldu, onların bütün yapmakta oldukları geçersiz kaldı.
7/119- Orada yenilmiş oldular ve küçük düşmüşler olarak tersyüz çevrildiler.
7/120- Ve sihirbazlar secdeye kapandılar.
7/121- "Alemlerin Rabbine iman ettik" dediler.
7/122- "Musa'nın ve Harun'un Rabbine�"
7/123- Firavun: "Ben size izin vermeden önce O'na iman ettiniz, öyle mi? Mutlaka bu, halkı buradan sürüp-çıkarmak amacıyla şehirde planladığınız bir tuzaktır. Öyleyse siz (buna karşılık ne yapacağımı) bileceksiniz."
7/124- "Muhakkak ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama keseceğim ve hepinizi idam edeceğim."
7/125- (Onlar da "Biz de şüphesiz Rabbimize döneceğiz" dediler.
7/126- "Oysa sen, yalnızca, bize geldiğinde Rabbimizin ayetlerine inanmamızdan başka bir nedenle bizden intikam almıyorsun. Rabbimiz, üstümüze sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür."
7/127- Firavun kavminin önde gelenleri, dediler ki: "Musa ve kavmini bu toprakta (Mısır'da) bozgunculuk çıkarmaları, seni ve ilahlarını terk etmeleri için mi (serbest) bırakacaksın?" (Firavun) Dedi ki: "Erkek çocuklarını öldüreceğiz ve kadınlarını sağ bırakacağız. Hiç şüphesiz biz, onlara karşı kahir bir üstünlüğe sahibiz."
7/128- Musa kavmine: "Allah'tan yardım dileyin ve sabredin. Gerçek şu ki, arz Allah'ındır; ona kullarından dilediğini mirasçı kılar. En güzel sonuç muttakiler içindir" dedi.
7/129- Dediler ki: "Sen bize gelmeden önce de, geldikten sonra da eziyete uğratıldık." (Musa "Umulur ki, Rabbiniz düşmanınızı helak edecek ve sizleri yeryüzünde halifeler (egemenler) kılacak, böylece nasıl davranacağınızı gözleyecek" dedi.
7/130- Andolsun, Biz de Firavun aile (çevre)sini belki öğüt alıp düşünürler diye yıllar yılı kuraklığa ve ürün kıtlığına uğrattık.
7/131- Onlara bir iyilik geldiği zaman "Bu bizim için" dediler; onlara bir kötülük isabet ettiğinde (bunu da) Musa ve beraberindekilerin bir uğursuzluğu olarak yorumlarlardı. Haberiniz olsun, Allah Katında asıl uğursuz olanlar kendileridir; ama onların çoğu bilmezler.
7/132- Onlar: "Bizi büyülemek için mucize (ayet) olarak her ne getirirsen getir, yine de biz sana inanacak değiliz" dediler.
7/133- Bunun üzerine, ayrı ayrı mucizeler (ayetler) olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kan musallat kıldık. Yine büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular.
7/134- Başlarına iğrenç bir azap çökünce, dediler ki: "Ey Musa, Rabbine -sana verdiği ahid adına- bizim için dua et. Eğer bu iğrenç azabı üzerimizden çekip-giderirsen, Andolsun sana iman edeceğiz ve İsrail oğulları�nı seninle göndereceğiz.
7/135- Ne zaman ki, onların erişebilecekleri bir süreye kadar, o iğrenç azabı çekip-giderdik, onlar yine antlarını bozdular.
7/136- Biz de onlardan intikam aldık ve ayetlerimizi yalanlamaları ve onlardan habersizmişler (gibi) olmaları nedeniyle onları suda boğduk.
Bir Taraftan azaba uğratılan işkence çektirilen bölünen Halk diğer taraftan, fırkalara ayrılan doğru olanları gördüğü halde firavun ve askerlerinin baskısı yüzünden gıklarını çıkaramayan mustazaf kitlesi. bir taraftan da firavunun baskı ve zulmünden korkarak firavun’un yanında yer almak ona kul olan hamanlar.ve yalakacılar İşte böyle bir ortam içerisinde Hazreti Musa onları örgütleyerek çoğalıp firavuna karşı güç olmaya çalışan mazlum olanların ezilmesine işkence yapılmasına razı olmayan Musa peygamber. Uzun yıllar sabır ve kanaatle kendi yanına topladığı rahman olana ibadet ve kulluk yapmayı kendisine ilke edinmiş olanların güçlenerek firavunun karşısına çıkarak onun zulmüne son verdirerek köleleştirilmiş olan halk nefes almaya başlamış olmasıdır.İşte kuran bir bütünsellik içerisinde anlaşıldığı zaman her güç sahibi olan Müslümanların mustazaf olan mazlumun yanında yer alarak zalimlere ezdirmemesi gerekmektedir. Tamam Allah insanları özgür iradesine bırakarak herkes kendi dinlerini özgür olarak yaşamalarını emrediyor ama. Onları özgür olarak dinlerini yaşamak isteyenler zulmedilmesine de taraftar değildir iman eden Müslüman olan güçlere bunlara engel olmaya davet etmektedir.
4/ 75- Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize Katından bir veli (koruyucu sahip) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?
Olayları çok geniş anlatıyorsun diye eleştiriler alıyorum. Keşke insanlara anlattığım zaman leb demeden leblebiyi anlayacak kapasitede olsalar da. Leb demeyle işi savaştırabilsek Ama öyle olmuyor. Bazı temel olan meselelerin bilinmesi gerekiyor. Bunlar bilinmedikçe o bütün olarak söylenmiş olanlar kavranamaz. İşte kurandaki bir ayet. Belki binlerce cilt dolu kitaplar yazsan o kastedilen manayı yine anlatamazsın veya anlatmak istediklerini bitiremezsin. Bakınız kuran ne diyor.
18/109- De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi.
31/27- Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de -onun ardından yedi deniz daha eklenerek- (mürekkep) olsa, yine de Allah'ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
Ama Allah her konu ile ilgili bir uzmanlık alanı oluşturarak o konu ile ilgili uzman olanlar kendi konuları ile ilgili ilmi ortaya çıkararak. O konudaki Allah’ın ilmini şavkartmaktadır Şimdi bu genel bilgilerden sonra. Hazreti Musa peygamberin denize asasıyla vurarak ikiye ayırması mecazi bir anlatımdır. Deniz kuranda iki anlamda kullanılmıştır. biricisi Yaşanılan hayata deniz ifadesini kullanmış. İkinci deniz de geniş birikmiş olan su kütleleridir.. Buradaki hazreti Musaın asasını vurup da inananları kurtardığı deniz. Hayat denizidir. Yani. Vahiylerin kontrolünde yaşanılan hayat denizidir. Vahiylere uygun yaşanan bir hayat ancak peygamberler önderliğinde yaşanan bir hayatın örnek alınmasıyla ancak doğru bir yaşam olabilecektir. Bu yaşam ancak insanları ebedi bir yaşam yolculuğuna götürebilir. İşte Hazreti Musanın hakla batılı doğru ile yanlışı çirkinle güzeli iyti ile kötüyü ayrıştırarak kendisini veli edinenleri sağ salim dünya hayatındaki karmaşıklardan çıkararak. Onları ahiret alemindeki ebedi olan cennete götürmeye vesile olmasıdır. İşte şeytan ve taraftarlarının gerek zorlamayla gerekse özgür iradelerine tekliflerde bulunarak insanları mucura kapılmalarına karşı, onları bu mucurdan kendisine tabi olanları, diğerlerinden ayırarak, onları arındırması pisliklerden uzaklaştırması hem dünya hemde ahiret hayatlarını mutlu bir sona ulaştırılmasıdır. Buradaki asa Dünya hayatlatrının sona ererken ellerindeki diplomalarla imtihanı kazanmış olmanın mutluluğu içerisindeki sevinç gözyaşlarıdır.. Buradaki asa meleklerin onları selamla karşılamaya vesile olan asadır., Buradaki asa geride kalanlara. Düzgün bir hayat vasiyet edilen asadır. Buradaki asa cehennemin acı çığlıklarından kurtaramaya vesile olandır. Buradaki asa. Allah’a kavuşma sevincinin yaşandığı ver her istediklerinin dünyada kazandığı say ve gayretinin katlarcasına verilmesine vesile olan asadır.
Kuran Ebabil kuşlarıyla mecaz anlatım sanatı kullanarak ebrehe ordusu derken Hıristiyan ve Yahudi mezaliminin ortadan kaldırılışını Son Peygamber tarafından yenik ekine dönüştürülüp yerine bütün dünyaya Allah’ın dinini duyurulması anlamında dır.
Bazı insanların taptıkları cinler Süleyman peygamberin uhdesinde kullanılması Süleyman peygamberin hizmetinde kullanılması yine aynı anlama gelmektedir.
Sonuç Olarak diyebiliriz o zaman.
1-Hazreti Musa gerçek anlamda asası ile denizi yarmamıştır. Yardığı deniz hayat denizidir. İnananlarla inanmayanları ayırmıştır.
2_ Kuru bir Yolu Kuran vahiy yolu olarak. Anlatmıştır.
3-Karaya çıkarmayı. Denizin kenarındaki ada ve ya suların dışındaki yer anlamında değil ahiret alemindeki mükafat alınan yer anlamındadır.
4_ Firavunun suda boğulması küfür denizinde kafir olarak ölmesi anlamındadır. Yoksa. Dünyada cezası hemencecik verilmesi olurdu bu verdiğimiz ayet örnekleriyle çelişirdi.
5-bedenini kurtarılması da. Cesedi anlamında değil, dünya hayatında dünyalık piramitlerdir. Dünyadaki kazandıklarıdır. Şu anda firavundan bahsedilmesi gibi
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (23. September 2010)
Alt 20. April 2012, 06:19 AM   #3
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Zuhruf ; 51: Firavun kavmine seslendi ve şöyle dedi: "Ey kavmim! Mısır mülkü ve altımdan akıp giden şu ırmaklar benim değil mi? Hala görmüyor musunuz?"

Firavun, kendi yönettiği topraklarda azmış ve mülk ve nehirlerin kendinin olduğunu zannetmektedir. Firavun kendi sandığı sularda boğulacak ve tarih sahnesindeki yerini alacaktır.

Konuya başlamadan kelime anlamları çokca tartışılan konuya bir göz atalım.

BAHR: Kara toprağının karşılığı olup, içinde balık ve süs eşyası çıkarılan, üzerinde gemilerin yüzebildiği tüm sular anlamındadır. Bahr genel bir ifade olup, nehirleri,barajları, gölet,deniz ve okyanusların tümünü ifade eder.“Bahr”, “ister tatlı ister tuzlu olsun çok su” demektir. Bu sözcüğün aslı “yarmak” anlamındadır.. Furkan 53 ayette suyu tatlı denizden bahseder. Suyu tatlı Bahr, Göller ve nehir yataklarındaki Barajlardır. Eski Arap şiirlerinde de Fırat nehri “bahr” sözcüğüyle yer almaktadır.

(En’âm 59, En’âm 97, En’âm 63, A’râf 163(deniz kıyısı), Yûnus 22, İbrahim 32, Nahl 14, Furkân 53 (suyu tatlı deniz), Rahmân 19 )

YEMM: El ile oluşturulan birikinti su anlamında olup, sahil oluşturan yapı anlamındadır. "yemm” (يَمّ) kökünden türemiş olup, sözlükte “kastetmek” anlamına gelmektedir. Bu kelime, "teyemmüm" (yönelmek, kastetmek) masdarından türetilmiştir. Çünkü su arayanlar, ona yönelirler.

(A’raf; 136, Ta Ha; 39, 78, 97, Kasas; 7, 40, Zariyat; 40)

Ta Ha; 77-79: Ve ant olsun, Musa’ya “Yetişilmekten korkmayarak ve haşyet duymadan kullarımı geceleyin yürüt(İsr/ أَسْرِ ) de kendileri için ( فَاضْرِبْ لَهُمْ طَرِيقًا فِي الْبَحْرِ يَبَسًا ) kurumuş deniz(BAHR) içindeki yoldan götür!” diye vahyettik. - Firavun ordularıyla hemen onları takip etti de (YEMM: el ile oluşturulan su) baraj kendilerini kaplayan şey oluverdi. - Ve Firavun kavmini saptırdı ve doğru yolu göstermedi.

"Deniz içinden kuru yol" ifadesi olarak yanlış çevrilen Ta-Ha 77. ayetteki ibare "kurumuş bahr içinde yol" anlamındadır. İsrailiyat etkisi ile bu ifade bir çokları tarafından es geçilmektedir.

Şuara 63; Bunun üzerine Musa'ya: 'Asanla denize(BAHR) vur(DARBE)' diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik İNFİLAK (انْفَلَقَ) ederek, her parçası kocaman bir kütle gibi oldu.

Bu ayetlerde Musa’nın kavmini gece yola çıkartmakta; Firavunun kendinin zannettiği nehirler üzerinde kurulu barajların (infilak) yıkılarak, kuru bahr yatağı su ile kaplanması vahyedildiği, sonrada onları izleyen Firavunun, ordusuyla birlikte o "yemm" suları ile boğulduğu safhalar nakledilmektedir.

Şuara 63. ayette göz ardı edilen ve yanlış çevrilen nokta ise, "her parçalanan (fırka) "كُلُّ فِرْقٍ" ile "koca bir kütle" "كَالطَّوْدِ" gibi ibaresidir. Çevirmenler "koca dağ gibi" diye çevirdikleri ibare Kuranda Hûd 42. ayette "dağlar gibi (كَالْجِبَالِ)" "cibal" diye bir örnek vererek, yaptıkları yanlışı Kuran yüzlerine vurmaktadır.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
denizin, yarılması