hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > Hanifler Forum'a Hoşgeldiniz > Hoşgeldiniz

Seçenekler Stil
Alt 14. July 2013, 05:58 PM   #31
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben, sizlerin infak anlayışlarınızın ne olduğunu bir türlü anlayamıyorum. Hem Kitab'ı okuyorsunuz, hem de bu yönde mak'âleler okuyorsunuz, buna rağmen hâlâ daha kendi kafanıza uygun bir infakta direniyor, bu yönde yazıp insanları aşağılayıcı propoganda yapıyorsunuz.

Hiç olmazsa "Bakara:219/2-Nahl:71" ve "Haşr:9" ayetlerini bir daha okuyun ve aklınızın bir kenarına kazıyın.
Galip Yetkin

Galip Kardesim,

hayatinizdan bir kac örnek verebilirmisiniz yukaridaki vermis oldugunuz ayetlere uygun düsen kac hatiraniz var?

Kime einizde ihtiyacinizdan artani tamamen verdiniz?

Kiminle tüm elinizde olani paylastiniz?

Kime elinizde kendi ihtiyaciniz oldugu halde dagittiniz?

Örneklerini sunarmisiniz, biz de ona göre davranalim.

Bart'a da örnek olur, bir ekmek parasi isteyene cüzdanini bosaltir verir icindekileri. Daha olmadi evine davet eder, istedigini al senin olsun, helal olsun der.

Dediginiz gibi hep okuyoruz ayetleri de makaleleride, ama gercek hayatta nasil davranacagi hususunda kimse gercek örnekleri gösteremiyor.

Eliacik'in nasil yasadigini bilmiyorum, ona hep artani verin diyor. Kalkip ta evini arastiracak degiliz herhalde, kac kazagi, pantalonu, kac takim tabagi, kac sandalyesi var diye.....

Suriye'den göc edenlere hangi aileler kapilarini acti, onu da okumadim bir yerlerde. Hepsi cadirlarda kaliyor.

Siz bir Suriyeli aileyi aldiniz mi evinize? En yakin olay günümüzde.

Iyiligi ögretip de kendileri uygulayanlar kimlerdir?

Lütfen alinmayin sözlerime, ama ben daha örnek alinacak bir olay göremedim.

Her seferinde tenkid ediyorsunuz bir dilenci konusu gectiginde.

Bart tutmus 1 lira vermis, hani onu da mi vermeseydi?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. July 2013, 06:16 PM   #32
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Dediginiz gibi hep okuyoruz ayetleri de makaleleride, ama gercek hayatta nasil davranacagi hususunda kimse gercek örnekleri gösteremiyor.

sayın bayan merdem bakın aynı ifadede denk geldik...

Konu Fers tarafından (14. July 2013 Saat 06:42 PM ) değiştirilmiştir.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. July 2013, 06:40 PM   #33
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sayın bayan merdem bakın aynı ifadede denk geldik...
infak için ihtiyaç fazlası mantığını Kur an dan örneklerle görmek isterim...
Burada da aynisini sormussunuz.

http://www.hanifler.com/archive/index.php?t-3168.html

Ping pong topu daha yere düsmemiz, takip ediyoruz.
Alt 14. July 2013, 07:06 PM   #34
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

infak için ihtiyaç fazlası mantığını Kur an dan örneklerle görmek isterim...

haşr/9
Onlardan önce yurda konmuş ve imana sarılmış olanlar, kendilerine hicret edenleri severler.
Onlara verilenlerden ötürü göğüslerinde bir ihtiyaç duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçları olsa bile, ötekileri kendi nefslerine tercih ederler.
Nefsinin cimriliğinden/doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir...
Y.N.

koyu ifadedeki "ihtiyaçları olduğu halde kendi nefslerine tercih" in kapsamı nedir, kendinden önce başkalarını düşünmek midir,
öyle ise bu mantık o andan sonra kendisini karşısındakinin önceki haline denk düşürmez mi...

nahl/71
Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır. Fazla verilenler, rızıklarını ellerinin altındakilere aktarıp da hepsi onda eşit hale gelmiyor.
Allah'ın nimetini mi inkâr ediyor bunlar?
Y.N.

zuhruf/32
Rabbinin rahmetini onlar mı bölüştürüyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık. Ve onların kimini kimine derecelerle üstün kıldık ki, bazısı bazısını tutup çalıştırsın. Rabbinin rahmeti, onların derleyip topladıklarından daha hayırlıdır.
Y.N.

bazısı bazısını tutup çalıştırsın diye kimini kimine üstün kılarak geçimlikleri paylaştırıp rahmeti bölütüren...
bu ifade neyi anlatıyor...

rum/28
Size öz benliklerinizden bir örnek verdi: Ellerinizin altında bulunanlarda, size verdiğimiz rızıklarda, sizinle aynı haklara sahip, birbirinizden çekindiğiniz gibi kendilerinden çekineceğiniz ortaklarınız var mı? İşte biz, aklını işletecek bir topluluk için ayetleri böyle açık açık sıralıyoruz.
Y.N.

mademki imkan sahipleri ellerindekileri ellerinin altındakilerle eşit olarak paylaşacak...
bu ayette kendi gücüne ortak koşmanın mantığa uymadığını onların ellerinin altındakilerle ilişkilerini örnek göstererek veriyor, neden...

bakara/219
Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok
daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin."
İşte Allah, ayetleri size böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.
Y.N.

infak, malın iyisidir, elde olanın iyisi, çöpe atmak üzere kenara ayrılmışlar değil kendine yakıştırdığıdır...
Alt 14. July 2013, 07:08 PM   #35
Fers
Uzman Üye

Burada da aynisini sormussunuz.

http://www.hanifler.com/archive/index.php?t-3168.html

Ping pong topu daha yere düsmemiz, takip ediyoruz.

oradan daha cevap gelmedi, topu takip etmeye devam edin...
Alt 14. July 2013, 07:22 PM   #36
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Cici kız!

Davranışlarını bana değil, senin Peygamber'in yok mu? O'na uydur.
Ve Bart ile arama girme.

Dilenci konusu geçtiğinde kendilerini müslüman olarak lanse edip de toplumu içinde dilenci bulunmasını ve ona para vererek kendisini müslüman zannetme ihtirasını tatmin yolu zannetme kaprisiyle hareket edenleri tenkid etmek hakkımdır. Dilenciye para vermek kendini üstün görme ve büyüklük-üstünlük kaprisi, dilenciliği toplumdan kaldırmak ise müslümanlık vazifesidir. Dilenciye başının gözünün sadakası olarak verdiğin "gönlünden kopan" para kimin parası?
Kimin parsını kime veriyorsun? O para sende ne arıyor?
Bak sana Doğu Perinçek'ten bir alıntı:".... Nefis terbiyesi, insanlığın en önde gelen erdemlerindendir. Aç gözlülük, çıkarcılık, bencillik, yiyicilik bütün toplumlarda ayıptır; kişiyi küçülten davranışlardır. çünkü insanı insan yapan birlikte yaşamaktır. Fedakârlık, nefis terbiyesinin daha da ileri götürülmesidir(Haşr-9). Bu erdemler, insana acı vermez. Asıl büyük mutluluk kaynağı, kamu için yapılandadır. Bu insan, başkaları sayesinde yaşadığını anladığı kadar insandır. İnsan olduğumuzu anlamak insanlığa vermeyi anlamaktır."

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (14. July 2013 Saat 07:30 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. July 2013, 07:25 PM   #37
merdem
Uzman Üye

yüz devesi var adamın, "zor zamanlardayız biri sana yeter doksandokuzunu ver"...hadi yaw, demek burada böyle...

yüz deveyle yaşamaya alışmış muhterem için fazlalık gördüğü miktarı bir deveyi geçmezken bir deveyle yaşamaya alışmış adam için muhteremin geri kalan doksandokuz devesi ihtiyaç fazlası olarak görülebilir...
hangisi, nereye baktığınız mı nereden baktığınız mı, yoksa ikiside mi...

bakara/219
yes eluuneke anil hamri vel meysiri.../ sana aklı uyuşturan ve kumar dan sorarlar...
...ve yes’eluuneke maazaa yunfikuune kulil afve..../...ne infak edeceklerini sana soranlara, iyisi/malın iyisini de...

ihtiyaçtan fazlasını vermek, neslin yok olma ihtimali söz konusu olduğunda geçerli bir görüş olabilir ki öyle bir anda siz vermesenizde onlar alır...

ayetin hangi zamanda ne için/ne üzerine indiği kısmıyla yakın temas kuralabileceğini sanmıyorum ama ayetin girişini de göz önüne alınca böyle bir halin oluştuğunu da düşünmüyorum...

Sizin ve bir iki bu site üyesinin yazilarini baska sitelerden de takip ediyorum. Ayni nick ve ayni üslup kullanmis oldugu icin kimin kim oldugunu anlamak zor bir degil.

Yukaridaki bir alintidir.

Benim anladigim kadar yeterli bilgi sahibi oldugunuz halde, kendinizden bilgisi az olani bir fare misali labirente sokup armagan edeceginiz bir lokma icin nasil yol buldugunu takip etmenize benzetiyorum.

Sizden bu yoldan alacagim bilgi yerinde kalsin desem darilmazsiniz herhalde.

Konu basligi "Bu sitede nicin variz?" interesan bir soru.
Alt 14. July 2013, 07:36 PM   #38
Fers
Uzman Üye

merdem hanım o başka siteye giremiyorum artık, yoksa sen mi şikayet ettin...
Alt 14. July 2013, 07:44 PM   #39
Fers
Uzman Üye

başka siteler demişken,
fikirler zamanla gelişebiliyor ya da/belkide gerileyebiliyor, öncekiler ve sonrakiler...
farklı yorumlayanlardan isen, bakmışsın beğenmeyen diğeri yapıştırıyor bir anda, "deisttir, belkide agnostik"...
sitenin sunucusunda problem oldu derken bir bakmışsın giriş yok, şifrede kayıp, haydaa...
Alt 14. July 2013, 08:29 PM   #40
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cici kız!

Davranışlarını bana değil, senin Peygamber'in yok mu? O'na uydur.
Ve Bart ile arama girme.

Dilenci konusu geçtiğinde kendilerini müslüman olarak lanse edip de toplumu içinde dilenci bulunmasını ve ona para vererek kendisini müslüman zannetme ihtirasını tatmin yolu zannetme kaprisiyle hareket edenleri tenkid etmek hakkımdır. Dilenciye para vermek kendini üstün görme ve büyüklük-üstünlük kaprisi, dilenciliği toplumdan kaldırmak ise müslümanlık vazifesidir. Dilenciye başının gözünün sadakası olarak verdiğin "gönlünden kopan" para kimin parası?
Kimin parsını kime veriyorsun? O para sende ne arıyor?

Bak sana Doğu Perinçek'ten bir alıntı:".... Nefis terbiyesi, insanlığın en önde gelen erdemlerindendir. Aç gözlülük, çıkarcılık, bencillik, yiyicilik bütün toplumlarda ayıptır; kişiyi küçülten davranışlardır. çünkü insanı insan yapan birlikte yaşamaktır. Fedakârlık, nefis terbiyesinin daha da ileri götürülmesidir(Haşr-9). Bu erdemler, insana acı vermez. Asıl büyük mutluluk kaynağı, kamu için yapılandadır. Bu insan, başkaları sayesinde yaşadığını anladığı kadar insandır. İnsan olduğumuzu anlamak insanlığa vermeyi anlamaktır."

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Peygamberim var olmasina var, hem de bir sürü. Yaninda degildim örnek alayim. Kur'an'daki örnekleri alayim diyorum, millet gönlüne göre mealler yaptigindan dolayi, kabak yine benim basima patliyor.)

Bundan sonra herhangi bir dilenci benden direkten yardim isteyecek olursa "devlete bas vur" derim.

Kirmizi isaretledigim satirlari anlayamadim.

Dilenciye verdigim para kiminmis? (Dilenci kimmis acaba? Insan degilmi dilenci dedigimiz?)

Kimin parasini kime veriyormusum? ( Calinmis para mi varmis elimde, yoksa birilerinin elime tutusturdugu para mi?)

O para bende ne ariyormus? ( Buradan anladigim, demek kimin oldugu belli olmayan para varmis elimde. Ya ihtiyactan artani vermemisimde elimde kalmis, mesela. Yahutta para zaten benim degilmis-Mal ve Mülk Allah'indir- Allah adina ve karsilik beklemeden verdigim icin bir de hapis cezasi yazilsaydi oldu olacak.)

Bookmarks

Etiketler
hadis, haşimi, hüküm, ibrahim, kaynak, kur'an, mekke, muhammed, nebi, niçin, resul, rivayet, sitede, varız