hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 10. August 2014, 10:50 AM   #11
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın özkanateş

Hulki Cevizoğlu yalnızca bir program yapımcısı, yani aktarıcı.

Bana teklifinize teşekkürler. Bu yönde benim özel çalışma veya araştırmalarım yok. Fakat Kâzım Mirşan, Servet Somuncuğlu, Turgay Tüfekçioğlu, Haluk Tarcan'ın yapmış oldukları tesbitlere tamamen katılıyorum.

Sitemizde de "Kâzım Mirşan ve Türk Dünyası" diye bir bölüm var. Gerekli katılımcı veya eleştirel katkılarınızı orada yapma imkânınız var.

Oradan da sizi zevkle takip edebiliriz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (10. August 2014)
Alt 11. August 2014, 10:55 AM   #12
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Haklısın Galip kardeşim, düzeltmek için siteye girmiştim ama sen benden hızlı davranmışsın.

Yazımın maksadı tarih araştırması değil; yaşantımda gözlemlediklerimi, elimdeki tarih bilgisinden yorumlamak ve sohbetini yapmak. Bir de bu toprakları keşfedişimi paylaşmak.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ozkanates Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. August 2014)
Alt 11. August 2014, 12:30 PM   #13
ozkanates
Uzman Üye

ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1- Küçük bir bölgeden çıp balkanlara, orta avrupaya, hint yarım adasına, arap yarım adasına, çine anadoluya, irana nasıl gidebildiler. küçük bir bölge küçük bir topluluk demektir.
Binlerce yıl başka toplumlarla karışarak ve onları kültüre cezbederek. Anadolu bunun güzel örneği, bizler Ural-Altay dağlarından gelen genetik değil kültürüz.

Alıntı:
2- Türklerin asimile edip türkleştirdiği kavimler demişsiniz hangileri merak ettim mesala çinliler, moğollar hintliler, farslılar, araplar, italyanlar , slavlar rumlar, ermeniler, macarlar, kurtler vs olabilirmi?
Yazıda "asimile" kelimesi sadece bir kere geçiyor, "...bu kavmin kültürü, benzeri olmayan bir özelliğe sahipti: Diğer kavimlerle birlikte yaşayabilme ve diğer kavimleri birlikte yaşatabilme özelliği. Bu yüzden karıştıkları toplumlara asimile olmak yerine, onları kendi çatıları altında birleştirdiler ve o kavimler zamanla Türkleşti."

Görüldüğü üzere "asimile olmadılar" diyorum, "asimile ettiler" demiyorum. Diğer halkların durumu için ifadem: "onları kendi çatıları altında birleştirdiler". Ve bunun da tanımı şurada: "(Türkler) Bölgeden çıktıklarında, bölgenin kültürü, girdiklerindekiyle hemen hemen aynıydı çünkü (halklar) özgürdüler."

Gene de "asimile olmadılar"ın, "asimile ettiler" olarak okunmasının bir manıtığı var. 80 ve 90'lı yılların acılarının asimilasyon kelimesinde bıraktığı derin iz. Cümleyi şu şekilde düzeltirsem sorunuz yanıtlanıyor mu: "Bu yüzden karıştıkları toplumların kültüründe zamanla erimek yerine, sıklıkla onları kendi çatıları altında birleştirdiler ve bu kavimlerin bir kısmı zamanla Türkleşti."

Alıntı:
3- Kültür özelliği demişsiniz İngilizler bu kultur özelliğine sahip midir yada diğer milletler ?
Bu soruyu yakın tarihten cevaplayabiliriz. Roma imparatorluğunun en bilindik figürlerinden biri (hepsi Roma'ya çıkan yollarla birlikte) arenada aslanlara parçalatılan insanlar oldu. Son 300 yıldır tekrar egemen olan Batı, girdiği her yere yıkım ve sömürü ile girdi. Doğu kültürü ise birlikte yaşama kültürüdür. Ve Türk kültürünün, bu kültürün en güzel yansımalarından biri olduğu görüşündeyim. Yazımın konusu olan "birlikte yaşama ve yaşatma"yı merkeze alarak.

Alıntı:
4- Orjinal Türkler demişsiniz Moğollara benzer çekik gözlüdür. Başkaları da farklı fiziksel özelliklerden bahsediyor. Sizin belgeniz nedir?
Jean Paul Roux, Türklerin Tarihi. Başkalarının nelerden bahsettiklerini anlatırsanız dinlerim.

Alıntı:
5-Diğer ırklar ile çok karıştığı için ırksal özelliklerini kaybettiler demişsiniz. Türklerin göçleri MS 250 den sonra başlar ve değişik pek çok yerdir. Mesala Batıya gidenler kimlerle karşılaşıp karışmışlardır ? Hintliler dahilmidir bu gruba yada çinliler moğollar farslılar araplar.
Evet, tespit benim değil Jean Paul Roux'un. Sürekli göç ve savaş halinde olan Türklerin dışarıdan evlenme eğilimleri sebebiyle, genetik hiç bir ortak ayırt edici özellik kalmadığını, bugün bir "Türk" kelimesinin tek tanımının "Türkçe konuşan kişi" olduğunu belirtiyor. Başka bir kaynağa göre de "annesi ve babası Türkçe konuşan kişi".

Türklerin göçleri, yerleşimleri ve devletleri hakkında geniş bilgi var. Şu da belirtiliyor ki, en geriye gidilebilen 3.000 yıl öncesinde de gene Moğollar, Çinliler, Finliler ve diğer bölge halklarıyla karışmış olan Türkler var.

Alıntı:
6- Şu anki türklüğü de kültür olarak görüyorsunuz karışımdan dolayı. Bu cümle Türklüğü ırk olarak gördüğünüzün belirtisi değilmidir?
TDK sözlüğü, "Irk: Kalıtımsal olarak ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu". Irkların karışımından yeni bir ırk çıkmaz. Çünkü ırk, ayırdedici genetik farklılıktır. Herkes herkesle karıştığında ayırt edici bir özellik kalmaz.

Irkı kültüre nasıl bağlandığını belirtir misin.

Alıntı:
7-Memlük devletinin halkı türk değil araptır sadece jurucusu ve yöneticeleri türktür. yani yükselme diye bir şey yok. Kurucu kişiler türktür. Abbasiler için dediğiniz doğru olabilir keza Selçıklu imp. kurulmuşur hemen ardından.
"Memlükler Türktü" demedim, "köle Türkler devletin tepesine kadar yükselerek adını Memlükler koydular" dedim. Yanlış anlamanın nereden geldiğini belirtirsen düzeltirim.

Alıntı:
8- Anadoluya gelen Türkler binlerce yıllık yerleşimi olan ve kültürü olan opluluğu asimile etmesi imkansızdır. Eğer ki asimile etmişsse hangi gruplardır bunlar ?
"Asimile" konusu yukarıda belirtili.

Alıntı:
9-Türkler 350-400 yılları arası balkanlara kadar gittiyse daha sonra balkanlarda Türkleri görmemişmidir ? Balkanlara giden Türklere ne olmuştur ?
Yazımda 350-400 yılları arasında balkanlara giden Türkler ile ilgili bir madde yok. Eğer slavlaşan Türkler konusundan bahsediyorsanız, Türkleşen kavimler gibi, pek çok Türk kolu da başka kavimlere katıldı. Çinlileşenler, Araplaşanlar vs. Tarihte başka kavimler içinde erimek sık ve sürekli bir durumdur. Yazım kavim değiştirme veya Türklerin bundaki farklılıkları üzerine değil, birlikte yaşama ve yaşatma kültürünün cazibesi üzerine. Eğer başımızı kaldırıp komşu ülkelerimize, Kafkasların, Balkanların, Arap bölgesinin yakın tarihine bakacak olursak, hatta sadece olduğumuz yıla bakacak olursak, üzerine oturduğumuz mirası tartmak imkanı doğuyor. Yazımın amacı, fiili hayatın içinde artık kolayca gözlemleyebildiğimiz bu mirası kendi köklerine bağlamak.

Alıntı:
10- Balkanlarda yerleşim sebebi yumuşak güç müdür yoksa yonetecek başka birgrubun olmaması avrupanın o aralar sürekli jendi arasında ki savaşlarmıdır? yoksa katolij avrupayı orodoks hristiyanların istememesimidir?
"Kendi aralarında savaşmak" ve "kendi diniyle savaşmak" zaten yumuşak güç olmama halidir. Osmanlı bunun alternatifi olarak Avrupa'ya girdi ve 12 milyon (birbirine eski düşman) hristiyan ve bir milyon müslüman 400 yıl barış içinde birlikte yaşadı.
ozkanates Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. August 2014)
Alt 11. August 2014, 12:33 PM   #14
ozkanates
Uzman Üye

İkinci kısımda hangi gelişmelerin yok sayıldığını da belirtir misin.
Alt 12. August 2014, 08:27 PM   #15
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

O kitabi 8-9 sene once okumustum guzel bir kitap diye hatirliyorum ancsk sadece 1 yada 2 kere okumusumdur.
Ikinci kisima elbette gecrriz sorduklarima cevap verirseniz eger. Yanlizca sorularima turklerin tarihi kitabinda bulabilirmisiniz bilmiyorum.
Kusura bakmsyin ama cevap dediginiz yazida ben cevap bulamadim. Ya benim sorularim yanlisti yada siz yanlis anladiniz.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. August 2014, 11:08 AM   #16
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
O kitabi 8-9 sene once okumustum guzel bir kitap diye hatirliyorum ancsk sadece 1 yada 2 kere okumusumdur.
Ikinci kisima elbette gecrriz sorduklarima cevap verirseniz eger. Yanlizca sorularima turklerin tarihi kitabinda bulabilirmisiniz bilmiyorum.
Kusura bakmsyin ama cevap dediginiz yazida ben cevap bulamadim. Ya benim sorularim yanlisti yada siz yanlis anladiniz.
Ben konularından anladığım şekilde bahsettim.
Neyin örtülmediğini belirtirsen sohbet imkanımız olur.
Alt 13. August 2014, 10:03 PM   #17
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Galip yetkine yazdiginizi okuduktan sonra sorularimdan vazgectim. Bunlar sizin kisisel kanatleriniz oldugunu bunuda adini tam hatirlamadigim pasifikten ortaasyaya 2000 yillim turk tarihi kitabina dayandirdiginizi ve yasamsal cevresel olarak baktiginizi anladim. Ancak ben de tarihci degilim sizin gibi yorumlarim sadece. Roux un kitabinda turklerin hangi kavimleri turklestirdigi isim olarak yazmiyorsa bu onun yanlisligidir. Sizin ki ise bunu sorgulamadan aktarmaktir.

Galip yetkin ile konusurken kurani yasam tarzindan bahsrttim oda acikla dedi bende kendisine sen en az benim kadar biliyorsun diyerek aciklamadim cunku ozel bir arastirmam yok.
Bildigim yada hatirladigim tek sey. Ey insanlar sakin ola aizin icin hazirladigim sisteme mudahale etmeyin yoksa zararini siz gorursun mealinde bir ayet. Ekolojik sistem ile duzgun bir iletisim kurun yani hirslarinizdan dolayi orman yok etmeyin golleri kurutmayin ki o belgenin iklimi drgisip zarara ugramayin. Sakin hayvanlari bos yere yok etmeyin turler onemlidir yok ederseniz siz zarali cikarsiniz. Sakin size koydugum toplumsal yasalari cignemeyin ki zarar gormeyin.
Yani kanit .
Turkluk bir irk degildir kultur demek tabiata aykiri ve roux un buna verdigi bilimsel bir yanitida yoktur. Turklestirdigi kavimlerin hangileri oldugu ve bu kavimlerin daha obceki durumlari ile ilgili bilgi bilimsel degildir buda yazar yakismiyor.

Tarih hakkibda konusuyorasaniz kanit gerekir kanit yoksa o tarih degil yorumdur. Aynen bir yazarin yaptigi gibi ki o yazsri hicbir tarihci kayda deger bulmuyor.
Size gercek bir anektod. Turk asgari atesesi ingilterede bir davette oranin lordlar kamarasi biri cikip diyorki albaya siz saf turksunuzdur herhalde. Albayin cevabi bizde sadece Ingiliz ve Arap Atlari saftir.
Bu cumle saf irk olmadigini anlatan bir cumledir ve bence yeterlidir.

Turk dediginiz kavram ise;
Reha turkkan dedigi gibi ki aynen katiliuorum

1 Kultur olarak kendisini turk kulturune ait oldugunu hisseden
2 Tarihi gecmis olarak turk tarihinin icinde kendini kabul eden
3 Kan bagi olan
4 Aidiyet olarak Turklugu hisseden
5 Bu maddeyi hayirlayamadim bukunca yazariim

Bu 5 maddeden 3 saglaniyorsa bu kisi Turktur. Bende aynen katiliyorum

yazim hatalari tlf dan kaynaklaniyor kusura bakmayin bilgi sayarim uokta

Konu kuman tarafından (13. August 2014 Saat 10:06 PM ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. August 2014, 10:11 PM   #18
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Cengiz Cinnioğlu Anadolu gen araştırması.Araştırma Y-DNA haplogruplarına göre yapılmıştır.

J2=%24 - Yakın Doğu, Batı Asya ve kısmen Kafkasya karakteristiği.
R1b=%14.7 - Batı Avrupa, Azerbaycan, Iran ve Doğu Anadolu karakteristiği.
G=%10.9 - Kuzey batı Kafkasya halk karakteristiği.
J1=%9 - Arap Yarımadası ile Kuzeydoğu Kafkasya karakteristiği.
R1a=%6.9 - Kuzey Doğu Avrupa ve Orta Asya(Kurucu Türk Aschina) karakteristiği.
I1=%3.3 - İskandinavya, Tataristan karakteristiği
I2=%2.0- Orta Avrupa ve Balkan nüfuslarının karakteristiği.
K=%4.5 - Asyalı nüfusların karakteristiği.
L=%4.2 - Hint Yarımadası, Iran, Afganistan nüfuslarının karakteristiği.
N=%3.8 - Fin-Ugur(Antik Hun), Sibirya ve Altay halk karakteristiği.
T=%2.5 - Akdenizli ve Güney Asyalı nüfus karakteristiği.
Q=%1.9 - Kuzey Altay ve Doğu Sibirya nüfus karakteristiği.
C=%1.4 - Moğol nüfus karakteristiği.

Türklüğün ırka bağlı değil bir kültürel kimlik olduğu görüşünü dillendirenlerin başında Antropolog Timuçin BİNDER gelmektedir.Zira ona göre Anadolu da yaşayan halk 40.000 yıldır buradadır ve Orta Asya Halklarıyla benzerliği çok azdır.Yani der ki Anadolu da 40.000 yıldır yaşayan insanlar gen çeşitliliğiyle Türklüğü oluşturmuştur.
Alt 14. August 2014, 06:31 AM   #19
ozkanates
Uzman Üye

Sohbet için buradayız Kuman kardeşim.
Bildiklerimi paylaşıyor, paylaşanları dinliyorum.

Selamlarımla.

.

Konu ozkanates tarafından (14. August 2014 Saat 06:37 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. August 2014, 06:33 AM   #20
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cengiz Cinnioğlu Anadolu gen araştırması.Araştırma Y-DNA haplogruplarına göre yapılmıştır.

J2=%24 - Yakın Doğu, Batı Asya ve kısmen Kafkasya karakteristiği.
R1b=%14.7 - Batı Avrupa, Azerbaycan, Iran ve Doğu Anadolu karakteristiği.
G=%10.9 - Kuzey batı Kafkasya halk karakteristiği.
J1=%9 - Arap Yarımadası ile Kuzeydoğu Kafkasya karakteristiği.
R1a=%6.9 - Kuzey Doğu Avrupa ve Orta Asya(Kurucu Türk Aschina) karakteristiği.
I1=%3.3 - İskandinavya, Tataristan karakteristiği
I2=%2.0- Orta Avrupa ve Balkan nüfuslarının karakteristiği.
K=%4.5 - Asyalı nüfusların karakteristiği.
L=%4.2 - Hint Yarımadası, Iran, Afganistan nüfuslarının karakteristiği.
N=%3.8 - Fin-Ugur(Antik Hun), Sibirya ve Altay halk karakteristiği.
T=%2.5 - Akdenizli ve Güney Asyalı nüfus karakteristiği.
Q=%1.9 - Kuzey Altay ve Doğu Sibirya nüfus karakteristiği.
C=%1.4 - Moğol nüfus karakteristiği.

Türklüğün ırka bağlı değil bir kültürel kimlik olduğu görüşünü dillendirenlerin başında Antropolog Timuçin BİNDER gelmektedir.Zira ona göre Anadolu da yaşayan halk 40.000 yıldır buradadır ve Orta Asya Halklarıyla benzerliği çok azdır.Yani der ki Anadolu da 40.000 yıldır yaşayan insanlar gen çeşitliliğiyle Türklüğü oluşturmuştur.
Bilgi için teşekkür ettim. Sn. Timuçin Binder, Kuzey-doğu Asya'dan dört bir yana dağılan ve Anadolu dışında da pek çok devletler kuran Türk kavmi görüşüne katılmıyor mu.

.

Konu ozkanates tarafından (14. August 2014 Saat 06:39 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
anadolu