hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEKKE DÖNEMİ > VÂKIA SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 31. January 2013, 09:52 AM   #51
ates demir
Guest

Hasan Bey
Aslinda konuya vakif oldugunuzu hissediyorum.
Tecahulu arifane yapiyorsunuz gibi geliyor bana.
Sayın Fers e tesekkurlerimi iletiyorum ama sorularimi insallah bu aksam soracagim.
Birtakim sozcuklerin kavram karmaşasina yol acmadan anlasilmasi yerinde olacaktir.
Karı/koca olmak için evlilik şarttır.
Evlilik bir hayat dostluğudur. (eVLi) Evlilik için akaid/kaide/kural/antlasma zorunlu olup bu antlaşma nikah ile sağlanır.
Nikahsız evlilik olmaz, ona evlilik değil dost hayatı denir.
Nikah için de gerekli şart belag şartı olup bunu buluğa ermek/rüşde ermek olarak anlayabiliriz. Ne yazıkki 18 yasindan kucuk biri bir insani oldurdugunde tam akil balig sayilmadigindan ona idam cezasi verilemezken, ayni yastaki bu kisinin nikah akdini aile onayi ile gecerli sayabiliyoruz. Saçma...
Eş kavramı evlilik kavramından farklidir. Eş eşleşmek eşleştirilmek farklı bir kavram olup bunu evlilik olarak algilamayiniz.
İkiz dogan 2 bebenin herbiride digerinin EŞİdir. Burada ben eşi deyince hanginiz bu iki bebeğin evlenmiş olduğunu algiladi? HİCBİRİNİZ...
Meramim budur.
Sevgilerimle

Konu ates demir tarafından (31. January 2013 Saat 10:26 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 1. February 2013, 03:30 AM   #52
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Cübbeli Ahmet’e göre
cinsel partnerler olan

HURILER,

Ali Riza Demircan’a göre hizmetcilerdir;
Allah’a göre ise

dösek (55:54, 56:34)
üzüm taneleri (78:32)
RIZIK (38:52, 55:56)
pinarlar (52:20, 56:22)

*

Cenneti hak edenler

Muttekiîne alâ furusin betâinuhâ min istebrak
Ipek astarli döseklerin üzerine yaslanirlar

Bu, Rahmân 54.
Acik ve net olarak görüldügü üzere furus dösektir;
hizmetci ya da cinsel partner olamaz
cünkü astarlidir, üzerine yaslanilir.

Bu acik ve net
gercege inat

Vâkia sûresindeki su ayetlere yapilana bakar misiniz:

Sirildayan su (31)
Tükenmeyen, yasaklanmayan bol bol meyva (32,33)
Ve furusin merfûah (34)
ONLARI öyle bir var ettik ki… (35)
ilk var edilislerini gerceklerstirdik ONLARIN (36)

Furus döseklerdi, degil mi;
merfûah da yükseltilmis anlamina geldigine göre

Vâkia 34'te
Allah’in söyledigi:

34.Ve yükseltilmis dösekler;
35.onlari öyle bir var ettik ki...
36.ilk var edilislerini gerceklestirdik onlarin
...

35 ve 36'daki onlara dikkat. ONLAR nedir? Hayir ille Arapca bilmemiz gerekmiyor. Okudugumuzu anlayalim yeter. Furus ne ise ONLAR odur: dösekler.

Yani Allah'in dedigi:
"O yükseltilims dösekleri öyle bir var ettik ki..."

Ama
meallerin dedigi bambaska
(örnegin Diyanet):

Biz onlari (hurileri) yepyeni bir yaratilista yarattik.

ONLAR
huriler ...imis.

Allah askina bu da nerden cikti?

Huriler kelimesini parantez icine almislar,
ki
mealen
"Arapca metinde yok; onu biz uydurduk!"
diyorlar.

Neden kardesim,
neden uydurdunuz?

Cünkü Allah ONLARI diyor ama hurileri demek istiyor.

Bakar misiniz
"Allah öyle diyor ama benim dedigimi demek istiyor!"
diyecek raddeye gelmis su kayitsizliga.

M Esed o kayitsizligi kendisine yakistiramamis olmali ki
ONLAR zamirinin "furus"a gittigini kabul etmis

ama bu kez de

"furus"u
esler diye carpitmis:

Ve yüceltilmis esler(i onlarla olacak) cünkü biz onlari yenilenmis bir hayatta tekrar var etmis olacagiz.

Yani akillarina koymuslar bi kere. Gercegi yiyecekler. Hani Aziz Nesin'in bir sabun yiyen adam öyküsü var ya. Sabun köpürür, direnir. "Bana bak!" der adam; "Hapirsan da yiycem seni köpürsen de!"

Konu Hasan Akçay tarafından (1. February 2013 Saat 01:03 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (1. February 2013)
Alt 1. February 2013, 06:26 AM   #53
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun Hasan abim.
Bu konuda hemfikiriz.

Ben," zevvecnâ" ifadesine takıldım.

Bu konudaki değerli görüşlerini öğrenmek istiyorum.
Zira Hakkı abimin,Dost1 abimin ve sizin Arapça bilginiz bana gerçekten ışık tutuyor.
Ben Arapça'ya vakıf değilim. Kur'anı mealleri karşılaştırarak, akıl ve mantık süzgecimle ancak çözümleyebiliyorum. Bir de sizlerin değerli görüşleri bana yol gösteriyor.

Saygı ve dualarımla
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. February 2013, 11:55 AM   #54
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Degerli Kardeslerim!
"ONLAR/hunne" zamiri sadece "yataklar" sozcugune degil kendisinden once kullanilan cogul sozcuklere gider. Cogullarin cogulunda Kullanilir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Dogrusunu en iyi bilen Allah'tir.
Sevgi saygi ve muhabbetle .
Allah'a emanet olunuz.
Alt 1. February 2013, 02:17 PM   #55
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

"ONLAR/hunne" zamiri sadece "yataklar" sozcugune degil kendisinden once kullanilan cogul sozcuklere gider. Cogullarin cogulunda Kullanilir.

Bu hunne Muhammed Esed'e göre
yalnizca "yükseltilmis dösekler"e gidiyor.

Esed'in
cevirisi:

34 Ve yüceltilmis esler(i onlarla olacak). 35 cünkü Biz onlari yenilenmis bir hayatta tekrar var etmis olacagiz.

Esed'in aciklamasi
dipnot 13:

Benim tercih ettigim* ceviri en önde gelen bazi müfessirlerin kabul ettikleri ceviridir (mesela Begâvî, Zemahserî, Râzî, Beydâvî vb). Bunun iki gerekcesi var. Birincisi klasik Arapcada firâs terimi (lafzen yatak veya sedir) cogunlukla mecazî olarak "kadin"i veya "koca"yi anlatmak icin kullanilir. (Râgib, ayrica Kâmûs, Tâcu'l-Arûs, vb). Ikincisi hemen arkasindan gelen ayette Allah onlari (hunne) yenilenmis bir hayatta tekrar var edecegini buyurmaktadir...

Arti,

Yaseen'in COMPANIONS OF HEAVEN baslikli makalesini
kaynak olarak daha önce göstermistim; bunu bir daha belirteyim.
http://www.free-minds.org/companions-heaven

Vâkia 35-37'de (huriler misillu) bir Nesne yok. Yalnizca 36'daki ensa'nâhunne ve 37'deki fecealnâhunne ifadelerinde gecen HUNNE var, ki disiligi cagristiran cogul bir zamir olup 34'teki "furusin merfûah - yükseltilmis dösekler"e gider.

Verses 56:35-37 do not contain an object (such as mates or companions). There is only a pronoun (hunna) in plural feminine connotation found in verses 56:35- ansha/nahunna - and 56:36 – FajaAAalnahunna-. This pronoun is referring to the noun/object mentioned in verse 56:34 that is: “furushin marfooAAatin” (luxurious furnishings/raised couches or beds).

*M Esed'in birinci gerekcesini sayin dost1 cökertiyor; ikinci gerekce ise birinciye baglidir; o yüzden birinci gecersiz olunca ikinci de gecersiz oluyor. Nitekim FURUS dösekler olarak birakildiginda onun hemen arkasindan gelen ayette, Esed'in deyimiyle, Allah ilk var edilislerini gerceklestirdik onlarin... buyurmaktadir.

Konu Hasan Akçay tarafından (1. February 2013 Saat 02:36 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. February 2013, 03:06 PM   #56
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Selamun aleykum kardeşlerim bilenle bilmeyen bir olmaz elbet
Yazdığınız iştişareleri okurken benimde dikkatimi çekti araştırdığımda ayette döşekler kelimesinin çok çok farklı meallerini okudum..Elimde mustafa islamoğlu mealinden yüksek döşeklere ''mecazen cazibe katsayısı yüksek göz kamaştırıcı eşler '' demiş...Diğer mealleri söylemekbile istemiyorum ''gökle yer arası beşyüz metre döşekler makamlar gibi sanki görmüşler gibi tefsir etmişler ..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (1. February 2013 Saat 03:21 PM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (2. February 2013)
Alt 1. February 2013, 03:16 PM   #57
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

bir yerlerden gök gürültüleri duyar gibi oluyorum, insaAllah ortalik alt üst olmaz.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. February 2013, 06:12 PM   #58
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Sevginur

Neden ''döşek'' ifadesini, yeniden yaratılmış ortamın ''Yaşam şartı/ortamı'' olarak düşünmüyorsunuz?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (17. April 2016 Saat 08:02 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (2. February 2013)
Alt 1. February 2013, 07:38 PM   #59
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Sevginur

Neden''döşek'' ifadesini '' yeniden yaratılmış ortamın ''Yaşam şartı'' olarak düşünmüyorsunuz?
sayın galipyetkin

''Döşek''' ifadesini izin verirseniz okuduklarımdan edindiğim izlenim .Araplar kadınlara Araplar kadına "firaş (döşek) diyorlarmış bu kadınlardan kasıt el-hum´1-ındir. Biz onları bir annden doğmaksızın yarattık, demektir. Maksadın ademoğlu kadınları oldukları da okudum..Biz onları yeniden yarattık demektir ki. bu da onların gençlik haline ve mükemmel güzelliğe döndürülmeleri demektir.sizin kasdettiğinizde bu Yani yaşlı kadını da, genç olanları da aynı şekilde yarattık. Onlardan daha önce sözedilmediği halde zamir ile sözkonusu edilmiş olmaları bu kadınların da Ashabul-yemîn arasına girmelerinden dolayıdır.
kadından bahsediyorsa döşek kelimesi oturuyor kafamda ama öncekiler geçmiş ümmetlerden sonrakiler bu zamanın ümmetlerinden olacak deniyor burayı anlayamadım .geçmiş yada yeni olabilirmi amellerin eskisi yenisi gibi yani
şöyle diyeyim benim görmediğim neslim ve gördüğüm neslim nasıl ayırım yapılacak
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
galipyetkin (1. February 2013), Miralay (2. February 2013)
Alt 1. February 2013, 08:25 PM   #60
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

yani?...
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
suresi, vakıa