hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Peygamberlik özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 10. October 2008, 05:06 PM   #11
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Kirpiciğim dostum, yanlış biliyorsam uyar ama Rabbimiz Peygamberimize Kuran dışında birşey vahyetmemiştir.Peygamberimiz görevini yarine getirerek kendisine vahyolunanın tamamını bize iletmiştir.Buda Kurandır değilmi?Yoksa vahyi gizlemek yada yaymamak büyük suçtur.
Bu arada yazdıklarını tek bir yazı içerisinde birleştirirsen bizim ve forum için daha sağlıklı olur.
Bu arada Kirpi biraz özel olacak ama arapçan varmı?Kuranın türkçesini düşüne düşüne kaç zamandır okuyosun?
Selametle...
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. October 2008, 05:39 PM   #12
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

Alıntı:
Kirpi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İkra demedi mi ALLAH Kur'an'ında? OKU YARADAN RABBİNİN ADI İLE OKU.....
Evet sevgili dostum Sayın; Ömer Furkan efendiciğim;Hazreti Resûlullah'a Oku diyen Cebrail isimli melek değilmiydi ve Okuması için ne getimişti Arş-ı Aladan ki; neyi okuması gerekirken neye karşı ümmiyim cevabını vermişti Allahü Tealâ'nın Resûlü?! Zât-ı A'linizi kızdıracak bir sözümüz ve hareketimiz oldu ise affola.Sevgi ve Muhabbet ile Kalınız HÛÛÛ...
Alıntı:
1.Yaratan Rabbin adıyla oku.
2.O, insanı bir alak tan yarattı.
3.Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir;
4.Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir.
5.İnsana bilmediğini öğretti.

Alak/Ikra Suresi 1-5. ayetler

burada cebrail ve ben okuma bilmemi görmedim..siz nerden gördünüz ..
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖmerFurkan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
TUĞÇE DENİZ AKIN (13. January 2010)
Alt 10. October 2008, 05:54 PM   #13
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

Alıntı:
Evet sevgili dostum Sayın; Ömer Furkan efendiciğim;Hazreti Resûlullah'a Oku diyen Cebrail isimli melek değilmiydi ve Okuması için ne getimişti Arş-ı Aladan ki; neyi okuması gerekirken neye karşı ümmiyim cevabını vermişti Allahü Tealâ'nın Resûlü?! Zât-ı A'linizi kızdıracak bir sözümüz ve hareketimiz oldu ise affola.Sevgi ve Muhabbet ile Kalınız HÛÛÛ...

Cehaletimin ve beynimdeki düşünce merkezimin kapasitesizliği karşısında size karşı çok mahçup oldum.Dediğiniz gibi bende düşüneyim.Az çok mürekkep yalamışlığım dirsek çürütmüşlüğüm var.Sevgili kirpi alıntı yazıya bakıyorum bir daha bakıyorum hatta bir kez daha derin derin baktım..mişti öyle değilmiydi mışmışlamamışmıydı gibi sanki direk kaynaktan değilde birilerinden duyduğunuz bir şeyleri buraya taşıdığınızı gördüm.Tekrar ince zekanız karşısında eğilerek şunu sormaktayım kalın harflerle yazayım sanırım bu biçare akıl size anlatamadı....

KURAN'DA

nerede hangi ayette ben okuma bilmem yazıyor ??

KURAN'DA

nerede bu kitabı cebrailin indirdiği yazıyor.Alakta cebrail adı nerede geçiyor..???

Kaynak olarak ne göstereceksiniz?
mişmuş demeyin
bu kıt akıllıyı daha da yormayın..

Alt 10. October 2008, 06:10 PM   #14
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Alıntı:

Kusura bakmayın biraz araştırdım da şu ayet karşıma çıktı
:

Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.

İndiren Allah diyorum kıt zekamla

Kim Allah'a, O'nun meleklerine, resullerine, Cebrail'e, Mikâil'e düşman kesilirse, Allah da bu tür inkârcılara düşman kesilir. BAKARA suresi 98. ayet

bakın cebrail geçen ayet açıklarmısınız..üstün hadis ve mış muş bilginizle..nerede ve nasılindirdiğini

bu arada hira mağarasınıda bir açın ...
Alt 10. October 2008, 06:13 PM   #15
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

sevgili kirpi:

Alt 10. October 2008, 08:17 PM   #16
Kirpi
Katılımcı Üye

Kirpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Kirpi is on a distinguished road

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kirpiciğim dostum, yanlış biliyorsam uyar ama Rabbimiz Peygamberimize Kuran dışında birşey vahyetmemiştir.Peygamberimiz görevini yarine getirerek kendisine vahyolunanın tamamını bize iletmiştir.Buda Kurandır değilmi?Yoksa vahyi gizlemek yada yaymamak büyük suçtur.
Bu arada yazdıklarını tek bir yazı içerisinde birleştirirsen bizim ve forum için daha sağlıklı olur.
Bu arada Kirpi biraz özel olacak ama arapçan varmı?Kuranın türkçesini düşüne düşüne kaç zamandır okuyosun?
Selametle...
Merhaba sevgili dostum Toslunba; evvela senin sorunla başlayalım sonrada diğer arkadaşların suallerine cevap vermeye çalışayım dilimizin döndüğünce.
Evet dostum; Allah, Resulüne Kur'an dışında başka bir şey indirmedi doğru ben bunu inkar etmedim ki.Benim dediğim şu!.Allah,Vahiy meleği ile peygambere okuması için hazır bir kitap göndermedi. Ve Peygamber den okumasın istenilen kitap, tamamen kendisi idi. Yani Oku nefsin kitabını o sana yeter.
Vahiy meleğinin ona oku dediği kitap tan kasıt nefsin yedi mertebesi idi.
Okuması emredilen se:
Efal - Sıfat - Zat - cem -hazretül cem - cemül cem-ahadiyetül cem makamları idi. Ve tüm müminlerin okuması gereken kitap budur. Kur'an'ın özüdür bu. İşte peygamberimize inen de bu mertebelerdi. Yoksa ben de vahye karşı olanlardan diilim.Bu fakir Vahyi gizlemek taraftarı olmadık,bundan sonra da olmayız inşallah. Arapçaya gelince,yerin dibine batsın Arap dili. ALLAH Türkçe biliyor.Arapçaya arabı ihtiyacı var na lazım.Ben elhamdülillah Türk',m,bana Türk'çe gerek.Kal sağlıcakla. Hûûû...
Alt 10. October 2008, 08:28 PM   #17
Kirpi
Katılımcı Üye

Kirpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Kirpi is on a distinguished road

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kusura bakmayın biraz araştırdım da şu ayet karşıma çıktı
:

Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.

İndiren Allah diyorum kıt zekamla

Kim Allah'a, O'nun meleklerine, resullerine, Cebrail'e, Mikâil'e düşman kesilirse, Allah da bu tür inkârcılara düşman kesilir. BAKARA suresi 98. ayet

bakın cebrail geçen ayet açıklarmısınız..üstün hadis ve mış muş bilginizle..nerede ve nasılindirdiğini

bu arada hira mağarasınıda bir açın ...
Selâm, kraldan ço kıralcı olan sevgili dostum bi defa anlamadığım şu! Nereden çıkardın benim hadis bilgini olduğumu?! Ben hadislerle hüküm verenlerden değilim. Ve yukarıda yazdığın ayete karşı inkarcı ve düşmanlığımı hangi sözümden çıkardı onu da bilmiyorum. Ve lütfen sizden ricam hangi yazımda mış miş muş var? Ortaya koyarsanız bu fakiri sevindirirsiniz. Sevgiler...
Alt 10. October 2008, 11:03 PM   #18
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Toslunba is on a distinguished road

Alıntı:
Merhaba sevgili dostum Toslunba; evvela senin sorunla başlayalım sonrada diğer arkadaşların suallerine cevap vermeye çalışayım dilimizin döndüğünce.
Evet dostum; Allah, Resulüne Kur'an dışında başka bir şey indirmedi doğru ben bunu inkar etmedim ki.Benim dediğim şu!.Allah,Vahiy meleği ile peygambere okuması için hazır bir kitap göndermedi. Ve Peygamber den okumasın istenilen kitap, tamamen kendisi idi. Yani Oku nefsin kitabını o sana yeter.
Vahiy meleğinin ona oku dediği kitap tan kasıt nefsin yedi mertebesi idi.
Okuması emredilen se:
Efal - Sıfat - Zat - cem -hazretül cem - cemül cem-ahadiyetül cem makamları idi. Ve tüm müminlerin okuması gereken kitap budur. Kur'an'ın özüdür bu. İşte peygamberimize inen de bu mertebelerdi. Yoksa ben de vahye karşı olanlardan diilim.Bu fakir Vahyi gizlemek taraftarı olmadık,bundan sonra da olmayız inşallah. Arapçaya gelince,yerin dibine batsın Arap dili. ALLAH Türkçe biliyor.Arapçaya arabı ihtiyacı var na lazım.Ben elhamdülillah Türk',m,bana Türk'çe gerek.Kal sağlıcakla. Hûûû...
Kirpi dostum hakikaten ilk inen surede okunması enteresan bir konu.Henüz ortada bir Kitap yok ama oku deniyor.Belkide kasıt sonrasında gelecek ayetleredir.Doğrusunu Rabbimiz bilir.Dostum seni sorguladığımı düşünme,meraktan soruyorum.Farklı görüş açıları herzaman dikkatmi çekmiştir.Farklı görüşler sadece yeni bilgi demek değildir.Asıl önemli tarafı kişinin kendisini düşüncelerini farklı gözlerle görebilmesini sağlar.Kendi derinliğini yada sığlığını anlamada yardımcı olur.Kişinin kendisi ile ilgili işletme körlüğüne kapılmasını önler.

18- O kullarımı ki, onlar sözü dinlerler, sonra da en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerine hidayet verdiği kimselerdir. İşte temiz akıllılar da onlardır.

Bu ayet uyarınca beraber düşünelim ve sözün en güzeline uyalım ,tabi sende istersen dostum.Nevsin 7 merhalesinin sence Kurani temeli varmı?

3-AL-İ İMRAN
138- Bu (Kur'ân) insanlar için bir açıklama, Allah'dan gereğince korkanlar için doğru yolu gösterme ve bir öğüttür.
43-ZUHRUF
44- Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.

Yani biz ahirette Kurandan sorulacağız.Başka birşeyden değil.Bu sebeple biz Kuranın yolundan gitme taraftarıyız.Hz......,Ebu.....,İbni........ diye anılan ve isminin başında onlarca sıfat bulunduran rivayete göre alim olan kimselerin sözleri yada yazdıkları ile pekte ilgilenmiyoruz.Daha doğrusu Hulki Cevizoğlunun kitaplarını nasıl okuyorsak onlarıda öyle okuyoruz.Sonuçta biz onların sözlerinden sorulmayacağız.Kurandan sorulacağız.Kuranı bir tarafa bırakıp kişi yazılarının asla peşine düşülmemesi gerektiği kannatindeyim.Kişileri tartışmasız doğru kabul etmeyi şirk emaresi olarak görüyorum. Bu nedenle Kurani delillere çok önem veriyorum.Ayetleri bırakırsak yaman aldatıcının peşimize düşeceğinin bilincinde olmalıyız.

43-ZUHRUF
36- Her kim Rahman olan Allah'ın zikrinden yüz çevirirse biz ona bir şeytan musallat ederiz. Artık o şeytan onun yakın dostudur.

Önümüzde iki seçenek var....Kul yorumu yada sözü - doğruda Rabbimizin sözü..
1. sıraya ister zeka ister bilgi ister gönül koyun yaman aldatıcı bizi parmağında oynatır dostum. 1. sırada kesinlikle Rabbimizi ayetleri olmalı.

Bu nedenlerle nevsin 7 kısımı bilgisinin delilini Rabbimiz bize vermişmidir diye sorgulamaktayım.

17-İSRA
36- Bir de hiç bilmediğin bir şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz, gönül, bunların her biri yaptıklarından sorumludurlar.

Dostum düşman (şeytan) çetin .Çok dikkatli olmak lazım.İyi sorgulamak lazım.İstersen melami dostlarınlada görüşmek isteriz.Tabi onlarda isterse.Sonuçta Rabbimiz birdir.

Kusuruma bakma çokça ukelalık ettim.Hakkını helal et.Sanki ders veriyomuşum gibi oldu ama bunlar benim doğrularımdır, söylemek ihtiyacı hissettim.

Bu arada hüüü nedir?

Araplarla ilgili görüşlerinide takdir ettim.

Allaha emanet ol.
Selametle kal..
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. October 2008, 03:38 PM   #19
serkan2172
Yeni Üye

serkan2172 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
serkan2172 is on a distinguished road

Kuranda sen umidin diye bir şey olacaktı. Bence okuma bilmediğine yormalıyız bunu. Yaşar nuri gibi bunu sen diyer vahilerden habersizdin şeklinde algılamak işine geldiği gibi algılamak olur. Zira Öztürkün kanıtı Peygambere imla hataları düzelttiren rivayetler. Kuran dururken rivayete sarılamayız.
serkan2172 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. October 2008, 04:05 PM   #20
kuranyeter
Katılımcı Üye

kuranyeter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

6 Mesajina 12 Tesekkür Aldi
kuranyeter is on a distinguished road

selam.

alak suresi ile ilgili çok hurafe var bu hurafelerin en büyüğü ise alak suresinin ilk sure olduğudur .
kurana göre ilk inen sure belli değil çünkü kuran evrenseldir evrensel bir hitap için şu ayet başlangıçtır dememiz yanıltıcı olur.
ALAK SURESİNİN İLK AYET OLMA İHTİMALİ 6236 DA BİRDİR

(Medenî 113) Yemin olsun, içinizden size onurlu bir resul gelmiştir. Sizi rahatsız eden şey onu da üzer. Çok düşkündür size. Müminlere ise daha şefkatli, daha merhametlidir.
kuranyeter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
okur, rasülüllah`ın, yazarlığı