hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 50.İsra (Gece yürüyüşü) suresi

Seçenekler Stil
Alt 1. June 2014, 05:45 AM   #21
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sonra [korku hâlindeki] namazı tamamlayınca, artık Allah’ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda/ güvene erdiğinizde, namazı ikame edin. Hiç şüphesiz ki, namaz, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir yazgıdır. (Nisa/103)

Ayetteki “ كتابا موقوتا vakti belirlenmiş yazgı” ifadesinden anlaşılmaktadır ki; namaz, sadece vaktinde farzdır, vakti gelmeden farz olmaz, vaktinin dışında da kaza edilmez. Vaktinde kılınmamış namaz, vaktinde yenilmemiş yemek veya vaktinde alınmamış ilaç gibidir, yani geçen geçmiş olur. [/color]
Namazin vakti ne demek? Vakit çizgisinin belli bir baslayis aniyla belli bir sona eris ani arasindaki uzunlugu. O halde eger bir namazin vakti belli bir baslayis anina ve belli bir sona eris anina sahipse o namaz farz namazidir. Yoksa degil.

Sabah namazinin vakti

baslayis: ak ipin kara ipten seçilebildigi an, 2:178
sona eris: gündüzün sabahki ucu, 11:114

Aksam namazinin vakti

baslayis: gündüzün aksamki ucu, 11:114
sona eris: gecenin karanligi, 17:78

Yatsi namazi eger sayin Hakki Yilmaz’in söyledigi gibi farz ise
yatsi namazinin vakti ne zaman baslar, ne zaman sona erer?

Yatsi namazinin vakti

baslayis: ?
sona eris: ?

Konu Hasan Akçay tarafından (1. June 2014 Saat 09:00 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. November 2016, 12:20 PM   #22
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ve gündüzün iki tarafinda ve gecenin yakin saatlerinde namaz kil; çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir ögüttür. (Hud/114)

Bu ayette peygamberimize gündüzün iki tarafinda[sabah ile aksam] ve gecenin yakin zamanlarinda [yatsi] olmak üzere toplam üç vakitte namaz kilması emredilmistir.
Bi daha:

Yatsi namazinin vakti
ne zaman baslar, ne zaman sona erer?
Bu hangi ayette belirtiliyor?
Alt 1. November 2016, 11:35 PM   #23
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, değerli Hasan Akçay kardeşim,

Hakkı Yılmaz'ın sözkonusu Nisa Suresinin ayet mealleri şöyledir:
101 Ve yeryüzünde sefere çıktığınız zaman, kâfirlerin; Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden kimselerin size bir kötülük yapacağından korkarsanız salâttan [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma çalışmanızdan] kısaltmanızda [eğitimi öğretimi kısa kesmenizde] sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kâfirler; Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden kimseler, sizin için apaçık düşmandırlar.
102 Ve sen seferde olanların içinde bulunup da onlar için eğitim-öğretim verdiğin zaman içlerinden bir kısmı seninle beraber dikilsinler/eğitime katılsınlar. Silâhlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar, yeterli bilgi alıp ikna olduklarında arka tarafınıza geçsinler. Sonra eğitim-öğretim almamış diğer bir kısmı gelsin seninle beraber eğitim-öğretim yapsınlar ve tedbirlerini ve silâhlarını alsınlar. Kâfirler; Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden kimseler, silâhlarınızdan ve eşyanızdan habersiz durumda olsanız da size ani bir baskın yapsınlar isterler. Eğer size yağmurdan bir eziyet erişir veya hasta olursanız, silâhlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Tedbirinizi de alın. Şüphesiz Allah, kâfirler; Kendisinin ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden kimselere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.
103 Sonra eğitim-öğretimi tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda/ güvene erdiğinizde, salâtı ikame edin [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma kurumları oluşturun, ayakta tutun]. Hiç şüphesiz salât [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma görevi], eskiden beri mü’minler üzerine vakti belirlenmiş bir yazgıdır.
104 Ve o düşman toplumu takip etmede gevşeklik göstermeyin. Eğer siz acı çekiyor idiyseniz, artık şüphesiz onlar da sizin acı çektiğiniz gibi acı çekiyorlar. Ve siz, Allah'tan onların ümit edemeyecekleri şeyleri umuyorsunuz. Ve Allah, en iyi bilendir, en iyi yasa koyandır.

Tebyinül Kur'an'da iniş sırasına göre ilk 35 surenin düzenlenmesini ancak yapabildim. Geri kalanları da zaman içinde inşallah yenileyeceğim.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen sadece Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 2. November 2016, 05:24 AM   #24
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Dost1

Yukarıda 103. ayette kullanılan şu iki ifade "sükûnet bulmak/güvene ermek" acaba anlatılmak istenen meramı karşılıyor mu?
Acaba Kur'an'ın yumuşak-sert anlatım tarzına uygun düşüyor mu?

Bence hayır. Çünkü bedensel bir çekişmenin değil beyinsel bir faaliyetin neticesi, ve buna bağlı ruhsal ve bedensel rahatlık anlatılıyor. Bu nedenle mesela "erinç/huzur" gibi (bana göre) daha uygun ifadeler kullanılamaz mı?

Takdir sizin.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (2. November 2016 Saat 05:27 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. November 2016, 05:39 AM   #25
Hasan Akçay
Uzman Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun aleyküm, değerli Hasan Akçay kardeşim,

Hakki Yilmaz'in
sözkonusu Nisa Suresinin ayet mealleri
söyledir:

101 Ve yeryüzünde sefere çiktiginiz zaman, kâfirlerin; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimselerin size bir kötülük yapacagindan korkarsaniz salâttan [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma çalismanizdan] kisaltmanizda [egitimi ögretimi kisa kesmenizde] sizin için bir sakinca yoktur. Süphesiz kâfirler; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimseler, sizin için apaçik düsmandirlar.

102 Ve sen seferde olanlarin içinde bulunup da onlar için egitim-ögretim verdigin zaman içlerinden bir kismi seninle beraber dikilsinler/egitime katilsinlar. Silâhlarini da yanlarina alsinlar. Bunlar, yeterli bilgi alip ikna olduklarinda arka tarafiniza geçsinler. Sonra egitim-ögretim almamis diger bir kismi gelsin seninle beraber egitim-ögretim yapsinlar ve tedbirlerini ve silâhlarini alsinlar. Kâfirler; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimseler, silâhlarinizdan ve esyanizdan habersiz durumda olsaniz da size ani bir baskin yapsinlar isterler. Eger size yagmurdan bir eziyet erisir veya hasta olursaniz, silâhlarinizi brakmanizda sizin için bir sakinca yoktur. Tedbirinizi de alin. Süphesiz Allah, kâfirler; Kendisinin ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimselere alçaltici bir azap hazrlamistir.

103 Sonra egitim-ögretimi tamamlayinca, artik Allah'i ayakta, oturarak, yan yatmisken anin. Sükûnet buldugunuzda/ güvene erdiginizde, salâti ikame edin [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma kurumlari olusturun, ayakta tutun]. Hiç süphesiz salât [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma görevi], eskiden beri mü’minler üzerine vakti belirlenmis bir yazgidir.

104 Ve o düsman toplumu takip etmede gevseklik göstermeyin. Eger siz aci çekiyor idiyseniz, artik süphesiz onlar da sizin aci çektiginiz gibi aci çekiyorlar. Ve siz, Allah'tan onlarin ümit edemeyecekleri seyleri umuyorsunuz. Ve Allah, en iyi bilendir, en iyi yasa koyandir.
Halil kardesim,

Burada konu
Nisâ 101-104'teki salât degil
Hûd 114'teki "salât"tir.

Bu ikisini
sayin Hakki Yilmaz birbirinden ayri tutuyor.

Yani
sayin Hakki Yilmaz'a göre salât
Nisâ 101-104'te "egitim ögretim"dir
ama Hûd 114'te "namaz"dir.

Sayin Hakki Yilmaz
o kadar emin ki bundan
bakin
yatsi namazindan söz ediyor.

Kardesim, insaf denen bir sey var.
Insan
bu kadar da bir uçtan bir uca
gidip gelmez ki.

*

Vakti belirlenmis demek
ne zaman basladigi ve ne zaman sona erdigi belirlenmis
demektir.

Örnegin aksam namazinin vakti belirlenmistir:

Aksam namazinin vakti
"günesin ufka sürtünmesi"yle baslar (11:114, 17:78),
"gecenin kararmasi"yla sona erer (17:78).

Sabah namazinin vakti belirlenmistir:

Sabah namazinin vakti
ak ipin kara ipten seçilmesiyle baslar (2:187)
günesin dogmasiyla sona erer (11:114)

*

Yatsi namazinin vakti
ne zaman baslar,
ne zaman sona erer?

Konu Hasan Akçay tarafından (2. November 2016 Saat 09:55 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 2. November 2016, 08:47 AM   #26
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hakki Yilmaz:

... Sükûnet buldugunuzda/güvene erdiginizde namazi ikame edin.
Hiç süphesiz ki namaz müminler üzerine vakti belirlenmis bir yazgidir.
(Nisa/103)

Ayetteki “ كتابا موقوتا vakti belirlenmis yazgi” ifadesinden anlasilmaktadir ki
namaz
sadece vaktinde farzdir,
vakti gelmeden farz olmaz ve vaktinin disinda da kaza edilmez...

Bizlere namaz kilmayi emreden Yüce Rabbimiz,
namazlari hangi vakitlerde kilmamiz gerektigini de
-bizi seyhe, imama, müçtehide muhtaç birakmadan-
Kur’an’da açikça bildirmistir:

Ve gündüzün iki tarafinda ve gecenin yakin saatlerinde namaz kil... (Hud/114)

Bu ayette peygamberimize
gündüzün iki tarafinda [sabah ile aksam]
ve gecenin yakin zamanlarinda [yatsi] olmak üzere
toplam üç vakitte namaz kilmasi emredilmistir.
Alt 5. November 2016, 12:11 AM   #27
Hasan Akçay
Uzman Üye

gündüzün iki tarafinda [sabah ile aksam]
ve gecenin yakin zamanlarinda [yatsi] olmak üzere

Arapçada TARAF demek olduguna göre
gündüzün 2 tarafi "gündüzün 2 ucu"dur
yani
1)günesin dogmasi
2)günesin batmasi.

Namaz o 2 uçta kilinacak.

Tamam,
peki...

gecenin yakin saatleri
neden
gecenin günesin batmasina yakin saatleri diye çarpitilip yatsi diye bi namaz vakti uydurulur da,
gecenin bi de günesin dogmasina yakin saatleri oldugu göz ardi edilir?
Alt 6. November 2016, 02:25 AM   #28
Hasan Akçay
Uzman Üye

Gündüzün ucu
örnegin gündüzün aksamki ucu
yani gün BATIMI
namazin farz niteligi kazanmasi için sart olan
belirlenmis vakit degildir.

Çünkü gün batimi

1.gündüze göre gündüze dönüktür,
2.geceye göre ise geceye dönük.

Aksam namazi gün batiminin hangi yönünde kilinacak;
yani günes batmadan önce... GÜNDÜZ mü kilinacak,
günes battiktan sonra... GECE mi?

Bu belirsizlik
11:114'te "gecenin yakinlarinda -zülefen minel leyl" denerek
açikliga kavusturulmus.

Artik açik ve net,
aksam namazi
günes battiktan SONRA gece kilinacak.

Yani gecenin yakinlari ifadesi
yatsi namazina ait vakti degil
aksam namazina ait vakti belirliyor.

Özetle, gecenin
gündüze yakin 2 vakti var:

1.gecenin gün dogumuna yakin saatleri,
2.gecenin gün batimina yakin saatleri.

O halde eger...
gecenin
gün batimina yakin saatlerinde YATSI diye bi namaz olsaydi
gün dogumuna yakin saatlerinde de örn MATSI diye bi namaz olurdu.

Var mi?
Olabilir mi?

Konu Hasan Akçay tarafından (7. November 2016 Saat 01:07 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
giriş, sûresi’ne, sûresi’ne, ısra