hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Makaleler

Seçenekler Stil
Alt 19. August 2010, 11:17 PM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Maide 2'de kabe sözcüğü yok fakat beyt el haram ve mescid el haram sözcükleri var. Ali İmran'dakinde de beyt sözcüğü geçiyor sadece. İlk mescit değil ilk ev. Kabe'yi nir tek Maide 97'de buldum. Beyt el haram ile yan yana geçiyor aralarında da ve sözcüğü yok.

"Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun" Bakara 125'ten oraya yönelinmesi çıkarılamaz fakat orda tavaf yapılabiliyor, rüku ve secde ediliyor anladığıma göre. Detaylı bir arama yapmadım ama ilk bulduklarım bu oldu.
bende ilk aklıma geleni yazdım zaten, maidede geçtiğini biliyorum ama oralarda biryerlere işte. öyle bişi, güya ayetlerin nosunu felan hemen hatırlayacaktım olmadı, 6666 tane var hangisi hangi sure karışıyor...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (20. August 2010)
Alt 20. August 2010, 05:16 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun hiiiç kardeşim. Soruma üşenmeden çok doyurucu bir şekilde cevap vermişsin. Ellerine, emeklerine sağlık.

Zaten ben de senin ve Altimuray kardeşin yazdıklarınız gibi düşünüyorum. Hatta gizli şirkten imtina amacıyla camilerdeki Allah, Muhammed yazılı tabelalara dahi kıl oluyorum.

Gerçekten de şekile, şekilciliğe fazla önem verdiğimiz ortaya çıkıyor. Bu da buyurduğun gibi gizli şirkin içine giriyor.

Ben sadece mutmain olmak adına mantık yürütüyorum. Sorularımın nedeni bu minvalde.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. August 2010, 05:22 AM   #13
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Alıntı:
Altimuray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhammed Peygamber'in putları kırdığı nerde yazıyor?
Doğru söylüyorsun Altimuray kardeşim. Hepten Çağrı filmini hayranlıkla izlemekten beynimiz sulanmış. Biliyorsun o filmin bir sahnesinde Muhammed aleyhisselam Kabe'nin içine girip putları kırıyordu. Biz de zamanında bal gibi yemiştik bu sahneyi.

Şimdi düşünüyorum da, demek ki bu film bile beynimizi yıkamak adına çekilmiş bir filmmiş. Oh ne ala! elçi kabeye giriyor putları kırıyor sorun bitiyor.
Yani o kadar eziyet,savaş,açlık,susuzluk o heykelcikleri kırmak içinmiş ha!

Elçinin tek derdi o heykellermiş demekkki. Yuh bana beee! Nasıl da kanmışım zamanında.
Zamanında nasıl da ağlayarak izlemiş ve kabullenmişiz gerçek olmayanları.
Alt 20. August 2010, 06:20 AM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bişi daha söyliyeceğim ama söylemedi kabul edin. Kuran kabeeki yaa toplu halde yakarlan putları tenkit ediyor oysaki herkezin evinde durumuna göre en az 1 tane daha putu var. Mesele özü itibariyle sahip olunan düşüncenin başkalarına zarar vermesi, toplumda sınıf ayrımcılığına sebep olması.
Putların bir özelliğide sosyal eşitliği ortadan kaldırması, diğer bir pis özelliği ise sosyal yardımların asıl ihtiyaç sahiplerine değil put sahiplerine yada belli bir kesimin dolu kesesine gitmesidir. Putların önüne konulan yemekleri açlar değil, putların muhafızları yer.
Kısaca bir din menfaat amaçlı olarak kullanılmaya başlandığında o din artık geçerliliğini yitiriyor. Putperaetler hatta budistler bile bir zamanlar hak olan dinlerin kalıntıları. Kabe etrafındaki putlar peygamberleri yada kutsal kişileri temsil ediyorlardı. Burdan anlaşılan şu ki put perestlik aslında gelmiş dinlerin yozlaşmış halinden ibaret. Çünkü din eşitlik ilkesinden sapmış, bir grup yaltağın emeline hizmet eder hale gelmiştir. Tarikatlara bakınız, geçene bi nakşi şeyhinin 20 milyon dolar serveti çıktı torunları birbirine giri hilafiyet için. İşte şirk ve putperstlik başlıyor. Orjinal dinden insan saptığı an bu gibi yanlış inançlar ortaya çıkıyor.

Genel olarak baktığımızda islam dini bir zamanlar emevilere hizmet etmiştir, bu nedenle o devirde islamın dışına çıkılmış, din ve dini bilgiler emevi ailesine hükümdarlığına hizmet eder hale gelmiştir. Bizi muaviye ve hükümdarlığında kuranın ötesinde çıkarttığı yazıtları ilgilendirmiyor. Yani rivayetlerden (hadis değil rivayet) açıldığımızda saf kuran bize saf dini anlatıyor. İşte saf kuranda bu günkü genel olarak yaptığımız putperstlikten bahsetmez. Nasıl ki tarikatlar da şeyhin mendili bile put oluyorsa emevi dinindede kabe ve kuran putlaştırılmıştır. Telli babadan medet umanlara bakınız, adını bilmediğim bi kayanın içerisinden geçenler bile var, dilekleri olacakmış,,, düşünüyorum da bütün avrupanın yada bilimde ilerlemiş modern memleketlerin o kayadan geçmiş olma ihtimalleri yok.

Yani bizim dinimiz genel olarak birilerine hizmet için kullanılmıştır ve bu kullanılma sırasında din putperstliği ister istemez almıştı, ancak Kuran korunmuştur ve korunacaktır. Kuran ne kabeye eğilmekten nede sizin bahsettiğiniz gibi Allah - muhammet yazılarını bir araya getirmekten bahsetmez. Ne kadar çok şeyi iyi niyetle dahi uydurursak o kaar zarar görür bu din. Saf dinde yani kuranda yazanın ötesinde herşey özü itibariyle putpesrst her türlü oluşumun gelişimin aşamalarıyla oluştuğu için kaçınmak gerekir.
İllada kuran, gerisi viran.
Alt 20. August 2010, 06:36 AM   #15
hiiic
Uzman Üye

kıraat, rüku, secde -
siyasetle uğraşan iyi bilir, eğer içinde şirkeflik varsa, 2 yüzlü ve adi birisiysen, çok rahatlıkla siyaset yapabilirsin. Bakının emeviler nasıl bir siyaset yapmış.
Kraat- rüku - secde, Putlara karşı gelmek ve şirk koşmamayı içeren bu 3 kelam ve hepsini kapsayan sosyal yardımı, fakiri doyurmayı, yetimi itip kakmamayı içeren SALAT kavramnları kuranda genel olarak şirke taguta karşı gelen en önemli kavramlar... Emeviler işe ilk olarak bu kavramları değştirerek başlamışlar. Yani akıllarınca düşmanın stratejisine saldırmışlar. Sun tzuyu dinlemişler ve düşmanlarının kazanç elde ettiği kapıyı ilk olarak bozmuşlar,,, birileri kimsenin gitmediği sınırlarda nöbet tutan askeri ziyaret ederken o stratejiyi vurmuş ben çökmem ayakta dururum demiş. gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kıraata bak kıraata, Allah emretmiş millet camde hep kıraat yapıyo rüku yapıyo zuhahahaha gülücen mi ağlıyacakmısın. Yaptım olduculuğun bu kadarı yok. bari ortak koşmamaya da farsca bir kelime bulsalardı, deselerdiki ortak koşmayın yazan yerlere şöle diyelim "kabcukluk yapın" kabcukluk nedir? kabcukluğu neler bozar? kabcukluğun şartları?
Bide hadis eklersin ohhh misss;
-kabcuk 3 defadır 3. den sonrası cehenneme gider.
-Birgün resullahla kabcukluk yaparken işittiğime göre dediki kim kabcuğu öpmeden başının üstüne koyarsa o bizden değildir gibi..

muhahahaha millete bak yaaa camide kıraat yapıyo rüku ediyor secde ediyor muahhaah daha da kötüsü salatı dimdik ayakta tutuyorlar muhahahaha... daha da kötüsü bir zamanlar bene böle tutmuştum o salatı gülcemmi ağlıcammı şaşırdım doğrusu. 3 kere kabcukluk etmeyen bizden değildir... secde bile 2 kere yapılıyomuş baksana muhahahaha...

Allah haniflerden razı olsun yaaa yoksa sapık sapık gidicektik şu dünyada...
Alt 20. August 2010, 07:07 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Evet yazdıkların akla,mantığa uygun saygıdeğer hiiiç kardeşim.

Malesef bazı kavramların içi boşaltılmış bize farz olarak dışı altın kaplama, içi çirkef dolu olan bir tepside sunmuşlar.
İçi kof bir cevizi bize uzatmışlar; bize de "al sana kapcuk. bol bol ye. aman haaa yememezlik etme. yemezsen cehenneme gidersin" demişler.
Halbuki o nesnenin adı "kapcuk" değil, "ceviz". ve içi dolu olduğunda lezzetine doyum olmaz.

Namaz da bu örnek gibi. 1400 yıllık "salat" ın içini boşaltıp, adını değiştirmişler ve adına da "namaz" demişler, "Al bunları günde 5 defa yap. Yapmazsan cehenneme gidersin" demişler.

"Ekımıssalat" ı "namazı dosdoğru kıl" diye tercüme etmişler.
Pekiiiii dosdoğru kılacam daaaa

Ama ama ama nasııııl?

Efendim rekatleri,rükünleri doğru yaparsak o namaz dosdoğru olurmuş. Tavuk yem yer gibi olmayacakmış.

Ama,fakat,lakin,.... Kur'an'da "ekımısssalat" diyor.Yani "salat'ı ayakta tut" diyor.

"Yok! sen namazını kıl,Allah'ına şükret. Suya sabuna dokunma"
Öylemiiii! Yesinler sizi derya kuzuları

Benim kafamda bir soru var. Bunu belki Dost1 üstadım veya herhangi bir kardeşim cevaplayabilir.

Sorum şu:

Tamam; salat "mali imar,sosyal destek,yüzünü Allah'a dönerek yönelme, Kur'an'ı okuma...."

Pekala, biz birer müslüman olarak; salat eylemini ferd olarak nasıl yapacağız. İnternet köşelerine tıkılı kalmadan bu nasıl olacak. Ailemize,çevremize salat'ı nasıl yapacağız.
Daha da önemlisi Salihat'ı nasıl yapacağız.
Hasenat dersen kolay. Kalbinden iyilik geçir, o bile hasenattan sayılıyor.

Benim derdim bu işte kardeşlerim. Ben ferd olarak salat eylemini yapmak istiyorum ama nasıl uygulayacağımı bilemiyorum. Belki de yapıyorum da benim haberim yok.

Kimbilir
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (20. August 2010)
Alt 20. August 2010, 08:14 AM   #17
hiiic
Uzman Üye

Önce ne yapmamız gerektiğini öğrenmeden önce, kesinlikle ne yapmamamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Bunu öğrenmeden bişeyler yapmayalım çünkü yapacağımız şeylere yapmamamız gerekenleri de katabiliriz. ...

Ne yapmalıyız değil,,,, Kesinlikle NE YAPMAMALIYIZ
Bunu öğrendikten sonra ne yapabileceğimiz zaten ortaya çıkacaktır. Ama öncelikle Cehennem ayetlerinin muhatabı olanlar kimlermiş onu bilelim.

Ne yapmamalıyız sorusunun cevabı için şöyle basiret gözümüzle dünyaya bir bakalım. Yaşanan katliamları, soygunları, haksız yere yapılan planları, savaş planlarını, darbeleri, insan canı yakmaları, tefecileri insanları çaresiz hale getirenleri bir görelim....

Irağa bakalım filistine bakalım amerikaya bakalım almanyaya bakalım tarihe bakalım.
Ne yapmamalıyız?
Önce ne yapmamalıyız onu öğrenip cehennemden gayya kuyusundan bir kurtaralım kendimizi sağlama yani arafa bir çıkalım... Sonra bu kesinlikle yapmamamız gerekenleri bitirince üzerinde gider faydalı işler yapar kendimizi cennete atarız.

Acaba bizler normal yaşayan masum insanlar olarak, cehennemi ve yanmayı hak ediyor muyuz? yoksa bize salak saçma hareketler yaptırmak için abuk subuk inançları kabul ettirmek için (ki bunlar siyasi amaçlı) Allahı bize öcü olarak mı tanıtıyorlar?
Neler yapmamalıyızı öğrenince Allahın kimleri yakacağını öğrenmiş oluruz. Sonrası salat salihat elimizdeki imkanlar (ancak verilen nimetten sorgulanacağız) ve imkan bulunan konjektür (siyasi durum bazen salatı yapmamız otorite olarak engellenir, o zaman kısalatmamızda sorun yok) sosyal yapı gereğince gerekli salatı salihatı yaparız...

Önce ne yapmamlıyız.
-adam öldürmek (haksız yere (bide haklı yere mi öldüreceğiz diye sorabilirsiniz )
-zina
-fuhşiyat
-insan bunaltmak
-hak yemek
-toplu katliam yapmak
-bir şehri çoluk çocuk demeden bombalamak
-okul basıp çocukların kafasını kesmek
-insan yemek
-ŞİRK koşmak ortak koşmak
-yavşağın itin teki olmak.
-v.s.

Bunları yapmıyorsanız zaten cehenneme niye gidesiniz ki? Allah öcü mü?
Sormuşlar birisine sizi ananız babanız mı hesaba ceksin deseler kabul etmem demiş,,, beni hesaba Allah ceksin çünkü anam babam bana haksızlık eder bana acıma merhamet etmez, Allah daha merhametli. Beni hesaba Allah çeksin derim demiş...
Sonra salata salihata geçeriz önce bunlar bitsin.
Alt 20. August 2010, 08:22 AM   #18
hiiic
Uzman Üye

Allah bize bazı sınırlar getirmiştir, yani bize ne yapmamızı değil, o niyetler gereği kişiden kişiye değişebilir ama bize ne yapmamaız gerektiğini söylemiştir.
salatta rükuda kıraatta ne yapmamamız gerektiğiyle alakalıdır.

-Adaletten uzaklaşan kişi ve kurumların emrini dinlemeyiniz
-şirke uymayın uyana karşı ik durun
-Sosyal yardımı engelleyeni engelleyin, sakın sosyal yardımı desteği elen bırakmayın
-... yapmayın... etmeyin...vurmyın...kırmayın...üzmeyin... öff bile demeyin...

Ne yapmamız gerektiğini, salatı önce ne yapmamamız gerektiğini öğrenerek bulabiliriz. Keza sabit bir amel yoktur. Ameller niyetlere göre değişir, niyetiniz iyi bir amaca hizmet etmekse iftira bile atabilirsiniz (yusuf kısassı) ama bunu benen duymuş olmayın siz yinede o kıssası okuyunuz.
Bizi hep fazlasını yaptırmak abuk subuk hareketleri yaptırmak için bilinç altımıza şu lafı yerleştiriler "YAPMAZSANIZ CEHENNEME GİDERSİNİZ" haşaaa Allah zorba değil bu laf tam tersidir "YAPARSANIZ CEHENNEME GİDERSİNİZ" olacaktır. Elimizdeki güç belli, kollarımızın uzunluğu belli, savaşlara dur demek istiyoruz ama yapamıyoruz. Biz sadece verilenden hesaba çekileceğiz.

YAPMAZSANIZ ayetinin muhatabı olanlar;
-brikmiş çok fazla malı olanlar
-devlet yöneticilerkaymakamlar valiler belediye başkanları..

Bunlar yapmazlarsa cehenneme gidecekler... siz önce bi bakın kendinize ne yaparım demeden önce ne yapmamalıyım demek lazım

Kalem 25
(Evet yoksullara yardıma) güçleri yettiği halde, onları yardımdan mahrum etmek niyet ve azmi ile erkenden yola düştüler.
Alt 20. August 2010, 08:52 AM   #19
hiiic
Uzman Üye

ÖZET olarak, ne yapmalıyız sorusu biraz saçma bir soru olduğu için işin içinde çıkılmıyor.
Mesela Kuranda şöyle demiyor; X şirketinde a tipi fonlardan elde ettiğiniz kazançların %25 kladarını şirkette başarı gösteren performans raporları yüksek olan çalışanların Y bankasındaki mevduat hesabına uyatırın demez. Bunlar niyetlere tabi olaylardır ve amaç olarak aynı şeyi merkezdeki bilgiyi hedef alır, HAKKINI VERMEK, YARDIMLAŞMAK v.s.

ÖNEMLİ olan ne yapmayalım sorusunun cevabı bir sürü müslümanın yardımcısıdır. Kuran bazı yanlışları ortadan kaldırmak şiçin geldi ve biz salatıda saliyatıda ne yapmayalımda arayalım.

Diyelim ki;
-Somurtuk olmayalım
-Gereksiz ve haksız tenkit etmeyelim
-tembel olmayalım
-eziyet etmeyelim
-yük olmayalım
v.s.

Salat saliyat nasıl mı olur? işte bunlar yapmayarak, şirke taguta ve kuranın reddettiği şeyleri redederek olur.

Şu düşünceyi silelim; EĞER YAPMAZSANIZ YANARSINIZ" tamamen hatalı. salatın bir manası şirke karşı gelmektir... yni tam tersine YAPRSAN yanıyorsun...
DİYELİM Kİ, éBUNLAR YAPARSAN YANARSINIZ" üstelik sizi Allah yakmaz, yakmayacakta, herkes amelleri gereği yaptığının karşılığında yanacak.. tatlı ve lezzetli dünya ve ahiret hayatı dilerim.
Dinin fıtratımızda olduğunu unutmattalım, sıkıştığımız yerde vicdanımıza objektif olarak soralım bize doğruyu o ilham edecektir. v.s.
Tatmin edici oldumu?
Yine de dier yorumlara ihtiyacımız var Dost1 benden daha doğrusunu bilir.
Alt 20. August 2010, 09:30 AM   #20
Miralay
Uzman Üye

Allah razı olsun. Bakış açın çok güzel oldu. Evet olaylara bu açıdan bakmamız lazım. Bir insan yapmadığı şeyden değil daha çok yaptıklarından ceza hak eder. (Yalnız okulda ev ödevini yapmayan öğrenci müstesna. Sınıfta kalabilir )

Teşekkür ederim. Çok güzel bir çalışma olmuş. Beni fazlasıyla mutmain etti.

Bookmarks

Etiketler
arasındaki, dinci, dindar, farklar, ile, İşte