hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HUKUK > Adalet ve Zulum

Seçenekler Stil
Alt 17. February 2010, 09:52 PM   #31
kamer
Super Moderator

kamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 457
131 Mesajina 293 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
kamer is on a distinguished road

Alıntı:
müslümanlardan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ŞİMDİ SİZ OSMANLILAR VE SELÇUKLULARIN KONUŞTUĞU DİLİ,KENDİNİZİN ŞİMDİ KONUŞTUĞUNUZ DİLLE ANLIYORMUSUNUZ.

Anlıyorsanız sorun yok sizinde dediğiniz gibi, AMA

Anlamıyorsanız GERÇEKTENDE DEDİĞİNİZ GİBİ TÜM GEÇMİŞİNİZLE BAĞLARINIZ KOPARILMIŞ BUDA KORKUNÇ BİR DURUM VE BENDE TAM OLARAK BUNDAN BAHSETMEYE ÇALIŞTIM.
Selam,

Alıntıladığım iki paragraf arasındaki farkı görmek ve yazılanları anlamak veya anlamamak için "OKUMAK" gerekiyor.

Okuduğunuzda iki paragraf arasında (günümüz Türkçesiyle) fark var mı?

Varsa hangisini anlayamadınız?

Anlamamanızın sebepleri nelerdir?

Klasik Osmanlıca eğitimi almış Şeyhülislam Esad Efendi'nin 1725-32 yılları arasında yazılan Lehcet-ül Lugat isimli sözlüğünün önsözü,

"Amed-i medid ve ahd-i ba'iddir ki daniş-gâh-ı istifadede nihade-i zanu-yı taleb etmekle arzu-yı kesb-i edeb kılıp gerçi irre-i ahen-i berd-i gûşiş-i bî-müzd zerre-i fulad-ı fu'ad-ı infihamı hıred edemeyip şecere bî-semere-i isti'daddan yek-bar-ı imkân intişar-ı nüşare-i asar-ı hayr-ül me'ad as'ab-ı min-hart-ül katad olup ancak piş-nigâh-ı ihvan ve hullanda hem-ayar-ı nühas-ı hassas olan hey'et-i danişveriyi zaharif-i tafazzul ile temviye ve tezyin edip bezm-gâh-ı sühan-gûyanda iksar-ı sersere ile ser-halka-i ihvab-ı hava-ayin olmuş idim."

Yine aynı tarihlerde klasik Osmanlı eğitimi almamış bir İstanbullu olan Ermeni Tamburi Artin Efendi'nin 1736 yılında İran sefaret heyetine müzisyen olarak katıldığında kaleme aldığı seyahatnamesi, Ermeni harfleriyle Türkçe olarak kaleme alınmıştır.

"Yezd ile Kerman arasında kum deryası dedikleri vardır ki inceliği ve beyazlığı saat kumu gibidir ve bir köyleri vardır ki yolcular konar. Damlara ve sokaklara bir adam nazar etse gûya kar yağmış sanır. Yol üzerinde bir buçuk, iki saat çekecek kadar yerde kule gibi miller yapılıdır ki karşına tutar da öyle gidersin. Eğer o milleri sağına veya soluna alır isen, yolu şaşırırsın ve birer ikişer minare derinliğinde kum ile dolmuş hendekler vardır ki hiç belli değil. Atın ayağı eğer oralara basacak olursa kurtulmak muhaldır. Çabalandıkça batar gider."

Bu iki yazı arasındaki fark 1928 HARF İNKILABI MI?
Apollonius (19. February 2010), Barış (17. February 2010), dost1 (17. February 2010), hiiic (18. July 2010), Miralay (19. July 2010)
Alt 17. February 2010, 11:16 PM   #32
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

Alıntı:
müslümanlardan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
DOST1, KARDEŞE SAYGILAR ve sorumu tekrar ediyorum,

Şimdi diye bilirmisiniz atanın kurduğu ve halen devam eden laik, demokratik, türkiye cumhuriyeti,KURAN HÜKÜMLERİ devletidir.saygılar[VE SİZİN AYRICA KONUNU BAŞINDAN BERİ KONUYA YAKINLIKTA OLAN KARDEŞLERİN YAZILARINI OKUYOR VE ARKADAŞLARADA GÜCÜM NİSBETİNCE YAZMAYA ÇALIŞIYORUM]
Sorduğunuz bu soru; astığınız ve yazdığınız yazılara verdiğimiz cevapların yeterince okunup okunmadığı ile ilgili soru işaretleri oluşturmakta.

Biz yine hatırlatalım. Türkiye Cumhuriyetini kuran, anayasa ve yasalar çıkaran Mustafa Kemal’in Başkanı olduğu Büyük Millet Meclisidir.

İnancım ,inananlarının inandığı Kur’an hükümlerine uygun yaşama şansının Mustafa Kemal’in Başkanı olduğu Büyük Millet Meclisince kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile yakalandığı şeklindedir. Eleştirilecek yönü yok mudur? Kur’an ilkelerine aykırı olan yasaları yok mudur? Bu sorulara kim hayır diyebilir. Bunlar Devleti oluşturan insanların inançlarıyla doğru orantılıdır. (Cumhuriyetin kurulduğu dönemlerde olan ölüm cezası ile suç olan zina cezasının bugün olmayışı vb.)

Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

Daha önce de soru halinde dile getirmiştim Allah Resulunun (Allah’ın selamı ve tüm desteğimiz Ona olsun) dönemi dışındaki dönemlerden günümüze kadar kurulmuş-halkı müslüman olan- devletlerde KUR’AN HÜKÜMLERİ devleti olmuş mudur?

İslam tarihini - bu devletlerde yürürlükte olan yasalarını - incelememizin bu sorunun cevabını bulmamıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Cumhuriyet kurulduktan sonra çıkarılan yasaların KUR’AN’ın ilkelerine uygunluğunun , günümüze kadar kurulmuş olan devletlerin çıkardığı yasaların KUR’AN’a uygunluğundan daha çok olduğu inancındayım.

Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

KUR’AN’ın Mü’mini Allah’a kul olarak ALLAH’ın vahyini yaşayabileceği her DEVLET de yaşar örnek birer insan olarak çevresindeki insanlara da KUR’AN’In TEBYİNİNİ yapar. Allah’a kul olarak ALLAH’ın vahyini yaşayamadığı bir devletten de başka devletlere hicret eder.

Bakara;218: İnnelleziyne amenu velleziyne haceru ve cahedu fiy sebiylillâhi ülaike yercune rahmetAllah* vAllahu Ğafur’un Rahîym;
Şüphesiz ki iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda mücahade edenler;işte onlar Allah Rahmeti’ni umarlar. Allah Ğafur’dur, Rahıym’dir.

Ali İmran;195: Festecabe lehüm Rabbühüm enniy la udıy'u amele amilin minküm min zekerin ev ünsa* ba'duküm min ba'd* felleziyne haceru ve uhricu min diyarihim ve uzu fiy sebiyliy ve katelu ve kutilu leükeffirenne anhüm seyyiatihim ve leüdhılennehüm cennatin tecriy min tahtihel enhar* sevaben min ındillah* vAllahu ındeHu husnüs sevab;
Rableri onlara karşılık verdi: “Sizden erkek olsun dişi olsun amel edenin amelini zayi etmem. hep birbirinizdensiniz . Hicret edenler, yurtlarından çıkarılanlar, Benim yolumda eziyete uğratılanlar, savaşanlar ve öldürülenlere gelince elbette onların kötülüklerini keffaretleyeceğim/sileceğim ve elbette onları altlarından nehirler akan cennetlere dahil edeceğim, Allah indinden bir sevab olarak”. Allah; sevab’ın güzeli O’nun indindedir.

Nisa;97: İnnelleziyne teveffahümül Melaiketü zalimiy enfüsihim kalu fiyme küntüm* kalu künna müstad'afiyne fiyl Ard* kalu elem tekün Ardullahi vasiaten fe tühaciru fiyha* feülaike me'vahüm cehennem* ve saet mesıyra;
Muhakkak ki Melaike, nefslerine zulmedici oldukları halde vefat ettirdiği kimselere, “Ne işte idiniz? ” derler. (Onlar da) dediler ki: “Biz Arz’da mustaz’afiyn /zayıflardan, ezilen … idik”... (Melaike de) dedi ki: “Allah Arz’ı geniş olmadı mı, orada hicret etseydiniz?”. İşte bunların varacağı yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir!.

Takdir sizindir.

Biz takdirimizi, İnandığımızı özgürce yaşayabildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşamak , Allah’ın verdiği ömrü de vahyini yaşamak ve teybin etmek için harcayanlardan olma yönünde kullanıyoruz.

En’am;159: İnnelleziyne ferreku diynehüm ve kânu şiyean leste minhüm fiy şey'in, innema emruhüm ilAllahi sümme yünebbiuhüm bi ma kânu yef'alun;
Dinlerini parça parça edip, fırka fırka olanlar varya, (Rasûlüm) senin onlarla hiç bir ilişiğin yoktur... Onların işi ancak Allah’a kalmıştır... Sonra (O), onlara yapmakta oldukları fiillerini haber verecektir.

En’am160: Men cae bil haseneti felehu aşru emsaliha* ve men cae bisseyyieti fela yücza illâ misleha ve hüm la yuzlemun;
Kim hasene/iyilik ile gelirse, ona onun on misli vardır. Kim de seyyie/kötülük ile gelirse, ancak onun misliyle cezalandırılır. Onlar zulme uğratılmazlar.

En’am;161: Kul inneniy hedaniy Rabbiy ila sıratın müstekıym* diynen kıyemen millete İbrahîyme haniyfa* ve ma kâne minel müşrikiyn;
De ki: “Muhakkak ki beni, Rabbim sırat-ı müstakım’e, pek kaim/payidar/değişmeyen diyn’e, haniyf olan İbrahim’in milletine hidayet etti... (İbrahim) müşriklerden olmadı”.

En’am;162: Kul inne Salatiy ve Nüsükiy ve mahyaye ve mematiy Lillahi Rabbil alemiyn;
De ki: “Muhakkak ki salat’ım , nusuk’um, hayatım ve mematım Rabbul’Alemiyn olan Allah içindir ”.

En’am;163: La şeriyke leHu, ve bi zâlike ümirtü ve ene evvelül müslimiyn;
“Ortağı yoktur O’nun... (Ben) işte bununla emrolundum ve ben müslimlerin ilkiyim”.
En’am;164: Kul eğayrAllahi ebğıy Rabben ve Huve Rabbü külli şey'in, ve la teksibü küllü nefsin illâ aleyha* ve la teziru vaziretun vizra uhra* sümme ila Rabbiküm merciuküm feyünebbiuküm bi ma küntüm fiyhi tahtelifun;
De ki: “O herşeyin Rabbi iken, (ben) Allah’ın gayrı Rab mı talep edeyim ?. Her nefsin kazandığı ancak kendi üzerine dir... Bir yük taşıyıcı/günahkar, başka birinin yükünü/günahını taşımaz... Sonra merciniz /dönüşünüz Rabbinizedir. Hakkında ihtilaf ettiğiniz hususları (O) size haber verecektir”.

En’am;165: Ve Huvelleziy cealeküm halaifel’ Ardı ve refea ba'daküm fevka ba'din deracatin liyeblüveküm fiyma ataküm* inne Rabbeke seriy’ul ıkab* ve inneHu le Ğafurun Rahîym;
O’dur sizi Arz’ın halifeleri kılan ve size verdiklerinde sizi denemek için, bazınızı bazınızın fevkınde derecelerle ref’edendir. Muhakkak ki Rabbin seri’-ül’ıkab’dır . Ve O, elbette Ğafur’dur, Rahıym’dir.

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a niyazımız budur.

Elimizden geldiğince;

Tevbe;24: Kul in kâne abaüküm ve ebnaüküm ve ıhvanüküm ve ezvacüküm ve aşiyretüküm ve emvalü nıktereftümuha ve ticaratün tahşevne kesadeha ve mesakinü terdavneha ehabbe ileyküm minAllahi ve RasûliHi ve cihadin fiy sebiyliHİ feterabbesu hatta ye'tiyAllahu bi emriHi, vAllahu la yehdil kavmel fasikıyn;
De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, elde ettiğiniz mallar, kesad gitmesinden korktuğunuz ticaret ve hoşlandığınız meskenler, size Allah’dan, O’nun Rasûlü’nden ve O’nun yolunda cihad’dan daha sevimli ise, artık Allah’ın Biemrihi gelmesini bekleyin... Allah fasıklar kavmine hidayet etmez”.

Tevbe;71: Vel mu'minune vel mu'minatu ba'duhüm evliyau ba'd* ye'murune bil ma'rufi ve yenhevne anilmünkeri ve yukıymunes Salate ve yü'tunez Zekate ve yutıy'unAllahe ve RasûleHu, ülaike seyerhamühumullah* innAllahe Azîyzun Hakiym;
Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin evliyasıdırlar... Ma’ruf’u emrederler, münker’den nehyederler, salat’ı ikame ederler, zekat’ı verirler, Allah’a ve O’nun Rasûlü’ne itaat ederler. İşte bunlara Allah rahmet edecektir. Muhakkak ki Allah Aziyz’dir, Hakiym’dir.

İlkelerini esas alarak,

BAKARA;256: La ikrahe fid Diyni kad tebeyyenerrüşdü minel ğayy* femen yekfür bittağuti ve yu'min billahi fekadistemseke bil urvetil vüska, lenfisame leha* vAllahu Semi’un ‘Aliym;
Dinde zorlama yoktur. Gerçekten rüşd ğayy’dan apaçık ayrılmıştır . Artık her kim Tağut’u inkar edip Allah’a iman ederse muhakkak o kopması/ayrılması olmayan sapasağlam bir kulpa yapışmış olur. Allah Semi’dir, Aliym’dir.

Yunus;41:Ve in kezzebuke fe kul liy ameliy ve leküm amelüküm* entüm beriyune mimma a'melü ve ene beriy’ün mimma ta'melun;
Eğer seni yalanladılar ise de ki: “Benim amelim bana, sizin ameliniz size aittir. Siz benim yaptığımdan uzaksınız ben de sizin yaptığınızdan beriyim”.

SEBE;25:Kul la tüs'elune amma ecramna ve la nüs'elü amma ta'melun;
De ki: “İşlediğimiz suçlardan siz sorumlu olmazsınız. Sizin yaptıklarınızdan da biz sorumlu olmayız ”.

KEHF;29: Ve kulil Hakku min Rabbiküm femen şae felyu'min ve men şae felyekfür* inna a'tedna lizzalimiyne naren, ehata bihim süradikuha* ve in yesteğıysu yüğasu bi main kelmühli yeşvil vucuh* bi'seşşerab* ve saet murtefeka;
De ki: “Hak Rabbinizdendir. İsteyen iman etsin/güvensin isteyen inkar edip gerçeği örtsün”. Doğrusu biz, zalimler için öyle bir ateş hazırlamışız ki duvarı/çadırı onları çepe çevre kuşatmıştır. Eğer yardıma çağırsalar, erimiş maden gibi yüzleri pişiren bir su ile yardımlarına koşulur. O ne kötü içecek, o ne kötü dayanma yeri.

NAHL;106: Men kefera billahi min ba'di imanihi illâ men ükrihe ve kalbuhu mutmeinnun bil iymani ve lâkin men şereha bil küfri sadren fealeyhim ğadabün minAllah* ve lehüm azâbün azîym;
Kalbi imanla mutmain olduğu halde, zorlanan müstesna, kim imanından sonra Allah’a kafir oldu ve küfre sadr açtı ise, işte onlar üzerine Allah’dan bir gadab. Ve kendilerine aziym azab vardır.

ŞURA;48: Fein a'redu fema erselnake aleyhim hafiyza* in aleyke illel belağ* ve inna iza ezâknel İnsane minNa rahmeten feriha biha* ve in tusıbhüm seyyietün bima kaddemet eydiyhim feinnel İnsane kefur;
Eğer yüz çevirirlerse, seni onlar üzerine bir hafiyz /koruyup kollayan, irsal etmedik. Sana düşen ancak tebliğdir. Doğrusu biz insana bizden bir rahmet tattırdığımızda, onunla ferahlar. Eğer ellerinin takdim ettiği dolayısıyla kendilerine bir kötülük isabet ederse, muhakkak ki insan kefurdur.

MAİDE;99:Ma aler Rasûli illel belağ* vAllahu ya’lemü ma tübdune ve ma tektümun;
Rasûl’e düşen ancak tebliğ etmektir. Allah, açığa vurduklarınızı da sakladıklarınızı da bilir.

KAF;45: Nahnu a'lemu bi ma yekulune ve ma ente aleyhim bi cebbarin fe zekkir bil Kur’âni men yehafu veıyd;
Biz onların neler söylediklerini daha iyi biliriz. Sen onlar üzerinde bir cebbar değilsin. Veiydimden/tehdidimden korkanı Kur’an ile tezkir et !.

Ayetlerinin ışığında cehdimizi/çalışmamızı sürdüreceğiz. İnşaAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
hiiic (8. October 2010), Miralay (19. July 2010)
Alt 18. July 2010, 03:28 AM   #33
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Selamün Aleyküm Sonobyx Kardeşim İnsanların kendi akıllarıyla ortaya koydukları bütün beşeri sistemlerin Mutlaka güzel yönleri vardır. Dünya üzerinde Halife olarak yaratılmış olan insanların kabul ettikleri İki Yol Vardır. Biisi Rabbani Yol. Bunun Adı Kuran dilinde İslamdır. Hüküm Koyucu söz sahibi sadece Allahtır. İkincisi Şeytani Yoldur. Bunun Adı Yine Kuran dilinde Hüküm Koyucu Kanun koyucu Tağutlardır. Bunlar Helal ve haramları koyarken veya projelerini hazırlarken Akılllarını veya geçmiş kültürlerdeki insanların ortaya koydukları beşeri sistemleri kendilerine referans olarak alırlar. Allah sizin üzerinizdeki dinimi tamamladım size din olarak islamı seçip beğendim.5/3 İfadesini Kullanırken Yeryüzünde Allah katında Kendilerine İslamdan başka yaşam biçimi yakıştıranların dinlerini
Allah asla Kabul etmeyecektir.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (24. July 2010), Miralay (19. July 2010), snobyx (3. January 2011)
Alt 8. October 2010, 07:26 AM   #34
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

malesef doğru anlaşılamayan noktalardan biriside ılımlı ve radikal islam tasavvurlarıdır.

radikal islam oluşumları vahhabilik inancı ile özleştirilerek bir terör islamını, ılımlı islam ise türkiye ve malezya ülkelerinde görülen ne etliye nede sütlüye karışan odunlaşmış islamı temsil etmektedir.

yabancı ülkeler bu tasavvurları düşünce kuruluşlarında oluşturu iken hadis karmaşaları mezhepcilik ile uğraşan zavallı insanlara yeni bir yem olarak radikal ve ılımlı islam dayatmasını yapmaktalar.

bakın sizin radikal çıkışlarınız insanları öldürüyor ve bu islam değil; siz ılımlı islama yanaşın. ne siyasete ne tekniğe nede ekonomide hak sahibi olun ve karışın, biz size iş verelim ve sermayemizi sizin ülkenizde çalıştırarak size para kazandıralım diyorlar.

Malüm Dış güçler radikal islamı, kendi ülkelerinde hızla artan islama yönelme eğilimlerini bastırmak için ve islam terördür tezini insan benliklerine yerleştirmek için yapmakta ve selefilik vahhabilik ve el kaide gibi kavramları desteklemektedirler.

bu çalışmalar ile çok yönlü karlılıkları olmaktadır. hem kendi iç dinamitlerini sağlamlaştırma, hemde islam birlikteliğinin sağlanmaması için mezhepler dışında aynı mezhep birliğini bozmada islamın ikiye bölünüp biri tevhit diğeri ılımlı islam olarak ayırma yapmaktadırlar. bu iki olguda abd, israil ve ingiltere ülke ve petrol devlerine hizmet etmektedir.

çarpıcı örneklere başlıyorum sıkı durun.

1: afganistan: hazar petrolün geçiş güzargahının korunması. çeçenistana destek, azerbeycan güçlendirmesi ve gürcistan olayları: KULLANDIKLARI KİŞİLER MÜCAHİTLER, PAKİSTAN HÜKÜMETİ, ÖZBEKİSTAN YÖNETİMİ VE KIRGIZISTAN.(devrimleri aklınıza getirin.).

2: ırak: bölge petrolünün kullanımı ve güvenliği. zira arabistan yönetimi iç dinamitlerine hakim olamıyor ve muhalif güçler 10 yıl içinde 75 er yaşlarındaki suudi prenslerin ölmesinden sonra güçleri dahada artacak. KULLANDKLARI KİŞİLER.IRAK ESKİ MUHALİFLERİ, ARABİSTAN ÜLKELERİ(2003-2004- riyad patlamaları)

3: sırbistan: avrupaya hazar bölgesinde gelecek boru hatları üzerinde tek güç olmak için kosova, karadağ ve bosna gibi ülkeleri yugoslavyadan ayırıp ukrayna örneğinde yaşanabilecek gaz akışının kesilmesi gibi sorunların ortadan kaldırılması. KULLANDIKLARI KİŞİLER İSE YİNE MÜCAHİTLER.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (21. November 2010), hiiic (3. December 2010), Miralay (5. January 2011), snobyx (3. January 2011)
Alt 3. December 2010, 11:15 AM   #35
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

önce mücahit oldular sonra mütahit sonra da herşeye müsait........off offf
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (3. December 2010), hiiic (3. December 2010), Miralay (3. January 2011), snobyx (3. January 2011)
Alt 3. January 2011, 01:43 PM   #36
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
dost1
Alemlerin Rabbi olan Allahım özlerde olanı bilendir. Allahıma andolsun ki, adını kendisinin seçtiği İSLAMI, Resulune gönderdiği vahyinden, KUR’AN’dan öğreneceğim. Resulunu KUR’AN’dan tanıyacağım. Yap dediklerini yapıp , yapma dediklerinden kaçınacağım. Allah Resulunun tebliğ ettiği KUR’AN’I öğreneceğim ve TEBYİN etmek için elimden geleni yapacağım. Bu çalışmalarımı yapmama olanak veren CUMHURİYET YÖNETİMİ ve tanımını 1924 Anayasasında bulan LAİKLİK ilkesinin ortadan kalkmaması için de çalışacağım.
Türkiye'de ki laiklik anlayışı olacaksa ben onun kalkmasını isterim.Hem bu durumda bir taraftan dini konulara değinmeniz sizi laikçi olduğunu göstermiyor.Sözde laik bile değilsiniz.Yazılarınızla çelişiyorsunuz.Kur'an'ı tebyin edeceğim derken ayetleri kendi görüşünüze göre yorumlayıp kuru bir kalıp içine sokmanız sizin zayıf bir görüşünün işaretidir.Mütefessir olacaksanız; önce tecvid, Arapça, tefsir, hadis sarf ve nahv ilimlerini öğreneceksiniz, ondan sonra da tebyine geçeceksiniz.Sizin daha çook yol kadetmeniz gerekiyor.

Laiklik adı altında din düşmanlığı yapanlara karşı cephe alırsanız sizi candan kutlarız...
Alt 3. January 2011, 02:03 PM   #37
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam fedakaradam kardeşim.

Ben öyle değilim ama,özellikle Hakkı Yılmaz ve Dost1 beyefendiler o saydığınız ilimlere vakıf ve bu ilimlerde çoook yol katetmiş değerli insanlardır.
Yine de hiçbirimiz onlara "alim" deyip taassuba kapılmayız. Sonuçta onlar da insan ve "dunillah" tırlar; yani Allah'ın kullarıdırlar. Beşerlerdir;Allah'ın kelamının yanında onların bile sözlerinin değeri olamaz. Her ilmi olan gibi, onların ilminden de istifade eder;birbirimizden bilgi alışverişi yaparız.

Laikliğe gelince;

Bizim için laiklik;cenabı Allah'ın Kur'anda belirttiği üzere,"Dinde zorlama yoktur" emri mucibince değerlendirilir. İslamı ve müslümanları ezme amacı olarak kabul etmeyiz.
Dinin,imanın vicdan işi olduğunu;baskı ve zorlamalarla mü'minlerin değil,ancak münafıkların sayısının çoğaltılabileceğine inanırız.

Zulümle hiçkimse payidar kalamaz. Zulümle gelen eninde sonunda yokolmaya,yıkılmaya mahkumdur. Laikliği kullanarak,din düşmanlığı taslayanların sonunun nereye varacağı da malumdur. Rabbulalemin Latiful habirdir,adildir,cabbardır,kahhardır. Ama en önemlisi Hâdi'dir. Allah cümlemize ve cümlesine hidayet versin.
(Not: Arkadaşların adına konuşmuş gibi oldum;söylediklerim en başta kendimi bağlar;hatalı birşey söylemişsem hepinizden özür dilerim.)
Selametle kalınız.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (3. January 2011), dost1 (3. January 2011), kamer (4. January 2011), snobyx (3. January 2011)
Alt 3. January 2011, 02:48 PM   #38
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam fedakaradam kardeşim.

Ben öyle değilim ama,özellikle hakkı yılmaz ve dost1 beyefendiler o saydığınız ilimlere vakıf ve bu ilimlerde çoook yol katetmiş değerli insanlardır.
Yine de hiçbirimiz onlara "alim" deyip taassuba kapılmayız. Sonuçta onlar da insan ve "dunillah" tırlar; yani allah'ın kullarıdırlar. Beşerlerdir;allah'ın kelamının yanında onların bile sözlerinin değeri olamaz. Her ilmi olan gibi, onların ilminden de istifade eder;birbirimizden bilgi alışverişi yaparız.

Laikliğe gelince;

bizim için laiklik;cenabı allah'ın kur'anda belirttiği üzere,"dinde zorlama yoktur" emri mucibince değerlendirilir. Islamı ve müslümanları ezme amacı olarak kabul etmeyiz.
Dinin,imanın vicdan işi olduğunu;baskı ve zorlamalarla mü'minlerin değil,ancak münafıkların sayısının çoğaltılabileceğine inanırız.

Zulümle hiçkimse payidar kalamaz. Zulümle gelen eninde sonunda yokolmaya,yıkılmaya mahkumdur. Laikliği kullanarak,din düşmanlığı taslayanların sonunun nereye varacağı da malumdur. Rabbulalemin latiful habirdir,adildir,cabbardır,kahhardır. Ama en önemlisi hâdi'dir. Allah cümlemize ve cümlesine hidayet versin.
(not: Arkadaşların adına konuşmuş gibi oldum;söylediklerim en başta kendimi bağlar;hatalı birşey söylemişsem hepinizden özür dilerim.)
selametle kalınız.
Ve aleyküm selam kardeşim...

Güzel bir cümleniz olmuş ben de teşekkür ediyorum.Meseleniz anlaşılmıştır.
dost1 (3. January 2011), kamer (4. January 2011), Miralay (3. January 2011)
Alt 3. January 2011, 04:21 PM   #39
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

fedakar, buralarda boş boş konuşacağına Kuran okusan daha iyiydi.
Hem e az 30 safa feln yşsn hemde haberin yok

Bakara 191
Onları (size karşı savaşanları) yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Eğer onlar size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün. İşte kafirlerin cezası böyledir.

Hûd 85
Ve ey kavmim! Ölçüyü ve tartıyı adaletle yapın; insanlara eşyalarını eksik vermeyin; yeryüzünde bozguncular olarak dolaşmayın.

Mümtehine 8
Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.

Yukardaki ayetlere göre, gayr müslümden fazla vergi almak yada onlara farklı haklar tanımak neliktir? sorarım size sizin bilmeden anlamadan buraya boş boş yazmanız neliktir?

laiklik dence anladığınız şey ile din diyince anladığınız şey aynı,,, kuru grültü... doğru dürüst düşüncelerini Kuran a bile dayandıramııyorsun. Burda ona buna hıtlayıp bii cevap verdirtmek zorunda bırakma... laiklik istemiyorsan hadi koçum doğru afganistana hadi yürü iran, oralarda tam sana göre muamele var...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
pramid (4. January 2011)
Alt 3. January 2011, 04:58 PM   #40
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
fedakar, buralarda boş boş konuşacağına Kuran okusan daha iyiydi.
Hem e az 30 safa feln yşsn hemde haberin yok

Bakara 191
Onları (size karşı savaşanları) yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Eğer onlar size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün. İşte kafirlerin cezası böyledir.

Hûd 85
Ve ey kavmim! Ölçüyü ve tartıyı adaletle yapın; insanlara eşyalarını eksik vermeyin; yeryüzünde bozguncular olarak dolaşmayın.

Mümtehine 8
Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.

Yukardaki ayetlere göre, gayr müslümden fazla vergi almak yada onlara farklı haklar tanımak neliktir? sorarım size sizin bilmeden anlamadan buraya boş boş yazmanız neliktir?

laiklik dence anladığınız şey ile din diyince anladığınız şey aynı,,, kuru grültü... doğru dürüst düşüncelerini Kuran a bile dayandıramııyorsun. Burda ona buna hıtlayıp bii cevap verdirtmek zorunda bırakma... laiklik istemiyorsan hadi koçum doğru afganistana hadi yürü iran, oralarda tam sana göre muamele var...
laiklik senin olsun Kur'an bize yeter.Sen gerçekten Kur'an'ı bilseydin böyle söz söylemezdin.Seviyesiz konuşmak senin işin mi oluyor bundan sonra...
Alıntı:
Bakara 191 Onları (size karşı savaşanları) yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür.......
Yukarıda ki mesajında vermiş olduğun ayetler senin anlayacağın dilden değildir.

Sizin aklınıza göre o ayeti uygulasaydık yeryüzünde bir tek kafir kimse bırakmazdık.O ayetten murat olunan şey senin anladığın gibi değildir...

Bookmarks

Etiketler
defteri, ilımlılaştırmanın, seyir, İslam’ı