hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Üniversite

Seçenekler Stil
Alt 3. November 2012, 05:37 PM   #1
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of
Standart İyi Bir Tercih Nasıl Yapılmalı-Tercihlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

YGS-LYS maratonu bitti. Sıra tercihlerde. Yaklaşık 7-8 milyon insanı doğrudan ve dolaylı ilgilendirentercih aşamasına gelinmiş bulunmakta. İnsan yaşamında bazı kritik dönemler vardır. Bu kritik dönemler geldiğinde kritik kararlar alınır. Kritik kararlarda öncelikle bireylerin ne istediğini ne istemediğini iyi bilmeli. İşte bu kritikkararlardan biride yıllarca derslerle, sınavlarla hasır neşir olan öğrencilerin girmiş oldukları sınavlar sonucu yapacakları tercihleridir.
Yakın bir zamanda LYS sonuçları açıklanıp akabinde öğrenciler tercihlerini bildirecekler. Yanlış ve iyi hazırlanmayan bir tercih listesi bireylerin ilerideki yaşamlarını olumsuz etkilerken doğru ve istikrarlı bir tercih listesi de bireyin yaşamını pozitif şekilde etkileyeceği unutulmamalıdır.
KENDİNİ TANI…
M.Ö. 470 yıllarda yaşayan Sokrates can alıcı bir cümle kurmuştu. “Kendini tanı.”
Önemli bir cümle. Maalesef öğrencilerimizin en önemli problemlerinden biride kendini iyi tanıyamamasıdır. Kendini, yeteneklerini ve ilgilerini bilmeyen biri ne istediğini de çok iyianlayamaz. Bu da onun mesleki yaşamında sıkıntılara sebebiyetverir.
ÖĞRENCİLER ŞU ÜÇ KURALA DİKKAT
Tercihlerde ve mesleki serüvende şu üç kurala önem vermeliler.
1-Kendi yetenek ve ilgilerini iyi bilmek
2-Mesleklerin özelliklerini, çalışma koşullarını, avantaj ve dezavantajlarını iyi bilmek
3-Kendileri ve meslekler arasında ilişki kurmak.
MESLEKLERİN 5 YIL ÖNCEKİ, SONRAKİ VE ŞUAN Kİ DURUMUNUN ANALİZ EDİLMESİ GEREK.
Bugün, ülkemizde ve dünyada öne çıkan bazı meslek alanları var. Öğrencilerin bu mesleki alanları ve çalışma olanaklarını bilmeleri önemli. Bazı mesleklerde var ki eski prestijini yitirmiş veya o alanda artık doyuma ulaşılmış. Mesela bazı öğretmenlik alanları ihtiyaç fazlası olduğu için yıllardır bu alanlarda çok az atama yapılmaktadır. Öğrencilerin tercihlerinde mesleklerin geçmişini, bugününüve yarınını analiz etmeleri onların yararına olacağı kanaatindeyim. Tercih listemde yer vermek istediğim meslek gruplarının çalışma koşulları, gerektirdiği nitelikler, gelecekteki durumu gibi bilgilere sahip miyim? Kişisel özelliklerimin, hangi alanlara eğilimimin olduğunun yeterince farkında mıyım? Tercih listemde vakıf üniversitelerine, ikinci öğretim programlarına yer verecek miyim? Tercih listemde yer vermeyi planladığım üniversitelerin eğitim programı, sosyal koşulları, kampüs koşulları gibi olanakları hakkında yeterli bilgiye sahip miyim? Meslekler, eğitim programları ve çalışma yaşamı hakkında bilgi verici kaynaklara ulaşmaya, onları dikkatle izleyip değerlendirmeye çalışmalı, girmeyi düşündüğü bölümerde verilen eğitim hakkında bilgilenmek için mümkünse oralarda okuyan gençlerle konuşmalı, o alanlardaki eğitimin kendisine sağlayacağı yararlarla kendisinden beklenenleri karşılaştırmalı, bu araştırmayı çok yönlü olarak yapmalı, birkaç kaynağa takılıp kalmamalı, başkalarından duyduklarının doğruluğunu resmi kaynaklara başvurarak sınamalıdır.
ÖĞRETMENLİĞİ YAZACAKLARA ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA…
Malum, YÖK’ün en son aldığı kararla öğretmenlik alanlarının ikinci öğretimleri kapatıldı. Bu, şu demek. Öğretmenlik bölümlerinde belli kontenjan düşüklüğü yaşanacak. Kontenjan azalınca otomatik olarak pastadan ayırılan dilimde azaldı. Bu yüzden bu sene öğretmenlik taban puanlarının yükseleceği aşikar.ögrencilerimizin bir çoğu bunu maalesef bilmiyor. Öğretmenlik alanında yığılmanın ve bekleyenlerin çok sayıda olduğu unutulmamalı ve tercihlerini ona göre yapmalarını tavsiye ediyorum.
AİLELERE DE TERCİH KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR UYARI:
“Anne ve baba olarak siz çocuklarınıza, çocuklarınızda size güven vermeli, bunu bir ölüm kalım savaşı yapmamalısınız. Yaşamda içinizde kalan ukdeleri veya çocuğunuzunuz yeteneğine uymayan bir alanı, bölümü yazması için asla zorlamamalı. Çünkü bu onunla bir ömür boyu sürecek bir uğraş alanı olacak. İsteyerek, severek yapılan bir uğraş onun psikolojikdünyasını da, veriminide, potansiyelini de açığaçıkarmasını olumlu yönde etkileyecek. Önemli olan sizin çocuğunuz… Tercihler konusunda uzman olmayan kişiler ve her kafadan çıkan söylemler yerine evladınızı iyi tanıyan hocalarınızdan ve rehberlik servisinden yardım almanız yerinde olacaktır.
VAHİM BİR TABLO
Ülkemizde yapılan bir araştırmada üniversite öğrencilerinin yarısı okuduğu bölümden ve alandan memnun olmadıkları ortaya çıkmış. Buda aslında iyibir tercihin, iyi bir yönlendirmenin yapılamadığı anlamına gelmekte. Genelde gençler sorumluluk almak istemiyor. “Hocam sen hangi bölümü benim adıma uygun görüyorsan yaz demek, hocam sen benim için hangi kızla evleneceğime karar ver demekten farksız ve anlamsız değildir”.
Öğrencilerimiz şunu asla unutmamalı. İyi bir tercih iş yaşamlarını, hayata bakış açılarını artı yönde etkileyip, ülkelerine daha verimli bir hizmette bulunmalarının da yolunu açacaktır.
Nevzat ÖZER
Psikolojik Danışman-Eğitimci Yazar
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (3. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
bir, dikkat, edilmeli, edilmeli?, nasıl, nelere, tercih, tercihlerde, yapılmalıtercihlerde, İyi