PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : amel imandan bir cüzmüdür ?


gerçek hanif
2. May 2011, 05:22 PM
Amel , imanının bir parçasımıdır ? arkadaşlar.Lütfen yorumlarınızı yazarmısınız ?

pramid
2. May 2011, 08:12 PM
iman edip salihatı işlyenler...
işitip itaat edenler...

inandık demeyle cennete girebileceğinizi mi sandık...

bölünmez bir bütündür.

Derin Düşünce
2. May 2011, 09:44 PM
İman noktasında dinin pratikleri, yani anladıgımız manada Amel; imanın varlıgını belirleyici olması bakımından, bir gereklilik olarak devreye girmedigini dusunuyorum. Bir cok İslam dusunuru ve eski İslam bilginlerinin bu konudaki yorumları Amel imandan bir cüz degildir noktasında birlesmekte.

Eger kritik edersek, hepimizin idrak edecegi uzere İman; kalbin kabuludür, hatta dil ile ikrarda buna eklenebilir. Ancak bedensel pratikleri icermez. Yani bir insanı imanlı eden, mumin eden bu sıfat, onun ameldeki noksanlıgı yuzunden ortadan kalkmayacaktır. Kuranın bizden mumin olmak icin istedigi, kendisinin belirledigi iman sartlarına gonulden baglanmak ve benimsemektir. Neler oldugunu biliyorsunuz bunların. Allaha, peygamberlerine, meleklere, kitaplarına ve ahiret gunune imandır.

Bakara 285. Elçi, kendi Rabbi'nden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de. Hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve elçilerine iman ettiler: “Biz Allah'ın elçileri arasında ayırım yapmayız.” Ve “Biz duyduk ve itaat ettik. Rabbimiz! Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak Sanadır” dediler.

Yani bunları yapan kişi yeterince ameli ibadet yapmasa bile yinede mumindir. Herhangi bir inkara sapmadıkcada mümin olarak kalır. Ve dahi öylece ölür ise mumin olarak ölmüş olur. Bildiginiz gibi İslam dunyasının her bir kosesinde mezhep tartısmaları yuzunden insanlar birbirini imansızlık ve İslam dısılık ile suclayıp sirk ile itham etmektedirler. Herbir grup birbirini Kurana ve resule ters dustukleri ile suclamakta ve birbirlerine zulmetmekteler.

Evet;
iman edip salihatı işleyenler...
işitip itaat edenler...
inandık demeyle cennete girebileceğinizi mi sandık...

Ayetleri var.
Bu ayetler bizlere, cennete girmek ve kurtulmak icin, iman etmenin yeterli olmadıgını soyluyor, ancak dikkat ederseniz yukarıda soru bunlarla alakalı degil. Soru soyle olsaydı; “Sadece iman ederek kurtulusa erebilirmiyiz?” evet ozaman verdiginiz cevap tam yerine otururdu. Fakat soru bu degil. Tabi yorumlar degişik sekillerde olabilir. Bu tip sasırtmalı soruları pekde sevmem aslında. Kim neden sormustur bilmiyorum. Nereye cevirseniz paradox olusuyor. Her iki yaklasımda dogru olabilir. ^_^

Maide 41 "Ey Peygamber, kalpleri iman etmediği halde, ağızlarıyla inandık diyenlerden ve yahudilerden küfür içinde koşuşanlar seni üzmesin..."

Amel imandan bir cuzmudur cok onemli degil bana gore. Bence asıl onemli olan inandık deyip amellerde bulundukları halde gercekten inanmayanlarda.

Muhabbetle

hiiic
5. June 2011, 12:03 AM
Casiye

14. İman edenlere söyle: Allah'ın (ceza) günlerinin geleceğini ummayanları bağışlasınlar. Çünkü Allah her toplumu, yaptığına göre cezalandıracaktır. *
15. Kim iyi iş yaparsa faydası kendinedir, kim de kötülük yaparsa zararı yine kendinedir. Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.