PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sumer tabletleri

vuslat7865
14. October 2017, 11:23 PM
merhabalar kafam okadar karışıkki nereden başlayacağımı bilemiyorum inancımı sorguluyorum ve bu sorgu beni deizme kadar götürmek üzere şöyleki yaratıcı bizim düşünmemizi ve bunun sonucunda inanmamızı istıyor ben kuranı ve ilahi dinleri araştırıken sümerlerin dine kaynaklık ettiği yönünde birçok bilgi okudum ve dinlerdeki bazı kıssaların buna islam da dahil kökenlerinin sümerlere kadar giititğini analatan yazılara rastladım baktığımda gercektende bir benzerlik var ve bunların sağlamasını yaparken tutıunacak dalımın kalmadığını farkettim nasıl bu sorularıma cevap bulacağımı da bilemiyorum.örneğin kurandaki eyüp peygamber kıssasının sümerlerde de olduğunu görüyorum oysaki kuran sümerlerden çok sonra geldi bunu nasıl kendime açıklayacağım. musa peygamberin suya bırakılarak firavun tarafından bulunup yetiştirilmesi buda sümerlerde haber veriliyo. bu nasıl açıklanacak. bu gibi daha birçok soru kafamın etini yiyiyo hadi camurdan yaratılışı adem peygamberden rivayetle aldılar diyelim ffakat bunlara nasıl cevap verecez teşekkür edrim

Anadolu
15. October 2017, 09:16 AM
merhabalar,

mesaj kutunuza bakabilirseniz size özel mesaj attım.

yolcu42
15. October 2017, 12:19 PM
Yanlış anlamadıysam şunu diyorsunuz.
"kuran eskilerin masalı olabilir mi?"

O zaman şu iki seçeneği değerlendireceğiz.
1.kuran insan sözüdür.

Öyleyse;
-Peygamberimiz tamamen inançsızdır.(çünkü az bir imanı bile olsa,allah söyledi diye kitap yazmaya cesaret edemez. Allahtan Korkar.

Bu kişi inançsız olsa dahi bir amacının olması gerekir.
-Ücret istemiyor.lüks içinde de yaşamıyor.
(bir ayette hanımlarına,eğer dünya süsünü istiyorsanız sizi boşayayım diyor)

-İtibar da istemiyor.(bazı ayetlerde sahabenin peygambere karşı saygılı olması isteniyor.demekki peygamberimizin yaşayışı,itibar edinmeye dayalı bir yaşantı değil.)

-hristiyan,yahudi,müşrikleri eleştiriyor,hiç onların suyuna gitmiyor.onlardan da hiç korkmuyor.)

Yani,şöyle bir ihtimal olsa,
"bir ateist,hiç bir şey beklentisi yok,korkusu yok,
Amacı sadece adaletli,yardımsever bir toplum inşa etmek olsaydı,
-Şirki ön planda tutmazdı"iyi insan olun da gerisi önemli değil"derdi.
-Kuranı konu konu yazar ve insanların bunu kolay okuyup inanmasını sağlardı.
Konudan konuya atlama,konu tekrarları,kuranın insan eseri olmadığını kanıtlar.
İnsan yazıtları hep konu ve anlam bütünlüğüne sahiptir.

-Ve insanlardan gizli gizli, tevratı,incili,sümer yazılarını okuyup bir ayet uyduracak ve bunu ezberleyecek.
(ayette,bundan önce kitap bilmezdin,diyor.muhataplar onun bilmediğini biliyor demekki)

-Bunca senedir değiştirilemeyecek

-Ve kitaba inandğını iddia edenler onu okumaya yanaşmayacakve ona uygun amel etmeyecek.

-Ve daha neler neler.(isterseniz yazarım)

2.seçenek

Eğer bu insan sözü değilse tanrı sözüdür

yolcu42
15. October 2017, 12:39 PM
Ve ayrıca Bakara 23-24
Böyle meydan okumalar ve bugüne kadar kimsenin bunu yapamaması.

vuslat7865
15. October 2017, 12:54 PM
Tamam anlıyorum da bu tabletlerde yazanları nasıl aciklamak gerekir

yolcu42
15. October 2017, 12:59 PM
Bu yazdıklarım,kuranın derlenip toparlanmış bir kitap olmadığını,ilahi bir kitap olduğunu kanıtlamak içindi.

Tarihin her döneminde peygamber ve kitap gelmiştir.
Ve bunların zaten bugün okuduğumuz kitaplarla tutarlı olması,kitaba olan inancın artmasını sağlar.

Nuh kıssası gerçekse,
Sümerlerin nuhtan haberdar olmaları niye ilginç geliyor ki.

yolcu42
15. October 2017, 01:15 PM
Sanırım sümerlerin musa ve eyüp peygamberden önce yaşadıkları ve bu hikayelerin benzeşik olduğunu söylemek istemişsiniz.

Araştıracağım.

Fakat öncelikle ilk mesajımdaki gibi kuranın ilahi kitap olduğuna tatmin olunca bu sorulara takılmazsınız sanırım.

Cevap yazarım inşallah

yolcu42
15. October 2017, 02:06 PM
Cevap olarak Şu açıklama olabilir

Örneğin incilde peygamberimizin geleceği haber verilir.

Bunun gibi,eski dinlerde( örneğin eski yunan) isanın geleceği haber verilmiş,bu inanış zamanla değişime uğramış ve zeus,apollo,herkül veya thor efsanelerine dönüşmüş olabilir.

Bunun gibi musanın geleceği haberi, sanki geçmiş bir olay gibi sümer yazıtlarında yer almış olabilir.

Veya allah olayları benzeşik yaratmıştır ki bu sınavdır.
Böylece iman edenler,gerçeği arayanlar araştırıp imanını güçlendirsin.

Bir alıntı.

Gerçeği aramak,ateistlerin bardağından bir yudum su içmekle başlar.
Bardağın sonunda tanrı sizi beklemektedir

Aslında kehf94 ve enbiya96 ya bakınca şunu sorarız.

Zülkarneyn geçmiş zamanda mı yaşadı
Yoksa gelecek haberimi.

1. Ayette geçmiş zaman eki kullanılır.
2. Yecüc ilemecüc le savaş eder. Oysa yecüc mecüc kıyamete yakın geleceklerdir.

Cevap,yecüc mecüc ya daha önce gelmiş ve kıyamete yakın bir daha gelecektir(buna dair kuranda bir açıklama yok.o yüzden bu cevap olası değil)
Ya da zülkarneyn haberi geçmiş zamanda kullanılmasına rağmen,gelecek haberidir.allahkatında zamanın etkisi yoktur,herşey yaşanmış bitmiştir.

Bunun gibi,sümer yazıtları örneği gibi,

1000 yıl sonra zülkarneyn gelse,bundan 500 yıl sonra da onun dinini yaşayan insanlar şöyle dese,

Bakın bizim inandığımız peygamberin başına gelenler,ondan daha önce,müslümanların kitabında da varmış.
Oradan araklamış bizimkiler dese.

Bugünki tartışmalara benzerlik gösterir

vuslat7865
15. October 2017, 07:38 PM
Benim söylemek istediğim neden Musa peygamberin bebek iken Nil sularına birakildigi anlatısı sümer tabletinde detayli anlatılıyor halbuki Musa peygamber çok zaman sonra geldi ve peygber oldu yine Eyüp peygamberin hayatı na benzer bir hayat yasayıp su ile şifa bulusida aynen kuranda geçen Eyüp kıssasi ile paralellik gösteriyor neden bunlar bu kadar paralellikler gösteriyor

kuman
15. October 2017, 08:19 PM
sayın vuslat,

Mushaf ın Allah kelamı mı değil mi, Muhammed, Peygamber mi değil mi gibi konular bile sadece Mushaf ta geçer bunun doğruluğunu ispatlayamazsın ikinci bir kaynak yoktur
Mushaf Allah kelamı yada Muhammed Allah ın peygamberi demen için koşulsuz olarak inanmalısın.
Bunlar Akıl ile vicdan ile çözülecek sorular değildir
Sadece Mushaf inanırsın yada inanmazsın.

İnanıyorsan zaten sorun yoktur okuduğun herşey belki tevil belki tercüme olarak yanlış olabilir ama sonuçta doğrudur isterse bin sene on bin sene önce yazılmış.

İnanmıyorsa o zaman da sorun yoktur.

Yok sen illa ki doğruyu bulacağım diyorsan
HErkesin bir doğrusu vardır ....
Sen Mushaf a inanıyorsan Dinler tarihi senin için sorun olmaz.

vuslat7865
15. October 2017, 09:23 PM
Ne anlatmak istediğinizi tam anlayamadım biraz daha açıklayıcı olursanız sevinirim ama anladığım kadarıyla bu iş iman işi demek istediniz herhalde ozaman araştırmadan sorgulamadan nasıl bir imana sahip olabilirizki iman din dogmatik mi bunumu demek stiyorsunuz

bartsimpson
15. October 2017, 09:30 PM
din akıl işidir ve ilk emri "ikra" dır.

vuslat7865
15. October 2017, 10:41 PM
Biraz daha açık olur musun ne anlatmak istedgini anlamadm

vuslat7865
16. October 2017, 04:57 PM
Soruya cevap verecek arkadaslar arıyorum mümkünse açık ve net cevap istiyorum

yolcu42
16. October 2017, 06:42 PM
#8 numaralı msj dan aklınıza yatmayan kısmı söylermisiniz.

İkincisi,"kuran kendi kendini kanıtlayamaz,kişi ister inanır ister inanmaz" demek aslında bu dünya sınavını rus ruleti yapmaya benzetmek olur.

Acaba peygamber döneminde yaşamış olsaydık,nasıl tercih yapardık(tercihimizi neye göre yapardık?

Ya tutarsa mantığı ile iman kehf36 ya benzemiyor mu.

Allah diyor ki"akıl,tezekkür,tefekkür,tedebbür"

Bunları yapmadan kurana inandığı söylüyorsak bilemem tabiki fakat,

Çocukken anne babamız" bu allahın kitabı" demeseydi, o kitabın ilahi kitap olduğunu nasıl anlayacaktık

sahabi tezekkür ederek,
Bu kitabı onun yazamayacağını anladıkça bunun ilahi kitap olduğunu anladı

Doğrusunu allah bilir.

bartsimpson
16. October 2017, 08:06 PM
Biraz daha açık olur musun ne anlatmak istedgini anlamadm

ben de daha ne kadar açık olabilirim onu anlamadım....

vuslat7865
16. October 2017, 08:12 PM
Sorum gayet açık neden buna açık cevap veren yok ben diyorum ki Hz Musa peygamber Sümerlerden çok sonra gelerek peygamber oldu sumer tabletlerinde Musa'nın Nil nehrine bebekken bırakılarak kralın yanında yetişmesi hikayesi var diyorum Eyüp peygamberin hayatına benzer bir yasam hikayesi var diyorum tablet lerde bu nasıl olur diyorum soru gayet açık

yolcu42
16. October 2017, 09:21 PM
Sümer tabletini bari okuyaydın.
Orada bir çocuk suya bırakılır ve onu SUCU yetiştirir.BAHÇIVAN olur. Kral olur.

1.kuranda bazı savaşlar anlatılır(bedir uhud)
O zaman bu savaşlar eski çin-hun savaşları veya viking savaşlarına benziyor diye ortaya bir iddia atılsa bu ayetler oradan mı araklanmış anlamına gelir.
2.sümerlere gelen peygamber,ilerde musanın geleceğini haber vermiş ve bu hikaye değişik şekillerde dilden dile anlatılmış ve sümer yazıtlarında yer almış olabilir.

3.musanın hikayesinden başka hiç bir hikayeyi delil gösteremezsiniz(eyüp...)
Bunlar sümerlerden önce yaşamış olabilirler.

4. Daha nasıl açık olsun ki

kuman
16. October 2017, 10:24 PM
sayın vuslat
Kesin bir cevap istiyorsun.
Kur an Sümer kökenli yada Bu peygamberler Sümerden önce yaşadığı için hikayelerini biliyorlar idi.

Ben sana kesin söyleyim

Kur an Sümer kökenli.

Şimdi senin hayatında ne tür bir değişim olacak ?

Benden sana tavsiye Kesin diye bir şey yoktur.

Ama sorular her zaman iyidir.
İbrahim peygamber Allah a sormuş öldükten sonra nasıl dirileceğiz bana bir göster diye
Allah cevap vermiş inanmıyormusun
Hayır inanıyorum ama içimi rahatlatayım

Musa peygamber Allah tan kendisine görünmesi istemiş

Senin de soru sorman gayet normal cevap istemen de aşırı normal

Allah kendini Musa peygambere göstermiş mi hayır
Nasıl dirileceğimizi göstermiş mi İbrahim peygambere yine hayır...
Demek istediğim bazı şeylere bilgi ile ulaşamayız

Eğer bir bilgiye kesin bilgiye ulaşmak istersen ÖN KABUL yapacaksın, belli sabitlerin olacak yoksa kesin bilgiye değil bilgiye dahi ulaşamazsın.

Tüm bilim dallarında da böyledir ilk önce bir sabit kabul edilir ve onun üstünden bilgi oluşturulur

1+1=2 mi
1+1=1 mi
1+1=0 mı ?

Kabulun ne

yolcu42
17. October 2017, 09:14 AM
Sayın Vuslat,
(sümer tabletleri 19 yüzyılda bulunmuş ve çözülmüştür1850-1870)

Yani o zamanlar,bu hikaye bilinebilir miydi acaba?

"O zaman insanlar arasında böyle hikayeler vardı.
Kurana da oradan geçti". Derseniz.

Bir annenin,katliam sırasında çocuğunu nehre bırakması zaten tek çıkar yoldur.
Bu hikaye iki kez (sümer ve musa hikayesi)tekrar etmiş olamaz mı.

Olma ihtimali çok düşük bir hikaye değil ki.

Not:
(müşrikler de neymiş be arkadaş,

Yedi göğü biliyor,
Sümerleri biliyor
Çölün ortasında olmalarına rağmen iki denizin birbirine karışmadığını biliyor.

Yerle göğün önceden bitişik olduğunu (bigbang) biliyor.
Üç karanlık evrede doğumu biliyor.
Her konuda derin bilgiye sahip zeki insanlar,

Yine de puta tapıyorlar,ilginç.

bartsimpson
17. October 2017, 11:10 PM
cevapları beyenmedi galiba...

vuslat7865
24. October 2017, 10:27 AM
merhabalar cevapları beğenmedi gibi bir durum yok herkesin fikrine saygı duyarım benim amacım doğru bilgiye ulaşmak ve bu bilgilerle bazı şeyleri yerine oturtmaya çalışıyorum
kafamda bir yığın sorular var ve ben bundan huzursuz oluyorum bu sorularıma mantıklı ve tatmin edici cevaplar aramak insanın en tabi hakkı diye düşünüyorum

vuslat7865
24. October 2017, 10:29 AM
dinler tarihi konusunda kafamdaki sorulara cevap niteliğinde okumamı tavsiye edeceğiniz kitaplar var mı acaba

dost1
26. October 2017, 02:15 AM
Selamun aleyküm kardeşlerim,
Müzakere konusu hakkında Buraya bakar mısınız? (İlgili linklerini de tıklayarak) (http://www.mervece.com/kuran-incil-ve-tevratin-kokeninin-sumer-dini-oldugu-iddiasi/)

kuman
28. October 2017, 01:19 PM
Sayın vuslat

Gönül tekin i dinle YouTube ya videoları var 4-5 tane
Olay sümer mi değil mi bir gör kafan şöyle ciddi anlamda bir karışsın sonrası kolay çözersin. kafan karışmadan nasıl çözersin ki ...