PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devlet olmasaydı


khaos
5. November 2019, 12:27 AM
Değerli forum üyeleri
Merak ettiğim bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum.

Bilindiği üzere Allah ın ayetleri Resulullah tarafından tebliğ edilmeye başlandığı zaman arap yarımadasında belli bölgelere kabileler hakimdi. Tam olarak bir devlet yapılanmasından bahsedemiyoruz.
Anladığım kadarı ile İslam tebliğ edilirken din aynı zamanda bir devlet yapılanmasınada evrildi. Sonrası malum... halifelerin öldürülmesi, iç karışıklıklar, savaşlar, İslam ı kılıçla yayma vs.

Peki...
Eğer İslam ilk çıktığı zaman ki gibi tebliğ ve sadece gönüllere girme yoluyla yayılsaydı acaba ne olurdu. Yani halifelik makamı fetihle yayma kısacası İslam ı devlet eliyle olmadan müslümanlar dünyaya yayabilseydi farklı bir İslam algısı oluşur muydu.
Çünkü karşımızda sadece bir din değil kanunları olan bir devlet yapılanması da çıkıyor. Bir yerden sonra ikisini birbirinden ayırt etmek çok zor.

Soru şu; İslam ın fetihle, savaşla ve bir yerde devlet eliyle tebliğ edilmesi İslam adına avantaj mı, dezavantaj mı doğurmuştur.

galipyetkin
14. November 2019, 08:45 PM
Saygın khaos.

İslâm devletleştikten sonra fetihlerle, kılıçla, savaşla yayılmadı. Fethedilen yerlerde zorla İslâm'laştırma asla yapılmadı. Yapılan fetih ve işgaller 'ticaret yolları'nın ele geçirilmesi idi. Aksi halde Avrupa'nın yarısı müslüman yapılmış olurdu.

Şurada; http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2520

Sayın Halil Ay/Dost'un üç sayfalık yazısı ve

hemen onun altında senin yazının üstunde de Ali Rıza Borazan'ın yazdıkları var.

Okunursa fayda sağlar.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

khaos
15. November 2019, 01:34 AM
Çok teşekkür ederim Galip abi,
Kusura bakmayın...
Uzun yıllardan beri bu site benim için bir çok tabuyu yıktı. Bu konuda onlardan biri. Siz ve Halil Ay gibi aydın büyüklerimizin bilgi ve birikimi kafamızdaki soruları şüpheye mahal bırakmadan aydınlatabiliyor. (çok şükür)
Devletle ilgili yazıyı okudum. Anlaşılıyor ki devletin gerekliliği hem sosyolojik açıdan gerekli hemde Allah ın emri.
O zaman konu devletin her zaman ehil ellerde olmasına kilitleniyor. Maalesef İslam tarihine baktığımız zaman bunun pek mümkün olmadığını görüyorum.
Okuduğum bazı kitaplarda Müslümanlarının gerek köleleştirme gerekse ağır vergilerle gayrı müslimleri İslam a geçmeye zorladığı yazıyor. Bunun için verilen örneklerin başında Türkler ve Anadolu da yaşayan halklar geliyor. (Halil Ay ın yazısını okuduktan sonra daha çok araştırma yaptım)
Aydınlık gazetesinde Sayın Eren Öztürk ün yazısı var. Bence çok güzel anlatmış.
Aşağıda linkini veriyorum.
https://www.aydinlik.com.tr/turkler-kilic-zoruyla-mi-musluman-oldular-ozgurluk-meydani-mayis-2019