PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah bir dir (peki nasıl bir dir)


Burak
20. May 2009, 02:16 PM
Hiç bir rakkamına böyle baktınızmı
1 Matematikte sayıdır benin bildiğim (1) bu bundan başka bir bilmiyorum. Bu sayı eğer Allah'ın bir sıfatı ise bu bana Allah'ı anlatmalıdır. peki bunu nasıl yapıyor.
dört de (4) bir sayıdır aynı bir (1) gibi 4 sayısını oluşturan bir düzenek vardır. mesala 2+2=4 matematik denilen Alemin içerisinde 4 sayını oluşturan bir olasılık bulduk bunun 2+2=4 olduğunu gözlemledik. Peki 2 sayısını ne oluşturur 1+1=2 yine aynı alemde yeni bir sonuç 2 sayısını da oluşturan bir şey var. Peki ozaman 1 sayısını ne oluşturur? Bulamadınız dimi bazen bana 0.5+0.5=1 dir diye garip bir cevap geliyor aslında bu durum 0.5+0.5=1 böyle değil 1/2=0.5 dir olacaktı. Bu sonuç bize tam olmayan sayılarında bir sayısının varlığı ile var olduğunu göstermiştir. Asıl cevap şu dur. Bir (1) Kendiliğinden vardır.
9 sayısında 1 yok dokuz olurmu hiç? Bu durumdan da şu sonuç çıkar Bir (1) yok hiç bir sayı yok. 1 var hepsi var bir yok hiç biri yok Burdan da şu sonuç çıkar ki o da Bütün rakamlar birin varlığı ile vardır.
Kısacası Herşey Allah'ın varlığı ile vardır. Allah yok hiç bir şey yok Allah var herşey var. Bu konu da bizi şu snuca ulaştırıyor. Herşeyin Allah'tan var olduğu.

işte sizlere nacizane kısaca (1)

ÖmerFurkan
20. May 2009, 03:16 PM
hoşgeldiniz..bu açıdan bakmamıştım..çok güzel

bob
20. May 2009, 04:32 PM
Her sayı 1'in katı olmalı. Hatta tam sayı olmayan sayılar da 1'in varlığı ile var oluyorlar...Hmm..İlginç..Bu bize Allah'ın bir olduğunu gösteriyor..Çok ilginç..

Sevgili Burak,
Eline bir kalem al. Birbirlerine dik 1 cm uzunluğunda iki doğru çiz.
Sonra da bu iki doğruyu başka bir doğru ile birleştir.
Ne oldu? Bir dik üçgen..
Lütfen bana söyler misin, son çizdiğin (iki doğruyu birleştiren) doğru kaç cm?
Ve bu uzunluğu 1 ile nasıl anlatıyorsun?
Çok garip bir soru değil mi?

Eren Erdem
20. May 2009, 06:00 PM
Selamlar

Allah 1 dir ve tektir mi

2 nin yarısı olan bir mi ?
Sadece kendisinin varlığına işaret eden bir mi ?

Burak
21. May 2009, 09:50 AM
sevgili dostum bob

Doğru da zaten başlı başına birdir şimdi sen biri yatırmış bakıyorsun birde dikine koy bakalım ne görürsün. Örneklendirmek isterim.

Aşağıda senin bahsettiğin gibi üç tane bir var bunları üçgen yapacaktık
_______ _______ _______


asıl bakman gereken bunlar zaten
. . .


Eğer dahada açmam gerekirse Atoma, moleküllere inmek gerek

Elektron veya eksicik, en küçük eksi (-) yüküne sahip temel parçacıkdır.

Atomun üç bileşeninden biri (diğer ikisi proton ve nötrondur). Atomu maddenin en küçük birimi kabul eden kuram yoluyla, elektriğin taneciksel bir yapı içinde bulunduğu sonucuna varılır. En küçük elektrik yükü taşıyan bu taneciğin adı elektrondur. Bütün atomların dış bölümü elektron tabakalarından oluşur ve her tabaka çekirdekten uzaklığına göre K,L,M... gibi harflerle adlandırılır. Çevredeki elektronların sayısı ve konumu, söz konusu elementin kimyasal nitelikleriyle, özellikle değeri ile yakından ilintilidir.


Biz eğer bunlardan daha küçüğünü bulursak ozamanda daha küçüğünü arıyacağız aramaya gerek yok. Zaten bulunmuştur.
Oluşumun en başlangıçtaki temel yapısıdır. Biz Ona Kısaca Yaradan deriz pardon bu uzun oldu 1 diyecektim.
Dikkat edersek eğer, sayılar aleminde başlangıç 1 dir. Bu durumda bize herşeyin bir başlangıçı olduğunu başlama noktasının da 1 Yani Allah olduğunu gösterir.

bob
21. May 2009, 01:02 PM
Sevgili dostum Burak,

Size o soruyu sormamın nedeni kök2' nin 1 sayısı ile söylediğiniz biçimde ilişkilendirilemeyeceğini, irrasyonel sayıların binlerce yıldır bilindiğini hatırlatmak içindi.

Neyse..

Söylediğiniz diğer şeyler ise ya alakasız ya da ben anlayamadım. Elektronlar ile Allah'ın birliği arasında direkt ilişki kuramadım.Belki anlamama yardımcı olursunuz.

Barış
21. May 2009, 02:58 PM
Selam, Bir sayısı ile ilgili okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

BİR :

Bir sayısı sembolik olarak herkesin ilk defada söyleyebileceği gibi TEK olanı, MUTLAK olanı sembolize etmektedir.

İslam’da bir olan, tek olan Allah’tır. Allah sözcüğünün ilk harfi olan elif 1 şeklindedir ve ebcet hesabındaki değeri 1’dir.

Bir sayısının bir başka özelliği de kendinden önce başka sayı gelmemesidir. Kendinden önce gelen sıfır hiçliği sembolize eder. Bir ise hiçliği takip eder ve diğer sayılar ondan türer. Burada Bir’in yaratılıcılık işlevi de ortaya çıkar. Tarot destesindeki bir numaralı kart olan Büyücü de başlangıç ve yaratılış anlamındadır.


Bu bağlamda Yunan alfabesindeki alfa (a) da başlangıcı temsil eder. İbrani alfabesindeki alef ise başlangıç olduğu gibi, bir inanışa göre diğer bütün harfler ondan türer.

Bir sembolizmi üretkenlikte de ortaya çıkmaktadır. Ataerkil toplumlarda üreme sembolü olan fallus da 1 şeklinde sembolize edilir.

Bazı yazarlar göre 1 ayakta duran insanı da sembolize etmektedir. Bir için başka sembol açıklamaları da vardır. Güneş de bir tanedir ve bu yüzden Mutlak Bir’in sembolü olarak Güneş de kullanılmıştır.


Selam ve sevgi ile.

hiiic
14. April 2010, 04:06 PM
Ben bu yazıyı okuyacağımı geçende rüyamda görmüştüm :)
Dejavu oldum yaaa... aynen daha önce okumuşum gibi geldi.

Ama matematiksel bakıldığında bir karmaşa çıkıyor

hani Allah 1 ben ise 7 milyarım (bütün insanlar aynı, gözlerimizin rengi farklı olsada gözyaşlarımızın rengi aynı, hepimiz peygamber soyundan geliyoruz, Ademin alibeytiyiz)

o zaman ben daha fazla oluyorum :p

1 den kasıt belli, bana ortak koşmayın diyor.