PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah tek tir (peki nasıl tek tir)


Burak
20. May 2009, 02:54 PM
Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adı ile

Tek kelimesi anlamı gereği açılırsa Eşi ve benzeri olmayan manasına gelir. Bu özellik sadece Allah'ta gözlene bilir. Çünki ondan başka herşeyin bir eşi benzeri mutlaka vardır. Peki bu nasıl olur.
Zariyat. suresinin 49. ayeti: Her şeyi de çift yarattık ki düşünüp ders alasınız.

Bakıyorum herşeyin içinde ben varmıyım tabiki varım. Allah'tan başka her şey. benim çiftim nerde dir diye kendime soruyorum ve aramaya başlıyorum. Benim sağ baş parmağımın benzeri sol baş parmağım. Sağ baş parmağımın izinin benzeri sol baş parmağım izi. Sağ elimin benzeri sol elim, sağ kolumun benzeri sol kolum, sağ ayağımın benzeri sol ayağım, sağ bacağımın benzeri de sol bacağım.
Tabi burada kullanılan kelimeye dikkat etmek gerekir kelime benzeri, aynısı değil özellikle dikkat edilmesi gereken husus budur.
Elde ettiğimiz sonuca göre benim sağ tarafım sol tarafıma benzer yaratılmış peki bir birlerine eş mi yaratılmışlar ona bakalım. Soruyorum şimdi size sizce benim sağ elim sol elimin eşimidir. Tabiki benim sağ tarafım sol tarafıma eş ve benzer olarak yaratılmıştır. peki herşeyin böyle olması gerekmekteydi madem öyle bir bakalım. Örneğin denizdeki balıklar onlarında sağ tarafları sol taraflarına eş ve benzer olarakmı yaratılmış? evap evet onlarda öyle peki şimdi bana denizde kaçtane balık var kim söyleye bilir. Eğer sayamazsanız uğraşmayın işte size sayamıyacağınız kadar çok delil ilen bir örnek.

Bütün bu anlatımlar bizi Allah'ın yaratmakta kullandığı ölçüyü bulmaya doğru götürecektir. aslında bakıldığın da Allah'tan başka her şey yanında aynadaki görüntüsü ile birlikte bulunduğunda tam ölçüsünde olmaktadır. zaten her şey yanında aynada ki görüntü sü ile vardır.

Hiç bir şeye ihtiyacı olmayan sadece Allah'tır. Tek olmakta ona mahsustur. bizler çift olarak yaratıldık. Kimse çiftini uzakta aramasın herkesin çifti yanı başında dır.

hiiic
31. December 2010, 04:09 AM
:) evlere şenlik Burak,,, nerelerdesin biraz daha yaz nolur,,,

Allah ne kadar yüce,,, öyle yaratıklar yaratıyorki, ordan evinden doğru yorum yapıyor,, aman yarabbi subhansın. cansız topraktan dağılıp yorum yapan, duyguları olan bizleri yarattın nasıl yarattın valllahide şokum billahide şokum... dünyaya geleli yıllar oldu hala ilk doğduğum gün gibi şokum. sen subhansın rabbim,,

Allah yorumlarımıza renk ve doğruluk katsın inşalah,, amin