hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   İkiyüzlülük (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=263)
-   -   Mustafa Islamoglu (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=3321)

merdem 18. May 2013 08:59 PM

Mustafa Islamoglu

Haberi okudugumda sasirdim kaldim.

Dedikodu ?
Yalan?
Ikiyüzlülük?
Cekememezlik?
Iftira?

Yoksa gercegin ta kendisi midir tüm yazilanlar?

Bir insan iftiraya ugradigi zaman kendini temize cikarmasi gerekmez mi sayet hakli ise?

Bir degil bir sürü olumsuz haberler dolasiyor ise ortada hepsi mi yalan hepsi mi dogru?

Ben tanimadigim bir insan hakkinda olumlu olumsuz bir seyler söyleyemem.

Gerci bir insani kendisinden baska hic kimse tam olarak taniyamaz, ki bazen insanoglu kendini dahi tam olarak taniyamaz.

Burada bir fitne cikartmak maksadiyla yazmiyorum bu satirlari.

Dogruyu yanlisi arastirmak lazim.

Kafalarimizda bir soru isareti olusuyorsa, o soru isaretini arastirmak lazim, gercegi ortaya cikartmak lazimdir.

Zan kadar kötü bir sey olamaz.

Aradigimdan degil, beni Islamoglu'nun nasil bir insan oldugu sahsen ilgilendirmemistir. Baska bir sey üzerine yaptigim arama sonucu rastladim habere.

Arastirma yapmadan onun bunun lafina bakarak karar verilmez, bari simdi bir iyice arastirayim dedim, ayni sonuclara rastladim.

Sünnisinden bilmem nesine kadar....

[url]http://tarafsizhaber.blogspot.de/2010/11/torunu-yasndaki-bebelere-tecavuz.html[/url]

[url]http://gercekmustafaislamoglu.blogspot.de/[/url]

[url]http://ehlisunnetkalesi.blogspot.de/2012/08/saknlmas-gereken-bidat-ehli-hocalardan.html[/url] *Hakki Yilmaz ile Edip Yilmaz'i almamislar listeye :)

ozaner 4. June 2013 07:26 PM

Hucurat 6. Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.

yazıklar olsun uğraştığınız işe bak adam olan fikirlerle uğraşır

Hümeze 1 VAY haline iftira atanın ve ayıp-kusur arayanın!

merdem 4. June 2013 08:12 PM

Ne demek oluyor simdi?

Ben soruyorum bu haber dogrumudur diye.

Haber getiren fasik kimdir?

Haberi arastiran ver mi aramizda dogrumu degilmi diye?

Coluk cocuk sahibi olanlarimizin bilmeleri gerekli gelmezmi colugunu cocugunu kimin eline teslim edebilir yada etmemesi gerekir diye?

Ates olmayan yerde duman tütmez.

Ben Islamoglu'nu tanimiyorum, bir isim de yok kendisinle. Isi olanlar düsünsün.

Tesadüfen rastladigim bir haberdir, hususi Islamoglu'nun gecmisini arastirmak gibi bir art niyetim olmadigidir.

Dogruya dogru konusmak/yatismak ne zamandan beri kabahat?

Hep örtbas etmemizden dolayi degilmidir zaten Islam dininin basina gelenler?

Arastirmayalim Din Kardeslerinin arasi acilir aldigimiz sonuclardan diye diye, ne hadis kalburcularinin gecmislerini arastirdik, ne de uydurulan (!) Emevi tingirtilarini arastirdik.

Kafamizi deve kusu misali gömmeye devam edelim.

Kimin ne oldugunu ancak Allah bilir diyoruz kolayimiza gelince. Görünen köy klavuz istemez diye de bosuna denmemis herhalde.

Gazetelerin radyolarin tv'lerin bangir bangir verdigi her bir haberi acaba kac kisi arastiriyor? Herseyden evvel kimin imkani var bu arastirmalara?

Demek ki herbir haberi görmemezlikten gelmemiz gerekir, kalbimize danismamiz kalir sonuc olarak.

Mahkemeler de nasil olsa bir ise yaramiyor, öyle ya, kimin güveni kaldi ki artik.

Aklima gelmisken sorayim, zinada 4 sahit lazim hepimiz biliyoruz ayetlerden, acaba tecavüze ugrayan sikayet etmeye kalktiginda da aynen zinadaki gibi 4 sahit mi getirmesi gerekir?

Selam ve dua ile.

ozaner 4. June 2013 08:35 PM

ne güzel haber veriyorsunuz işinize geldiğinde Fenni sünnetçileri adam yerine koymazsınız ama işinize gelen haber olunca iftiraları linklersiniz adamların tek sermayesi yalan iftira

araştırmak iftira linkini vermek değil tarafların tez lerine yer vermektir

doğruyu konuşmak buysa biz hangi kitabı okuyoruz okuduğumuz kitap bize ne vermiş veya verememiştir

sorun islamoğlu değil sorun bizim davranışımız mutlak doğru ve doğruyan kitabı okuduğu idda eden adamların

haber alma ve haber verme işine bak

kim dinler seni
kim okur yazını

kitap sadece bilgi değil aynı zamanda hakattir??????????

doğru bilgiye ulaşmak ve doğru davranış bu değil

verdiğiniz linklere bir bakın ?????/Haber kaynağına

adamın şu düşüncesini bu görüşünü beğenmiyorum yanlış deyin

bende bir çok görüşünü paylaşmıyorum

ama sahih olmayan bilgileri aktarmak Allah katındada sorumluluktur

merdem 4. June 2013 09:14 PM

Kardesim, fikrini önceden paylasabilirdin.

Biz insanlar iste böyle anlasmamazliklara yol aciyoruz olmadik yerde, sanki kelime kitligi var piyasada.

Konunun beni sasirttigini zaten bastan bildirmisim, mesele nerede? Bilmemek degil ögrenmemek ayip. Bildirmenin de bir adabi olmali.

Ilk yazimin altina güzelce bir cevap yazmis olsadin, herhalde anlamam da kolaylik olurdu. Benim fikrim bu derdiniz ve paylasimda bulunurdunuz. Tenlikdlere lüzum yok. Burada tartisma yapmiyoruz, fikir ve bilgi paylasiyoruz.

Güzel söz yilani deliginden cikarir.

Sayisiz ayetlerle misaller vermeme lüzum yok.

Sag elle sol kulagi göstermeye ne lüzum var, kestirmeden kolayca da anlasabiliriz.

Selam ve dua ile.

Fers 5. June 2013 04:51 AM

[I]zinada 4 sahit lazim[/I]

zina nın tanımı nedir ki lazım gelen dört şahidin açılımı ne olsun...
mesela, zinaya tanıklıkları nasıl olmuş ve güvenilir olduklarının ispatı nasıl belirlenmiş...

merdem 5. June 2013 08:44 PM

[QUOTE=Fers;17843][I]zinada 4 sahit lazim[/I]

zina nın tanımı nedir ki lazım gelen dört şahidin açılımı ne olsun...
mesela, zinaya tanıklıkları nasıl olmuş ve güvenilir olduklarının ispatı nasıl belirlenmiş...[/QUOTE]

Yillarin getirmis oldugu tercübeler ile bilgi sahibi olan degerli kardeslerimizden bazilari bilhassa sizin bilgilerinize önem verirlerken her halde bir cahillik edip benim cahilane halimle size cevaplar verebilcegimi düsünemezsiniz.

Buyrun izahlarinizi sunun, benimle beraber bekliyenler de fazla merakta kalmasinlar.

Fers 6. June 2013 09:59 PM

وَاللاَّتِي يَأْتِينَ الْفَاحِشَةَ مِن نِّسَآئِكُمْ
vellaatii ye tiinel faahişete min nisaaikum...

15...Kadınlarınızdan aşırılığa gidenlere/ cinsel sapıklık edenlere, kendinizden onların aleyhine hemen dört şâhit getirin; şâyet onlar şâhitlik ederlerse, artık o kadınları, ölüm onlara geçmişte yaptıklarını ve yapması gerekirken yapmadıklarını bir bir hatırlattırıncaya ya da Allah onlara bir yol kılıncaya kadar evlerde tutun.
16...Sizlerden cinsel sapıklık eden iki er kişi, hemen her ikisine de eziyet edin. Eğer tevbe ederler de düzeltirlerse artık onlardan mesafeli durun. Şüphesiz Allah, tevbeleri çokça kabul eden, çok tevbe fırsatı verendir, çok merhamet edendir.

(92/4, Nisâ/15-16)
H.Yılmaz

cinsel sapıklık nedir, aleyhine şahit olanlar ne şekilde/nasıl/hangi sıklıkla....
evde alıkoyma vicdanı temizler mi, zorlama mıdır, zorlama hak mıdır/zorlama var mıdır...
er kişilere eziyet ne demek, alıkoyma er kişilere neden yok/toplumun yapısı haktan gelen hükmü şekillendirebilir mi, kendilerini düzeltme karşılığı onlardan mesafeli durmak eziyet iptal ceza yok demek midir/nedir, düzelmiş gibi görünme sonrasında daha ihtiyatlı şekilde devam/zina etmeyeceklerinin garantisi nedir...

Fers 6. June 2013 10:00 PM

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي
ez zaaniyetu vez zaanii...

2...Zina eden kadın ve zina eden erkek, hemen her birini yüz kamçı ile kamçılayın, Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah dininde sizi, onlara acıma duygusu tutmasın! Ve mü’minlerden bir grup onların cezalandırılmasına tanık olsun.
4...Ve evli, hür kadınlara zina isnadında bulunup, sonra dört tanık getiremeyen kimseler; hemen bunları seksen kamçı ile kamçılayın ve onların tanıklığını ömürleri boyu kabul etmeyin. Ve onlar, yoldan çıkmışların ta kendileridir.
6,7...Eşlerine zina isnadında bulunup da kendilerinden başka şâhitleri olmayanlar; onların her birinin şâhitliği, kendisinin doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa, beşincide de, eğer yalan söyleyenlerden ise, Allah'ın dışlayıp gözden çıkarmasının kendi üzerine olmasına Allah'ı şâhit tutmasıdır.
8,9...Kadının, kocasının yalan söyleyenlerden olduğuna dair dört defa, beşincide de, eğer kocası doğru söyleyenlerden ise, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasına Allah'ı şâhit tutması, kendisinden cezayı savar.
5...Ancak iftira attıktan sonra tevbe eden; iftiracılığını itiraf ve bir daha yapmayacağına söz veren ve düzelten kimseler hariçtir. Artık, şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

(102/24, Nûr/1-2, 4, 6-9, 5)
H.Yılmaz

fahişe nedir zina nedir...
tanık getiremeyene seksen kamçı ve tanıklıktan men cezası, tanık getirememekten kasıt iftira mıdır, öyle ise gelen dört tanığın tanığı/tanıkları kimdir, kendilerinin tanıklıklarının açılımı nedir, ne şekilde, nasıl tanık oldular, doğru söylediklerinin ispatı nedir...
eşine isnadda bulunan kişiden 4+1 söz almak neyin nesidir, bu kadar basit midir, yalancı ve ahlaksız birinin 4+1 iftirasından madur eşi koruyacak olan nedir...
kadın 4+1 derse koca güme mi gider, hangisi doğru söyleyenlerden, neye göre tespit, hangisinin 4+1 i makbul, izahı, mantığı nedir şahit tespiti nasıldır...
iftiracının tevbeden sonraki sözüne garanti olan nedir...

merdem 7. June 2013 03:08 AM

Anlasilan Bedevi Araplarin Kur'an indirildigi zamanlar bu ayetlerle bir problemleri olmadigidir, yoksa sorularina devam ederler Rabbimizden daha fazla izah beklerlerdi.

Biz modern (!) kafamizla ancak bu kadar anliyoruz/anliyamiyoruz ayetleri, isimize gelmeyen bir seyler olmali ki ortada bir karisikliktir gidiyor.

4 kelimeye 100 soru ve cevap quiz programi baslatilmis bulunuyor, ama ne soru isareti var ortada ne ünlem nede cevap.

Ortada olan tek gercek, Allah'in gazabinin er yada gec gelecegidir, en gec hesap günü.

Yüce Allah'in bagisladigi "özgür secim" sloganlari ile herkes ortalikta cirit atarak felsefi yollardan bildigini okuya dursun, Rabbimiz de bekliyor....

Degerli Fers Kardesim, Hakki Yilmaz Kardesimize "Iste Kur'an" sitesinden mail yoluyla ulasabilirsiniz. Ben her zaman sorularima kendisinden sahsen cevap almisimdir bu güne kadar, siz de deneyin sansinizi, ona yöneltin sorularinizi.

Sayet Hakki Yilmaz Kardesimizin aciklamalari yeterli gelmezse, kendilerini Mehdi (!) ilan edenlerden de faydalanabilirsiniz :p denizde kum onlarda cevap. Biryerlerde sanki halen Kur'an indirilip duruyormus gibi adamlar maasAllah arama motorundan becerikliler.

Agizdan cimbizla cekerek laf almaya kalkismak huyundan vazgecmis bulundugumdan dolayi da tartismalara girmeye hic niyetim yok. Agzim yeteri kadar yandi.

Benim ne türkcem yeterli ne arapcam ve de ne bilgim yeterli, bu yüzden ben aradan cekiliyor, meydani ustalara birakiyorum.

Selam ve dua ile.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:57 PM.