hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   Ölüm (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=447)
-   -   Melekler canları alırken... (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=274)

Barış 2. October 2008 10:13 PM

Melekler canları alırken...

Selam,

Melekler kiminin sırtlarına,yüzlerine, arkalarına vurarak alıyor canını, kimini ise
selamla karşılıyor. Selamla karşılanan bu canları ise o en büyük korku tasalandırmıyor. Aksine bunlar o en büyük başarıyı elde etmişler,Rablerinden bir lütuf olarak azaptan korunmuşlar. Her nefsin ölümü tadışında farklar var anlayabildiğim kadarıyla.

[B]ENAM 93 Yalan düzüp Allah'a iftira eden veya kendine bir şey vahyedilmediği halde "Bana vahyedildi" diyen kişi ile, "Allah'ın ayet indirdiği gibi ben de indireceğim" diyen kimseden daha zalim kim vardır! Bir görsen o zalimleri [COLOR="Red"]ölüm dalgaları[/COLOR] içindeyken.[COLOR="Red"]melekler ellerini uzatmış, "Çıkarın canlarınızı!" diye![/COLOR] Bugün [COLOR="Red"]zillet azabıyla[/COLOR] cezalandırılacaksınız; çünkü Allah'a karşı gerçek dışı şeyler söylüyorsunuz ve çünkü O'nun ayetlerine karşı büyüklük taslıyordunuz.

ENFAL 50 Bir görseydin o küfre sapanları! [COLOR="Red"]melekler canlarını alırken onların yüzlerine ve arkalarına vuruyorlardı:[/COLOR] "Yangın azabını tadın."

ENFAL 51 "İşte bu, ellerinizin önden gönderdiği şeyler yüzündendir. Allah, kullara asla zulmetmez."

MUHAMMED 27[COLOR="Red"] melekler onların yüzlerine ve sırtlarına vurarak canlarını alacakları zaman[/COLOR], bakalım nasıl olacak?!

NAHL 32 [COLOR="Red"]melekler, canlarını temiz insanlar olarak aldıklarına[/COLOR] şöyle derler: "[COLOR="Red"]Selam[/COLOR] size, yapıp ettiklerinize karşılık olarak girin cennete."

ENBİYA 103[COLOR="Red"] O en büyük korku[/COLOR] onları tasalandırmaz. melekler onları şöyle karşılarlar: "Bu size o vaat edilen gününüzdür!"

DUHAN 56 Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.

DUHAN 57 Rabbinden bir lütuf olarak böyledir.[COLOR="Red"]İşte budur o büyük başarı.[/COLOR]

[/B]

Ölüm aniden gelip de aşağıdaki cümleyi sarf etmek durumunda kalanlardan olmaktan Yüce Rabbime sığınırım.

[SIZE="3"][COLOR="Red"]MÜNAFIKUN 10 Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
[/COLOR][/SIZE]

Allah en doğrusunu bilendir.
Esenlikler.

Toslunba 2. October 2008 10:53 PM

[QUOTE=Barış;724]
[SIZE="3"][COLOR="Red"]MÜNAFIKUN 10 Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
[/COLOR][/SIZE]

Allah en doğrusunu bilendir.
Esenlikler.[/QUOTE]

Bu ayeti okuyupta hiçbirşey yapmadan yerinde durmayı başarabilen varmı?

Barış 2. October 2008 11:11 PM

[QUOTE]Bu ayeti okuyupta hiçbirşey yapmadan yerinde durmayı başarabilen varmı?[/QUOTE]
Şu dünyanın haline bir bakınca, aklıma gelen olasılıklar:

-Ayeti okuyan az.
-Ayeti kendi dilinde (anlayacağı dilde) okuyan az.
-Ayeti okuduğu halde kalbi ürpermeyen,öğüt almayan çok.
-Sadece ayeti okumakla kurtulacağını düşünenler çok.
-Anladığı veya anlamadığı dilde bu ayeti ömrü boyunca mesela 100 kez okumakla ibadet ettiğini düşünenler çok.
_.............
_.......

Görünen o ki; ne yazık ki bu ayeti okuyupta hiçbirşey yapmadan yerinde durmayı başarabilen epeyceinsan var. :(

İnşallah bizler bunlardan olmayalım.

Toslunba 3. October 2008 12:11 AM

[QUOTE=Barış;728]Şu dünyanın haline bir bakınca, aklıma gelen olasılıklar:

-Ayeti okuyan az.
-Anladığı veya anlamadığı dilde bu ayeti ömrü boyunca mesela 100 kez okumakla ibadet ettiğini düşünenler çok.
_.............
_.......

Görünen o ki; ne yazık ki bu ayeti okuyupta hiçbirşey yapmadan yerinde durmayı başarabilen epeyceinsan var. :(

İnşallah bizler bunlardan olmayalım.[/QUOTE]
Hadi bizim millet anlamıyor.Peki Araplar neden böyle?Bence sorun çok daha derinlerde ama çözemedim.

kuranyeter 3. October 2008 11:57 AM

.Gerçek şu ki, biz senin üzerine 'oldukça ağır' bir söz bırakacağız. müzemmil 5

kuran arapçasını bilmek ile bu iş olsaydı diğer ırklara haksızlık olurdu kuranı anlamak için arap olmak şart değil kuranı anlamk için teslim olmak gerek,teslimiyet sonucu en gereksiz meal bile doğru bir meal gibi kişinin kalbine iner.

sözün sahibi sözünü kime nasıl anlatacak diye bir kaygı duymazken bizim bu tür kaygılarımız telim olmayışımızdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

sözlerimden bazı arkadaşların alınması ise beni derinden üzmektedir,iblisin istediği gibi bir birimizle dalaşmaktan vazgeçmek için daha neler yapacağım bilmiyorum.

serkan2172 31. October 2008 08:14 PM

[QUOTE=Toslunba;730]Hadi bizim millet anlamıyor.Peki Araplar neden böyle?Bence sorun çok daha derinlerde ama çözemedim.[/QUOTE]

Asıl islamı kirleten emeviler bu araplardan gelme. Rivayetciler falan onlardan çıkma onların durumunun da bizden farkı yok.

suskunkul 1. November 2008 08:17 AM

[QUOTE=kuranyeter;747].Gerçek şu ki, biz senin üzerine 'oldukça ağır' bir söz bırakacağız. müzemmil 5

kuran arapçasını bilmek ile bu iş olsaydı diğer ırklara haksızlık olurdu kuranı anlamak için arap olmak şart değil kuranı anlamk için teslim olmak gerek,teslimiyet sonucu en gereksiz meal bile doğru bir meal gibi kişinin kalbine iner..[/QUOTE]

Anlamlı bir çıkarsama..hatta şöyle de düşünebilir, günümüz İlahiyatçıların bu dini en iyi anlayan ve uygulayan olması gerekir..ama görünen köy kılavuz istemez hesabından fazla yoruma da gerek yok..

mavera 1. November 2008 12:38 PM

[QUOTE=Barış;724]
[/COLOR][/SIZE]
[/QUOTE]

Ayette rızıkların paylaşılması / dağıtılması konusuna vurgu yapılıyor. Belki bu konuda neler yaptığımızdan / yapılabileceğinden bahsetsek, forumu gezen misafirler için de yol gösterici olabilir. Örneğin ben elimde para oldukça yardım vakıfları aracılığı ile gıda yardımlarında bulunmaya çalışıyorum. Kendim, bizzat alıp götürdüğüm de oluyor.

bartsimpson 12. April 2013 01:47 PM

[QUOTE=Toslunba;730]Hadi bizim millet anlamıyor.Peki Araplar neden böyle?Bence sorun çok daha derinlerde ama çözemedim.[/QUOTE]

Anlamak için "ADAM" olmak gerek.... yoksa "ADEM" miydi?????

merdem 12. April 2013 03:21 PM

[QUOTE=Barış;728]Şu dünyanın haline bir bakınca, aklıma gelen olasılıklar:

-Ayeti okuyan az.
-Ayeti okuduğu halde kalbi ürpermeyen,öğüt almayan çok.
-Sadece ayeti okumakla kurtulacağını düşünenler çok.
_.............
_.......

İnşallah bizler bunlardan olmayalım.[/QUOTE]

Ayetlerden bihaber olanlar var, ömürleri boyunca yardimlarda ve iyiliklerde bulunuyorlar, text halindeki ayetlerin haricinde besbelli "Kainatin Ayetlerini" okuyor olmalilar. Tabii ki en güzeli tüm ayetleri okuyup anlayabilmek ve ona göre hareket etmek olsa gerek.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:21 PM.