Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. October 2011, 09:58 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Aleykümselam Dost1 abi
Açıklamandan ve uyarından dolayı size ziyadesiyle teşekkür ederim.
Ben 2 yukardaki yazımda sanırım biraz aceleyle oldu,yanlışlığa düştüm.
Evet, "Kur'an da namaz yoktur" dersek yanlış olur. Her ne kadar "namaz" kelimesi Arapça olmasa da

Kur'anda namazı çağrıştıran ifadeler vardır. Fakat öyle namaz hocası kitaplarında bahsedildiği gibi şekil şartı aranmaz. (Aransaydı, Cenab-ı Allah uzun uzun tarifini de buyururdu) Kur'anda namazın detaylı anlatılmamasının hikmeti de sanırım,rabbimizin bizi bu konuda serbest bırakmasından kaynaklanıyor olabilir. Rabbine yakar da nasıl yakarırsan, rabbini tesbih et,yücelt te nasıl yaparsan yap. Bu konuda serbestiz.

Zaten daha önce de bahsettiğim gibi, namazı "Salat" kavramında değil de,"Yusebbihu,sebbihismi rabbik,..." gibi cümlelerde ararsak doğru sonuca ulaşırız gibi geliyor.

Aşık74 kardeşim,uzun zamandır görüşemiyorduk. Özlemişim

Sorunuz çok mantıklı. Bence bu soruya cevap olarak, Kur'anın yazı diliyle değil de,o zamanın Arap toplumunun konuşma diliyle inmiş olması verilebilir.
O zamanın insanlarının argo ya da kibar ne kadar deyimi varsa rehberimizde görmemiz mümkün.

Tabii ki yüce yaradan kuluna sövmez,beddualar yağdırmaz.
Lakin o kadar uyarıcı,tebliğci göndermesine rağmen akılları başlarına gelmeyen kişilere ya da kavimlere bir sitem sözkonusu sanırsam.
Sanki cenab-ı Allah,"Ben size o kadar uyarıcı gönderdiğim halde, e be insanoğlu! birazcık kendine gel" der gibi.

Bunlar benim şahsi görüşlerimdir. En doğrusunu Cenab-ı Allah bilir.Her türlü hatadan münezzeh olan O'dur.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aşık74 (6. October 2011)