Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. October 2011, 12:18 PM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Zekat daha sağlıklı Salat ikame etmek için verilir.
Sosyal sorunları çözmenin en etkili ve kalıcı yolu Salattır. Bireysel yardım ve harcamalar çoğu yerde bir değer sağlamaz. Tek başınıza evinizde yetim besleyemez, insanlara eğitim veremez yada sokaktan adam alıp eve getiremezsiniz.

Ancak Salat ile yani cemaatin desteği ve zekatlar (vergiler) verilerek küçük yardımlar büyür ve yoksullar için bakım evleri kurumlar (mescitler) açılır.

Allahın emrettiği de budur. Bu şekilde kötülükler engellenir.

Zekat Salatın bir parçası olduğu için devlete verilen vergidir. Dünyada gelişmişlik düzeyi ile vergi kaçırma oranları listelendiğinden en gelişmemiş ülkelerin en çok, en gelişmişlerin ise en az vergi kaçırdığı ülkeler olduğu görülmüştür (kaynağı hatırlamıyorum googleden aratabilirsiniz)

Yani Allah zekatı veren ülkeleri ödüllendiriyor. kaçıranları ise helaka yönlendiriyor...

Zekat toplanan gelirler zaten mescitler aracığıyla (makaleden aynen kopyalıyorum) şunlara gidecektir...

Zekat verilecekler:

anne-baba ; çalışamayacaklara emekli maaşı (SSK)

yakınlar ; İş güvenliği ve iş bulma kurumları, iş imkanları

yetimler ; çocuk esirgeme kurumları

yoksullar ; yoksun olduğu yere göre... ücretsiz destek veren kurumlar. yemek ve barınma çadırları v.s.

düşkünler ; Huzur evleri, akıl hastaneleri v.s.

zekat işinde görevli olanlar ; devletin diğer kurumları (finans, denetleme v.s.)

dine kalpleri ısındırılacaklar ; İslami çalışma yapan kurumlar (diyanet işleri(bugün amacının dışında) gibi)

köleler ; asgari ücret ve diğer çalışanlar

borçlular ; Devletin kredi ve hibe kuruluşları (satılan kurumlarda dahil, sümerbank, deniznank, etibank, v.s.)

Allah yolundakiler ; akademisyenler, askerler, araştırmacılar vs. ve dernek ve kurumları

yolda kalmışlar ; ulaşmak istediği hedefe bağlı yardımcı kurumlar

hepsine ek olarak daha ; kızılay, akut, hastaneler, ve diğer sosyal destek kurumları... liste uzun

Bunlara ek olarak Allahın tavsiye ettiği gibi kim gönlünden daha fazlasını yapmak isterse ona da yaptığının karşılığında daha büyük güzellikler vardır...

Alıntı:
Verilenler gösteriş yapmak için verilmemeli ve verildikten sonra da verilene onur kırıcı davranışlarda bulunulmamalıdır. Aksi taktirde geçersiz olur.

Verilenler gizli ve açık şekilde verilebilir; fakat gizli olanlar daha hayırlıdır.

Bollukta da darlıkta da verilmesi övülür. İçlerinden gelmeyerek verenler ve bunu bir ceza gibi algılayanlar yerilir.

Güçsüzler, hastalar, verecek bir şey bulamayanlar Allah ve resulüne içten bağlı olup hayra çağırmalıdırlar (öğüt vermelidirler).
denmiş... vergi şeklinde bahsettiğim gibi yardımın bir gösterişi olur mu? bu şekilde yapılan desteğin gösterişi nasıl olur???

işte Allahın emrettiği budur, vergi malın çok olsada az olsada kazancına göre verdiğin şeydir.
Kazancına göre vermekte budur bu anlama gelir. varlıkta ve yoklukta verirler. gösterişsiz devlet kanalıyla yardım yapılır ve küçük birikimler ihtiyaç sahiplerinin işini gayet iyi görür...
Ayrıca vermeyenler cezaya hatta halkın nezdinde dışlanmaya tabidir... Bakın o alıntıda yazılanların hepsi nasıl oturdu şimdi...

ŞİMDİ bırakın zekat vermeyi, zekat kaçıran hatta onu da geçtim, devleti dolandıran, kurumları batıran ve yahudilere (liderliği yasaklanmış olanlara) satanları MAHŞERDE kim kurtaracak??? zaten inandıkları yok inanıyorum demeleri de gösterişten öte değik ama heleki devlet malını saçıp savuran hatta çalanın midesine doldurduğu ne? Kor Ateşten başkası değil,, ne olurdu anlasaydı keşke... kendisi bilir, yediği hakların karşılığında ahirette ona yemek için kan ve irinden başka kaynar su ve yanında bile geçmek istemeyeceği bir ağacın çirkin meyveleri var... ve peşlerinden gelenlerinde veballerini çekecekler...

ne olurdu anlasalardı...

Konu hiiic tarafından (8. October 2011 Saat 12:25 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (8. October 2011), Miralay (29. October 2011)