Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. March 2013, 02:48 PM   #29
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Selam
bence sorulan ve sorulması gereken nedir diye kendi kendime düşündüğümde şu soru belirmişti kafamda;
Allah bizim cennetlik mi yoksa cehennemlik mi olduğumuzu biliyoru mu?

Sorunun cevabı eğer Hayır ise ben şahsen bugünkü bilgilerimle Allah tan şüphe ederim. yaratıcı nasıl olurda bilmiyor!!!

Sorunun cevabı evet ise O zaman beni niye yarattı derim ve neden beni cennet yada cehenneme koyacak ben ne yaptım ki???

Düz mantıkla düşünürsek çözüm bulamayız değil mi?

Allahın mantığından bakabilirmiyiz? Hiç sanmıyorum çünkü Allah yaratıcı yaratmanın ne olduğunu sadece o biliyor. biz sanı ve tahminlerde bulanabiliriz ki buda gerçek olamaz.
O zaman gerçek ne?

Nacizane mantığım şu şekilde işliyor benim; Allah bizim cennetlik mi cehennemlik mi olduğumuzu biliyor ancak Allah bizim için bu cennetliktir bu cehennemliktir diye İRADE kullanmıyor irade kullanmayınca bu kararı BİZ vermiş oluyoruz Allah bunu kararını bize bırakmış.
Bize bununla ilgili herşeyi kitapla bildirmiş gerisi insana kalmış.

bir örnek;
Allah 10 inanan 100 müşrike bedeldir demiş 100 inanan 1000 müşrikle başa çıkabilir savaşabilir demiş ayetinde.
Sonra diğer bir ayette allah sizi affetşi 10 inanan 20 müşrike 100 inanan 200 müşrik ile başa çıkabilir demiş.

Şimdi allah bilmiyor muydu da 1 karşı 10 derken yanılıyormuydu? sonra düzelti? 1-2 diye
Hayır elbetteki yanılmıyordu inananlara 1 inan 10 müşrikle başa çıkması için gerekli herşeyi vermişti ancak İnanlar ZAYIFLIK gösterdi ve allah bu yüzden inanaları affeti ve 1 e 2 oranını verdi.
Peki Allah inanaların zayıflığını bilmiyormuydu? elbette biliyordu ama Allah bize 1 e karşı 10 gücü,becerisi,aklı vermişti ve bunu kullanmamızı istiyordu ama İnanlar kullanamadı.

Yani Allah herşeyi bilir (gerekmedikçe yani sınav mantığı ile ) irade beyan etmez yani müdahalede bulunmaz.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla