Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2009, 01:18 PM   #22
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Değerli Aşık dostum ,namaz 5 vakittir ,3 vakittir demek ile 3 vakit olduğunu düşünüyoruz demek farklıdır. Ancak kendi adıma birisi bana 5 vakittir derse Kurandan bana bu 5 vakiti göster derim. Şimdiye kadar gösterebilen olmadı. Allahta kitabında bu hususu unutmuş olamaz. Bizim gördüğümüz 3 vakitten bahsediliyor. Aksini iddea eden delilini getirmeli. Namaz 5 vakittir diyenler hiç 3 ken 5 yaptık derdine düşmüyor ise bizde ahirette Kurandan bunu anladık şeklinde bir savunma yapabiliriz. En azından tutar bir dalımız olur. Peki ya 3 ken 5 yapanlar ne der? Peygamberimizden öyle gördükmü der acaba? Oysa peygamberimizin ümmetinden kitabı arkalarına attılar diye ahirette şikayetçi olacağı bildirilmiş kuranda.

Hem aşağıdaki ayetlerde bize moral olmaktadır böyle bir yanılgıya karşı. Allahın kitabına sarılıp yanlış yada eksik anlamak ile elalemin ipine sarılmak biribirinden farklı olsa gerek.

2.121.
Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi izleyenler buna inanır; inkar edenlerse kaybeder.

3.23.
Kitaptan kendilerine bir pay verilmiş olanlara baksana, aralarında hükmetmeleri için ALLAH'ın kitabına çağrılıyorlar da onlardan bir grup yüz çevirip geri dönüyor.

4.105.
Halkın arasında ALLAH'ın sana gösterdiği gibi yargı veresin diye Biz sana gerçeği içeren kitabı indirdik. Hainlerden yana olma.

18.27.
Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. Kelimelerini hiç bir şey değiştirip kaldıramaz ve O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.

21.10.
Size, size olan mesajı içeren bir kitabı indirmiş bulunuyoruz. Aklınızı kullanmaz mısınız?

29.51.
Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

# 39.41.
Biz bu kitabı sana halk için gerçekle indirdik. Kim doğruyu bulursa kendisi içindir. Kim saparsa da kendisi aleyhine sapmış olur. Sen onların avukatı değilsin.

Birde Ahirette hesabını vermekle ilgili ;acaba ahiret nasıl bir yer. Sonuçta bu dünyayıda Allah yarattı Ahiretide. Hem o Allahki benim sünnetullahımda değişme bulamazsın diyor. Acaba ahirettede bu dünyadaki gibi bir layıkını bulma ;ancak ayetlerde belirtildiği gibi daha şiddetli ve dönüşü olmayacak şekildemi? Bu ahiret nasıl bir yerdir ? Acaba mahkemelermi olacak? Cennet nasıl bir yer ,cehendem nasıl bir yer? Neden cehendem var? Allah kulunu orada ızgaramı yapar? Bu ateş nasıl bir ateş? gibi pek çok soruyu Kurana sormak gerekli diye düşünüyorum.

Aklıma bir husus geldi bu arada. Derizki Allah her an her yerdedir. Allah derki beni sorarlarsa deki ben size şah damarınızdan yakınım. Yine Allah derki Nefsinizin fısıldadıklarını bilirim!. Bir yaprak düşmesi olmazki bilgimiz olmasın! Alimim! Ve yine o Allah derki "Herşeyin hazineleri bizim yanımızdadır" .Bunları birlikte düşünürsek heran heryerde herşeyin hazinesi ,herşeyin bilgisi mevcut ,ve senin nefsimizin fısıltılarındanda haberdar. Ve o da bize şah damarımızdan yakın. O halde nur cemaatine neden ihtiyacın olsunki. Yada bir başkasına. Ahirette asıl bunu sorarlarsa ,yani "Ben sana şah damarından yakındım ,sen neredeydin -kitap bile gönderdik sana?" denirse ne deriz asıl bunu bi düşünmek gerek. Öbürü kolay gibi ,Kitaptan bunu anladık ,hadislerede ,atalarımızın dininede güvenemedik 3 vakit kıldık deriz inşallah . Merak işte. Kurana sor ,sana bir ip atılmış. Rabbinden iste bakalım ne diyecek.

Sağlıcakla kal.....
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. June 2010)