Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. January 2010, 04:06 PM   #3
Apollonius
Katılımcı Üye

Tesekkür: 97
34 Mesajina 72 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Apollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud of

Son yazdığım belgeselde gördüğüm kiliseye gelenlerin inançları cahiliye dönemindeki müşriklerin ve Maide suresinde anlatılan Hristiyanların inançlarının benzeri.

- Allah'ı biliyorlar ama Allah'a değil Meryem'e dua ediyorlar. Hem de Meryem'in temsili portresine bakarak.

Cahiliye dönemindeki müşriklerin inancı nasıldı?
- Allah'ı biliyorlardı fakat Allah'a değil Allah'ın meleği/kızı olarak bildikleri meleklere dua ediyorlardı. Daha doğrusu o melekleri temsil eden heykellere.

Diğer Hristiyanlar da Hz. İsa'ya dua ediyorlar.

Arada ŞİRK açısından bir fark göremedim ben.

Maide suresinde:

Hatırla ki, Allah: 'Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara: 'Beni ve annemi' Allah'tan başka iki tanrı olarak benimseyin' dedin?
denirken ve

Onun annesi dosdoğrudur, her ikisi de yemek yerlerdi (...)

denirken bunlar kastediliyor bence. Her ikisi de insandı. Size yardım edemezler. Çünkü insandılar ve öldüler.

Çünkü müşrikler de "bizi LAT-UZZA falan yarattı" demiyorlardı. Allah'ın yarattığını biliyorlardı.

Müslümanlar arasında da var böyleleri. Evliya olduğu söylenen insanların mezarlarına gidip Allah'a değil doğrudan evliyaya dua ederler. Şiilerde bir çeşidinde de var sanırım. İmam Hasan'mıydı tam hatırlamıyorum ona dua ediliyor bir yörede mezarının olduğu yerde.

Adama mikrofon uzatıyorlar diyor ki "ben doğrudan Allaha dua edemem. imam hasana dua ederim. onun yeri farklı olduğu için duam böylece daha çabuk olur!!????"

İşin acı tarafı ne biliyor musunuz? Müslümanlardan bir çok insan böyle evliyaya/imama/peygambere/şeyhe/alime doğrudan dua ederlerken Fatiha suresini de okuyorlar.

Halbuki ne diyor o surede:

Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz.

Fatihanın anlamını bilmemeleri ne acı Tevhidi özetleyen bir suredir bana göre.
Apollonius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apollonius Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (25. January 2010)