Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. December 2013, 02:01 AM   #127
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Savm ve siyam.

Kendisine ve toplumuna yönelen gerek iç-gerek dış emperyalist düşman güçlere karşı bu güçleri gerek ilmi gerek fiili BİREYSEL fiille alt etme eylemi: Savma.......
Ve ilmi ve fiili yönden Müslümanların iç ve dış düşman güçlere karşı yapması gerekli TOPLUMSAL fiil ve ilimle karşı koyarak alt etme eylemi: Siyam....

"Savma" eyleminin başarılı olabilmesi için yani Müslümanlığın yaşatılabilmesi için Bakara-183. ayet "Siyam"ı açıklamış: "kendinizle kötülükler arasına eskilerden beri yapıldığı gibi engeller koyarak, Takva sahibi olmak."

Demek ki biz, bize yönelmiş, bizi sömüren emperyalist güçlerin şerrine her zaman muhatabız ama yönelmiş kötülüklerin her türlüsünü kendimizden uzak tutacağız, caydırıcı olmalıyız, sıcak temasta ise kazanacağız. Bunu yapabilmek ancak "ayırt" edebilme, ve önlemini alabilme yeteneği, Takva ile olur; çünkü düşman sinsi. Bunu elde edebilmek için de bir eğitimden , "siyam"dan geçmek gerekiyor. Bu eğitim de "Kitap"taki kollektivizmi layıkıyla öğrenerek olur. Dolayısı ile kişi kendisini, hayatın belirli bölümlerinde "sayılı günlerde"/demek ki ömür boyu(ömür de sayılı günlerdir) eğitim ve öğretim ve verilen seminer ve kurlarda kendisini "Kitabın" gösterdiği/ilmi sistem bilgileri ile düzenli bir düşünce ve yaşama yönelerek benimseyecek, içine sindirecek, meleke edinecek savaş yapabilecek kadar militanı olacak. Bu olgu bize has değil, bütün "evvelki müslümanların" yaptığı gibi, daha sonraki müslümanların da yapması gereken bir eğitimdir.

Bu eğitimin ihmal edilmemesi gerektiği ve hatta hastalık veya dini üstün bir görev ile seyahat edip bu eğitim ve öğretim seminerine katılamıyorsa, bundan doğan eksikliği/geri kalmışlığı muhakkak diğer seminerlere katılarak kapatın deniyor. Demek ki bu seminerler sürekli yapılmalı ve devlet yüklenmeli(Milli Eğitim gibi); onun varlık şartı.

Şimdi
Okuyun tekrar ayeti veya düzgün çevrilmiş bir meali; ayetin neresinde aç-susuz kalın veya kalarak kendinize sadistler gibi eziyet edin diyor, ve bu yönde bir ilke koyuyor Allah "halife" olarak yarattığı yaratığına/insana , rahim ve rahmet sıfatıyla: "takva'ya ulaşın".

"Takva"ya ulaşmak açlıkla, susuzlukla, konuşmama çaresizliği ile olur mu? Açlık, susuzluk, konuşmama insanı saldırgan veya köle yapar.

"Takva" açlıkla değil, sıkı, sağlam ve düzgün bir bilimle olur ve bu bilim Kitab'ı meydana getirmiş kelimelerin diyalektik analizi ile yapılmalıdır; çünkü kitap bizimle kelimeler ile konuşuyor.

Bu bilim, zamanla savaş esnasında yaratıcılık getiren ilim olur, "Kur'an" olur, "Furkan" olur, yol gösterici olur, insanı çözümle birleştiren yaratıcı güç olur.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (24. October 2019 Saat 01:30 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla