Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. August 2012, 01:35 PM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zina ile ilgili:
Alıntı:
Allah insanlarin gayrimesru iliskileri ile dunyada ilgilenmez, toplum ile ilgilenir. Gayrimesru iliskinin cezalandirilmasini emretmez, 4 kisinin acikca ve net olarak gorebilecegi sekilde uluorta cinsel iliski kuranlarin toplumu yozlastirdiklari icin toplum tarafindan kinanarak cezalandirilmalarini soyler. Bu kinama ve toplum onunde teshir, bu isin uluorta yapilmasinin onune gecip caydiricilik niteligi olan bir cezadir. Kapali kapilar ardinda gizli olan, toplumsal zarar vermeyen gayrimesru iliskilerin sorumlulugu yalnizca taraflari baglar. Ben boyle anliyorum. Ve tekrar soyluyorum, degnek diye cevrilen celde kelimesini arastiriniz.
...........
Kuran'daki ceza hükmünde de bir toplumsal kınama sözkonusudur.
Sevgili zinedov,
Kuran; ilişki sonrası olabilecek çocukların, sahiplenilmesi, soyunun belirliliği, onların beslenme, korunma ve topluma kazandırılması için eğitimleri dahil sorumluluklarının alınması için zinanın kapalı kapılar ardında olanı da dahil hepsini yasaklar. Toplumun gözü önünde yapılmayanlara göz yummaz.

Gayrimeşru ilişkilerin sonuçlarıda takdir edersinki sadece tarafları bağlamaz. Bu ilişki sonrası olabilecek 3. tarafıda ilgilendirir.

Bunlar üzerinde düşünürseniz, bunların doğruluğunu anlayacağınızı sanıyorum.

Kuranda, zina cezasına gelince, başka yoruma ihtiyaç bırakmayacak şekilde 100 vuruş vardır. 100 vuruş zaten toplumun şahitliğinde olacağı için ayrıca bir kınama icat etmek gereği de yoktur.

Ayrıca, sopa yerine toplumsal kınama nasıl olacaktır. Örneğin bizim toplumda; adım başı homoseksüle, travestilere, fahişelere alışmış kimselere, bunları kınama ilanı yaparsak her halde kahkahalara sebep oluruz değilmi?

Bu olmasa bile, zinayı normal gören kimselerin gerçekten kınandığında utanıp, zinayı bırakacaklarını garanti edebilecek varmıdır?

Kurandakinden başka çözüm, sadece spekülasyon olacaktır.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)