Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. August 2012, 02:46 AM   #8
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Sevgili "pramid" yorumlarınızdaki indirildiği dönem, coğrafya (arabistan) ve insan (araplar) şartlarına hitab eden bir kuran ve bu durumları görüp ona göre çıkarımda bulunması gereken insan anlayışı kuranın evrenselliği ile biraz çelişmiyormu?

Belki özünü anlamada biraz basitlik sağlayabilir ama o zamanda, araplar haricindeki coğrafyalarda ve hatta ileride (görürmüyüz bilmem) başka gezegenler ve galaksilerde yaşayanlar "kuran bizim şartlarımıza hitap etmiyor bizi neden bağlasın arapların kültüründen yaşamından banane" gibi bir sonuç çıkarmazlar mı?.

Kaldı ki dinde araplaşma ve yozlaşma, arap adetlerinin zaman içinde hatta günümüzde dahi sünnet olarak benimsenmesi de bu sebepten olabilir mi?

Birde sanki burada biraz kayırımcılık var gibi! O dönem yaşamış araplara, coğrafyalarına, adetlerine ve yaşamlarına göre indirilmiş bir kuran (öyle ya onlara göre apaçık ve anlaşılır).

Diğer yandan, araplar haricinde kuranı anlaması ve bilmesi gerekenler.
Bu durumda herkesin biraz sosyolog ve toplum bilimci olması şart (dönemin yaşantılarına göre çıkarımlar ve öğrenimlerde bulunabilmek için).
Eh bu da kuranı okumak ve anlamak isteyen ve "arap" olmayan basit insanların zorlanmasına, mecburen kuran ilminin (öyle diyorlar ya) ulemanın elinde olmasına zemin hazırlar.

Hani herşey apaçık ve anlaşılırdı.
Kendimce epey bir entellektüel birikimim ve bilgim olmasına rağmen yemin ediyorum ben 42 yaşımda dahi halen çoğu şeyi anlamakta zorlanıyorum.

Kaldı ki "bu konuda" bile işin içine üniversite tezleri, astronomi ve mevsim bilimleri girdi (matematiği saymıyorum bile) yapılan hesaplamalarda karışık, hiç kalansız 30 gün 9 sayısı yada bazı güneş yılları 12 bazıları 13 ay, küsüratlar ne abi niye yaklaşık deyip yuvarlanıyor sayılar.
Allahın matematiği eksik mi de "eh yaklaşık bu olsun" deniyo.

Birde lütfen üzerinize alınıp yanlış anlamayın ama her işimizde böyleyiz, saatlerce konuşur, sayfalarca yazarız sonunda "en iyisini Allah bilir" deriz.
Peki niye kafa patlatıyoruz neden o kadar çene çalıyoruz. Derdimiz ne? Delimiyiz biz? Yada bu kadar düşünce ile delirecek miyiz?

Konu bartsimpson tarafından (17. August 2012 Saat 03:06 AM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla