Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. February 2013, 09:02 PM   #4
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba merdem kardesim.

Takvim benim de ögrenmeye çalistigim bir konu. Makaleniz o yüzden ilgimi çekti çünkü. Ama buradaki bazi ifadeler bana yanlis gibi geliyor. Örnegin

...iki Sicak Dolunay arasi bir sene (Yunus, 5).

Hayir. Iki sicak dolunay arasi en az 12 dolunaydir ama her üç kezde bir 13 dolunay olur. Yani uzunluk açisindan degisir. Oysa sene sabittir. "Sene"den kasit semsî yil ise uzunluk 365 gündür; kamerî yil ise 354 gün.

13 dolunay görünen senelerde 13’ncü dolunayi ait oldugu senede birakip tekrar ilk Sicak Dolunay’dan itibaren “bir” diyerek sayacagiz. Bu sayimi yaptigmiz esnada dünya günes etrafinda bir tur atmis olacak ve biz dolunaylara bakarak senenin hesabini yapmis olacagiz.

Kusura bakmayin, bu söylenen de yanlis. Dünyamizin günes etrafinda 1 tur atmasi daima 365 gün alir ve bunun sayilari bazan 12 bazan 13 olan dolunaylarla ilgisi yok.

Dogrusu su:

Iki sicak dolunayin arasina Tevbe 36'da IDDET deniyor. Yukarda anlatmaya çalistim; bir IDDET en az 12 dolunay. Efendim, iddettir bu; YIL degil. Ama her üç iddetten biri 13 dolunaya sahip. Iste bu bir mucize. Çünkü iddetler o sayede günes yiline uyarlaniyor. Örnegin 7 iddet = 7 günes yili. Dolunaylar günes yilinin heseplanmasini böyle sagliyor.
Merhaba Hasan Kardesim,

Bu konuda izahatli bir sekilde faydalancagim linkler verebilirsen cok memnun olurum.

Takvimlerin yani sira beni ilgilendiren meselelerden birisi: Demek peygamberimiz eski takvim üzerinden yapiyordu ibadetlerini ve tabii ki onunla beraber tüm müminler.

ALLAH'in son resulünün ölümünden sonra neden takvim degisikligine bir lüzum hissedildigi de beni meraklandiriyor. Ibadet geceleri, aylari ne gibi bir fark yaratiyor iki takvim arasi? vb.

Kimin ve ne hakla böyle bir karari aldigi da yani sira cok enteresant. Ibadetlere akseden bu karar uygun bir kararmiydi? Ibadetlerle ilgili bir konu dini hükümler arasinda sayilmazmi?

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla