Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. September 2011, 02:14 AM   #18
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
gerçek hanif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben ise daha olayı yaşamadım.Yani Bana bu şans verilmedi.

Aşağıdaki ayetleri sorduğunuz sorunun yanıtı/formülü olarak yorumluyorum.

FORMÜL:
(BAKARA suresi 219. ayet) Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." İşte Allah, ayetleri size böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

(BAKARA suresi 215. ayet) Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: "İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır. Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

EYLEMİN SONUCU:
(BAKARA suresi 261. ayet) Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz tane bulunan yedi başak çıkarmış bir taneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da artırır. Allah Vâsi'dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir. Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.

(BAKARA suresi 265. ayet) Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak ve öz benliklerindekini kökleştirmek için infakta bulunanlara gelince, onların durumu kendisine bol yağmur isabet edip de ürününü iki kat veren bir bahçenin durumuna benzer. Böyle bir bahçeye bol yağmur düşmese de bir çisenti, bir nem bile yetişir. Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.

(Bakara/245) Kimdir o kişi ki Allah'a güzel bir ödünç versin de Allah da ona birçok katlarını katlayıversin. Allah darlık da verir, genişlik de verir. Ve yalnız O'na döndürüleceksiniz.

(Teğâbün/17-18) Eğer Allah'a güzel bir ödünç verirseniz, O, onu sizin için kat kat artırır ve sizi bağışlar. Ve Allah, en iyi karşılık ödeyen, çok yumuşak davranan, görülebileni ve görülmeyeni bilendir, azîz'dir, hakîm'dir.

KALICI OLMASI İÇİN İPUCU:
(FECR suresi 15-20) İnsana gelince, Rabbi onu her ne zaman sınayıp da kendisini üstün kılar ve nimetler verirse: "Rabbim beni üstün kıldı" der. Ama her ne zaman da sınayıp rızkını daraltırsa: "Rabbim beni aşağıladı" der. Hayır… Hayır… Doğrusu siz yetimi kerimleştirmiyorsunuz. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi teşvik etmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına!

YORUM
Mantık basit. Güvenerek 1 koyup 10 almak. Bu dediğimi "Risk" olarak düşünmeyip ayetlere, Allahın sözüne/vaadine tam olarak iman edecek ve infak ederek "Allah'a borç vereceksiniz". Allah borç verileceklerin en hayırlısıdır, verdiğiniz borç kat be kat fazlası size geri gelir. Yığarak biriktirmeyip dolaşıma soktuğunuz ve infak'a kazandığınız ölçüde devam ettiğiniz sürece de akış katlanarak ve kesintisiz devam eder diye düşünüyorum

Fakat bu mantıkta ÇOOOOK paralar kazansanız da sizin paranız sizin malınız diye bir durum söz konusu değildir zira bu formülün kuralı gereği kazandığınız (DAHA DOĞRUSU ALLAHIN LÜTFETTİĞİ) her şey kamunun hayrına sürekli dolaşımdadır.

Belli bir miktar kadar kazanana kadar kurallara uyar sonrasında cimrilik hastalığına tutulur ve bu kurallara uymazsanız 2 olasılık var diye düşünüyorum:
1) Allahın sevdiği kuluysanız tepe taklak çevrilir eski sıkıntılı günlerinize geri dönersiniz. Bu bir uyarıdır. Fecr suresini tekrar okuyup tepetaklak olmanın sebebini anlar ve tekrar uyanabilirsiniz.
2) Yoldan sapmış ve yanlış seçimleri nedeniyle geri dönüş imkanı kalmamış birisi iseniz malınız alınmaz hatta daha da fazlası verilir ki yoldan çıktıkça çıkasınız. (zuhruf 33-35)

Ayetlerin sorduğunuz soruya yanıt olduğu benim yorumumdur. En doğrusunu Rabbimiz bilir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (13. September 2011)