Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. March 2011, 09:02 AM   #23
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam gerçek hanif kardeşim

Hassasiyetinizi takdirle karşılıyorum.
Savunduğunuz tezler çok haklı nedenlere dayanıyor.

Öncelikle kendi kıt ilmimle size cevap vermeye çalışayım inşaAllahü teala. Sanıyorum ki,sizin ilminiz benimkinden daha ziyade görünüyor. Akıl akıldan üstündür. Size saygı duyarak, sohbet tadında size arz edeyim.

Bu yazdıklarım araştırmalarım sonucu şahsi kanaatlerimi gösterir. Sadece şahsımı bağlar. Daha doğru bilgi edindiğim kanaatine varırsam, tabii ki belki de sayenizde doğruyu bulmuş olurum. Bu bile acizane benim için kardır.

Daha önceki yazılarınızda tevatürden bahsetmiştiniz. Pekala bu tevatürlerle gelen rivayetlerin hiç mi kırılma noktası olmamıştır? Yani elçinin hayatında düzgün işleyen sistem, bir kırılma anında değişime uğrayıp, o tarihten itibaren bu değişim tevatür haline gelmiş olamaz mı? Bilirsiniz bir topluma alışkanlık kazandırılan bir eylem artık tevatüre dönüşür. Sosyal psikolojide örnekleri çoktur.(Hatta bir atasözüyle örnek vermek gerekirse; "Bir delinin kuyuya attığı taşı kırk akıllı çıkaramaz" derler.)

Kur'anın tevatüren doğruluğu tartışmasına gelince...
Tesbitinize hak veriyorum. Şu anda elimize ulaşan mushafın diziliş olarak orijinalliğinden şüpheliyim. Mana olarak değişime uğramadığına inancım sağlamdır. Ama malesef dizilişi farklı olunca tabiki anlam kaymaları ister istemez olur. Kur'an mütevatürlerinin, namaz mütevatürlerinden az olması bence Kur'anın sağlamlığına gölge düşürmez.
Zira dünyanın neresine giderseniz gidin, kasten dahi Kur'anın bir ayetini bile farklı okusanız; oradaki hafızlar tarafından hatanız hemen yüzünüze vurulur ve doğrusu size talim ettirilir.
Halbuki namaz öyle değildir. Dünyanın çeşitli yerlerinde mezheplere göre farklı namaz kılış şekilleri mevcuttur. Buna da kırılma noktaları sebep oluyor kanısındayım ve ben bunda dini bozma ve içini boşaltma adına kasıt ararım.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla