Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. March 2011, 11:15 AM   #27
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun değerli kardeşim. İnanın, öncelikle övgülerinizi haketmiyorum. Arapça bilgim belki sizden bile azdır. Sadece Kur'anı okurken mantık mekanizmasını sonuna kadar zorluyorum. Hangi meal,tefsir,makale akla mantığa ve de Allah'ın vermek istediği mesaja uygun düşüyor; ona bakıyorum. Tabii ki beşer olarak hatalı da olabilirim.

Bu sitede namazla ilgili güzel bir tabir kullanılmış. İlk başlarda pek anlamamıştım ama daha sonra benimsedim. "Tazarrulu niyaz" yani alçalarak, tevazu ile Allah'a yakarma. Bu farsça (ya da urduca) namaz kelimesinden daha iyi durumu anlatıyor gibime geliyor.

Ben öyle namaz hocalarında bahsedilen gibi kurallı kaideli olmasa da, namaza benzer bir eylemi resulullah'ın yapmış olabileceğine inanıyorum. Ama "salat" ile "namaz"'ı karıştırmamız gerekiyor. Allah'ın emri olan "salat" ,topyekün toplumca kalkınmayı,müslümanların yerzüzünde ezikliğini ortadan kaldırıcı çok önemli bir etkendir.

Salat, etken
Namaz, edilgendir.

"Kıl beşi,bitir işi" , "Hele şu namazımı kılayım da borcumu ödeyeyim" zihniyeti Allah'ın emri olamaz.

İlaveten, yukarıda bahsetmem gerekiyordu ama, tevatür her zaman bir şeyin hayırlı olduğunu göstermez. Bahsettiğim kırılma noktası, belki hayırla başlayan bir eylemin şer ile bitmesine ve bu şekilde yaygınlaşmasına da sebep olabilir.

Sözün hülasası; Kur'anda etraflıca anlatılmayan ve sağlam bir tarifi yapılmayan, uygulamada mezhep ve görüşlere göre farklılık arzeden bir şekilsel namaz her zaman inananların kafasını bulandıracaktır. Kıyamete kadar da soru işaretleri artçı depremler halinde devam edecektir.Saygı,selam,dua ve muhabbetlerimle

Konu Miralay tarafından (18. March 2011 Saat 11:26 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla