Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16. April 2012, 07:16 AM   #9
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
ÖmerFurkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

27 – O [Kızların babası] dedi ki: “Sekiz yıl bana çalışmana karşılık şu iki kızımdan birini sana nikâhlamak istiyorum. Eğer on yıla tamamlarsan artık o kendinden; sana ağırlık vermek de istemem. İnşallah beni salihlerden bulacaksın.”
Merhaba.

"Sekiz YIL"in Arapca metindeki karsiligi olan "semâniye hıcec-حجج"de YIL kelimesi yok. YIL diye tercüme edilen hicec HAC kelimesinin bir cogulu. HAC ise burada panayir anlamina geliyor.

Suyab nebinin niyeti genc Musa'yla sekiz panayir süreli bir is anlasmasi yapmak. Genc Musa ona sekiz panayir süresince hizmet edecek yani koyunlarini güdecek; kirpip yün alacak; sagip yag, peynir üretecek. Sonra bunlari Medyen panayirina götürüp sativerecek.

Sekiz YIL degil sekiz panayir. Genc Musa eger Medyen panayiri yilda iki kez kuruluyorsa 4 yil hizmet edecek; yilda dört kez kuruluyorsa 2 yil.

Hâc 27'deki HÂC kelimesi de bu anlamda olup "Mekke panayiri"na bir atiftir: Insanlara o hâc ile duyur - Fe ezzin fîn nâsi bi el hâc. Yani Ibrahim nebi Mekke panayirina gelen insanlara dinî hacci duyuracak.

Benim anladigim bu.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Konu Hasan Akçay tarafından (16. April 2012 Saat 07:19 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla