Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. January 2013, 01:13 PM   #18
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Yanlış kader anlayışı konusuna girmiyorum.İşte kuran bölümünde Ecel ve gayb konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.Bu konuda bilginize katkı sağlıyacağını düşünüyorum ..

Allah geleceği bilmezmi..?

Allah'ın ilmi ile kullarının ilmi arasında Allahla kul arasındaki fark gibidir.Cünki biz ilahi bilgiden bahsediyoruz.
Abdulaziz bayındır hoca delil gösterdiği Ali imran 140-142 hadid 25 ayetlerini söyledi
Allah insanların işlerine ait bilgiler ameli fiili gerçeleştikten sonra yani siz ameli yapın o zaman Allah bilsin..Bu Allahın ilmini sınırlama değilmi ..???
insanın ne yapacağı nasıl olacağı hususun gayb olduğu belirten bir ayette şöyle buyuruyor :

Allah, murdar olanı, temiz olandan ayırt edinceye kadar mü'minleri, sizin kendisi üzerinde bulunduğunuz şey üzerinde bırakacak değildir. Allah sizleri gayb üzerine muttali kılacak da değildir. Velâkin Allah, elçilerinden dilediğini seçer. Öyleyse Allah'a ve Elçisi'ne iman edin. Ve eğer iman eder ve takvâlı davranırsanız, işte o zaman sizin için çok büyük bir karşılık vardır.Ali imran 179
kimin temiz kimin murdar olduğu hususuda gaybı bildiğidir Demekki işleyeceği günahlarla kimler murdar önceden biliyor
tevbe süreside de buna çok güzel örnekler var
93-94 -95,ve 96 ayetleri

93. Yol, ancak o zengin oldukları hâlde senden izin isteyen kimselerin aleyhinedir. Bunlar geride kalanlarla birlikte olmaya razı oldular. Allah da onların kalpleri üzerine damga /mühür bastı. Bundan dolayı onlar bilmezler.

94. Kendilerine döndüğünüz zaman size özür beyan edecekler. De ki: "Özür beyan etmeyin. Size kesinlikle inanmayız. Allah bize, sizin haberlerinizden önemli haberler verdi." Bundan sonra da Allah ve elçisi işinizi görecektir. Daha sonra da görünmeyeni ve görüneni bilene [Allah'a] döndürüleceksiniz. Sonra da O, size yapmış olduklarınızı haber verecektir.

95. Kendilerine döndüğünüz zaman, onlardan mesafelenmeniz için, size Allah'a yemin edecekler. Siz de onlardan hemen mesafelenin. Şüphesiz onlar pisliklidir. Kazandıklarının cezası olarak varacakları yer de cehennemdir.

96. Kendilerinden razı olasınız diye size yemin ederler. Artık eğer siz, onlardan razı olursanız da bilin ki Allah şüphesiz o fâsıklar toplumundan razı olmaz.

ayetlerde kimlerin ne söyleyeceklerini nasıl hareket edeceklerini ayrıntılı açıklıyor bu geleceği bilmediğinimi gösterir haşa.

bedevilerin münafıkların ne yapacağını ne diyeceğini önceden bildirmedimi..? çoğu ayette daha düşünmeyeceksmisiniz diyor.
Abdulaziz hocayı yıllardır takip ederim konuyu yanlış düşündü diye eleştirmek,kınamak haddim değil fakat konu çok mühim Allahın kudretine sınırlama olunca acizane düşünmeye araştırmaya fetvaları düşünce olarak kendi aklımın süzgeçimden geçirmeyi , konuyu irdegeleyip irade ile kararım Allah Her şeye kadirdir..

selamlar
sevginur
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
HanifTürk (1. March 2015)