Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. May 2015, 11:04 AM   #17
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerek Sayın kuman'ın gerek Sayın Saadettin Sipehsalar'ın yazdıkları benim için üstündür. Fakat ben kitap ve yazarından değil, Sayın Özkanateş'in ilk yazısında bahsettiği, yazarın Türk ve Türklük tanımı üzerinde duruyorum.
Çünkü o yazılanlar bana Atatürk'ün Türk tanımını hatırlatıyor. Çünkü ben Türküm.
Şöyle söylemişti: Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk Halkına-Milletine Türk denir.
Bu tanım üzerinden baktığımda Sayın Özkanateş'in ilk yazdıkları benim yönümden epeyi değerli.
İsterseniz bir daha okuyun.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Mustafa Kemal'in "ne mutlu Türküm diyene" deyişi müteşabih bir ifade.

İsteyen, "Türk ırkından olanlar mutlu diğerleri mutsuz" şeklinde alır,

İsteyen, "Türk olmak 'ben Türküm' demektir" şeklinde alır.

"Ne mutlu Türk ırkına" deseydi müteşabih olmayacaktı. Ama demedi çünkü o 100 yıllık içine kapanık, bölücü/çatışmacı bir kültürden değil, 3.000 yıllık Türk kültürünün en parlak örneği Osmanlı'dan geliyordu. Dönemin dünyayı ve ülkeyi kavuran milliyetçilik akımlarına rağmen kapıyı kapatmadı, gelecek için aralık bıraktı.

.

Konu ozkanates tarafından (7. May 2015 Saat 11:44 AM ) değiştirilmiştir.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla