Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. August 2010, 12:15 AM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Yunus balığı zaten insan kadar birşey, o balığın Yunus peygamberi yuttuğunu sanmıyorum.
Ağzında belki saatlerce cebelleşmiş, kurtulmak için sabr göstermiştir ama onu kurtaran işlediği günaha tevbe eden o yakıcı pişmanlığı ve Allahın byüklüğüne teslim olarak yardım istemesidir.
Ne kadar süre balıkla mücadele ettiğini bilmiyorum ama o gece içerisinde Yunus peygamberi yutamayan balığın onu bir adaparçasına yada daha güvenli bir yere çıkardığını yada sahile bıraktığını sanıyorum. sonuçta balık da yorulmuştur, belki bu balık yunus değil katil balina tarzı ağzı daha büyük yada o devirde yaşayan nesli tükenmiş daha büyük bir yunus cinsi olabilir,,,,,,,

Geçmişde denizcilerin fırtınaya yakalandıklarında gemide uğursuz birisinin olduğuna ve onu denize atarlarsa kurutulacaklarına dair inançları vardı,,, kocaman gemi 1 kişinin yada 10larca kişinin denize atlamasıyla fırtınadan kurtulmaz, bu olay uğursuzun tespit edilip atılmasıyla alakalı bir konu olsa gerek.
Nice insanlar bu inanç yüzünden denizin dibini boylamıştır.
------------------------------------------------------

Sonuç; insan kendisi için kötü olanı seçse, nankörlük etse, kendine zulmetse, güvenli bir yerden uzaklaşıp zorla kışkırtılmış bir yunusun ağzına düşse bile (kişinin kendisine yaptığını kimse yapmıyor, ne işin var senin okyanusda), Allah her zaman affedicidir. Her şeye gücü yetendir. Günah işlemiş dahi olsak, tevbe edip salih amel işleyerek salihlerden olabiliriz, çok b,yük sıkıntılardan rabbin dilemesiyle kurtulabiliriz, yeterki günahımızı bilip tevbe edelim ve samimi olalım... Yunusun diş izlerini kaba yerlerimizde saymadan önce tevbe edelim, Çünkü yerine göre peygamber bile hata yapabilir, biz de öyle...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (8. August 2010)