Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. April 2011, 09:26 PM   #8
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben savaştan kaçmanın kötü örneklerinin (eski tarihler) bu ayet ile bağlantısını kuramadım.

Ayete şu şekilde bakınca başka bir anlama geliyor gibi. Arapça açısından doğru mudur bilemem sadece paylaşıyorum ki dilbilgisi açısından yorumum yanlış olursa uyaran çıksın.

Sen, ölüm korkusuyla yurtlarını terk eden binlerce kişiyi görmedin mi? Allah onlara "Ölün!" diye seslenmiş ve sonra da onları hayata geri döndürmüştü. Unutmayın ki Allah, insanoğluna karşı lütfunda sınırsızdır, ancak insanların çoğu nankördür..

Öyleyse Allah yolunda savaşın ve bilin ki Allah her şeyi işiten, her şeyi bilendir.

Öncelikle belirteyim ayetin sonunda Allahın lütfundan bahsedilmesi ve sonrasında savaştan bahsedilmesi beni böyle düşünmeye itti. Ölümden kaçan kişiye Allahın lütfu neden verilsin diye düşündüm ve bu yüzden Kırmızı yaptığım yerdeki onlar kelimesi ile yeşil yaptığım cümledeki onlar kelimesinin farklı farklı kişileri işaret ediyor olabileceğini düşündüm.

Şöyle ki Rabbimiz peygambere şöyle demiş olabilir gibi geldi bana;

ölüm korkusuyla yurtlarını terk eden binlerce kişiyi görmedin mi?

Burada görmedin mi derken kırmızı yazdığım cümlede bir önceki savaşta (ki o savaşta başarılı olunmuş) savaştan kaçan kişiler örnek gösteriliyor olabilir.

Sonraki yeşil yaptığım yerde ise yine aynı bir önceki savaşta Allahın "Allah adına ölün" emrine uyup savaşanlar ve hem Allahın lütfunu kazanıp hem zafer kazanıp hem de ölmeyip Allahın izni ile galip gelerek hayatta kalanlardan bahsediliyor olabilir. Yani herkesin şahit olduğu bir önceki savaşta (artık o savaş hangisiyse) hem kaçan hem kaçmayanlar örnek gösterilerek kaçmamanın her türlü (ölsen de ölmesen de) kazançlı olacağı anlatılıyor olabilir. Allah yolunda savaşın, Allah her şeyi bilendir yani herşeyi bilen Allah savaşın seyrini de bilir, sizi başarısızlığa/ölüme göndermez hem savaş kazanır ölseniz de ölmeseniz de lütfuna mazhar olursunuz.

Tabi bu benim hiç bir arapça bilgisi olmadan ayeti görünce aklıma gelenler yani "bu ayet aslında böyledir" diye bir iddiam yok yanlış anlaşılmasın lütfen.

En doğrusunu Rabbim bilir.
Yukarıda ki verilen ayette ki maksat, Allah yolunda ölmenin lütuflara mazhar olacağının işaretidir.Allah'ın lütfu savaşta şehit olanların üzerine olduğu gibi, bu lütfa ermenin kıymetini anlatmaya çalışıyor.Oysa bir başka ayetlerde ise bu cihada zorlamalar vardır:

Savaş, hoşunuza gitmediği halde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (ALİ İMRAN SURESİ-216)

NİSA SURESİ

72. Ve şüphesiz sizden öyle kimse vardır ki, elbette ağır davranacaktır. Eğer size bir mıısîbet isabet ederse "muhakkak Allah Teâlâ bana lütfetti, çünki onlar ile beraber hazır bulunmadım" der.

Ve yemin olsun ki, eğer size Allah tarafından bir lütuf nasib olursa, sanki sizinle onun arasında hiçbir tanışıklık yok imiş gibi "ne olurdu ben de onlar ile beraber olsaydım da büyük bir ganimete nail olsa idim" diyecektir.

73. Ve yemin olsun ki, eğer size Allah tarafından bir lütuf nasib olursa, sanki sizinle onun arasında hiçbir tanışıklık yok imiş gibi "ne olurdu ben de onlar ile beraber olsaydım da büyük bir ganimete nail olsa idim" diyecektir.

74. Artık dünya hayatını âhiret karşılığında satacak olanlar, Allah yolunda savaşa atılsınlar, ve her kim Allah yolunda savaşta bulunurda öldürülürse veya galip gelirse ona elbette büyük bir mükâfat vereceğiz...

BU AYETLERDEN ANLAŞILAN SONUÇ ŞU; ALLAH YOLUNDA CİHADA ÇIKMANIN BÜYÜK BİR LÜTUF OLDUĞUNU ANLATMAYA TEŞVİKTİR.BUNU DA LÜTUF OLARAK BİZE GANİMET VE ŞEHİTLİK MÜKAFATLARININ VERİLECEĞİNİ MÜJDELİYOR.İSLAM'DA, SAVAŞTAN MAZERETSİZ KAÇMANIN CEZASI ÖLÜMDÜR.