Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. December 2012, 02:23 PM   #9
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
gavs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Slm aorskaya,sana hadis ve sunnetle iligili bir mesaj atmıştım fakat cevab alamadım.Cevablarsanız sevinirm..

GALİBA SENDE BEKİR'İN POSTALDIKLARINDANSIN.ŞİMDİ HATIRLADIM.
(NE OLURSAN OL GEL İSLAMİ FORUM SİTESİ)

bekir efendiyle,başta ANLAŞAMADIK..RABBANİYLE BEYNİNİ YİYENLERDEN!!!
Bekir aslında tekir olmuştu ama onun boyalısı vardı radikal diye... Birbirlerinin destekleriyle üyelikten silmek için bahaneler buldular ve sildilerde.

Onların yaptıklarının bana zararı yoksa da, kendilerinin aldıkları vebali düşünemeyen bu akılsızlara söylenecek fazla söz kalmıyor. Zavallı aklını unutanlardan bir iki örnek oldular sadece...

Bu arada mesajını almadım. E-postayamı atmıştın acaba?

Ama, burada kısaca belirtmeye çalışayım.

Genel olarak kullanımıyla hadis; peygamberin dini sözlerine, sünnet ise peygamberin dini uygulamalarına deniyor. Bu anlamda, kuranda belirtilen rabbimizin iman etmemizi istediği emirlerden peygambere iman faslında bunlara iman ediyorum.

Ancak, peygamberin vefatından sonra, bize ulaşan hadis-sünnet olmuş olsa dahi, onun % 100 hadis-sünnet olduğunu kurana ters olmasa dahi tespit etme imkanımız olmadığından rivayetleri hadis-sünnet olarak kabul etmiyorum.

Bunları, kurana ters olmamak kaydıyla dini bir görüş olarak ele alıp faydalanmaya çalışıyorum. kurana ters ise hemen atıyorum zaten.

Bu aşamada; hadis-sünnetlerin, peygamberimizce derlenip, rabbimizce kuran gibi korunmadığından hadis ve sünnet arayışının peygamberin tutumu ve rabbimizin arzusuna da ters olacağını düşünüyorum.

Bana göre her müslümanın, dinle ilgili fikirlerini öncelikle kurandan kendilerinin anladığı şekliyle belirlemelerini, ancak aynı konuda (hadis, sünnet, rivayet, alim, ulema görüşü vb. ne ad altında olursa olsun) kendi anlayışından daha doğru gelen bir görüşle karşılaşılması halinde kendi görüşünden vazgeçip diğer görüşü benimsemesi gerektiğini kabul ediyorum.

Bu yüzden, "doğru herkese aittir, imansızda dahi görülse hemen alınmalıdır, yanlış sahibine aittir, ulemada dahi olsa hemen kaçılmalıdır", şeklinde bir görüşümü bile sloganlaştırdım.

Bu nedenle, tüm kardeşlerime de gerçekten; önce kurandan kendi anladıklarını, sonra ise karşılaştıkları sözü yine kuran anlayışlarına göre kurana ters düşmemek kaydıyla dikkate almalarını öneriyorum.

Bu nedenle ben, her durumda; fikir sahiplerini değil, onların fikirlerini dikkate almaya çalışıyorum.

selamlarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (15. December 2012 Saat 02:27 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla