Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. September 2014, 06:26 AM   #2
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Bakara:278-279;
"Ey iman edenler, Allah'tan korunmak için ribadan arta kalanı terk edin. Eğer iman edip bunu yapmazsanız , bilin ki Allah ve Rasulüne savaş açmış olursunuz. Eğer bu yanlış tutumunuzu idrak edip bir daha yapmamak üzere vazgeçerseniz, anaparanızı almaya hak kazanırsınız. (Böylece) ne zulmetmiş ne de zulme uğramiş olursunuz".

Araf:123-124:
"Firavun: Ben izin vermeden mi O'na iman ettiniz? Muhakkak ki bu bir hiledir halkı oradan çıkarıp götürmek için. bunu şehirde tezgâhlayıp kurdunuz... (Cezanızı) yakında göreceksiniz. Mutlaka ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama keseceğim... Sonra da hepinizi toptan asacağım."

Ta-Ha:71:
"(Firavun)dedi ki:" ben size izin vermeden O'na iman ettiniz ha! Muhakkak ki O, size sihri öğreten büyüğünüzdür... And olsun ki, sizin ellerinizi ve sizin ayaklarınızı çaprazlama keseceğim ve elbet de sizi hurma dallarına asacağım... Hangimizin azapça daha şiddetli ve daha kalıcı olduğunu elbette bileceksiniz"

Şuara:49
"(Firavun) dedi ki: "Ben izin vermeden mi O'na iman ettiniz? Kesinlikle O, size sihri öğreten büyüğünüzdür... Yakında bileceksiniz... Ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama kestirip, kesinlikle hepinizi toptan astıracağım."

Evet Maide ayetleri dahil bu ayetlerde kullanılan ifadeler mecaz olup diğer bir çok kısa ve tek mecaz deyiş ile "kökünüze kibrit suyu dökeceğim" anlamını vermektedir.

Detaylarına inmek isteyeni veya itirazı olanı veya karşı çıkanı zevkle okuruz. Ama şu unutulmamalı ki ana konu bu isyankârları veya isyankâr durumuna düşenleri denetim altına almak ve istikrarı korumaktır.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (9. September 2014 Saat 04:20 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (10. September 2014)