Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. February 2015, 02:58 AM   #24
han
Katılımcı Üye

han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 44
7 Mesajina 8 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
han has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud of

Alıntı:
ozkanates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran "kafir" terimi ile dinsiz olanları ve/veya başka dinleri anlatmıyor. Doğrudan inananların çoklarını, ve aksine şerh düşmediğine göre de, müslümanların çoklarını anlatıyor.
Değerli Kardeşim,

2:112 Evet, kim tam bir teslimiyetle yüzünü Allah'a döner ve iyilik yapanlardan olursa, Rabbi katında mükafatını görecektir; ve böyleleri ne korkacak, ne de üzülecekler

31:22 Kim tam bir teslimiyetle yüzünü Allah'a döner ve ve iyilik yapanlardan olursa, elbette, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Bütün işlerin sonu Allah'a varır.

Kuran'da "teslimiyetle yüzünü Allah'a dönme/çevirme" ifadeleri bir hayli geçiyor, malum. "iyilik yapma" ifadeleri ise ikincil sırada geliyor.

Ben bu yüzden "Mutlak Tekillik Bilinciyle..." dedim. Çünkü yüzünü Allah'a çevirmeyen(Benliğini Allah'a teslim etmeyen) biri, yaptığı iyilikleri Allah'tan değil kendi BEN'liğinden bilecektir.

Yüzünü Allah'a teslim etmeyenler içinde, dediğin gibi müslüman-hıristiyan-yahudi vd. benlikli her kul olabilir. Ancak, tevhid'e aykırı inanışlar içinde olan kitap ehli ağırlıklı olarak bu ifadenin kapsamındadır diye düşünüyorum. Çünkü yaptığı/yapacağı iyiliği kendi benliğine veya yanılgıyla diğer inandığı ilahlarına ithaf edebilme ihtimali vardır.(isa'ya, meryem'e, üstün ırkına vs.)

Bu durumda, Allah'a teslimiyetsiz yapılacak olan her iyilik küfre araç olacaktır.
Bu yüzden naçizane yorumumla küfür; tevhid'i özümseyemeyen her davranış-inanış olabilir. Yine dinsiz olanlar veya tevhid kavramı hasarlı dinlerden olanlar da kafir sayılabilir.

Konu han tarafından (28. February 2015 Saat 03:01 AM ) değiştirilmiştir.
han isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla