Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24. November 2012, 10:01 PM   #23
mustafabey
Uzman Üye

Tesekkür: 19
41 Mesajina 61 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
mustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud of

Selamlar;
Aorskaya kardeşim yazında sitemde bulunmuşsun, senin iddialarını çarpıtmaktan bahsetmişsin;
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıklarımı acele ederekmi okuyorsun, yoksa, okuduğundan anladığın halde, benim iddia konumu çarpıtmayı bilerekmi yapıyorsun, bunun üzerinde düşünmek istemiyorum.

Bana, durmadan; bilimi, teoriyi, hipotezi öğrenme tavsiyesinde bulunmayı bırakıp, yazdığım yazıda "bilim adamlarının, bilimin sonuçlarını, Allah'la ilgilendirmek üzere çalışmaları gerektiğini" söylediğim yeri alıntılayabilirmisin? Alıntılayamazsın çünkü, böyle demedim.

Bilim adamları, istemeden de olsa, buluşlarının sonuçlarında Allah ile ilişki gördüklerinde bunu objektif olarak, bilim adamlığı gereği açıklamak zorunda değilmidir?

Ben, buluşunu, ilişkiyi gördüğünde saklamadan, ilan etsin diyorum. İlle'de her şeyi Allah'la ilgisini araştırıp, bulup ondan sonra açıklasın demiyorum.

Ama, zaten bu ilişkiyi görmüşse açıklasın.... bunu nasıl ters anlayabilirsin bilemiyorum...
aorskaya
Aorskaya kardeşim yazılarını anlıyorum da, senin beklentilerinin yani bilimle uğraşan insanlardan, bilimden beklentinin yanlış olduğunu, bu kavram kargaşasından kurtulman için Bilim, Bilimsel Teori, Hipotez, Bilim Adamı, Objektif gibi kavramları araştırmanı istedim.
Aşağıda yazdığın yazılardaki yazdığın bana göre çelişki olanları senin çelişki olarak görmemen, işte kavramları yanlış olarak zihnine yerleştirmenden kaynaklanıyor, bu sadece seninle ilgili olan bir şey değil genel olarak toplumda bir kavram kargaşası var, oda ezberci eğitim sisteminden kaynaklanıyor, neyse yazılarını alıntılıyorum bir tekrar oku;

Alıntı:
Siz, bilimle ilgili her uğraşı, takdir edilesi, faydalı uğraş ve sonuçlarını da faydalı göremeye devam etme mantıksal karmaşasından kurtulamadıkça, evrim teorisinin islama uygun olduğunu kabul etmeniz de normal oluyor.
Şimdi de, "evrim teorisini doğru bulması bir yana, islama uygun bulan bir mantıkla" karşılaşıyorum.
Bilimle uğraşan bilim adamlarına, bilimle buldukları sonuçları objektif olarak yansıtmaları kaydıyla kimse karşı çıkamaz, çıkmamalıdır.

Eğer bilim adamı, bilimle ulaştığı sonuc; yaratana çıktığında bunu da gizlemeden, reddetmeden söyleyebiliyorsa buna saygı duyulur.
Edison, senin bu dediğine göre, mümin biri olmalı ve cennetlik olmalıdır herhalde değilmi? Peki cennetlikmidir? Cennet için, bütün insanlara fayda sağlayacak bir keşif yeterlimidir?

Yoksa "LA İLAHE" yi anlayıp, bunun bilimsel kanıtlarını da hem kabul edip, "İLLA ALLAH" olduğunu görüp, hemde bilimsel platformlarda dillendirmesi gerekli değilmidir?
Ben, bilimin sonuçlarının Allah'a işaret ettiğini gören bilim adamlarının bunu kabul edip, açıklayarak savunamamasını eleştiriyor ve onun bilim adamlığından şüphe edilmesi gerekir diyorum.
Ancak, bilim adamı objektif değerlere sahip olduğu zaman bilim adamı olur. Bilime itiraz yoktur, bilim adamının tanımına itiraz vardır. Bilimle uğraşan herkes bilim adamı demek değildir.

Bilim adamı bulduğu her sonucu, tarafsız bir şekilde ilan edebilirse bilim adamı olur. İşte, bilim deney, gözlem, araştırma vb. sonucu bazı şeylerin ilgisini Allah ile ilişkili bulmuşsa, bilim adamıda bunu kabul etmek ve açıklamak zorunda olur.

Kendisi kabul etmese dahi, bilimin ilişkisini açıklaması gerekir. Ama, kendi nefsini ilah kabul edenler, gerçek ve tek ilah olan Allah'ı kabul edemedikleri için, onun varlığını gösteren buluşları da onsuz açıklamaya çalışırlar.

Evrim teorisi de bunlardan biridir.
aorskaya
Aorskaya kardeşim önce sana madem sen araştırmıyorsun, üzerinde düşünmüyorsun sana bilim adamının ve objektif tarifini ekliyorum;
Bilim İnsanı, geniş anlamda bilgileri elde etmek için sistematik bir faaliyet yapan kişi. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir. Bilim insanları; fiziksel, matematiksel ve sosyal alanlarda da dahil olmak üzere doğanın tüm alanlarında araştırmalar yaparlar.
Objektif(nesnel); Tarafsız (bireyin kişisel görüşünden bağımsız olan) Objektif = Kesin = Bilimsel = Değişken olmayan = Kanıtlanabilir = Herkese göre aynı
Alıntı:
Eğer bilim adamı, bilimle ulaştığı sonuc; yaratana çıktığında bunu da gizlemeden, reddetmeden söyleyebiliyorsa
bilimin sonuçlarının Allah'a işaret ettiğini gören bilim adamlarının bunu kabul edip, açıklayarak savunamamasını eleştiriyor ve onun bilim adamlığından şüphe edilmesi gerekir diyorum.
aorskaya
Gibi açıklamalarında yazılarında objeftiflikten bahsetsende, bilim adamlarını öznel davranmasını, kişisel görüşlerini bilimin içine katmasını istiyorsun.
Yazdıklarındaki çelişkiyi gör,
Alıntı:
Bilim adamları, istemeden de olsa, buluşlarının sonuçlarında Allah ile ilişki gördüklerinde bunu objektif olarak, bilim adamlığı gereği açıklamak zorunda değilmidir?
Ben, buluşunu, ilişkiyi gördüğünde saklamadan, ilan etsin diyorum. İlle'de her şeyi Allah'la ilgisini araştırıp, bulup ondan sonra açıklasın demiyorum.
aorskaya
Aorskaya kardeşim bu nasıl söz? Bilim insanlarının buluşlarında istemeden de olsa nasıl Allahla ilişki görecekler, bu Allahın varlığını ispatlamak anlamına gelmiyor mu?
Bilim adamları Allahın yarattığı ayetleri inceliyor. Bilim adamları “varlık alemi” ile Allah arasında nasıl bir ilişki kuracaklar, neyi göreceklerde gizlemeyecekler? Hangi deney ve gözlem sonucunda bu bilgilere ulaşacaklar? Böyle bir şey beklemek, bana göre çok büyük bir çelişki mantıksızlık!

Senin bildiğin, bilim adamlarının sakladığı, Allahla ilişki gördükleri bir durum mu var?

Seni tekrar uyarıyorum, senin dediğin tarzda bir ilişkiyi bizler kurabiliriz, bilimin ortaya çıkardıkları bilgileri kullanarak Allahın ne kadar yüce olduğunu, bizim aklımızın bunu anlamaya yetmediğini kabul ederiz, ayrıca ortaya çıkan bu bilgilerle cahilliğimiz ortadan kalkar bu ayrı.

Bilim adamı ulaştığı bilgilerle Allahın yücelik sıfatları arasında bağ kuruyorsa, bu onun kendi imanını kuvvetlendirir, bize kamuoyuna bu kişisel görüşünü bilim adı altında açıklayamaz. Açıklarsada bu bilimsel olmaz, kişisel görüştür, ispatlayamaz, makalesinde böyle bir bölüm açamaz. Böyle işler bilim adamlarının görevi değil, ilahiyatçıların işidir.

Umuyorum ki bu konularda anlaşırız, yoksa kavram karmaşası devam eder.

Kurban ile ilgili matematik soruna gelirsek cevabı kendin vermişsin, hepside dağıtılabilir, bir itirazım yok, kurbanı zengin olan keser, zengin olanında ete ihtiyacı yoktur, ben sadece genel anlayıştan bahsettim ve bununda kuranda dayanağının olduğunu belirttim. Ayrıca burda dikkat edilmesi gereken husus zenginlik, dinen zengin olmak nedir? Mal, mülk, dünyalıklar mı? Bir sürü evi, parası, arsası olanlar vardır, ama dinen fakirdirler. Ama dediğim gibi bu kavramları anlamak için soyut düşünce yeteneğinin geliştirmek gereklidir.

Somut, görünen, birebir kavramlarla uğraşan BİLİM’dir. Düşünemeyenler, kelimenin peşinden gidenler, ezberciler için KATI kurallar konulmuştur, Bu katı kurallar düşünmeyi, aklı idame ettirmeyi sağlamak ve toplumda kargaşa çıkmasını engellemek içindir, insanların tutunacağı bir zemin, şekil osun diyedir bunlar.

Cennetemi yoksa cehenneme mi gider? Böyle soru mu olur Aorskaya kardeşim, kimde imanın kimde iman olmadığını Allah bilir, biz kendimizden eminmiyiz ki başkalarını yargılayacağız? Yargılamak bize düşmez, bunlar bize gayb.

Bir kimse malını, canını, ilmini, aklını insanlığa adıyorsa, bunun için ömrünü kurban ediyorsa böyle bir kişinin sen Allahtan uzak olacağını mı zannediyorsun? Bu soruda tutarsız, Aorskaya kardeşim bunlar nasıl sorular? Sen şimdiye kadar böyle bir kişiyle karşılaştın mı, kendini insanlığa feda etmiş, insanlık için çalışan? Böyle bir kişi varsa elini öpmek gerekir, ona karşı saygıda kusur edilmemelidir, insanlığa örnek olur böyle kişiler.
mustafabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla