Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2009, 10:47 AM   #17
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Aşık dostum ,benimle uğraşmışlardı derken cemaatlerine çekmek için uğraşmışlardı . Sonra benim "SAPIK (!)" olduğumu anlayıp vaz geçtiler. Son cümlelerimde yazdıklarımı ben kendi adıma cevaplamaya çalışayım. Bunlar sadece birer fikirdir ,uygulamaya geçirilmiştir. Sizin aklınıza daha iyi fikirler gelirse lütfen sizde paylaşın. Ekonomik olarak yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize nasıl yardım edileceğini ve nasıl ulaşılacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle ben ekonomikten ziyade alın teri dökerek nasıl destek olunabileceği ile ilgili uygulamalarımı paylamak isterim. Öncelikla son bahar aylarında 50-100 arası fidan alınır ,gidilip dağbaşı bir yere dikilir ve sulanır. Yaz aylarındada 25 er litrelik 2 bidon kapılıp bu fideler 2 yaşına gelene kadar sulanır (ankara iklim şartlarına göre tabi) , sonra ekim kasım döneminde ağaçların (ankara için özellikle kokar ağaç ,dışbudak ,kara ağaç ,meşe ,at kestanesi) tohumları torbalara toplanır. Ocak Şubat en geç Mart dönemide bu tohumlar çıplak arazilere ekilir ve merakla baharın gelmesi ve o yavrucukların çıkması gözlenir. Sonra bahar gelir ,mart döneminde yine 40-50 fidan alınıp Diğer fidelerin etrafına dikilir. Bu fide işi pahalı gelip belinizi bükmeye başlayabilir ,bu seferde kendi fidenizi kendiniz yetiştirmeye karar verirsiniz. Bir sürü meşe palamudu toplar sonra onları fidan tüplerine dikersiniz. Elinizde dikebileceğinizden fazla fide olur ,onuda ücretsiz olarak gönüllülere dağıtırsınız. Bunun dışında çebinizde çocuklara vermek için şeker ve çukulata taşırsınız. İnternet üzerinden evinizdeki çiçekleri ,sevdiğiniz şeyleri dağıtıma açarsınız ve isteyenlere ücretsiz yollarsınız. 30- 40 tane Kuran meali alıp isteyen merakı olan insanlara hediye edersiniz. Bu işlerin Kuran ahlakıyla olması içinde asla ben yaptım demezsiniz ,kimselere söylemez ve karşılığında cennet felanda beklemezsiniz. Rabbinize onun ,sadece onun için yaptığınızı bildirip onun rızasını umarsınız. Kimseciklere demezsenizde zaten geriye başka ihtimal kalmaz.

Yada malum kene sorunumuz var. Kenelerin en büyük düşmanıda göçmen kuşlar. Kuşların göç mevsiminde ülkenizde kalması için onlara çekici gelecek kuş yuvaları yapar , park bahçe ve yeşil alanlara asarsınız.

Çöplerinizi dökmeye giderken komşunuzunkileride dökersiniz. Evinizde pişenden ikram edersiniz.

Alışverişinizi süper market yerine geçim sıkıntısı çeken bakkalınızdan yaparsınız ,ne olur üç kuruş fazla ödersiniz.

Pazara gittiğinizde en yaşlı satıcıyı bulup tüm ihtiyacınızı ve belki fazlasını ondan alırsınız.

Size bakan insanlara gülümser ve hoş bir şeyler söylersiniz.

Çocukların oynadığı oyun bahçelerine onların seveceği oyuncaklar atıp kaçarsınız.

Kuşların su içmesi için balkonunuzda yada bulunduğunuz civarda su dolu kaplar bulundurur ,artık ekmeklerinizide onlara verirsiniz.

Gittiğiniz piknik ,mesire alanlarında çöpleri toplarsınız.

Say say bitmez dostum. Yapacak çok iş var.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla