Konu: İnfak
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. October 2010, 09:09 AM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bu konunun aslını Allah bilir, bizim fikirlerimiz ancak hakkında ayrılığa düştüğümüz bir takım kuruntudan öteye gelmez ancak bir ilime dayalı konuşanlar müstesna.
Ayrılığa düştüğümüz konularda bize gerçeği Allah bildirecektir ancak acizane bana görüşümü soracaksanız;

Kişilerin ihtiyaçları pek çok faktöre göre (işleri, yaşadıkları çevrenin kültürü v.s.) değişir. Kiminin çöpü kimine göre servettir.
Sorulması gereken soru şu; Bu şey benim ihtiyacım olan şey mi?
-Evimden işime gitmem için kişisel bir araç yada hafta sonu gürültüden, çevre kirliliğinden ailemi ve kendimi uzaklaştırmam için bir araca ihtiyacım var mı?
Ne demek istediğimi anlıyor olmalısınız, kolları bilerzik dolu, aracın sesini sonuna kadar açan ve araca hava atmaktan başka hiç bir ihtiyacı olmayan kroyu gördüyseniz aranızdaki farkı ve ihtiyacın nasıl bir mesele olduğunu anlıyor olmalısınız. Günümüzde laptop- hatta pek çok iş çeşidine göre internete bağlanabilen cep telefonu sadece gerekli değil dahada ötesi farz hale gelmiştir...

Sana sorarlar, Allah yolunda ne harcıyazağız;;; Deki ihtiyaç fazlasını...
-------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca Allahın bahsettiği mal biriktirenlerin, senin benim kasamda biriktirdiğimiz kötü gün birikimleri olduğunu sanmıyorum. O mal biriktirenler daha üst tabakadan kaymak yiyen ve ancak gösteriş için üşene üşene hayırda buluna kimse olduğunu düşünüyorum. O biriktirdiği mal kensidine yürek acısı olacak diyor ayette...
Yani çok lüks ve ihtiyaç ötesi fantaziye kaçmadığı sürece ne araba nede ev gibi ihtiyaçların temini için mal biriktirmek ve bu uğurda çalışmakta bir sorun görmüyorum.

Dünyadan zevk ve nasip almak da Allahın emridir. Yeterki sınırları gözetmeyi, helal ve haramın ayırdını yapabilmeyi bilelim. Şeytanların adımlarını izlemeyelim. Kendimiz için istediğimiz iyi ve güzel şeyleri diğer kardeşlerimiz içinde istemeyi öprenelim ve paylaşmasını bilelim. Özellikle sarp yokuşlar. ihtiyaç zamanı el tutmak. Bu sadece mal ile yapılmaz, bir köleyi azat etmek, bir işsize hoşuna gidecek güvenceli bir iş bulmak, bir insana eğitim sağlamak, haklı bir insanın hakkı için bildiğimiz doğrulara şahitlik etmek.. v.s.

Sevmeyi öğrenmek zaman alıyor... Ama hakiki imanın sırrı sevmekten geçiyor, Allah için (kendi istek ve arzularımız için değil demek, başka bir anlama gelmiyor- kendi çıkarlarımıza göre hareket etmemeden, adaletlice) sevmek ve buğz etmek gerek.

Konu hiiic tarafından (17. October 2010 Saat 09:11 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (17. October 2010), dost1 (18. October 2010), Miralay (18. October 2010), nerdogan (7. June 2011)